Reklam
Sağlık

Miyom Doğal Tedavisi

Reklam

Miyom doğal tedavi yöntemleri vardır fakat sadece doğal ilaçlar değil bir takım yaşam değişiklikleri de yapmalısınız. Miyomlar tipik olarak yavaş büyür veya hiç büyümez. Çoğu durumda, özellikle menopozdan sonra kendiliğinden küçülürler. Semptomlardan rahatsız olmadığınız sürece tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Semptomların rahatsız edici, kötüleştiği veya ilaçla iyileşmediği orta ila şiddetli vakalarda, miyomlar ameliyat veya ultrason tedavisi ile tedavi edilebilir. Ameliyat, sadece miyomları veya rahminizi alma şeklinde olabilir.

Reklam

Yaşam tarzı değişiklikleri, evde yapılacak doğal ilaçlar ve beslenme değişiklikleri miyomları tedavi etmeye ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri de miyomların önlenmesinde önemlidir.

Miyom nedir?

Miyomlar, rahim duvarlarında bulunan kanserli olmayan tümörlerdir ve genellikle rahim boyutunda veya şeklinde bir değişikliğe ve ayrıca bazı hoş olmayan semptomlara neden olurlar. Bazen bu tümörler oldukça büyür ve şiddetli karın ağrısına ve ağır adet dönemlerine neden olur. Diğer durumlarda, hiçbir belirti veya semptoma neden olmazlar. Büyümeler tipik olarak iyi huyludur veya kansersizdir. Rahim fibroidleri (rahim leiomiyomları olarak da adlandırılır) son derece yaygındır. Aslında, kadınların yaklaşık yüzde 75’i hayatlarının bir noktasında bunu yaşamaktadır.

Miyomlar ayrıca aşağıdaki adlarla da bilinir:

 • Myoma Uteri
 • Miyom
 • Fibrom
 • Fibroma
 • Fibroid
 • Leiomyoma

Miyom için 8 Doğal Tedavi

Miyomlar için bazı risk faktörleri kontrolünüz dışında fakat kontrolünüzde olan birçok şey var. Bunlar, daha kaliteli et (özellikle sığır eti) yemek, diyetinize yapraklı yeşil sebzeler gibi daha fazla detoksifiye edici yiyecekler eklemek ve alkol içmemek gibi yaşam değişikliği içerir. Hormonlarınızı doğal olarak dengelemek, miyom doğal tedavisinin en önemli parçasıdır.

Reklam

1.Miyomları Kötü Etkileyen Gıdalardan Uzak Durun

Miyomları Kötü Etkileyen Gıdalardan Uzak Durun
Miyomları Kötü Etkileyen Gıdalardan Uzak Durun

Miyom doğal tedavisi de dahil olmak üzere tüm hastalıklar da doğal tedavi etkili olabilmesi için, öncelikle zehirli gıdaları terk etmelisiniz. Miyomları etkileyen gıdalar nelerdir? Miyom riski olanlar veya Miyomu olanlar aşağıdaki yiyeceklerden uzak durmalılar.

 • Aşırı yağlı/İşlenmiş Etler: İşlenmiş etler, iltihaplanmayı arttırır. İşlenmiş et yerine, sığır (dana) eti tüketebilirsiniz.
 • Mandıra süt ürünleri: Mandırada yetişen, merada yetişmemiş hayvan sütlerinden yapılan süt ürünleri hormon seviyenizi değiştirebilir.
 • Rafine Şeker: Rafine şeker tüketmek iltihaplanmaya ve kilo alımına neden olur. Kilo almak hormonal değişikliklere neden olabilir. (1)
 • Rafine karbonhidratlar: Beyaz undan yapılan ürünler gibi rafine karbonhidratlar insülin seviyelerinin yükselmesine ve hormonların bozulmasına neden olur. Ekmeklerde olduğu gibi işlenmiş tahılların tüketilmesi, insülinde ciddi bir artışa neden olur. Bu rafine karbonhidratlar, nişasta dışındaki her şeyden arındırılmıştır, bu nedenle besin ve kalori değeri yoktur.
 • Alkol tüketmek: Alkol, vücutta iltihaplanmaya neden olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatır; kilo alımına ve hormonal dengesizliklere sebep olur.
 • Kafein: Çok fazla kafein vücudunuza, özellikle de karaciğerinize zarar vermektedir. Karaciğere yapabileceğinden fazla iş yüklemek, hormonlarınızın dengesini bozacaktır.

2. Miyomlara İyi Gelen Gıdalar

Miyom doğal tedavisinin anahtarı, beslenmenizde sağlıklı gıdaların olmasıdır. Miyomları önlemek için beslenmenize aşağıdaki gıdaları mutlaka eklemelisiniz.

 • Organik Yiyecekler: Organik yiyecekler yemek, miyomları önlemeye ve küçültmeye yardımcı olabilir, çünkü organik ürünler, kimyasal ilaç kullanılmadan yetiştirilir. Organik olmayan tarımda kullanılan pestisitler östrojen seviyelerini etkiler. Hormonal denge, doğal fibroid tedavisinin anahtarı olduğundan, pestisit alımınızı mümkün olduğunca azaltmak istersiniz. Miyomu önlemeye ve büyümesine yardımcı olmaktadır.
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzelerin anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkisi vardır, bu nedenle bir miyomların büyümesini engelleyebilirler. Ayrıca yeşil sebzelerde K vitamini bulunduğundan kan pıhtılaşmasını ve adet kanamasının kontrolünü sağlar.
 • Turpgil Sebzeler: Turpgil sebzeler, karaciğerinizin detoksifikasyonunu destekler ve östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Araştırmalar, yüksek miktarda brokoli, lahana, Çin lahanası, domates ve elma tüketiminin, potansiyel olarak yüksek antioksidan ve lif içeriği nedeniyle rahim miyomları için koruyucu bir faktör olduğunu göstermiştir. (2)
 • Beta Karoten Açısından Zengin Gıdalar: Sindirimden sonra insan vücudu, beta karoteni A vitaminine dönüştürerek sağlıklı dokuların büyümesini ve onarımını destekler ve bu da miyomların tedavisinde çok yardımcı olabilir. Beta karoten içeriği yüksek olan bazı yiyecekler arasında havuç, tatlı patates, lahana ve ıspanak bulunur.
 • Yüksek Demirli Gıdalar: Miyomlar bazen kadınların aylık adetleri sırasında daha fazla kan kaybetmesine neden olur. Bu anemiye neden olabilir. Artan kanamaya bağlı aşırı demir kaybını önlemek için, diyetinize merada beslenen sığır eti ve baklagiller gibi yüksek demir içeren yiyecekler ekleyin.
 • Keten Tohumu: Keten tohumu vücuttaki östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve bu da miyomları küçültmeye yardımcı olabilir. Zaten miyomunuz varsa günde 2 yemek kaşığı keten tohumu tüketebilirisiniz. İster yiyeceklerinizin üzerine serpin isterseniz de tek başına tüketin.
 • Tam Tahıllar: Rafine tahıllar yerine, arpa, kavuzlu buğday, kahverengi pirinç, karabuğday, çavdar ve yulaf gibi daha sağlıklı tam tahılları tercih edin.

3. Miyomları Azaltan Takviyeler

Miyom doğal tedavisinde takviyeleri uzman diyetisyen veya doktor kontrolünde almanız gerekebilir. Bu takviyelerin başında hormon tedavisinde kullanılan ilaçlar gelmektedir. Hormonları düzenleyen ilaçlara ek olarak Balık yağı ve B vitamini alabilirsiniz.

 • Vitex (400 miligram, günde 2 kez): Vitex (hayıt), progesteron üretimini teşvik ederek östrojen seviyelerini düşürür. En iyi sonuçlar için en az altı ay boyunca alınmalıdır.
 • Balık Yağı (günlük 1.000 miligram) veya Keten Tohumu Yağı (günde 1 yemek kaşığı): Balık yağı ve keten tohumu yağında bulunan temel yağ asitleri, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, bu da miyom büyümesinde rol oynayabilir.
 • B kompleks (günlük 50 miligram): Günlük B vitamini eksikse, karaciğer, metabolik süreçlerini yürütmek ve östrojen seviyelerini düzenlemek için ihtiyaç duyduğu bazı hammaddelerden yoksundur.
 • Progesteron Kremi (1/4 çay kaşığı, Adet döngüsünün 6-26. Günleri): Progesteron kremini topikal olarak kullanmak, progesteron hormonunu dengelemeye yardımcı olabilir. Miyomları tedavi ederken, hormon seviyenizi kontrol eden bir uzmanla çalışmak önemlidir, böylece vücudunuz için doğal progesteron kreminin doğru seçenek olup olmadığı konusunda size yardımcı olabilir.
 • Deve Dikeni (150 miligram, günde 2 kez): Hormonları dengeleyebilen karaciğer detoksifikasyonunda metabolizmaya yardımcı olur.

4. Miyom Doğal Tedavisinde Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Miyom Doğal Tedavisinde Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?
Miyom Doğal Tedavisinde Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Miyom doğal tedavisinde hangi uçucu yağlar kullanılır? Kekik yağı, adaçayı yağı ve buhur yağı (günlük yağı) doğal miyom tedavisinde en iyi uçucu yağlardır. Hepsi doğal olarak hormonları dengelemeye yardımcı olma özelliğine sahiptir.

Misk adaçayı yağının, araştırmacılar tarafından kortizol seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü ve antidepresan etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu, adaçayı yağının bir kadının hormonlarına fayda sağladığını gösteren birkaç çalışmadan sadece biri. (3)

Reklam

Bu uçucu yağları kullanmak için her bir yağdan 2 damla alt karnınıza günde iki kez sürün (hassas cildiniz varsa Hindistan cevizi yağı gibi bir seyreltici yağ ile birleştirin)

5. Miyom Doğal Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Çaylar

Miyom doğal tedavisinde bitkisel çayları sıklıkla kullanılmaktadır. Bitkisel çaylar iltihabı azaltarak ve belirli hormonları yeniden dengeleyerek hastalık belirtilerini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Devedikeni, sarı rıhtım, karahindiba kökü, ısırgan otu ve kırmızı ahududu ile yapılan çayların hepsi rahim ve üreme sistemine faydası bulunmaktadır.

6. Miyom Doğal Tedavisi Hint Yağı

Hint yağı uygulamak, dolaşımı arttırır, toksinleri temizleyen beyaz kan hücrelerini artırır.

Hint yağı, risinoleik asit adı verilen anti-enflamatuar bileşik içerir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, hint yağının detok etkisini ve kabızlığı giderebildiğini keşfetti. (4)

7. Çevresel Kimyasallardan Uzak Durun

Hormonal sağlığınızı ve genel sağlığınızı korumak için çamaşır suyu, kimyasal temizleyiciler, sentetik gübre, gıda koruyucuları, gıda boyaları gibi kimyasallardan uzak durun.

8. Egzersiz

Miyom doğal tedavisi için düzenli egzersiz yapmak, miyomları başlamadan önce önlemeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, bir kadın ne kadar çok egzersiz yaparsa, rahim miyomları kapma olasılığı o kadar azdır. (5)

Egzersizin birçok anti-inflamatuar etkisi vardır, kan basıncını düzenler, insülini duyarlılığını artırır, kilo vermeye yardımcı olur, hormonal dengeyi düzenler.

Miyom Nedir? Miyomların Belirtileri, Çeşitleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Rahimde Miyom Belirtileri Nelerdir? Miyom Nasıl Tedavi Edilir? Miyom Türleri Nelerdir? Rahimde Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyatsız Miyom Tedavisi Nasıl Olmalı? Merak ediyorsanız (Miyom Nedir? Miyomların Belirtileri, Çeşitleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri) yazımızı okuyabilirsiniz.

Miyomu Olanlar Neler Yemeli? Miyomu Olanlar Neler Yememeli? Miyomu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Merak ediyorsanız (Miyom Diyeti) yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20200259
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26458740
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24802524
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21168117
 5. https://www.uofmhealth.org/health-library/hw183462#hw183603

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu