Reklam
Sağlık

Postural Restorasyonun 5 Faydası

Reklam

Postural restorasyonun 5 faydası. Çocuklar, yetişkinlere kıyasla vücutlarının her iki tarafını da çok daha kolay kullanma eğilimindedir. Yaşlandıkça, vücut bir tarafı tercih etmeye başlar ve baskın tarafın kas grupları daha da güçlenir. Sonuç olarak, öğrenilmiş kas modelleri, duruşu ve vücudun nasıl çalıştığını, nasıl nefes aldığını ve nasıl hareket ettiğini etkiler.

Postural restorasyon, hem gençlik hem de yaşlılık döneminde bedensel işlevleri iyileştirmeyi ve daha yüksek düzeyde performans göstermeyi amaçlar. Postural Restorasyon Sertifikalı (PRC) ilk kayropraktik doktor olan Dr. Skip George, postural restorasyonun vücutta aşırı kullanılan kasları dinlendirdiğini ve az kullanılan kasların ise aktifleştirdiğini savunur. İşlevsiz kas modelleri üzerinde çalışmak, kişinin daha dengeli bir yaşam sürmesine izin verir.

Reklam
Miyalji Nedir? Miyalji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Postural Restorasyon Nedir?

Postural Restoration Institute® web sitesine göre, postural restorasyon, ”vücuttaki postüral adaptasyon bilimini ve kas zincirlerinin etkisini keşfetmek ve açıklamak” olarak tanımlanır. İskeletin, kasların ve dental oklüzyonun postür ve işlevsellik üzerindeki etkisini dikkat çeker.

Postural restorasyon uygulayan pratisyenler, postürü düzeltmeye yardımcı olmak için yenilikçi tedaviler kullanır. Nefes alma ve vücudun hizalanmasını ele almak da dahil olmak üzere belirli postüral egzersizler ve teknikler, pelvisin, göğüs kafesinin ve vücudun diğer bölümlerinin yeniden konumlandırılmasına yardımcı olur. Bu egzersizler, çoğu zaman açık olan kasları “kapatmaya” yardımcı olur ve aynı zamanda çok uzun süredir kapalı olan diğer kasları da harekete geçirir. Kısmen sıkıştırılmış sinirleri ve anormal kas gerginliğini tedavi eder.

Postural Restorasyon ve Kayropratik Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

İki yaklaşımlar arasında bazı benzerlikler olsa da kayropratik tedavi vücut asimetri tedavisini postural restorasyon kadar dikkate almaz. Postural restorasyon, insan vücudunun tüm sistemlerini dengelemek için ortaya çıkmış nöroloji, solunum ve biyomekaniğe dayalı bir yaklaşımdır.

Vücutta ortaya çıkan dengesizlikler, ağrıya ve düşük performansa neden olur. Postüral restorasyonun nihai amacı, insanın asimetrik modellemesinin keşfedilmesiyle ilgilidir. Herkesin bir yönde çok baskın olabilen ve diğer yönde tamamen işlevini yitiren kas grupları ve omurga eğrileri vardır. Postural restorasyın işlevselliği geliştirmek için vücudun kıvrımlarını normalleştirmeye yardımcı olur.

Reklam

Kimler Postural Restorasyona İhtiyaç Duyar?

Postural restorasyon tedavileri, genç sporculardan yaşlı yetişkinlere kadar geniş bir hasta yelpazesi sunar. Postural restorasyon, en yaygın olanlardan bazıları olmak üzere birçok farklı rahatsızlığı ve semptomu tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Baş ve boyunda gerginlik
 • Omuz, diz, kalça ve sırt ağrıları
 • Migren veya baş ağrısı
 • Kronik yorgunluk
 • Nefes almada güçlük ve diğer solunum sorunları
 • Beyin sisi, konfüzyon ve baş dönmesi gibi nörolojik semptomlar
 • Skolyoz
 • Kötü atletik performans
 • Çene eklemi tedavisi (TME)

Pelvis, diyafram ve göğüs kafesinin pozisyonunu ve fonksiyonunu düzeltmek postural restorasyonun temel hedefidir. Postural restorasyon tedavisinde uygulayıcılar, öncelikle hastanın pozisyonunu ve postürünü değerlendirir. Bu, duruşun bireyin nefes almasını, günlük hareketlerini, atletik performansını ve yaşam kalitesini nasıl etkilediğini belirlemeye yardımcı olur. Her postüral restorasyon tedavi planı benzersizdir, kişiye özeldir ve bireyin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde hazırlanır.

Postür Neden Bozulur?

Kötü postürün en yaygın nedenlerinden bazıları:

 • Çok oturmak
 • Hareketsizlik veya yerleşik bir yaşam tarzı
 • Yalnızca tek yönde egzersiz yapmak (örneğin, yalnızca tek bir hareket düzleminde hareket eden pazı kıvırmak, kondisyon bisikleti kullanmak veya diğer tür makinelerde egzersizler yapmak)
 • Tekrarlayan hareketler
 • Egzersiz yaparken, özellikle arkada çok fazla hiperekstansiyon
 • Anterior pelvik tilte sahip olmak
 • Vücudun bir tarafını daha çok kullanmak
 • Omuzları, boynu ve sırtın üst kısmını zorlayan öne doğru baş duruşu

Kötü duruş, vücudu bu duruşu telafi etmeye zorlar ve böylece bir dizi semptom ortaya çıkar. Örneğin; bir kişinin ağırlık merkezi sağdaysa, pelvisini ve vücudunu da sağ tarafa döndürmeye başlar. Bu sebeple belirli kaslar ve eklemler düzgün şekilde çalışamaz. Sonuç olarak, nefes almada zorluk, sırt ağrıları, boyun ağrıları ve benzeri semptomlar ortaya çıkar.

Başka bir örnek olarak, egzersiz yaparken zayıf bir formunuz varsa, yalnızca vücudunuzun baskın olan tarafını daha da güçlendirirsiniz. Yani, ne kadar çok ağırlık kaldırırsanız o kadar çok yerleşik hareket modeli geliştirirsiniz. Halihazırda sağlıksız bir hareket düzeniniz ve postürünüz varsa, egzersizlere ağırlık eklemek genellikle durumu daha da kötüleştirir.

Reklam

Duruş bozuklukları hakkında daha fazla bilgi almak için Yanlış Oturmanın Zararları yazımızı okuyabilirsiniz.

Postural Restorasyonun Faydaları Nelerdir?

Postural restorasyon postür bozukluğundan kaynaklanan birçok problemi tedavi edebilir.

Eklem Ağrılarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Postural restorasyonun altında yatan temel ilke, vücudun asimetrilerini gidermek için egzersizler ve teknikler kullanmaktır. İnsan vücudu simetrik değildir, dolayısıyla tek bir baskın merkez yoktur. Herkesin sahip olduğu pek çok anatomik asimetri vardır. Ancak, vücudun bir tarafını diğer tarafına göre daha fazla kullandığımızda bazı problemler başlar. Eklemler daha erken yıpranmaya başlar ve nefes bozuklukları oluşur.

Postür bozukluğunda, kalça fleksörleri, paraspinaller ve/veya tensör fasya lataları dahil olmak üzere belirli kaslar ve eklemler aşırı kullanılabilir. Bazı kasları harekete geçirmek, hassas eklemlere uygulanan stresi azaltmaya yardımcı olur. Egzersizler, yetersiz çalışan hamstringleri, gluteus medius ve/veya gluteus maximus kaslarını ve diğerlerini harekete geçirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Performansı ve Dayanıklılığı Artırır

Diyafram asimetrileri insan vücudunun pozisyonunu ve duruşunu etkiler. Diyaframın konumunu düzeltmek, hastanın nefes alışını geliştirir. Kas grupları, göğüs kafesinde ve göğüste havanın ne kadar iyi kullanıldığını belirler. Yaralanmalar, stres, hamilelik ve dengesizlik gibi durumlar nedeniyle nefes almak sorunlu hale gelebilir.

Solunum tehlikeye girdiğinde, vücut stresle daha az etkili bir şekilde başa çıkar, genel performans ve dayanıklılık zarar görür. Postural restorasyon terapistleri, nefes alma işleyişini yönetmeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. Uygun şekilde nefes almayan hastalara yardımcı olmak için terapistler, diyaframın genişlemesini iyileştirmek ve sakrum ve lomber omurgayı (genellikle sağa) yeniden yönlendirmek için egzersizler uygular. Egzersizlerin ve/veya manuel terapi tekniklerinin birçok astım, öksürük ve tekrarlayan sinüzit veya sık görülen enfeksiyon vakalarında da yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. {1*}

Bel Ağrısını Azaltır

Bel ağrısı, her yaştan yetişkinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Başlıca nedenleri arasında hareketsizlik, egzersiz sırasında zayıf form, dejeneratif eklem problemleri, hamilelik ve kötü duruş vardır. Pelvisin pozisyonu birçok hastada bel ağrısına katkıda bulunur. Sırt ağrısına katkıda bulunan kötü duruş genellikle yere basma şeklinden kaynaklanır. Bu nedenle, egzersizler hamstrings, glutes, femur, kalça ve pelviste az kullanılan kasları harekete geçirmeyi amaçlar.

Doğal yollarla bel ağrısı tedavisi için Bel Ağrısı İçin 6 Doğal Tedavi yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyun ve Baş Ağrılarını Azaltır

Hem fiziksel hem de nörolojik olarak, baş ve beynin iki tarafı arasında dikkate değer farklılıklar vardır. Beyin, hem fiziksel olarak hem de nörolojik haritalanma açısından asimetriktir. Çoğu insan, sağa doğru daha fazla yük bindirir ve sağ el baskın olma eğilimindedir. Sağa uygulanan baskı doğrultusunda kafatası zamanla sola döner ve kranial suşlara katkıda bulunur. Bu, boyun ağrılarına, baş ağrılarına ve bilişsel sorunlara neden olur. Postural restorasyon, ağrıya neden olan basıncı azaltarak omurga ve boynu mümkün olduğunca yeniden hizalamaya yardımcı olmayı amaçlar.

Skolyoz Semptomlarını ve İlerlemesini Yönetir

Skolyoz, postüral restorasyon egzersizleri ile tedavi edilemeyen, ancak daha iyi yönetilebilen karmaşık bir omurga problemidir. Postural teknikler, torsiyonu azaltarak ve göğüs kafesinin mekaniğini düzelterek skolyoz hastalarına fayda sağlar. Amaç, pelvisin tarafsızlığını ve stabilitesini geliştirmektir. {2*}

Skolyoz tedavisinde erken müdahale oldukça önemlidir. Bu nedenle ideal olarak skolyoza sahip gençler, ilerlemeyi durdurmaya yardımcı olmak için postural restorasyona başvurabilir.

Duruş Hizalama için Postural Restorasyon

Terapistler, hastaları iyileştirmek için diğer doktorlar ve pratisyenlerle birlikte çalışır. Örnekler arasında nöro-optometristler, diş hekimi veya ayak hastalıkları uzmanıyla çalışmak yer alır. İyi duruş, ayak başparmağının hizalanması da dahil olmak üzere ayaklarla başlar ve ayak bileği, diz, kalça, pelvis ve omurgaya doğru ilerler. Postural restorasyon tarafından sunulan ortezler, ayak eklemlerinin yeniden hizalanmasına yardımcı olarak kasları ve tendonları daha güçlü ve daha uygun bir konuma çeker.

Postural restorasyon ortezleri, hastanın ayağına oldukça yakındır ve sinir uçlarının uyarılmasını sağlar. Bu, duyusal bilgilerin ayaklardan beyne gönderilmesine izin vererek, yeni pozisyonu “kas hafızasının” bir parçası olarak kodlamaya yardımcı olur. Birisi yürürken veya ileri doğru hareket ederken, ortezler ayakla birlikte esner ve ayak eklemlerini uygun yerlerinde tutarak ayağın hizalanmasını sağlar. {3*}

Oral Hizalama için Postural Restorasyon

Postural restorasyon, boynu ayarlamaya, boyun kas aktivitesini, diş problemlerini ve nefes almayı kötüleştiren kranial anormallikleri düzeltmeye yardımcı olur. Ağız dizilimini ve diş sağlığını iyileştirmeyi amaçlar. Postural restorasyon ayrıca TME semptomlarını ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. TME semptomlarının, kraniyofasiyal adaptasyonlar, öne doğru baş duruşu ve çene ve boyundaki belirli kasların aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıktığı düşünülür.

Görüş için Postural Restorasyon

Görüşe yönelik postural restorasyon yaklaşımı, vestibüler (iç kulak) ve nöro-kas sistemlerine odaklanır. İnsan beyninin %70’i veya daha fazlası görme sistemine bağlıdır, bu nedenle görme fonksiyonu genel sağlığı büyük oranda etkiler.

Terapistler, hastaların görüşünün kas modellerini ve işlevlerini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için Dinamik Entegre Görme Değerlendirmesini (DIVA) kullanır. Böylece, beyin ve vücut arasında doğru iletişim ve uzun süreli rahatlama sağlanır.

Görüş odaklı postural restorasyon, kas gerginliğini ve kas-iskelet dengesizliğini azaltır. Boyun ağrısı, baş dönmesi, denge sorunları, kötü uyku düzeni, fibromiyalji tipi semptomlar, çene ve yüz ağrısı veya kronik sorunlarla uğraşan çok çeşitli hastalar için faydalıdır.

Postural Restorasyon Egzersizleri Nelerdir?

Postural restorasyonda kullanılan 350 kadar alıştırma vardır. Terapistler, hastaların egzersizleri düzgün bir şekilde yapmasına ve esnekliği artırmasına yardımcı olmak için ısı, balon veya top gibi aksesuarlar kullanır. İyileşmeleri görmek içinçoğu hastanın bir terapisti 7-15 kez ziyaret etmesi gerekir. Her ziyaret yaklaşık 1-2 saat sürer.

Diyafram Nefesi

Diyafram nefesi yapmak için önce karnın, sonra göğsün genişlemesi gerekir. Hareketi yaparken boynu kullanmamaya ve omuzlarınızı zorlamamaya çalışın. Burundan nefes alın ve ağızdan verin. Karnı harekete geçirmek için nefes alma süresinin iki katı kadar nefes verin. Dakikada yaklaşık 8-10 kez nefes almaya çalışın.

Duvar Destekli Yarım Köprü (Hemi-Bridge)

Sırtınız düz ve dizleriniz 90 derece bükülü olacak şekilde ayaklarınızı duvara dayayın. Pelvisinizi içe kıvırın ve bel boşluğunuzun açılmasına izin vermeyin. Sağ ayağınızı duvardan kaldırın, bacağınızı düzeltin ve ayağınızı duvara 10 kez yavaşça vurun. Karşı bacağınızı sıkı ve 90 derecelik açıyla tutmaya devam edin. Hareketi yaparken derin ve yavaş nefes alın. Burundan nefes almaya ağızdan vermeye dikkat edin. {4*}

Kalça Kaldırarak Top Sıkma (Hip Lift Ball Squeeze)

Yarım köprü yaparken yaptığınız gibi kendinizi konumlandırın. Dizlerinizin arasına yumuşak bir top (veya köpük rulo) yerleştirin. Belinizi yere sıfırlayın. Kalçanızı yerden biraz kaldırın. Hamstringlerinizi aktifleştirmek için parmak uçlarınızı biraz kaldırın. Bel boşluğu oluşmasına izin vermeyin. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Topu birkaç saniye sıkın ve gevşetin. {5*}

Evde yapabileceğiniz etkili egzersizler için Kadınlar İçin Evde Sıkılaşma Yolları (Egzersizler ve Diyet) yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. http://www.posturalrestoration.com/_resources/e30d:mpd6wq-16/files/1061737z6f3c050d/_fn/Cough_Variant_Asthma_Responsive_to_Integrative_Management_and_Postural_Restoration.pdf
 2. https://www.posturalrestoration.com/pri-resources/scoliosis
 3. https://www.posturalrestoration.com/_resources/e30d:mrse3z-16/files/1087020z775756d7/_fn/PRI_Orthotics_-_Coffin.pdf
 4. https://www.youtube.com/watch?v=jKF4YhiQeTg&t=77s&ab_channel=ThePhysicalTherapyPlace%2CLLC
 5. https://www.youtube.com/watch?v=s5e1a9m_xb0&ab_channel=Dr.ScottA.Jones

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu