Reklam
Tarifler

Kiraz Sapı Çayı Nasıl yapılır? Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Kiraz sapı uzun yıllardan beri geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılmaktadır. Kiraz sapı böbrek fonksiyonlarını destekleyen ve vücutta su tutulmasını azaltan idrar söktürücü özellikleri ile bilinmektedir. Kiraz sapı böbrek taşı oluşumunu ve idrar yolları enfeksiyonlarını önlemektedir. Kiraz sapı ayrıca vücuttaki toksinlerin idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kiraz sapı, içerdiği bitkisel maddeler sayesinde formda kalmanıza yardımcı olur. Kiraz sapının bir diğer özelliği de yüksek tansiyonu düşürerek kalp damar sağlığını korumaktadır.

Reklam
Zencefilli ve Meyan Köklü Bitki Çayı (Soğuk Algınlığı ve Göğüs Tıkanıklığı Çayı) Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz sapı idrar söktürücü etkisi ile böbrek taşını önlemektedir. Aynı zamanda detoks etkisi yaratarak toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kiraz sapı çayının sağlık faydalarından yararlanmak için yemeklerden yarım saat önce veya yemek yedikten iki saat sonra, günde bir fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Kiraz sapının fazla tüketimi sebebiyle vücuda zararlı etkileri de bulunmaktadır Aşırı kiraz sapı tüketmek vücutta dehidrasyona sebep olmaktadır. Bu sebeple önerilen dozun dışında kiraz sapı tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca düşük tansiyon ve ishal gibi şikayetleriniz varsa kiraz sapı çayı içmeniz önerilmemektedir.

Kiraz sapı çayının bilinen faydaları şunlardır; [1*]

 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Ödem ve şişkinliği azaltır.
 • Anti-inflamatuar özelliği vardır.
 • Kanı temizler.
 • Kolesterol düşürücüdür.
 • Anemi, selülit, artrit ve gut hastalığına karşı faydalıdır.
 • Etkili doğal bir ağrı kesicidir.
 • Susuzluğu giderir.
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • İdrar söktürücü etkisi vardır.
 • Vücuttaki fazla suyun ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Karaciğer için faydalıdır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
Karaciğer Yağlanmasının Ciltteki Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Tıkla ve Öğren

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayı, bitkisel, meyve aromalı ferahlatıcı bir çaydır. Kiraz sapı çayı için taze ve kuru kiraz sapları kullanılmalıdır.

Reklam

Doğal kiraz sapı çayı nasıl demlenir;

Kiraz saplarını bir kâğıt ya da bez üzerine serin ve karanlık, kuru bir yerde birkaç gün kurumaya bırakın. Kurutulmuş kiraz sapını hava geçirmez bir kapta saklayın.

Kiraz sapı çayının hazırlanışı;

1 litre kaynar suya 5 yemek kaşığı kiraz sapı ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Kaynattığınız kabın kapağını kapatın ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve isteğe bağlı olarak biraz şeker ilave ederek tüketin.

Hazırlanan kiraz sapı çayı buzdolabında muhafaza edilmelidir ve 3 gün içerisinde tüketilmelidir. 3 gün geçtikten sonra kullanılmamalı, yenisi hazırlanmalıdır. Kiraz sapları tozlu ise kaynatmadan önce soğuk su ile yıkanmalıdır.

Reklam
Böbrek ve Mesane Temizlenmesi Nasıl Yapılır? Detaylı Bilgi İçin Hemen Tıkla

Kurutulmuş kiraz sapı kürünün erkeklerde en erken kullanılabileceği yaş kırk yaş ve sonrasıdır. Kadınlar ise en erken on beş yaşından sonra bu kürü uygulayabilir. Adet dönemlerinde aç ya da tok karnına her gün 1 bardak tüketilebilen kiraz sapı çayının, adet söktürücü ve adet kramplarını azaltıcı etkileri bulunmaktadır.

Adet (Regl) Dönemi Krampları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tıklayınız

Kiraz sapının kalorisi düşüktür. Kiraz sapı, lif, vitaminler, mineraller, C vitamini, A vitamini ve K vitaminleri ve besin değerleri yüksek diğer bileşenleri içerir. Uzun saplara sahip her meyve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve beta karoten gibi antioksidanları içermektedir. [2*]

Kiraz Sapı Çayının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş kiraz sapı geleneksel tıpta sıkça kullanılan şifalı bir bitkidir. Her ne kadar kirazın meyvesini yemeye alışık olsak da sapları da en az meyvesi kadar besleyici ve faydalıdır. Kiraz sapı, çay olarak tüketildiğinde son derece güçlü bir idrar söktürücü görevi görmektedir. Böbrek taşı oluşumunu ve idrar yollarında oluşabilecek enfeksiyonları önlemektedir. Bunun sebebi içerisinde bulunan potasyum tuzlarıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Müshil etkisi sayesinde kabızlık ve obezite gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. İçeriğindeki yağlar ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde gut ve romatizma gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini desteklemek için de kullanılmaktadır.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu