Reklam
Sağlık

Deri Sarkması Sporla Geçer mi? Deri Sarkması Neden Olur?

Reklam

Kilo vermek, hastalık riskini önemli ölçüde azaltan ve genel sağlık durumunu iyileştiren bir başarıdır. Bununla birlikte, fazla miktarda kilo veren kişilerde cilt sarkması meydana gelebilmekte ve bu da dış görünüşü ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Deri sarkmasının en büyük nedeninin yağ kaybı olmasıyla birlikte, dermisteki kolajen ve elastinin bozulması veya azalması da cilt sarkmasının bir diğer nedenidir.

Menopozun Etkilerini Azaltacak Doğal Tedavi Yöntemleri. Doğal Menopoz Tedavisi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Bazı tıbbi durumlar da deri sarkmasına neden olabilmektedir. Her bireyde cilt sarkması görülme ihtimali varken yaşlandıkça ortaya çıkma olasılığı daha da fazladır. Cilt sarkmasını evde tedavi etmek zor olabilmektedir. Ancak bazı doğal yöntemler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile cilt sarkmasını bir noktaya kadar iyileştirebilmek mümkündür.

Reklam

Göbek Sarkması Neden Oluşur?

Bazı bireyler karınlarından sarkan aşırı miktarda yağ, doku ve derinin olduğunu fark edebilmektedir. Birçok kişi bu görüntüden rahatsız olmakta ve saklama ihtiyacı hissetmektedir. Bu durum kilo alımı veya doğum yapma sonucunda organları çevreleyen bel bölgesindeki yağ dokusunun genişlemesi ile meydana gelmektedir.

Karın kaslarının altında ve bağırsakların önünde yağ birikmesi sonucu önlük benzeri bir görüntü oluştuğu için önlük göbeği olarak da adlandırılmaktadır. Önlük göbeğine sahip olmak, yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin riskini artırmakta ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarla bağlantılı bulunmaktadır. Göbek sarkmasını önlemek için sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak genel sağlığa odaklanmak önemlidir.

Diyabet Belirtileri ve Doğal Tedavi Yolları İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Deri Sarkması Nasıl Önlenir?

Deri sarkmasını yavaşlatmak ve önlemek için yapılabilecek pek çok uygulama vardır ancak bunlara ne kadar erken yaşta başlanırsa alınan sonuçlar da o kadar iyi olacaktır. Özellikle kadınlarda, cildin sarkması ve kırışmasında genetik faktörlerin rolü bulunmaktadır. Kişinin ailesindeki bireylerde erken yaşlarda cilt sarkması meydana geldiyse kendisinde de bunun görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Bununla birlikte, bu ilerlemeyi yavaşlatmanın en iyi yolu önlem almaktır: Güneşte fazla zaman geçirmek, sürekli kilo alıp vermek, toksinlerden ve sigaradan kaçınmak, sağlıklı bir diyet programı uygulamak, cilt üzerine uygulanan retinoidleri ve antioksidanları kullanmak, deri sarkmasını önlemek için gereklidir. Bunlardan en önemlileri sürekli kilo alıp vermekten kaçınmak, güneşte fazla zaman geçirmemek ve sigara içmemektir. Kilo alındığında, cilt artan hacme uyum sağlamak için genişlemektedir ve alınan kilolar özellikle hızlı bir şekilde verildiğinde cilt kendini toparlayamamakta ve sarkmaktadır. Bu sarkma genç bireylerde meydana geldiğinde vücudun toparlanması da o kadar kolay olmaktadır.

Reklam

Güneş ışığında uzun süre vakit geçirme ve bronzlaşma, kolajen ve elastik lifleri yok etmekte ve onları elastoz adı verilen bir yığına dönüştürerek derinin altında görülebilen sarımsı çizgilere neden olmaktadır. Hem güneşte fazla vakit geçiriyor hem de sigara içiyorsanız cildinizin aldığı hasar 2 katına çıkmaktadır.

Aynı zamanda glisemik yükü yüksek besinlerden oluşan beslenme rutini, kolajen ve elastik liflere zarar vererek cildi daha sert hale getirmekte ve elastikiyeti azaltmaktadır.

Doğal Cilt Bakımında Etkili 13 Yöntem İçin Buraya Tıklayın.

Sarkmış Göbek Ameliyatsız Nasıl Toparlanır?

Egzersiz programınızda, diyet listenizde ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapmak, göbeğinizi sıkılaştırmaya yardımcı olabilmektedir. Sağlıklı besinler tüketmek ve bel bölgesini egzersizle güçlendirmek, sıkılaşmanın temel anahtarıdır. Sarkmış bir göbekten kurtulma yolları ise şunlardır:

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT) Yapmak

Yapılan bir araştırma, yüksek yoğunluklu interval antrenmanının (HIIT) diğer antrenman türlerine kıyasla karın yağını azaltmada daha etkili olduğunu bulmuştur. {1*}

Araştırmacılar, HIIT uygulayan kişilerin, tempolu yürüyüş ve bisiklete binme gibi diğer orta yoğunluktaki egzersizleri yapan kişilere göre hem bel bölgesinde daha fazla incelme olduğunu hem de daha fazla vücut yağı kaybettiklerini bildirmektedir.

Reklam

Akdeniz Diyeti Yapmak

Yapılan bir çalışma, düşük karbonhidratlı Akdeniz diyetinin, düşük yağlı normal bir diyete kıyasla karın bölgesindeki yağı azaltmada daha etkili olduğunu bulmuştur. {2*} Akdeniz diyeti; tereyağı, tam yağlı süt, yağlı etler, kızarmış gıdalar ve paketli ürünler gibi doymuş yağ kaynaklarını kısıtlarken, zeytinyağı, avokado, yağlı tohumlar gibi sağlıklı yağların daha çok tüketilmesini teşvik etmektedir. Ayrıca Akdeniz diyet programında, bel çevresindeki yağlanmayı artıran rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarını bulunmaktadır.

Lifli Besinleri Tüketmek

Lifli besinleri tüketmek, daha az yiyecekle daha tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Sebze ve meyveler, keten tohumu, kuru baklagiller gibi lif içeriği yüksek besinler karın bölgesinde oluşan yağlanmayı azaltmada faydalı olabilmektedir. Yapılan bir çalışmada 1000’den fazla insanın 5 yıl boyunca lifli besin tüketimi takip edilmiş ve lif alımındaki her 10 gramlık artışın, karın bölgesindeki yağ miktarını 3,7 oranında azalttığı tespit edilmiştir. {3*}

Yeterli ve Kaliteli Uyku

Mevcut araştırmalar uyku ile iç organlardaki yağlanma arasında bir bağlantı olduğunu bildirmektedir. Nitekim yayınlanan bir çalışma, günde 7-8 saat uyuyanların çok az veya çok fazla uyuyanlara kıyasla bel çevresindeki yağlanmanın daha az olduğunu tespit etmiştir. {4*}

Stresi Azaltmak

Stres durumunda vücutta stres hormonu olarak da bilinen kortizol salgılanmaktadır. Kortizol, vücuda daha fazla yağ depolama sinyali verirken aynı zamanda açlık hissini artırmakta ve metabolizmayı olumsuz etkilemektedir. Yüksek kortizol seviyeleri, göbek bölgesinde oluşan yağlanma ile ilişkili bulunmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Deri Sarkmasını Geçirmenin Yolları

Bazı doğal yöntemler, hamilelikten veya belirli miktarda kilo kaybından sonra sarkan cildi sıkılaştırmaya yardımcı olmaktadır. Uygulanan bu doğal yöntemler, az veya orta miktarda kilo vermiş kişilerde cilt yapısının sağlamlığını ve elastikiyetini bir seviyeye kadar iyileştirebilmektedir.

Egzersiz Yapmak

Orta derecede kilo kaybından veya hamilelikten kaynaklanan cilt sarkması, egzersizle iyileştirilebilmektedir. Kas kütlesini artıran veya kasları sıkılaştıran herhangi bir hareket, küçük cilt sarkmalarının görünümünü azaltabilmektedir:

  • Direnç Eğitimleri: Düzenli kuvvet antrenmanları yapmak hem genç hem de yaşlı erişkinlerde kas kütlesini artırmanın en etkili yollarından biridir. {5*} {6*} Direnç antrenmanları daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, kas kütlesinde artış sağlayarak da sarkık cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.
  • Pilates: Kontroloji olarak da bilinen Pilates, bel bölgesini, kalça kaslarını, bacakları ve kolları sıkılaştırmak ve güçlendirmek için yapılan spordur.
  • Yüz egzersizi: Yüz egzersizlerinin çene, gıdı ve boğaz çevresindeki sarkık cilt görünümünü azaltabileceği düşünülmektedir. Yoga yapan pek çok kişi, belirli egzersizlerin sarkan yüz derisini düzeltmek için faydalı olduğuna inanmaktadır. Bunun için simhasana (Aslan Duruşu) etkili bir yoga hareketidir. {7*}

Kolajen Almak

Kolajen hidrolizat, jelatine çok benzemektedir ve hayvanların bağ dokusunda bulunan kolajenin işlenmiş bir şeklidir. Fazla miktarda kilo kaybı sonucu cildi sarkan kişilerde test edilmemiş olmasına rağmen, çalışma sonuçları kolajen hidrolizatın, vücutta bulunan mevcut kolajen üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir. {8*} {9*} {10*} Diğer bir popüler kolajen kaynağı da kemik suyudur.

Sağlıklı Beslenmek

Bazı besinler, kolajen ve sağlıklı cilt için gerekli diğer bileşenlerin üretimi için önemlidir:

  • Protein: Yeterli protein cilt sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Lizin ve prolin amino asitleri kolajen üretiminde doğrudan rol oynamaktadır.
  • C Vitamini: Kolajen sentezi için C vitamini gereklidir ve ayrıca C vitamini, cildin güneş hasarından korunmasına yardımcı olmaktadır. {11*}
  • Omega-3 yağ asitleri: Bir araştırma, yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. {12*}
  • Su: Yeterince su içmek, cildin görünümünü iyileştirebilmektedir. Yapılan bir çalışma, günlük su alımını artıran kadınların cilt sağlığında iyileşmeler gözlemlemiştir. {13*}

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Vücuttaki hidrasyonu korumak, güneş kremi kullanmak  cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sigara içmek gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak cildin daha sağlıklı görünmesine ve cilt sarkıklıklarının önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Kaynaklar

{1*} https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(19)30423-9/abstract

{2*} https://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(19)30274-0/fulltext

{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21681224

{4*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24420871

{5*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26583966

{6*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26886262

{7*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885810/

{8*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362110

{9*} http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.12174/full

{10*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26267777

{11*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15825810

{12*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19160533

{13*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu