Bağırsakları Tedavi Etmenin 4 Adımı

Bağırsaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsakları tedavi etmek için 4 adım kuralını uygulamalısınız.

  1. Bağırsaklarımızda sorun çıkaran gıdaları yememek.
  2. Bağırsaklardaki iyi bakterileri tekrar yerine koymak.
  3. Bağırsaklardaki iyi bakterileri çoğaltmak
  4. Bağırsakları onarmak

Bu dört adım aynı zamanda atılır. Bedeninizde neler olduğunu anlayabilmeniz için bir arada anlatıyorum. Burada anlatılanların hepsi için paylaşımlar mevcuttur.

35 günlük beslenme ile beraber uyguladığınızda bağırsağınızı iyileştirmek için gereken her şeyi yapmış, hastalıklarınızın da tedavi olduğuna şahit olacaksınız.

1. Bağırsaklarımızda Sorun Çıkaran Gıdaları Yememek

İlk adım, sindirim sistemi kanalında ortamı bozan ya da geçirgen bağırsak koşullarının oluşmasına yol açan her şeyi ortadan kaldırmaktır.

Geçirgen bağırsak paylaşımında ve beslenme listesinde göreceğiniz üzere, gluten, tahıl, bakliyat, süt ürünleri, şeker, akşamgiller ve yumurta dahil olmak üzere inflamatuar besinlerin yanı sıra işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri, koruyucular, alkol, kafein ve olabildiğince çok ilacı da hayatınızdan çıkarmalısınız.

Bu gıdalar bağırsaklarınızda stres ve rahatsızlık yaratır. Sonunda bağırsaklarınıza büyük zarar veren tüm mantarlardan, parazitlerden ve incebağırsakta aşırı bakteri çoğalması (SIBO) gibi bağırsak enfeksiyonlarından kurtulacaksınız.

Beslenmenizden çıkaracağınız ilk gıda, buğdayda, çavdarda ve diğer tahıllarda bulunan bir protein olan glutendir.

Makarnalarda, ekmekte, kreplerde ve pastane ürünlerinde gluten bulunur. Bu protein dünyanın bir numaralı sağlık felaketidir. (Gluten paylaşımına bakınız)

Bağırsaklarımızda Sorun Çıkaran Gıdaları Yememek
Bağırsaklarımızda Sorun Çıkaran Gıdaları Yememek

2. Bağırsaklardaki iyi bakterileri tekrar yerine koymak

Ortada kötü kalmadığında iyiyi geri getirme vakti gelmiş demektir.

Bu adımda beslenme, ilaçlar, hastalık ya da yaşlanma dolayısıyla tükenmiş olabilen, düzgün sindirim ve emilim için çok önemli olan bileşenleri yenileyeceğiz.

Bu adımın ana unsurlarından biri, sindirim enzimlerini yeniden eklemektir. (Mide ve Bağırsak paylaşımlarına bakınız) Bu enzimler olmadan gıdanızı düzgün biçimde sindiremezsiniz, bu da sindirim sisteminizi strese sokar ve yetersiz beslenmenize yol açar.

Sindirim enzimlerini düzenlemek, mide asidini de normal haline getirir, zira bu asitler düzgün sindirim için gereklidir.

Çünkü bu, bağırsak yükünü azaltırken reflünüzü iyileştirmeye de yardımcı olacaktır. Mide asidini düzenlemek demek, yediklerinizi yeterince hazmetmek, besinlerin emilimini sağlamak ve bu besinleri, ihtiyaç duyduğu tüm o nörotransmitterleri üretmek için kullanmak demektir.

Düzgün sindirim ve emilim bağışıklık sistemini destekler. (Sindirim sistemi paylaşımına bakınız)

3. Bağırsaklardaki iyi bakterileri çoğaltmak

Bedeninizin sağlıklı ve yararlı bağırsak bakterisi dengesine ihtiyacı vardır.

Bu yararlı bakteriler; antibiyotikler, steroidler, asit önleyici ilaçlar, kötü beslenme, stres ve başka pek çok faktörün etkisiyle sık sık azalır.

Sezaryenle doğan ve anne sütünden mahrum kalmış bebekler hayatlarına yararlı bakteri eksikliğiyle başlar.

Sıkça hastalanan çocuklara verilen antibiyotikler de yararlı bakterilerden geriye ne kaldıysa çoğunu büyük olasılıkla öldürür.

İyi Bağırsak Bakterileri için Probiyotik

Sizi dünyadaki tüm hastalıklardan koruyan, vücudunuzda bulunan dost bakterilerdir. Bu dost bakteriler, probiyotik gıdalarda ve takviye kapsüllerinde bulunur.

Normal doğumla dünyaya gelmiş ve anne sütüyle beslenmiş bir çocuk olsanız bile toksinler, kötü beslenme ve stres dahil olmak üzere yararlı bakterileri tüketen pek çok başka faktöre maruz kalmaktasınız. Bu yüzden probiyotik almanız çok önemli!

Bu arada, fermente gıdaların (yoğurt, kefir, lahana turşusu ve başka fermente sebzeler) ve bazı meyvelerin (incir, hurma ve başka meyveler) sağlıklı bakterileri desteklemenin harika bir yolu olarak tavsiye edildiğini çok kez duymuşsunuzdur.

Fermente gıdalar gerçekten de onları doğal probiyotik kılan sağlıklı bakterilerle doludur. Ayrıca bakterileri besleyen lif ve şekerle de doludurlar, bu da onları bağırsak bakterilerini besleyip destekleyen elementler olan doğal “prebiyotikler”den yapar.

Bunlar doğru fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var:

Bağırsak bakterilerinizi henüz dengelemediyseniz, aşırı mantar çoğalmanız varsa ya da SIBO oluşumundan şikayetçiyseniz, fermente gıdalar kötü bakterileri besleyebilir.

Bu durumda fermente gıdalar bağırsak sağlığınızı desteklemektense onu daha da kötüleştirebilir.

Bağırsağınız iyileştiğinde süt ürünü olmayan fermente gıdalara ve meyvelere yönelmenizi öneririm; çiğ lahana turşusu, hurma, incir, elma vs.

Not: Beslenmeniz düzeldiğinde, zararlı gıdaları terk ettiğinizde bağırsaklardaki probiyotiklerde çoğalmaya başlayacaktır.

Fakat bağırsağınızın iyileştiğinden emin olun, yoksa iyilik yerine kötülük yapmış olursunuz. İlaçlarınızı bıraktığınızda ve şikayetleriniz bariz biçimde iyiye gittiğinde bağırsağınızın iyileştiğini anlayabilirsiniz.

Bağırsakları Onarmak

Çoğumuz geçirgen bağırsağın sıkıntısını çekeriz.

Bağırsak duvarını onarmamız gerekir ve bunu doğal yollarla yapmak için (Mide ve Bağırsakla ilgili paylaşımları okuyup uygulayınız.)

Ek olarak bağırsakları tedavi eden, inflamasyonu azaltan gıda ve takviyeleri kullanabilirsiniz.

Bağırsaklar için Tedavi Edici Gıdalar ve Takviyeler

  • Meyan kökü ve aloe vera karışımları
  • Keten tohumu yağı
  • Omega-3 balık yağı
  • İlikli kemik suyu
  • L-glutamin (bağırsak duvar hattını yenilemeye yardım eden bir aminoasittir)

Bu gıdalar ve takviyeler, bağırsaklarınızı rahatlatıp inflamasyonu yatıştırmaya yardım eder, geçirgen bağırsak durumunda bağırsağınızın daha hızlı iyileşmesine imkan sağlar.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram