Reklam
Beslenme

Bayat Yemek Yemenin Zararları

Reklam

Neler Okuyacaksınız -->

Bayat yemekler hastalık sebebi olduğundan ihtiyaç harici fazla yemek yapmamak gerekir. Bir çoğumuz çalışan insanlarız, eve geldiğimizde yemek hazır olsun isteriz o yüzden çoğu insan ya fazladan yemek yapar 2-3 gün yer ya da akşamdan yapar ertesi gün yer.

Akşamdan yemek yapmak, ertesi gün kaynatarak ısıtılmadığın da bir nebze daha zararsızdır, yaralıdır demiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın. Şimdi bunların zararlarını birlikte okuyalım.

Reklam

Bayat Yemek Neden Zararlı?

Taze sebze ve meyve, güneşten aldığı enerjiden dolayı, besin değeri açısından daha zengindir. Meyve ve sebze pişirilince, güneşten aldıkları enerjiyi ve strüktürel suyunu kaybederek, aslına, yani toprağa ve minerallere dönüşmeye başlar. Suyunu kaybeden sebzenin hacmi azalır, içerdiği mineral oranı artar.

Mineraller vücutta ağır kalıntılar oluşturur ve bu kalıntılar kaslar arasında, dokularda, damarlarda toplanarak onları sertleştirir. Bu sebeple çig sebzeyi tercih etmek ve pişmiş sebzeyi az miktarda yemek daha doğrudur.

Yemeği, piştikten sonra biraz soğutarak yemek gerekir. Yemek insanı değil, insan yemeği beklemelidir.

Bayat yemekteki mikroplar yemeğin yapısını değiştirir. Yemek ısıtıldığında ise yeni kimyasal bağlantılar oluştuğu için, faydadan çok zararı vardır. Isıtılan yemeğin özü ve tadı değişir, hazmı ağırlaşır, hatta imkansızlaşır.

Reklam

Mikrodalgalar, ısıtılan yemekteki temel besin maddeleri (su, şeker, yağ ve diğer bazı maddeler) tarafından emilir. Dalgalar, bu maddelerin moleküllerini atomik değişime uğratarak yemeği ısıtır.

Mikrodalgaların yemek üzerindeki etkisi üzerine yapılmış herhangi bir araştırma yoktur. Ancak su üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yaklaşık %70 sudan oluşan insan vücudu mikrodalgalarla yakın temasta bulunursa, vücudun su molekülleri strüktürel ve enerjetik değişime uğrar.

Organizmadaki su strüktürü değiştiğinde, beyin sıvısı, lenf sıvısı, kan ve hücre serumu gibi vücuttaki bütün sıvıların strüktürü değişir. Bu fiziksel ve ruhsal dengesizliğe sebep olur. Yemeklerimizin %50-90 sudur.

Kaynak: Dr. Aidin Salih – Yitik Şifa

Reklam
Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu