Reklam
Sağlık

Açık Havada Vakit Geçirmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir? 🌤️

Reklam

İnsanların önemli bir kısmı hayatlarının %90’ını kapalı mekanlarda geçirmekte ve açık havada vakit geçirmek için fırsat bulamamaktadır. Çünkü pek çok insan her gün işe gidip gelmekte ve neredeyse hafta içi her gün 8 saat çalışmaktadır. Tüm bu çalışma temposunun yanında kişilerin bir de günlük rutin işlerine devam ettiğini düşünürsek çoğu insanın, doğayı televizyonlarda gerçek hayatta gördüğünden daha fazla gördüğünü söylemek mümkündür.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi. Doğal Detoks Kürü Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Açık Havada Vakit Geçirmenin Faydaları Nelerdir?

Açık havada vakit geçirmemek sadece iç karartıcı bir durum değildir. Çünkü yapılan araştırmalar, evlerde ve ofislerde çok fazla zaman geçiren kişilerin, haftalık 120 dakika açık havada vakit geçirmesinin, normal bir insana kıyasen vücudunda daha önemli faydalara neden olduğunu göstermektedir. {1*}

Reklam

Açık havada vakit geçirmek hem beden hem de ruh sağlığı için oldukça faydalıdır ve herkesin kolayca uygulayabileceği pratik bir rahatlama yöntemidir. Açık havada olmanın faydaları ise şunlardır:

Temiz Hava Solumanızı Sağlar

Çevre kirliliğinden ve mevsimsel alerjilerden dolayı çoğu kişi vaktinin önemli kısmını evde geçirmeyi tercih etmektedir. Ancak bu pek çok kişi tarafından tercih edilen oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü kapalı ortamlardaki hava kirliliği açık havada solunan havadan yaklaşık 10 kat daha kötü olabilmektedir. {2*}

Çoğu kişi hava kirliliğinin fabrika dumanlarından veya arabalardan çıkan egzoz gazlarından kaynaklandığını düşünmekte bu nedenle açık ortamdaki havayı daha kirli bulmaktadır. Ancak iç mekanlarda da hava kirliliği vardır ve çoğu zaman iç ortamlardaki hava dış ortamdaki havadan daha kirlidir. Yetersiz havalandırma, boyalar, ev temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünlerindeki kimyasallar ve küf iç ortamdaki havanın daha kirli olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle ne kadar işlek bir şehirde yaşarsanız yaşayın hava almak için dışarıya çıkmak daima daha temiz hava solumanızı sağlayacaktır.

Reklam

D Vitamini Almanızı Sağlar

Pek çok yetişkinde yaygın olarak D vitamini eksikliği görülmektedir. Bunun en önemli nedeni D vitamininin, besinlerden provitamin D olarak alınıp güneş ışığında D vitaminine dönüştürülerek kullanılmasıdır. Bu nedenle besinlerle ne kadar D vitamini almış olursak olalım yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalmadığımızda vücut aldığımız D vitaminini kullanamamaktadır.

Daha sağlıklı bir hayat için mümkün olduğunca güneşte, çeşitli korunma yollarına başvurmadan vakit geçirmeye çalışın. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen günde 10-15 dakika güneş kremi kullanmadan açık havada vakit geçirmek ve güneşlenmektir.

D Vitamini İçin Kaç Dakika Güneşlenmek Yeterlidir? Hangi Saatte Güneşlenilmelidir? Tıkla ve Öğren

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Mevsimsel duygu durum bozukluğu, sonbaharın başlarında ortaya çıkmakta ve kışın daha da kötüleşmektedir. Araştırmacılar yılın ilk yarısında yaptıkları çalışmalarla bu durumun nedenini araştırmışlardır. Araştırmacılar bu duruma neyin sebep olduğuyla ilgili net bir veri elde edememiş olsalar da duygu durum bozukluğunun ortaya çıkmasında güneş ışığından uzak kalmanın ve D vitamini eksikliğinin rol aldığını düşünmektedirler. {3*}

Kişide duygu durum bozukluğu olmasa bile güneş ışığında yeteri kadar zaman geçirmemek kişilerin ruh halini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu tarz olumsuz etkilerle karşı karşıya kalmamak için dışarda bol bol vakit geçirmeniz önerilmektedir.

Ormanlık Alanda Vakit Geçirmeniz Rahatlamanızı Sağlar

Ağaçlarla ve doğayla iç içe olunan ormanlık alanlarda vakit geçirmek kişinin şehir koşturmacasından ve günlük rutinlerinden uzaklaşmasını sağlamakta ve doğayı kucaklayarak rahatlamasına neden olmaktadır.

Reklam

Bu durum Japon Shinrin-yoku konseptine dayanmaktadır. Japonların Okinawa diyeti de kişinin hem ruhsal hem de bedensel açıdan daha sağlıklı hale gelmesine neden olmaktadır.

Doğada vakit geçirmenin, tümör ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırdığı düşünülmektedir. Beyaz kan hücrelerinin aynı zaman da kan basıncını arttırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Ekoterapi: Doğanın İyileştirici Gücü İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kaygı Seviyesini Düşürür

Endişe, stres ve kaygı yaşıyorsanız dışarıda vakit geçirmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Araştırmacılar doğada vakit geçirmenin kaygıyı azalttığını ve kişilerin daha rahat hissetmesine neden olduğunu fark etmişlerdir.

Doğada vakit geçirmenin yaratıcılığı arttırdığı da düşünülmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan yürüyüş toplantıları da bu düşüncenin etrafında şekil almıştır.

Topraklama Yapmak Rahatlamanızı Kolaylaştırır

Çıplak ayakla toprakta gezerek topraklama yapabilir ve negatif enerjiden kurtulabilirsiniz. Ayaklarımız elektrik yüklerini içine çekmekte ve elektrik yüklerinin dışarıya akmasına izin vermektedir. Bu durum topraklama yapan kişinin daha rahat uyumasını, iltihap ve enfeksiyon riskine karşı daha güçlü durmasını sağlamaktadır.

Açık Havada Nasıl Daha Fazla Zaman Geçirilir?

Dışarıda nasıl vakit geçirilmesi gerektiği de bir tartışma konusu yaratmaktadır. Çünkü çoğu kişi dışarıda nasıl daha fazla zaman geçirebileceğini bilmemektedir. İşte dışarıda zaman geçirmenin yolları:

  • Dışarıda egzersiz yapabilirsiniz. Yogayı evinizde değil de bahçenizde yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kapalı mekanlarda egzersiz yapmak yerine parkta egzersiz yapabilirsiniz.
  • Yürüyüşe çıkabilirsiniz. Telefonda sohbet ederken dahi dışarıya çıkabilir bu sayede hem açık havada vakit geçirebilir hem de görüşmelerinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Yemeklerinizi açık havada yiyerek hem manzaranın tadını çıkarabilir hem de daha sağlıklı vakit geçirebilirsiniz.
  • Mevsimsel aktiviteleri benimseyerek hava durumunu bahane etmekten kurtulabilirsiniz. Örneğin kış aylarında karda oynayabilir bahar aylarında parklarda yürüyüş ve egzersiz yapabilirsiniz. Bu durum yılın her ayında doğayla iç içe olmanızı ve dolayısıyla daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Kaynaklar

{1*} https://www.nature.com/articles/s41598-019-44097-3

{2*} https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969716307124?via%3Dihub

{3*} https://time.com/4888327/why-sunlight-is-so-good-for-you/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu