Reklam
Sağlık

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Reklam

Hamile kalmak için cinsel ilişki nasıl olmalı? Hamile kalma şansını artırmak için cinsel ilişki sırasında uygulanan pozisyonlar ve cinsel ilişki sıklığı önem arz etmektedir. Birçok çift gebe kalmayı, yumurtanın döllenmesi, embriyo oluşumu ve sperm aktivitesini basit bir olay olarak görür. Ayrıca cinsiyetle ilişkili birkaç faktör, başarılı bir şekilde gebe kalıp kalmayacağınızı belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Diğer önemli faktörler ise cinsel ilişkinin zamanlaması ve çiftin genel sağlığıdır. {1*}

Yaz Aylarında Mide Bulantısı Nedenleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Yumurtlama döneminde (yumurtanın yumurtalıktan çıktığı ve spermin buluşması için hazır olduğu dönem) korunmasız cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansını artırabilir. 28 günlük düzenli bir döngüye sahip olan kadınlarda yumurtlamanın, son adetten sonraki 14. gün civarında gerçekleşmesi beklenir. {2*}

Reklam

Yumurtlama günü, adet döngüsünün uzunluğuna göre değişir. Bu nedenle, uzmanlar genellikle yumurtlama gününün beklenmesi yerine ay boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmesini önermektedir.

Yumurtlama Gebe Kalmada Nasıl Bir Rol Oynar?

Yumurtlamadan önceki 5 gün içinde ve yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girildiğinde gebe kalma olasılığı çok yüksektir. {3*}

 • Serbest bırakılan bir yumurta genellikle 12-24 saat yaşar. Sperm, gebe kalınması için bu süre içinde yumurtayı döllemelidir.
 • Sperm, kadın vücuduna salındıktan sonra 7 güne kadar yaşayabilir. Yumurtlamadan sadece birkaç gün önce cinsel ilişkiye girilmiş olsa bile, hamile kalınabilir.

Yumurtlama Günleri Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar adet döngüsündeki günleri sayarak yumurtlama zamanlarını takip edebilir. Verimli günleri takip etmek için bir takvim veya yumurtlama günlerini hesaplayan uygulamalar kullanılabilir. Döngü, adetin ilk gününde başlar ve bir sonraki adetin başlamasından bir gün önce sona erer. Yumurtlama sırasında bazal vücut sıcaklığında artış, vajinal akıntıda değişiklikler, göğüslerde hassasiyet ve alt karın bölgesinde hafif krampların hissedilmesi gibi bazı belirtiler gözlemlenebilir. {4*}

İdrarda lüteinize edici hormonu (üreme sistemini kontrol eden ve yumurtlamadan hemen önce artan önemli bir hormon) saptamak için yumurtlama tahmin kitleri de kullanılabilir. Bu kitler, hamile kalma şansını artırmak için yumurtlama zamanını ve cinsel ilişki için ideal zamanı belirlemeye yardımcı olur. {5*} Ancak takvimler, uygulamalar veya kitler tek başına her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle, hamile kalma şansını artırmak için ay boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmelidir.

Reklam

Adet Dönemi Krampları Doğal Tedavi

Hamile Kalmak için Pozisyon Önemli Mi?

Bazı uzmanlar, misyoner veya doggy stili gibi belirli seks pozisyonlarının, gebe kalmaya yardımcı olmada diğer pozisyonlardan daha etkili olabileceğini düşünmektedir. Ancak bu iddiaları destekleyecek kesin bir çalışma bulunmamaktadır. {6*}

Tek bir boşalma sırasında, yumurtayla buluşması için vajinaya milyonlarca sperm serbest bırakılır. Biriken sperm dakikalar içinde fallop tüpüne ulaşabilir ve yumurta ile buluşabilir.
Yani seks pozisyonu ne olursa olsun, vajinaya boşalma sonrası yumurtanın döllenmesi ve hamile kalınma ihtimali her zaman vardır. {7*} {8*}

Hamile Kalmak için Uygulanabilecek 14 Pozisyon

Bu pozisyonların penetrasyonu daha iyi sağladığına ve dolayısıyla bir kadının hamile kalmasına yardımcı olma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.

 1. Misyoner pozisyonu: Bazı uzmanlar bu pozisyonun bir kadının hamile kalmasına yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Bu pozisyonda erkek üsttedir ve kadın sırt üstü yatar. Bu şekilde spermler servikse daha kolay ulaşabilir.
 2. Doggy (Köpek) stili: Bu pozisyon penetrasyona ve serviksin açılmasına yardımcı olur. Spermin içeri girmesini kolaylaştırabilir.
 3. Parlayan üçgen: Bu pozisyonda kadın altta, erkek üsttedir. Erkek bacaklarını uzatarak bel ve bacaklarını düz şekilde konumlandırır, göğsü yukarı bakacak şekilde (yay şeklinde) durur. Bu pozisyonun daha derin penetrasyon sağladığı ve pelvisi yukarı doğru eğik tutarak gebe kalma şansını arttırdığı belirtilmektedir.
 4. Örs: Bu pozisyonda, erkek yine üsttedir. Kadın ise bacaklarını başının üzerine kaldırmalıdır. Böylece daha derin bir penetrasyon sağlanır ve gebe kalmaya yardımcı olabilecek G noktasına daha kolay ulaşılır.
 5. Sihirli dağ: Bu pozisyon, erkeğin kadının üzerine, göğsü onun sırtına gelecek şekilde eğildiği köpek stili pozunun bir başka çeşididir. Bu pozisyonun spermin daha derine ve daha hızlı hareket etmesine izin verdiği belirtilmektedir. Ayrıca bu pozisyon kadının daha kolay orgazm olmasına da yardımcı olabilir.
 6. Kaşık: Bu pozisyonda kadın yan yatar. Partneri de aynı şekilde arkasına yatar. Kadının pelvisi 90 derecelik bir açıyla eğilir ve spermin rahat ilerlemesi sağlanır.
 7. Saban: Bu pozisyonda kadının omuzları ve göğsü yerdeyken bacakları havadadır. Erkek, kadının ayak bileklerinden tutarak bel ve kalça bölgesinin havada kalmasını sağlar. Uygulanan bu pozisyonda yerçekiminin spermi serviksten aşağı çektiğine inanılmaktadır.
 8. Kelebek: Kadın bir masanın üzerinde sırtüstü yatar. Partneri, kadının kalçası hafifçe yukarıya kaldırır (veya kalçalarının altına yastıklar koyabilir). Bu pozisyonun spermin vajinada daha uzun süre kalmasına yardımcı olduğu ve gebe kalma şansını artırdığı düşünülmektedir.
 9. Bacak omuza: Bu pozisyonda, kadın bacaklarından birini partnerinin omzu üzerine koyar ve eşinin uyluğunun üzerine oturur. Diğer bacağını ise bükerek hareket desteği için kullanır. En bilinen Kamasutra seks pozisyonlarından biridir. Bu pozisyonun daha derin penetrasyon sağladığı ve gebe kalma şansını artırdığı bilinmektedir.
 10. Kurt pozu: Bu pozda kadın ayakta iken eşine sırtını dayar. Erkek, kadının belini tutar ve ilişkiye girilir. Bazı uzmanlar bu pozisyon ile spermlerin servikse daha kolay ulaştığını ve daha hızlı gebe kalındığını belirtmektedir.
 11. İstiridye pozu: Bu pozisyon, seksi daha zevkli hale getirirken, hamile kalmaya da yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kadın dizlerini bükerek sırt üstü yatar. Erkek ise ilişki sırasında diz çökmüş pozisyondadır.
 12. Asma kilit: Kadın, yüksek bir mobilyanın kenarına oturur. Bacaklarını erkeğin beline sararak kendini destekler. Bu pozisyonun sperme ekstra alan ve hareket verdiği düşünülmektedir.
 13. Peg: Bu pozisyonda erkek sırt üstü yatar. Kadın, erkeğin üzerine ters şekilde oturur. Bu pozisyonda kadınların daha rahat olduğu ve hamile kalmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 14. Sfenks: Kadın, dirsekleri yerde olacak şekilde yüz üstü karnının üzerine yatmalıdır. Bacaklarından biri yana bükülü, diğeri ise düz pozisyonda olmalıdır. Erkek de aynı şekilde yüz üstü üzerine uzanmalı ve ağırlığını kollarına vermelidir. Bu pozisyon daha derin bir penetrasyon sağlar.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Reklam

Gebe Kalmak İçin Ne Sıklıkta İlişkiye Girilmeli?

Hamile kalmak için sabit bir seks sayısı yoktur. Hamile kalma olasılığı, çiftin yaşına, genetik faktörlere ve genel sağlıklarına bağlıdır.

770 Avrupalı kadının gebe kalma ihtimallerini inceleyen ve Duke Üniversitesi’nden David Dunson tarafından yönetilen bir araştırmaya göre, 19-26 yaş arasındaki kadınların %92’si, 27-34 yaş arasındaki kadınların %86’sı ve 35-39 yaş arası kadınların %82’si haftada en az iki kez cinsel ilişkiye girerek bir yıl içinde gebe kalmıştır. {9*}

Çalışmalar ayrıca çiftlerin yaklaşık %10-%15’inin infertilite (kısırlık) nedeniyle doğum kontrol yöntemleri kullanmadan sık sık cinsel ilişkiye girseler bile 1 yıl içinde gebe kalma olasılığının oldukça düşük olduğunu göstermektedir. {10*}

Kayganlaştırıcı Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Kayganlaştırıcılar, ilişkiyi daha rahat hale getirmek için kullanılır ancak doğurganlığı etkileyebilir. In vitro çalışmalar, kayganlaştırıcı kullanımının spermlere zarar verebileceğini öne sürmektedir. Ancak in vivo çalışmalar, kayganlaştırıcı kullanan çiftler arasında doğurganlığın azaldığına dair herhangi bir kanıt bulamamıştır. Vajinal kayganlaştırıcıların hamile kalma şansı üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. {11*}

Hamile Kalmak İçin İlişkiden Sonra Yatılır Mı?

Cinsel ilişkiden hemen sonra birkaç dakika uzanmanın gebe kalma ihtimalini artırdığı yaygın bir inanıştır ancak bu teoriyi destekleyecek herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu düşünce, spermin yattığınızda serviks içinde ve çevresinde kalma olasılığının daha yüksek olduğu ancak ayağa kalktığınızda yerçekiminin onu çekebileceği fikrinden kaynaklanmaktadır. Her boşalmada milyonlarca sperm salınır ve seksten sonra birçoğunun fallop tüpüne girme olasılığı vardır.

Hamile Kalma Şansını Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Düzenli cinsel ilişkiye girilmeli, yaşam tarzında birkaç küçük değişiklik yapılmalıdır.

 • Orgazma ulaşmak: Kadın orgazm olmasa bile kadının hamile kalması için erkeğin boşalması şarttır. Ancak boşalma sonrası kadının orgazm olması, spermin yumurtaya doğru itilmesine yardımcı olacaktır. {12*}
 • Sigarayı bırakmak: Sigara içmek kadınlarda östrojen seviyelerini etkiler ve yumurtlama döngüsünü bozar. Erkeklerde de sperm kalitesini etkilediği bilinmektedir. {13*}
 • Alkol tüketmemek: Aşırı alkol tüketimi adet döngüsünü değiştirir ve kısırlık riskini artırır. Benzer şekilde, erkeklerde alkol tüketimi, testosteron seviyelerinin düşmesine, iktidarsızlığa ve kısırlığa sebep olur. {14*} {15*}
 • Sağlıklı bir kiloda olmak: kadınlarda fazla kilolu veya çok zayıf olmak doğurganlığı etkileyebilir.
 • Narkotik (psikotrop) ilaçlar almak: Narkotik ilaçların alınması hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık sorunlarına yol açabilir. Kokain ve esrar gibi yasaklı maddeler de testosteron seviyelerini etkiler ve sperm üretimini bozar. {16*}
 • Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar doğurganlığı etkiler ve hamile kalma şansını azaltır. Bu nedenle, çiftler bebek planı yapmadan önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya cinsellikle ilgili diğer sorunlar için test yaptırmalı, gerekirse tedavi görmelidir. {17*}
 • Egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz yapmak optimum sağlığın korunmasına yardımcı olur ve gebe kalma şansını artırır. {18*}

Testosteron Hormonunu Nasıl Artırılır?

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ve düzenli cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma şansını artırabilir ancak garanti değildir. Belirli durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır:

 • 35 yaşın üzerindeyseniz ve altı aylık düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalmadıysanız,
 • 35 yaşından küçükseniz ve bir yılı aşkın süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız, {19*}
 • Polikistik over sendromu (PCOS) veya endometriozis gibi doğurganlık sorunlarınız varsa ve eşinizin sperm sayısı düşükse,
 • Adet düzensizliği varsa,
 • Daha önce fıtık ameliyatı gibi önemli operasyonlar geçirdiyseniz mutlaka doktora başvurmalısınız.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK327786/
 2. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/getting-pregnant/
 3. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199512073332301
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3322540
 5. https://medlineplus.gov/ency/article/007062.htm
 6. https://sexinfo.soc.ucsb.edu/article/how-increase-chances-pregnancy
 7. https://medlineplus.gov/ency/article/003627.htm
 8. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(13)00790-5/fulltext
 9. https://www.med.unc.edu/timetoconceive/how-long-can-you-wait-to-have-a-baby/
 10. https://www.nichd.nih.gov/health/topics/infertility/conditioninfo/common
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3427535/
 12. http://www2.nau.edu/~gaud/bio301/content/smn.htm
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16973399
 14. https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/womens-health.htm
 15. https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh22-3/195.pdf
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5769315/
 17. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=85&&ContentID=P01533
 18. https://www.yourfertility.org.au/sites/default/files/2018-08/The_role_of_exercise_in_improving_fertility.pdf
 19. https://www.hhs.gov/opa/reproductive-health/fact-sheets/female-infertility/index.html

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu