Reklam
Sağlık

Lüsid Rüya Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Görülür?

Reklam

İnsanların yarısı, hayatlarının belli noktasında lüsid rüyalar görmektedir. Yarısından daha azı ise lüsid rüyaları ayda birkaç kez görmektedir. Lüsid rüya, sık sık meydana gelirse bir sorun haline gelebilmekte ve uyku sırasında kesintiye neden olmaktadır. Ancak, birçok insan bu rüyaları yaratıcı, ruh halini yatıştıran ve terapötik bir deneyim olarak tanımlamaktadır.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi. Doğal Detoks Kürü Tarifi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Lüsid Rüya Nedir?

Lucid rüyalar, beynimizin aşırı derecede aktif olduğu hızlı göz hareketi uykusu (REM) sırasında meydana gelen rüyalardır. Lüsid rüya gören insanlar rüya gördüklerinin farkında olmaktadır.

Reklam

Lucid rüyalar, rüya görenin olayları değiştirmesini sağlayan kontrollü deneyimler olarak da nitelendirilmektedir. Bazı araştırmacılar, bu rüya durumunu zihinsel sağlık ve esenliğin iyi bir göstergesi olarak açıklamaktadır. Bu sebeple bazı insanlar lüsid rüyaları bilinçli olarak görmektedir. {1*}

Lüsid Rüyalar Ne Zaman Görülür?

Lüsid rüya genellikle REM uykusu sırasında görülmektedir. Bu uyku aşaması, uykuya daldıktan yaklaşık 90 dakika sonra gerçekleşen uyku aşamasıdır. Derin bir uykuya dalmadan hemen önce geçilen aşamadır.

REM uykusunda kalp atış hızı ve solunum hızlanmaktadır. Beyin bu aşamada aktiftir, bu da lüsid rüyaya geçişi sağlamaktadır. Normal bir yetişkin uyku döngüsünün sadece yüzde 20’sini REM aşamasında geçirmektedir.

REM uykusu sırasında beyniniz duyguları işlemek, anıları depolamak ve daha pek çok şey için duyusal ve motor sinyaller göndermektedir. Bu beyin aktivitesi, karar verme, kişilik ifadesi ve planlamadan sorumlu olan prefrontal kortekste gerçekleşmektedir. Beynin bu kısmı çok aktif olduğu için lüsid rüyalar ve fantastik rüyalar görülmektedir.

Reklam

Çoğu zaman, insanlar lüsid rüya görürken bir rüya durumunda mı yoksa gerçekte mi olduklarını anlamakta zorluk çekmektedirler. Bu durum “melez bilinç durumu” olarak da adlandırılmaktadır.

Lüsid Rüyalar Nasıl Görülür?

Lüsid rüyada, bilinçaltınız rüya görürken bilinciniz hala uyanık kalmaya devam etmektedir. Bu yüzden insanların birçoğu, doğal olarak meydana gelen bu bilinç durumundan hoşlanmaktadır.

Lüsid rüyayı daha sık görmek için yapılacak bazı teknikler vardır;

 • Rüyaları hatırlamaya çalışmak: Rüyaları hatırlamanın en etkili yöntemi, rüyanızdaki olayların yazıldığı bir rüya günlüğü tutmaktır.
 • Yeterli uyku uyumak: Lüsid rüya görmek için uykunun REM evresinde olmak gerekmektedir. En uzun olan ve en iyi deneyimin yaşandığı aşama son REM aşamasıdır. Uykuya yardımcı olan doğal takviyeler vücudunuzun bu aktif aşamaya girmesine yardımcı olmaktadır.

 Bazı uyku takviyeleri şunlardır;

 • Magnezyum
 • Kediotu kökü
 • Egzersiz
 • Lavanta yağı gibi rahatlatıcı etkisi olan uçucu yağlar.
 • Tekrar uyuma tekniği: Bu teknik uzun ve derin bir uykudan uyandıktan sonra tekrar uyuyarak REM aşamasında girmenize yardımcı olan tekniktir. Bu tekniği uygulamak için genellikle uyanılan saatten 1-2 saat öncesine alarm kurulması gerekmektedir. Ardından yatarken hayal kurulmalı ve uykuya ve rüyaya devam edilmesi gerekmektedir.
 • (FILD) lüsid rüya tekniği: Bu teknik şu şekilde uygulanmalıdır; Alarm normalden iki saat öncesine kurulmalıdır. Uyandıktan sonra yatakta rahat bir şekilde yatılmalıdır. Derin nefes alarak sanki piyanoda birbirini izleyen iki nota çalıyormuş gibi işaret ve orta parmak hareket ettirilmelidir. Uyuyana kadar parmak hareketleri devam ettirilmelidir.

Lüsid Rüyanın Faydaları

Lüsid rüyanın insan vücudu ve beyni için faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar şunlardır;

Reklam
 • Lüsid rüyaların üzerinde kontrol sahibi olunabilmektedir. Birçok kişi bunu normal bir durum olarak görmektedir.
 • Lüsid rüyalar, artan zihinsel sağlık, kendine güven ve yaratıcılık ile ilişkilendirilmektedir.
 • Bazı insanlar sorunlarını çözmek yerinde lüsid rüya ile ilgilenmektedir.
 • Lüsid rüyalar, travmatik stresin etkilerini azaltmaya ve korkulan üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır.

Ruh Sağlığına Fayda Sağlamak

Lüsid rüyalar, bazı insanlar için zihinsel sağlık ve özgüven açısından faydalı olmaktadır. Bunun nedeni insanların lüsid rüyalarda korkularını ele almasıdır.

Lüsid rüya insanların sorunlarını çözmeye de yardımcı olmaktadır. Bu rüyalar beynin prefrontal korteksinde gelişmektedir. Bu bölüm beynin sorun çözme bölümüdür. İnsanlar bu rüyalarda korkularıyla yüzleşebilemekte ve üstesinden gelebilmektedir.

Yaratıcılığı Artırmak ve Desteklemek

Lüsid rüya, yaratıcılık ile ilişkilendirilmektedir. Bu olay zihin bilinci ve halüsinasyon durumlarının karışmasından kaynaklanmaktadır.

Kâbusları Azaltmak ve Hafifletmek

Kronik olarak kâbus gören kişiler tarafından uygulanan ve lüsid rüya tedavisi adı verilen terapötik bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hastaların kâbusları üzerinde kontrol sahibi olmalarını ve rüya senaryolarını değiştirmelerini sağlamaktadır.

Lüsid Rüyaların Riskleri ve Yan Etkileri

Lüsid rüyalar, özellikle bilinçli bir şekilde yapıldıklarında insanlar üzerinde yan etki ve riskler oluşturmaktadır.

Uyku kalitesini olumsuz etkileyen lüsid rüyalar, psikolojik olarak “gerçek-fantezi sınırlarının” karışmasına neden olmaktadır.

İnsanların lüsid rüya için erken uyanması uyku döngülerini bozabilmektedir. Yetersiz uykunun bir dizi sağlık sorununa yol açtığı bilinmektedir. {2*}

Lüsid rüya görme ile ilgili bu sağlık sorunları genellikle bilinçli lüsid rüya görmekten kaynaklanmaktadır. Ancak ara sıra lüsid rüya gören insanlar için yan etki ve risk yok denecek kadar azdır.

Sonuç

Lüsid rüyalar REM evresinde meydana gelen rüyalardır. Bu durumda, rüya görüldüğünün farkında olunmakta ve rüyalar kontrol edilebilmektedir. Lüsid rüya görmenin esenliğe, yaratıcılığa ve benlik duygusuna fayda sağlamaktadır. Ayrıca insanların fobiler veya korkularla yüzleşmesine ve problem çözmelerine yardımcı olmaktadır.

Lüsid rüya görmenin potansiyel dezavantajı, ihtiyacımız olan dinlendirici, derin uykunun alınamamasıdır. Lüsid rüya doğal olarak gerçekleştiğinde güvenlidir ve faydalı olmaktadır. Ancak sık sık uyarılan lüsid rüyalar, doğal uyku döngünüz üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6993576/

{2*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6874013/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu