Reklam
Sağlık

Dar Kotlar Kötü mü? Sürekli Dar Kot Giymenin Zararları

Reklam

Dar kotlar kötü mü? Moda endüstrisi “Dar (Skinny) kotların” miladının dolduğunu ifade etti. Bunun bir başka sebebinin de kilo almak olduğunu düşünebilirsiniz. Amerikan Psikoloji Derneği’nin 2021 İlkbahar raporu, insanların %42’sinin 2020’nin başı ile 2021 İlkbaharı arasında beklenenden daha fazla kilo aldığını tespit etmiştir. Bunların ortalaması ise yaklaşık 13.5 kilogramdır.

Bugünlerde kilo aldığınızı ve kot pantolonunuzun vücudunuzu sardığını hissediyorsanız, daha rahat ve sağlıklı hissetmeniz için kilo vermek ve dar pantolon giymenin yan etkilerini incelemek motive olmanıza yardımcı olabilir.

Reklam

Dar Kot Pantolon ve Vajinal Sağlık

Birçok doktor ve araştırmacı, vajinal sağlık sorunlarının, dar kot pantolon giymekle bağlantılı olduğunu belirtmişlerdir.

2019’da Boston Üniversitesi Devlet Sağlık Okulu’ndan araştırmacılar, dar kot pantolon giymenin bir kadının dış genital bölgesinde kronik ağrı ile ilişkili bir durum olan vulvodini yaşama riskini düzenli olarak artırdığını tespit eden bir çalışma yayınlamıştır. [1*] Araştırmacılar hijyen ve pantolon tercihlerine bakarak şu sonuçlara ulaştılar;

  • Haftada dört veya daha fazla kez dar kot giyen kadınların, hiç dar pantolon giymeyen kadınlara kıyasla vulvodini yaşama olasılığı iki katı daha fazladır.
  • Tüm kasık kıllarını almayı seçen kadınlarda (sadece bikini bölgesinde) vulvodin olma olasılığı %74 daha fazladır.

Bunun yanı sıra, dar kot giymek şunlara sebep olmaktadır;

  • Bakteriyel vajinoz [2*]
  • Vajinal tahriş
  • Maya enfeksiyonları [3*]

İlginç bir şekilde, bazı sağlık uzmanları, kandida semptomları riskinizi artıran şeyler de dâhil olmak üzere, geniş spektrumlu antibiyotik almak gibi diğer faktörlerin maya enfeksiyonlarında rol alma olasılığının daha yüksek olduğuna inanmaktadır.

Reklam

Bu, tüm dar kotlarınızı atmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak hava ve kan akışını hareketli tutmak için daha gevşek, nefes alabilen şortlar, pantolonlar veya etekler giymeniz tavsiye edilmektedir. Egzersiz veya efor gerektiren bir şey yapıyorsanız ya da dışarısı çok sıcaksa dar kot giymekten kaçınmalısınız.

Sık Yemek Yemenin Zararları Nelerdir? Polifaji Nedir? Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Bölme Sendromu ve Sinir Hasarı

Dar kot pantolon giymenin en şok edici yan etkilerinden biri, 2015 yılında Avustralyalı bir kadının olduğu vakadır. [4*] Bir aile üyesinin taşınmasına yardım ederken defalarca çömelerek iş gördükten bir gün sonra, sağlık görevlileri 35 yaşındaki kadını yerde buldu ve dar kot pantolonunu vücudundan kesmek zorunda kaldılar. Kadın, dört gün hastanede rabdomiyoliz ve alt ekstremite nöropatisi tedavisi gördü.

Süper dar kot pantolon ile çömelerek iş yapılması sebebi ile, bacaktaki tibial ve perineal sinirlerde sinir hasarı ve büyük şişmeler meydana gelmektedir. Bu, kompartman sendromu adı verilen ciddi bir soruna yol açmaktadır.

Skinny jean sendromu olarak da bilinen dar pantolon sendromu gerçekten var olan bir şeydir. Klinik olarak meralgia parestetika, olarak adlandırılır ve karından uyluğa uzanan lateral kutanöz sinirden kaynaklanan sinir sıkışması anlamına gelmektedir. [5*]

Bu durum, dış uyluk bölgesinde karıncalanma, uyuşma veya yanma ile kendini göstermektedir. Hatta bazen “uyluk karıncalanması sendromu” olarak da anılmakta ve teşhis edilmesi zor olabilmektedir. Esas olarak obezite ve dar giysilerden kaynaklanan diyabetli kişilerde meralgia parestetika görülmektedir.

Reklam

Ayrıca, hamilelik döneminde de dar pantolon giymek kötü olabilir. Araştırmalar, hamile kadınların “dar kot sendromu” yaşama riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Erkeklerde Doğurganlık

Dar kot pantolon, aktif olarak çocuk sahibi olmaya çalışan erkekler için kötü bir fikir olabilmektedir. Reproductive Biology and Endocrinology’de yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma, bir erkeğin giymeyi seçtiği giysi türünün üreme sağlığını etkileyebileceğini kanıtlamaktadır. [6*]

Örneğin, bir çalışmada, dar iç çamaşırı ve pantolon giyen erkeklerin, daha rahat giyinmeyi tercih edenlere kıyasla semen kalitesinin bozulduğu kanıtlanmıştır. Boxer giyen erkeklerin, dar iç çamaşırı giyenlere kıyasla %25 daha yüksek sperm konsantrasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir. [7*]

Yaygın Sorunlar ve Sırt Ağrısı

Dar kot pantolon giymek, beliniz ve kalçalarınız arasındaki sağlıklı bağlantıyı bozarak duruş şeklini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Journal of Physical Therapy Science’da yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmada, dar kot pantolonu giymenin bağ dokusunu, fasyayı aşırı gerebilen ve omurilik disklerinizdeki stresi artırabilen aşırı bel fleksiyonuna neden olduğu gözlenmiştir.

Araştırmacılar tarafından, dar pantolon giymenin lomber omurga ve pelviste anormal hareketler ve duruş sebebiyle kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceği sonucuna varılmıştır.

Karın Ağrısı ve Sindirim Sağlığı

Çok dar kot pantolon giymek GÖRH semptomlarını ve hiatal herni semptomlarını şiddetlendirebilmektedir. Sıkı bir kemer takmak midedeki basıncı artırarak, ağrıya ve mide reflüsüne neden olabilmektedir. Dar pantolonlar da aynı şeyi yapabilmektedir. Bu, özellikle dar kot pantolonlarla öne eğildiğinizde daha da kötüleşebilmektedir (dar kot pantolonlarla bahçe işleri ve egzersiz yapılmamalıdır.)

Mide Reflüsü Doğal Tedavisi İçin Tıklayınız

Açıklanan birçok sebebin sonunda sağduyulu davranmak önemlidir. Kot pantolonunuz ağrıya, uyuşmaya, karıncalanmaya veya yanmaya neden olacak kadar darsa, çok beklemeden daha bol bir kot pantolon bulmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu