Reklam
Sağlık

Hidroterapi Nedir? Hidroterapinin Faydaları Nelerdir?

Reklam

Hidroterapi nedir? Hidroterapinin faydaları nelerdir? Hidroterapi, fiziksel veya psikolojik durumların tedavisi için suyun kullanılmasıdır. Su uygulaması, su terapisi, havuz terapisi dahil olmak üzere çeşitli isimlerle adlandırılır. Daha eski zamanlarda ise “hidropati” olarak da adlandırılırdı. Geçmişte yaşayan medeniyetler, çalışmalar hidroterapinin nasıl çalıştığını açıklamadan önce bile suyun rehabilitasyona yardımcı olan belirli özelliklere sahip olduğunu biliyordu. North American Journal of Medicinal Sciences’ta yayınlanan 2014 tarihli bir yazıda “Suyun çeşitli tedaviler (hidroterapi) için kullanılması muhtemelen insanlık kadar eskidir” denir. {1*}

Tıbbi bir uygulama olarak hidroterapinin tarihi, Antik Yunan’a kadar uzanır. Hindistan, Mısır ve Çin’de yaşayan eski kültürler arasında da doğal bir tedavi yöntemi olarak su terapisinin kullanıldığına dair kanıtlar vardır.  Su, vücudun hassas veya gergin bölgelerine ağırlık vermeden kaslara hafif bir direnç kazandırmaya yardımcı olarak tedavi uygular. Kronik ağrı, anksiyete, kabızlık, hamilelik ağrıları ve çok daha fazlasının tedavisinde su aerobiği, germe ve masaj kullanılır. {2*}

Reklam
Artrit Nedir? Tedavisinde Kullanılan Uçucu Yağlar Hangileridir? Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi “suyun herhangi bir biçiminde (su, buz, buhar) sağlığın geliştirilmesi veya çeşitli hastalıkların belirli sıcaklık, basınç, süre ile bölgelerdeki tedavisi için harici veya dahili kullanımı” olarak tanımlanır. Ayrıca hidroterapi alternatif tıp uygulamasıdır.

Hidroterapi günümüzde bir tür mesleki terapi ve fizyoterapi (veya fizik tedavi) olarak kabul edilir. {3*} Hidroterapinin terapötik uygulamaları arasında rehabilitasyon, gevşeme ve yaralanmaların önlenmesi yer alır. Hidroterapi birçok semptom ve durumların tedavisine yardımcı olmak için kullanılır:

 • Eklem ağrıları, eklem sertliği, burkulmalar (sırt ağrısı, ankilozan spondilit, tendinit vb.)
 • Artrit belirtileri ve osteoartrit ağrıları
 • Felç
 • Nöromüsküler bozukluklar
 • Kas-iskelet sistemi bozukluğu
 • Kardiyovasküler bozukluklar ve risk faktörleri (yüksek tansiyon gibi)
 • Pulmoner bozukluklar
 • Çocuklarda otizm spektrum bozuklukları (ASD’ler)
 • Astım
 • Denge ile ilgili sorunlar
 • Diğer egzersiz biçimlerini zorlaştıran veya rahatsız eden tekrarlayan yaralanmalar
 • Hamileliğe bağlı ağrılar
 • Tükenmişlik
 • Obezite
 • Baş ağrısı

Kas ve eklem sağlığı için hafif egzersizler arıyorsanız Osteoporoz Tedavisinde Fiziksel Aktivite ve Egzersizler yazımızı okuyabilirsiniz.

Hidroterapinin Tedavi Türleri Nelerdir?

Hidroterapi tedavileri, havuzlar, daldırma tankları, yüzdürme bölmeleri, Epsom tuzu veya oturma banyoları, ayak banyoları, buhar inhalasyonu, İsviçre mineral duşları, soğuk veya sıcak kompresler ve jakuziler gibi çeşitli ekipmanların kullanımını içerir. {4*}

Reklam

Hidroterapi seansları genellikle fizyoterapistler, egzersiz fizyologları, fitness eğitmenleri ve bazı durumlarda okul personeli tarafından yapılır. Hastalık semptomlarını yönetmeyi amaçlayan özelleştirilmiş hidroterapi tedavileri, eğitimli fizyoterapistler/mesleki terapistler tarafından yapılır.

Fitness/egzersiz sınıfları gibi halka açık grup su derslerine katılmak da mümkündür. Ayrıca, su kullanan tedaviler sunan çeşitli kaplıca ve tıbbi merkezlerde de hidroterapi tedavisi alınabilir.

Hidroterapi/su tedavisi türlerinden bazıları:

 • Engelli veya kısmi sakatlığı olan kişiler için özel hareket ve hafif yüzmeyi içeren su fizyoterapisi.
 • Su aerobiği veya su zumbası gibi su egzersizi dersleri.
 • Zindeliği ve gücü geliştirmek için kullanılan derin su koşusu.
 • Bir terapistin vücudu hareket ettirdiği, esnettiği ve masaj yaptığı bir çalışma şekli olan su masajı
 • Sıcaklık kontrollü hidroterapi (çeşitli sıcaklıklar vücudun farklı sistemleri üzerinde farklı etkiler oluşturur).
 • Bağırsak yolundan dışkı ve atıkları çıkarmak için su kullanan kolon hidroterapi.

Hidroterapinin Faydaları Nelerdir?

Hidroterapi, rehabilitasyona yardımcı olmak için suyu kullanan, erişilebilir bir aerobik egzersiz şekli sağlayan ve çeşitli semptomları azaltan alternatif tıp uygulamasıdır. Hidroterapi bu isimle anılmadığı çok eski dönemlerden beri insanlık tarafından kullanılır.

Hidroterapi genellikle ağrı ve şişliğin azaltılması, vücut hareketlerinin kolaylaştırılması ve kas gücünü artırmak için ve ruh halini düzeltmek için kullanılır. Ayrıca uyku, zindelik ve kardiyovasküler sağlık için de yararları vardır.

Reklam

Ağrıyı Azaltır

Sudayken yerçekimi etkileri azaldığı için daha kolay yüzülür. Hidroterapi tedavileri ağrılı eklemler ve zayıf kaslar üzerindeki baskıyı gidermeye yardımcı olur. Suyun özellikleri, kas aktivitesini ve kan akışını arttırırken bile eklemler üzerinde daha az ağırlık taşınmasını sağlar. Suda egzersiz yaparken dolaşım iyileşir, ödem azalır ve vücudun genel sağlığı desteklenir. Havuzdaki çoğu hidroterapi seansı sırasında, su sıcaklığı yaklaşık 88-96 derecedir; tipik bir yüzme havuzundan daha sıcak bir ortam vardır ve bu durum gergin kasların daha kolay gevşemesini sağlar. Bazı tedavilerde bunun tam tersi de geçerlidir. Bazen soğuk su doğal ağrı kesici etkileri için kasıtlı olarak kullanılır.

Soğuk hidroterapi (kriyoterapi) uygulaması ağrı ve şişliği çeşitli şekillerde azalır. Soğuk suyun; iltihaplanma, lokal ödem, sinir iletim hızı (NCV) ve kas spazmları üzerinde olumlu etkileri bulunur. {5*}

Kas Gücünü Artırır

Hidroterapi, kas ağrıları olan ve fiziksel olarak daha güçlü olmak isteyenler tarafından da kullanılır. Havuzda yapılan egzersizler daha az ağırlık taşımayı gerektirir. Ortopedik sorunları olan ve yalnızca suyun sunduğu ek direnci isteyen kişiler için idealdir.

Diğer fitness sınıflarıyla karşılaştırıldığında, hidroterapi yavaş ve kontrollü hareketlere, vücudun gergin bölgelerinin gevşemesine odaklanır. Suda hareket etmek direnç sayesinde biraz güç gerektirdiğinden, yaralanmaları ağırlaştırmadan kas gücü oluşturmak mümkündür.

Ortopedik bir problem, yaralanma veya artrit gibi bir durumda, hidroterapi genellikle bir fizyoterapistle birlikte uygulanır. Terapist, kasları güçlendirmek ve eklemler için hareket aralığını artırmak için tedavi boyunca hastaya rehberlik eder.

2017’de yapılan bir araştırmada, diz osteoartriti olan yetişkinler haftada iki kez ısıtılmış bir havuzda hidroterapi tedavisi almıştır. Tedavi sonucunda hastaların ağrı ve bacak işlevinde iyileşmeler yaşadığı bulunmuştur. {6*}

Hidroterapi ayrıca gelecekteki aşırı zorlama yaralanmalarını önler ve ağrıya yol açabilecek yaralanmaları azaltmaya yardımcı olur. Suda koşma gibi egzersizlerle de kasların güçlenmesini sağlar.

Psikolojiye İyi Gelir

Araştırmalar, hidroterapi tedavilerinin gevşemeyi sağlayabileceğini, stresin etkilerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini (tıpkı diğer egzersiz türleri gibi) ve ruh halini iyileştirebileceğini gösterir. Belirli psikolojik etkileri teşvik etmek için hidroterapi tedavileri sırasında havuzun sıcaklığı değiştirilir. Örneğin, ılık su kasları gevşetmeye yardımcı olurken, soğuk su enerji verir ve endorfin/adrenalin salınımına yardımcı olur.

2013 yılında yapılan bir araştırma, anksiyete ve kronik miyofasiyal ağrı sendromu (MPS) olan hastalara, haftada iki kez 30 dakika boyunca sıcak girdap banyosunda “jakuzi tedavisi” uygulamıştır. Tedavi sonucunda semptomlarda önemli düşüşler yaşadığı gözlemlenmiştir. {7*}

Benzer bir araştırmada, hidroterapinin doğum sırasında hamile kadınlarda gevşemeyi teşvik ettiği, kaygı ve ağrıyı azalttığı, doğum sürecine yardımcı olduğu gösterilmiştir. {8*} 

Miyofasiyal ağrı sendromunuz varsa Kas Ağrılarınız Son Bulsun: Miyofasyal Gevşetme Terapisi (MFR) yazımızı okuyabilirsiniz.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Hidroterapi, aerobik egzersizlerini de içerdiğinden kalp sağlığı için faydalıdır. Su egzersizi kalp debisini ve dayanıklılığı artırır. Ayrıca fazla kiloların verilmesini sağlar. Düzenli bir su aerobiği programı, kan basıncında iyileşmelere (hipertansiyonda azalma) ve akciğer kapasitesinin artmasına neden olur.

Ayrıca su egzersizi obezite, artrit, hamilelik, ağrı gibi nedenilerle yürüyüş, bisiklete binme veya dans etme gibi diğer aerobik egzersiz türlerini yapamayanlar için de oldukça etkilidir.

Birçok Hastalığın Tedavisine Katkı Sağlar

Hidroterapi, 100 yılı aşkın bir süredir kas-iskelet sistemi ve nöromüsküler rehabilitasyon için kullanılır. Son zamanlarda çeşitli engelleri olan çocuklarda motor performansı ve sosyal davranışları iyileştirmede kullanımı dikkat çekmektedir. Örneğin, alternatif bir tıp uygulaması olarak hidroterapi, otizm, kas distrofisi, serebral palsi, kistik fibroz, spina bifida ve Rett sendromu ile ilgili semptomların tedavisinde umut vericidir.

Multidisipliner Healthcare dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir makaleye göre hipoterapinin birçok yararından bahsedilir: {9*}

 • Metabolizma hızını artırır.
 • Sindirimi iyileştirir.
 • Cildi nemlendirir.
 • Kas gelişimine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları önler.

Bağışıklık sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için Bağışıklık Sistemi Nedir? Hastalıkları Nelerdir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Hidroterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hidroterapiye yeni başlayanlar, tıpkı diğer egzersiz türlerinde olduğu gibi, ilk birkaç tedaviden sonra bir miktar ağrı hissedebilir. Vücut suda hareket etmeye alıştıktan sonra ağrılar hafifler. Sonuçları görmek için, muhtemelen yaklaşık 5-6 ay boyunca 30-60 dakikalık seanslara katılmak gerekir. Hipterapiye yüzme bilmeyenler de katılabilir.

Enfeksiyon, yara veya astım gibi hidroterapi tedavilerini zorlaştırabilecek başka sağlık sorunları olanlar, hidroterapiye başlamadan önce doktoruna danışmalıdır. Hidroterapi bazı sağlık durumu olan kişiler için genellikle tavsiye edilmez: {10*}

 • Açık bir yarası veya cilt enfeksiyonu olanlar
 • Virüsü veya mide rahatsızlığı olanlar
 • Yüksek veya düşük tansiyon hastası olanlar
 • Nefes almayı etkileyen bir hastalığa sahip olanlar
 • Diyaliz gerektiren ciddi böbrek rahatsızlığı olanlar
 • Göğüs enfeksiyonu olanlar
 • Klor alerjisi olanlar
 • Diyabeti, astımı veya epilepsisi olanlar

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049052/
 2. https://www.spine.org/KnowYourBack/Treatments/Nonsurgical-Treatments/Hydrotherapy
 3. https://hydrotherapybrisbane.com.au/welcome-to-hydrotherapy-consulting-training/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4932807/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4225921/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5693429/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24020034/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20453024/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3917923/
 10. https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/treatments/therapies/hydrotherapy/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu