Reklam
Sağlık

Miyom Nedir? Miyom Tedavisi

Reklam

Miyom veya leiomiyom olarak da bilinen rahim fibroid tümörleri oldukça yaygındır ve tüm kadınların %20 ila %80’ini etkiler. Bu büyümeler iyi huyludur (kanserli değildirler) ve asemptomatik (semptomsuz) olabilirler veya pelvik / abdominal rahatsızlıktan düzensiz kanamaya ve hamilelik sorunlarına kadar değişen semptomlara neden olabilirler.

Miyomlar her birçok kadın da yaygın olsa da fark edilmezler. Bu bulgular, miyomların çok küçük kaldığını ve bu nedenle kadınların çoğu için önemsiz olduğunu göstermektedir. Daha az şanslı kadınlarda, miyomlar güçten düşürücü semptomlara neden olacak boyutlara ulaşır, bunlardan en yaygın olanı ağır adet kanaması ve pelvik ağrıdır.

Reklam

Miyomlar, insan gözüyle tespit edilemeyen fidelerden uterusu bozabilecek ve büyütebilecek hacimli kütlelere kadar çeşitlilik gösterir. Tek veya birden fazla miyomunuz olabilir. Aşırı durumlarda, birden fazla miyom rahimi o kadar genişletebilir ki göğüs kafesine ulaşır ve ağırlık ekleyebilir.

Miyom Nedir?

Miyom, rahim duvarlarında bulunan kanserli olmayan tümörlerdir. Miyomun boyutları bir tohum kadar küçük veya bir greyfurttan daha büyük de olabilir kişiye göre değişir. Bir veya birden fazla miyom büyümeniz olabilir. Normalde rahim duvarı içinde geliştiklerinden, aynı zamanda “rahim fibroidleri” olarak da adlandırılırlar.

Bazı kadınlar miyom nedeniyle ağrı, adet düzensizlikleri gibi şikayetler yaşarken bazen de hiçbir belirti göstermeyebilir. Dolayısıyla birçok kadın bu rahatsızlığa sahip olduğunu bilmemektedir. Miyomlar kanser riski veya hayati tehlike oluşturmazken bazı sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Miyomlar, bir kadının rahminde gelişen anormal büyümelerdir. Bu büyüme tipik olarak iyi huyludur yani kansersizdir. Miyomların neden oluştuğu henüz bilinmemektedir.

Reklam

Miyom Teşhisi

Açıklanamayan kilo alımı doktora görünmek için yeterli sebep olabilir. Fakat başka miyom belirtileriniz varsa, miyom uzmanına görünmek daha doğru olacaktır. Miyom teşhisi için tıbbi kontrol yaptırmak biraz zorlayıcı olabilir fakat hamileyseniz yaptıracağınız basit bir ultrason muayenesi ile miyomların teşhis edilebileceğini göreceksiniz.

Açıklanamayan kilo alımı ve tipik miyom semptomları, sizin ve doktorunuzun dikkat etmesi gereken diğer uterus kitlelerini gösterebilir. Bunlar, diğerleri arasında adenomiyoz, ektopik gebelik, endometriyal polip veya rahim kanserini içerebilir.

Doğru teşhis için, jinekoloğa pelvik muayene yaptırmak gerekir. Bu muayene rahminizin durumunu, boyutunu ve şeklini kontrol etmek için kullanılır. Aşağıdaki miyom testleri de gerekebilir:

 • Ultrason: Ultrason çubuğunun vajinaya yerleştirildiği bir transvajinal ultrason, bu işlem sırasında uterusa daha yakın olduğu için daha net görüntüler sağlayabilir.
 • Pelvik MR: Bu derinlemesine görüntüleme testi, rahiminizin, yumurtalıklarınızın ve diğer pelvik organlarınızın resimlerini üretir.

Rahimde Miyom Belirtileri

Miyomlar kanamaya, karın ağrılarına ve diğer olağandışı belirtilere neden olabilir. Anacak bu belirtilerin hiçbirine göstermese birçok kadında miyom büyümesi yaşanmaktadır. Kadınların %70 ila 80’i 50 yaşına kadar rahminde miyom büyümesi yaşıyor fakat belirtilere sahip olmadığı için farkına varmaları mümkün olmuyor. Bir kadının yalnızca rutin bir muayene sırasında veya hamile kaldığında ve ultrason yaptırdığında miyoma sahip olduğunu öğrenmesi daha yaygın olanıdır.

Miyomda yaşanan yaygın belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

Reklam
 • Ağır adet kanamaları
 • Yedi gün veya daha uzun süren adet dönemleri
 • Mide/pelvik bölgede şişkinlik veya doygunluk hissi
 • Kasıklarda basınç veya ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • Kabızlık
 • İlişki sırasında ağrı
 • Sırt ağrısı veya bacak ağrısı
 • Kısırlık veya düşükler gibi üreme sorunları

Aşağıdaki durumlara sahip kadınlar ise yüksek risk grubunda olanlardır;

 • 30-50 yaş arası
 • Aşırı kilolu ve obezite
 • Aileden birinde miyom geçmişi olması (Kalıtım)
 • 10 yaşından önce adet görmeye başlayan
 • Doğum kontrol yöntemlerine başvuran
 • Alkol tüketenler
 • Yüksek Tansiyon

Uzmanlar, kadınlara bu konuda belirli aralıklarla muayene olmalarını tavsiye etmektedir.

Miyom Türleri

 1. İntramural fibroidler: En yaygın miyom türüdür. Kaslı rahim duvarı içinde büyürler. Yeterince büyüklerse, aslında rahmi bozabilir ve gerebilir. Pelvik bölgede (alt karın, kasıklar) basınç ve ağrıya da neden olabilirler.
 2. Subserozal fibroidler: Rahim duvarlarının dışında büyüyen miyomlar bazen mesaneye baskı yaparak mesanenizi boşaltmanızda zorluk yaşamanıza neden olur. Bu tip bazen sırt ağrısına da neden olabilir.
 3. Submukozal fibroidler: Bunlar uterus zarının hemen altında büyür. Bu tür bir miyomun ağır, uzun süreli adet kanamasına neden olma olasılığı daha yüksektir. Bazen hamile kalmaya çalışan kadınlar için de sorunlara neden olabilirler. Submukozal miyomlar diğer tipler kadar yaygın değildir.
 4. Servikal fibroidler: Bunlar servikal dokuda (rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki kısmı) büyür, ancak diğer miyom türlerine kıyasla nadirdirler.
 5. Saplı Miyomlar: Bazı miyomlar ince bir sap (pedinkül) ile rahime tutulu olarak büyürler. Bu şekilde olan miyomlara saplı (pedinküllü) miyom denir.

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla miyomlar hormonal ilaçlar, ultrason tedavisi, ameliyat ve diğer tedavi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Hormonal ilaçlar miyomları küçültmeye ve hastalık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ameliyat ise sadece miyomları veya tüm rahminizi çıkarma işlemlerini içermektedir.

Doktorunuzun önerebileceği bazı tedaviler şunlardır;

 • Hormon dengeleyici araçlar
 • Progestin (hormon tedavisi için kullanılan ilaç) salan rahim içi araçlar
 • MRI kılavuzluğunda odaklanmış ultrason cerrahisi
 • Miyomlara ve uterusa kan akışını engelleyerek çalışan uterin arter embolizasyonu
 • Bir ısı kaynağıyla uzaklaştırılan miyoliz (radyofrekans dalgaları gibi)
 • Dondurarak miyomları ortadan kaldıran kriyomiyoliz
 • Sadece miyomları çıkarmak için ameliyat olan miyomektomi
 • Rahminizi cerrahi olarak çıkaran histerektomi

Miyomunuzla ilgili herhangi bir belirti yaşarsanız, ne kadar hafif olursa olsun doktorunuza görünün. Doktorunuz sizi muayene edecek ve tedavi gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Rahimde Miyom Ameliyatı

Miyom için doktorlar çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar bunların biri de rahimdeki miyomu ameliyat ile almaktır. Çok büyük veya çoklu büyümeleri gidermek amacıyla ameliyata başvurulmaktadır. Bu miyomektomi olarak bilinir. Miyomektomi, rahime erişmek ve miyomları çıkarmak için karında büyük bir kesi açılması işlemini içerir. Ameliyat, cerrahi aletler ve bir kameranın yerleştirildiği birkaç küçük kesi kullanılarak da yapılabilir (laparoskopik). Şunu da eklemek gerekir ki miyomlar ameliyattan sonra tekrar büyüyebilir.

Durumunuz kötüleşirse veya diğer tedavi yöntemleri başarısız olursa doktorunuz rahminizi cerrahi olarak tamamen alabilir. Bu işleme ise histerektomi denilmektedir. Histerektomi geçirdikten sonra adet dönemleri yaşamayı bırakırsınız. Ayrıca hamile kalamazsınız.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Miyom artık birçok kadının başına gelebilecek rahatsızlıklar arasındadır. Miyomlar kadınlar için hayatı tehlike arz etmese de rahmini kaybetme ihtimali bulunmaktadır. Çeşitli tedavi yöntemi bulunan bu kadın hastalığından ameliyatsız kurtulmak hastaların en büyük arzusudur.

Bazı ilaçlar ve doğal yöntemler miyomlar üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gözlenmektedir.

Ameliyatsız Miyom tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Hormonları düzenleyen ilaçları
 • Akupunktur
 • Masaj
 • Geleneksel Çin Tıbbı Formülü (Gui Zhi Fu Ling Tang)
 • Kramplar için ısı uygulaması
 • Diyet (Beslenme değişiklikleri)

Miyomu Olanlar Neler Yemeli? Miyomu Olanlar Neler Yememeli? Miyomu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Merak ediyorsanız (Miyom Diyeti) yazımızı okuyabilirsiniz.

Miyom Bitkisel Tedavi, Miyomlar için 8 Doğal Tedavi, Miyomları Kötü Etkileyen Gıdalar nelerdir? 2. Miyomlara İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Miyom Takviyeleri Nelerdir? Miyomlar için uçucu yağlar nelerdir? Miyomlar için Bitkisel çaylar nelerdir? Miyomlar da egzersizin faydası var mı? Merak ediyorsanız (Miyom Doğal Tedavisi) yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu