Reklam
Sağlık

Ev Detoksu için 9 Öneri

Reklam

Ev detoksunda, evinizi ağır metallerin neden olduğu toksisiteye ve diğer çevresel tehditlere karşı güçlendirmenin ilk adımı, halihazırda evinizi tehdit eden potansiyel sorun noktalarının değerlendirilmesidir. Bazı durumlarda, bu, aileniz mevcut evinize taşınmadan önce uygulanan eski boyayı veya ailenizi fiziksel ve zihinsel sağlık tehditlerine maruz bırakabilecek yaşlanma yalıtımı gibi yanlış yerleştirilmiş yapı malzemelerini içerebilir. (1)

Dışarıda bunca toksin varken, kendinizi ve bağışıklık sisteminizi bunların zararlı etkilerinden koruma işinden bunaldığınızı hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Neyse ki önceki paylaşımlardan toksinleri bildiğinize göre, (Bilgi Güçtür!) bunları kendinizden uzak tutmak için gereken adımları atabilirsiniz. Özellikle de bir otoimmün hastalığınız varsa ya da ölçeğin (Otoimmün hastalık ölçeği paylaşımına bakınız) bir noktasındaysanız. Bağışıklık sisteminizin başa çıkmak için daha fazla zorluğa ihtiyacı yok!

Reklam

Kalıcı organik kirleticiler (KOK’lar), çevrede kalıcı olan, gıda ağı yoluyla biyolojik olarak biriken ve insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olma riski oluşturan kimyasallardır. Bu öncelikli kirleticiler grubu pestisitlerden (DDT gibi), endüstriyel kimyasallardan (poliklorlu bifeniller, PCB’ler gibi) ve endüstriyel işlemlerin kasıtsız yan ürünlerinden (dioksinler ve furanlar gibi) oluşur. (2)

Ev detoksu uygulamak için önem sırasına göre sıralanmış bazı ilave yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:

1. Ev Detoksu Yaygın Kullanılan Yataklar

Nerede uyuduğunuz ve neyin üstünde uyuduğunuz, vermeniz gereken en önemli kararlardır.

Geleneksel şilteler çeşitli toksik kimyasallarla yapılır. Sadece kendinizi bu kimyasallara düzenli olarak maruz bırakarak sağlığınızı riske atmakla kalmazsınız, aynı zamanda birçok insan gibi sentetik yatakların uyurken sıcak hissetmenize ve sık sık dönüp dönmenize neden olduğunu fark edebilirsiniz. Beklediğinizin aksine, doğal, organik liflerden yapılmış organik yatak çok rahat olabilir. Bu doğru – bazı araştırmalar, yün gibi doğal elyaf şiltelerde uyuyanların daha az dönüp dönme eğiliminde olduğunu ve bunun da daha iyi bir gece uykusu sağladığını göstermiştir. (3)

Reklam

Ömrümüzün neredeyse yarısını uyuyarak geçiriyoruz ve detoksumuz ile beden onarımımızın çoğu biz uyurken gerçekleşiyor. Yaygın kullanılan yataklar yıllar boyu gaz yayılımına neden olabilen sert ve ateşe dayanıklı kimyasallar içeriyor.

Daha İyi Seçenekler

• Yüzde yüz doğal lateks yataklar ve organik yün yatak pedleri kullanın.

2. Ev Detoksu Yatak Tekstili

Ticari yatak takımı üretenlerin çoğu yanma geciktirici, pestisitler, ağartıcılar ve boyalar kullanır.

Daha İyi Seçenekler

Reklam

Organik, işlem görmemiş çarşaflar, battaniyeler ve yastıklar.

3. Ev Detoksu Temizlik Ürünleri

Amerikan Hayvanları Koruma Derneği (ASPCA) 2009’da ev temizlik ürünlerinin en önemli on hayvan zehirinden biri olduğunu açıkladı. Kedilerde tespit edilen bromlu ateşe dayanma seviyesi, insanlarda bulunanlardan yirmi üç kat daha yüksektir ve köpeklerin bedenlerinde insanlardan ortalama 2,4 kat daha fazla perfloro kimyasalı vardır. Bunlar, yanmaya dayanıklı kumaşlar ya da leke tutmayan kilimler türünde satın aldığınız ürünlerde hali hazırda bulunan kimyasallardır, yani köpeğinizin ya da kedinizin evinize sıktığınız ya da döktüğünüz kimyasallara ne kadar duyarlı olduğunu bir düşünün.

4. Ev Detoksu Kuru Temizleme, Koltuk ve Halı Yıkama

Kuru temizlemeciler, koltuk ve halı yıkamacılar, çevremizdeki en fazla kimyasal içeren işletmelerden bazılarıdır.

Daha İyi Seçenekler

  • Kimyasal malzeme kullanmayan, yeşil dostu olan, yıkama sonrası üzerine kimyasal parfüm sıkmayan koltuk ve halı yıkamacılar arayın.
  • Temiz ve yeşil dostu bir eko-kuru temizlemeci arayın.
  • Eğer klasik bir kuru temizlemeciye, koltuk ve halı yıkamacıya mecbursanız, giysilerinizi gardırobunuza asmadan önce, halıları da kullanmadan önce plastik poşetlerinden çıkarın ve açık havada birkaç saat havalandırın, koltuklar içinde mutlaka evi havalandırın.

5. Ev Detoksu Vinil Duş Perdeleri

Bunlar havada bir aydan uzun süre asılı kalabilen yüzden fazla uçucu organik bileşik yayar. Ayrıca hormon ve endokrin hasarına yol açan ftalatları da içerirler.

Daha İyi Seçenekler

• Organik pamuklu ve keten duş perdeleri

6. Ev Detoksu Yaygın Kullanılan Halılar

Yaygın kullanılan halılar sentetik, petrol bazlı elyaftan yapılır. Bunlar astıma, alerjiye, nörolojik sorunlara ve kansere yol açtığı kanıtlanmış 120 kadar tehlikeli kimyasal yayabilir. Toksinler başlıca, yıllarca kimyasal yüklü gazlar yayabilen lastik dolgu malzemesinde ve yapışkanlarda bulunur.

Daha İyi Seçenekler

  • Pamuklu ya da yün kilimler
  • Yapıştırıcı gerektirmeyen geri dönüşümlü karo halılar
  • Desenli beton zemin kaplaması
  • Bambu ya da mantar gibi yenilenebilir ahşap

7. Ev Detoksu Uçucu Organik Bileşikli (Voc) Boyalar

Bunlar tam da adı gibidir: Toksik bileşikler içeren boyalardır. Bunları kullanacak olursanız, kelimenin tam anlamıyla kendinizi potansiyel olarak tehlikeli buharla çevrelersiniz.

Daha İyi Seçenekler

• Uçucu organik bileşik içermeyen boyalar. Ama gerçekten öyle olduklarından emin olun. Pek çok şirket ürünlerini “Uçucu organik bileşik içermez” olarak tanıtır ama bu sadece beyaz astar boya için geçerlidir. Renk eklendiğinde, boya için artık “uçucu organik bileşik içermez” denemez.

8. Ev Detoksu Mobilya

Mobilyalar petrol-bazlı olan ve kimyasallarla, yanma geciktiricilerle dolup taşan poliüretan süngerle doldurulmuş olabilir. Mobilyanın parçasını oluşturan her sunta, formaldehit yayar. (Katkı maddeleri paylaşımına bakınız)

Daha İyi Seçenekler

• Masif ahşaptan, doğal lateks süngerden, yün minderlerden ve organik kumaşlardan yapılmış mobilya

9. Ev Detoksu Perdeler ve Pencere Ürünleri

Çoğu perde ateşe dayanıklı kimyasal, pestisit, ağartıcı ve boya içerir.

Daha İyi Seçenekler

• Organik, işlem görmemiş pamuklu ya da keten perdeler

• Bambu gölgelikler

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu