Reklam
Sağlık

Varis ve Basur Doğal Tedavisi

Reklam

Varis ve basur doğal tedavisine geçmeden önce size varis ve basurun nasıl oluştuğundan bahsedelim. Varis ve Basur (Hemoroid) kalın bağırsakların durumunu gösterir. Birkaç inekten sağılarak karıştırılmış, pastörize edilmiş, uzun ömürlü sütler, katkılı ve eritilmiş peynirler, margarinler ve transgen yağlar, ekmek, bisküvi, cips gibi hazır yiyecekler, karışık yemekler ve bayat yiyecekler sonuna kadar hazmedilemez. Sürekli yaşanan hazımsızlık sonunda dalak ve karaciğerde damarlar tıkanır, bu organlarda enzim üretimi azalır. Bu durumda bağırsakların hareketi yavaşlar, kabızlık olur. Devamlı kabızlık ise varis ve basura sebep olur. Eski tabipler “Dalağın faaliyeti bozulmadıkça varis ve basur görülmez” derlerdi.

Varis ve Basur da Tedavi Yöntemleri ve Doğal İlaçlar Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Basurlar, aynı zamanda kazık olarak da adlandırılır, anüsünüzde şişmiş damarlardır ve varisli damarlara benzer şekilde alt rektumdur. Hemoroid, rektumun içinde (iç hemoroid) veya anüs çevresinde deri altında (dış hemoroid) gelişebilir. Her dört yetişkinden yaklaşık üçünde zaman zaman hemoroid görülür. {1*} 

Reklam

Varis ve Basur Doğal Tedavisi Nasıl Olur?

Varis ve basur aynı kökten gelen hastalık olduğundan varis ve basur doğal tedavisine beslenmenin düzeltilmesiyle başlanmalıdır. Başta saydığımız yiyeceklerden tamamen vazgeçmelisiniz. Ayrıca bağırsak tedavisi titiz bir şekilde uygulanır, bağırsakların düzgün çalışması sağlanır, karaciğer temizlemesi, kan ve damar temizlemesi yapılır.

Makatı tuvalet kağıdı yerine soğuk su ile yıkayıp bez ile kurulamak gerekir. Soğuk su makat kaslarının direncini arttırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Böylece makat etrafında, beyne bağlı akupunktur noktalarının temiz ve açık olması sağlanır. Geniş iç çamaşırı kullanılmalıdır.

Evde Varis ve Basur Doğal Tedavisi

Varis ve basur sebeplerinde her zaman altta yatan dalak ve karaciğer sorununa bağlı olarak damar tıkanmaları yaşanır. Bu organlarını enzim üretimi azaldığında vücudunuzda bir çok sorun çıkar. Varis ve basur tedavisi için aşağıdaki ilaçları yapabilir ve uygulayabilirsiniz.

 • 200 gr. zeytinyağı, 40 gr. yeni çekilmiş çörekotu ile karıştırılır, bir hafta sonra süzülür. Bitene kadar günde 1 kaşık, yemeğin üzerine dökerek veya içerek tüketilir.
 • Kuru veya taze ısırgan otu ezilir ve ev yapımı sirke ile yoğrulur. Sonra yağlı kağıda sürülür, varisli bölgeler ve basur üzerine konup sabitleştirilir. 10-12 saat bekletildiğinde iltihabı akıtır, şişlikleri dağıtır.
 • 1 çorba kaşığı keten tohumu 100-150 gr. sıcak suyla 1,5-2 saat demlenmeye bırakılır ve sabah-akşam içilir. Veya 1 çorba kaşığı keten tohumu öğütülür ve bal şurubu ile yutulur. Keten tohumu içtikten sonra zencefil çayı içilir. Keten tohumu sadece tane olarak veya taze öğütülmüş olarak kullanılır.
 • 30-40 gün süreyle çimlenmiş buğday kullanılır.
 • Çay olarak papatya, kekik, ısırgan otu, yeşil çay ve keten tohumu sırayla kullanılır.
 • Patlıcan sapları kurutulup ince öğütülür ve sabah-akşam 1 tatlı kaşığı, suyla yutulur ve basur memeleri üzerine konur.
 • Kurutulmuş kapari iyice dövülüp suyla içilir.
 • Nane ile yoğurt suyu birlikte içilir. Ayrıca fil hastalığına da iyi gelir.
 • Kabızlık varsa eğer eşit miktarlarda sinameki, kişniş tohumu veya ısırgan otu öğütülerek, yemeklerin üzerine serpilir. Bu karışımlar karın ağrısı yaparsa, sinamekinin miktarı, karın ve büyük abdest rahat olacak şekilde azaltılır.

Ağrıyan Basur Memeleri Doğal Tedavisi

Ağrıyan basur memelerine ne yapılır? Ağrıyan basur memeleri için aşağıdaki 3 farklı karışımdan istediğinizi kullanabilir sırasıyla her birini deneyebilirsiniz.

Reklam
 • Rendelenmiş patates + bal karışımı veya
 • Öğütülmüş çörekotu + zeytinyağı karışımı veya
 • Bal + kepek karışımı yağlı kağıda yerleştirilir, basur memelerine konarak sabitleştirilir.

Varis ve Basur Sülük Tedavisi

Basura sülük uygulanır mı? Varislere sülük uygulanır mı? Bu sorular çok soruluyor, evet basura ve varise sülük uygulanır, sülük birçok hastalıkta etkilidir. Kullanılacak sülükler yeni olmalı ve güvenli bir satıcıdan alınmalıdır. Basura ve varise sülük uygulama yöntemleri ise şunlardır:

 • Basur sülük tedavisinde 7-11 adet yeni sülük makat çevresine yerleştirilir.
 • Varis sülük tedavisinde bacaklardaki varisli bölgelere 3-5-7 adet kadar yeni sülük uygulanır.
 • Varis ve Basur doğal tedavisi için Kuyruk sokumundan hacamat yaptırılır veya uylukların iç kısımlarına kupa çekilir.

Basur Kanamasını Ne Keser?

Basurdan gelen kanı kesmeden önce kanın koyu renk veya açık renk olduğuna bakılır. Kanın rengine göre aşağıdaki anlatılanları uygulayabilirsiniz.

Basurdan Gelen Kan Koyu Renkliyse Ne Yapılır?

Öncelikle, basurdan gelen kan koyu renkli ise, kanamayı durdurmak iyi değildir. Vücut bu kanamayla, kandaki toksinlerden kendini temizler, ayrıca kan fazlalığından kurtulur. Bu kanamayı durdurmak toksinleri içeride bırakır ve sağlığa zarar verir. Kanamayla atılmayan fazlalık ve zehirli maddeler vücutta toplanarak paraproktit, menenjit, verem, sedef, vitiligo, kanser ve cüzzama sebep olabilir.

Basurdan Gelen Kan Rengi Kırmızıysa Ne Yapılır?

Basurdan gelen kan koyu renkten kırmızıya döndüğünde, çörekotu veya hurma çekirdekleri kavrulup öğütülür veya yumurta kabuğu kavrulup dövülür. Temiz bir beze serpilerek basur memelerine konur.

Basur Memesi İltihabı

Basur memesi iltihaplı olup kanamazsa acı verir. Basur memesindeki iltihabı çözmek için aşağıdaki basur ilaçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Reklam
 • Acı kavun rendesi, taze ve ince öğütülmüş acı badem ve bal eşit miktarlarda karıştırılıp makat içine sürülür. Aynı zamanda basur memeleri üzerine konarak, yağlı kağıtla üstü kapatılır ve bir müddet bekletilir. 
 • Taze öğütülmüş çörekotu, bal ile karıştırılır ve aynı şekilde basur memeleri üzerine konur. 
 • Basur memelerine sık sık kına yağı sürülür. Kına yağı basur memelerinin açılmasını, iltihabın ve kanın akmasını sağlar.

Bağırsaklar düzelince, basur yok olur ve insan onun varlığını unutur.

Kaynaklar

{1*} https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268#:~:text=Hemorrhoids%20are%20swollen%20veins%20in,rectum%2C%20similar%20to%20varicose%20veins.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu