Reklam
Sağlık

Tiroid Düşmanı

Reklam

Yanmayı engelleyen malzemeler tiroid düşmanıdır! Son zamanlarda yapılan bir araştırma, fenoller ve alev geciktiriciler gibi tehlikeli maddeler de dahil olmak üzere yüksek derecede zehirli kimyasalların eser miktarda, evlerimizde biriken tozda neredeyse evrensel olarak mevcut olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bu kimyasalların çok çeşitli yapı malzemeleri ve ev ürünleri tarafından üretildiği sonucuna vardı. (1)

Bu araştırma, evlerin gerçekte ne kadar tehlikeli olduğunu vurguluyor. Modern çağda, atmosfer, sağlığımız üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri olabilecek mikroskobik kimyasallarla doludur. Mümkün olduğunca çok sayıda sağlıksız ve toksik kimyasal ve ürünü evinizden uzak tutmalısınız.

Reklam

Ortalama bir evin yaklaşık 63 sentetik kimyasal içerdiği ve sadece bir evin içinde toplam yaklaşık 37 lt. tehlikeli madde içerdiği tahmin edilmektedir! (2)

Alev geciktiriciler, polibromlu difenil eterler veya PBDE’ler içerir. PBDE’lerin çeşitli olumsuz sağlık etkileri vardır ve daha kötüsü, vücutta depolanırlar. Alev geciktiriciler bilgisayar ve TV kasalarında, devrelerde, şiltelerde ve döşemelerde kullanılır.

PDBE’ler ayrıca işlenmiş plastiklerde ve kumaşlarda bulunur ve toz parçacıkları ve gazlarda salınır. Seviyeleri insanlarda endişe verici seviyelerde artıyor ve dünyanın her yerindeki hayvanları etkiliyor. Araştırmalar, farelerde PDBE’lerin davranışı, öğrenmeyi ve hafızayı olumsuz etkilediğini göstermektedir. (3)

Perflorlu asitler (PFA’lar), tencere gibi birçok üründe yapışmaz ve leke tutmaz kaplamalar içeren kimyasallardır. Bazı insan çalışmaları, PFA’ların kadınlarda doğurganlığı azaltabileceğini, kolesterol seviyelerini yükseltebileceğini, çocukların büyümesini etkileyebileceğini, hormon dengesizliklerine neden olabileceğini ve hatta kanser riskini artırabileceğini ortaya koymuştur. (4)

Reklam

Evcil hayvanlarınızda tıpkı sizin gibi kimyasallara maruz kalıyor, hatta sizden daha çok etkileniyorlar da diyebiliriz.

Yeni araştırma gösterdi ki kediler elektronik eşyalarda ve mobilyalarda bulunan, toz haline gelen ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasallara maruz kalıyorlar.

Stockholm Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, daha önce şüphelenilen bir şeyi doğruladı:

Kedilerde ölçülen yüksek seviyedeki bromlu alev geciktiriciler, evlerimizdeki tozdan kaynaklanıyor. Çalışma, Environmental Science & Technology dergisinde yayınlandı.

Çalışma, kedilerin elektronik eşyalarda ve mobilyalarda bulunan, toz haline gelen ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasallara maruz kaldığını gösteriyor. Bu bağlantı ilk kez doğrulandı. Önceki bir araştırmada, araştırmacılar bromlu alev geciktiricilerin, sağlıklı kedilere kıyasla,  Feline hyperthyroidism (kedilerde hipertiroidizm) gelişen kedilerin kanında daha yüksek konsantrasyonlarda bulunduğunu ispatlamıştı.  Şimdi, sağlıklı kedilerin yeni ölçümleri toz maruziyetlerini belirliyor. Eşleştirilmiş örnekler aynı evden alındı, yani araştırmacılar hem toz örneklerini hem de kan örneklerini aynı anda aldı.

Kimyasallara Maruz Kalma

Stockholm Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Analitik Kimya Bölümü’nden Jana Weiss, “Eşleştirilmiş örnekler alarak, kedilerin yaşadığı çevre hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Dahası bu çalışmadaki kediler, zamanlarının çoğunu ev içinde geçiriyorlardı ve bu sebeple evdeki hava ve tozun payının, dış ortamdan daha fazla olması beklenmektedir” diyor.

Reklam

Sonuçlar oldukça ilginç, çünkü her şeyi ağızlarına sokmalarıyla meşhur küçük çocuklar da kediler gibi bu kimyasallara maruz kalmaktalar.

tiroidli kedi

Jana Weiss; “Kedilerde ölçülen bromlu alev geciktiriciler, bilinen endokrin engelleyicilerdir. Küçük çocukların bu maddeleri yutmaları çok ciddi bir sorundur çünkü gelişim sırasındaki maruziyet, ilerleyen yıllarda tiroid hastalığı gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir” diyor.

Bromlu Alev Geciktiriciler Hakkında

Bromlu alev geciktiriciler, malzemelerin tutuşmasını önlemek için tekstil, mobilya ve elektronik cihazlara ilave edilir. Birçok bromlu alev geciktiricinin sağlık açısından tehlikeli olduğu tespit edilmiştir ve bazılarının endokrin engelleyici olduğundan şüphelenilmektedir. Bunlardan birkaçının elektronik cihazlar gibi ürünlerde kullanımı bu sebeplerden dolayı yasaklanmıştır. Ancak, son derece kalıcıdırlar ve üretildikten sonra ürünlerden yıllarca süzülerek sonunda tozun bir parçası haline gelebilirler.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu