Reklam
Güzellik

Maskne Nedir? Maske Takmaya Bağlı Yüz Akneleri (Maskne) Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Reklam

Covid-19 virüsü ile beraber maske kullanımı çok yaygın hale gelmiştir. Sağlığımızı korumak için alışveriş yaparken, çalışırken veya halka açık alanlarda gün boyu maske takmak zorunda kalmaktayız. Bu durum özellikle burun ve ağız çevresinde çatlaklara ve sivilcilere neden olmaktadır. Maske takmanın neden olduğu sivilceleri tanımlamak için yeni bir terim olan “maskne” kullanılmaktadır.

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmanız İçin Gereken Vitaminler! Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Maske takmak cildi nemli ve terli bırakmaktadır. Bu durum da gözenekleri tıkayabilen ve sivilcelere neden olan yağ ve bakteriler için üreme alanı olmaktadır.

Reklam

Maskne Nedir?

Maskne, kumaşın cilde fiziksel olarak sürtünmesiyle ortaya çıkan özel bir akne türüdür. Gün boyunca maske takmaktan dolayı burun, çene ve yanak gibi maskenin cilt ile temas ettiği bölgelerde sivilceler görülebilmektedir.

Maskneye ek olarak, günde birkaç saat boyunca aralıksız bir maske takmak, egzamaya veya kuru kaşıntılı bir cilde neden olabilmektedir.

7 Doğal Yağla Sivilce Tedavisi İçin Buraya Tıklayın.

Maskeler Neden Sivilceleri Artırır?

Maskeler gün boyunca cilde yapışan teri, kiri, yağı ve nemi hapsetmektedir. Maskelerin altında oluşan bakteriler, maskenin yüze temas etmesinden kaynaklanan sürtünme ile cilde itilmektedir. Bu, iltihaplanmanın artmasına neden olmakta ve akneyi tetikleyebilmektedir.

Maskne Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Maskne, pandemiyle birlikte günümüzde birçok insanda görülmektedir. Maskneyi önlemek veya tedavi etmek için yapılabilicek yöntemler şunlardır;

Reklam

Yüzü Yıkamak

Maskeyi takmadan önce ve çıkardıktan sonra mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız. Yüzünüzü cildi kurutmayan ve tahriş etmeyen bir yüz temizleyici ile yıkayabilirsiniz.

Deriyi Ölü Hücrelerden Arındırmak

Ölü deri hücrelerini ve gizlenen bakterileri yüzünüzden uzaklaştırmak, maskneyi önlemenin ve tedavi etmenin anahtarıdır. Bakterilerin birikmesini gidermek ve cildin gözeneklerini açmak için haftada en az bir defa peeling yapmak maskneyi önlemeye yardımcı olmaktadır.

Nohut Ununun Cilt Ve Saç İçin Faydaları İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Doğal Nemlendirici Kullanmak

Cildi maske takmadan önce nemlendirmek iki şeye yaramaktadır: Cilt kuruluğunu ve kaşıntıyı önlemek ve cildi bakterilerden koruyan fiziksel bir bariyer oluşturmak.

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir cilt nemlendiricisidir ve antibakteriyel etkiler sergileyen laurik asit içermektedir. {1*}

Ayrıca antibakteriyel, besleyici özellikleri nedeniyle nemlendiriciye sivilce için uçucu yağlar da eklenebilmektedir. Lavanta, herhangi bir taşıyıcı yağ ile birleştirilebilen ve yüzünüze uygulanabilen nazik, iyileştirici bir seçenektir.

Reklam
Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir? Kaynak

Daha Hafif Makyaj Yapmak

Fondoten veya bronzlaştırıcı gibi ürünleri kullandıktan sonra uzun süre maske takmak bakterileri gözeneklere hapsedebilmektedir. Bu durum da maskneyi artırmaktadır. Uzun süre maske takmak zorunda olunan günlerde daha hafif makyaj yapmak maskneye faydalı olacaktır.

Akneye Sebep Olan Gıdaları Kesmek

Maskneyi artıran bir diğer faktör de yenilen gıdalardır. Şeker, işlenmiş gıdalar, kızarmış yiyecekler ve alkollü içecekler maskneyi artırmaktadır. Bu gıdaları yemeyi bırakmak masknenin azalmasına yardımcı olacaktır.

Maskne için zararlı gıdalar yerine probiyotik açıdan zengin, yüksek lifli gıdalar, organik proteinler ve A vitamini yüksek yiyecekler tüketmek gerekmektedir.

Probiyotik Almak

Araştırmalar, hem oral hem de topikal probiyotiklerin akne tedavisinde potansiyele sahip olduğunu ve ayrıca yaşlanan cildin belirtilerini yavaşlattığını göstermektedir.

Temiz Bir Maske Kullanmak

Bir maskeyi birden fazla kullanmak, maskenin içinde oluşan bakterileri, nem ve ölü hücreyi tekrar tekrar cilde maruz bırakmaktadır. Bu durum, sivilcelerin artmasına sebep olmaktadır. Her gün maske değiştirmek, maskneyi azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

Riskler ve Yan Etkiler

Maskne, maskenin ortaya çıkardığı sivilceler olsa da yaşam tarzı ve besleme düzeni de sivilceleri artırmaktadır. Maskenin temas ettiği bölgeler dışında da sivilceler ortaya çıkarsa bunun nedenleri stres, beslenme düzeninde değişiklikler veya güneşte uzun süre zaman geçirmek olabilmektedir. Kişisel bakıma ve yenilen yemeklere dikkat etmek bu sivilcelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Sonuç

Maskne, akne mekaniği adı verilen bir durum için yeni bir terimdir. Ağır giysilerden veya koruyucu giysilerden cilt üzerinde sürtünme veya baskı ile tetiklenen belirli bir sivilce şeklidir. Maskne, bir maske veya yüz örtüsü takmaktan kaynaklanmaktadır.

Uzun süre maske takmak, maskenin altında nem, yağ, kir ve bakteri biriktirebilmekte ve bu durum burun, yanak ve çene çevresinde sivilcelere neden olabilmektedir.

Sivilceleri önlemek ve tedavi etmek için nazik, doğal yaklaşımlar kullanmak, maskneniyi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca cildi temiz, nemlendirilmiş ve makyajsız tutmak maskneyi hafifletecektir. Yeterli ve dengeli beslenmek, probiyotik almak ve asla kirli veya kullanılmış maske takmamak maskne için yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19665786/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu