Reklam
Beslenme

Sarımsak ve Soğan Kabuklarının Faydaları Nelerdir?

Reklam

Sarımsak ve soğan kabuklarının faydaları nelerdir? Sarımsak ve soğan, birçok dünya mutfağının temel gıda maddeleridir. İki besin de lezzetlerinin yanı sıra, besin maddeleriyle doludır. Örneğin; sarımsak yemeklere ve soslara verdiği hoş aromaya ek olarak enfeksiyonlarla savaşır ve kalp sağlığını destekler.

42 Gün Şekersiz Hayat Kansere Çare Olabilir mi❓ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Sarımsak ve Soğan Kabukları Yenir Mi?

Sarımsak ve soğan kabuklarını yemeyle ilgili  problem, boğulma tehlikesine sebep olabilecek kağıtsı yapılarıdır. Sarımsak ve soğan kabukları tek başlarına yemeye uygun değildir ancak bu onları çöpe atmanız gerektiği anlamına gelmez. Tariflerinize lezzet katmak ve hatta bitkilerinize gübre yapmak için sarımsak ve soğan kabuklarını kullanabilirsiniz.

Reklam

Sarımsak ve soğan kabukları, allicin adı verilen bileşiğin varlığı sayesinde tıpkı diş sarımsak gibi özel bir tat ve kokuya sahiptir. Allicin, hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruma ve kalp sağlığını geliştirme yeteneği de dahil olmak üzere birçok fayda ile doludur. Kabukları et suyu, güveç ve buğulama gibi tariflere tat vermek için de kullanabilirsiniz.

Hem sarımsak hem de soğan, Amaryllidaceae bitki ailesinin üyeleri oldukları anlamına gelen “alliumlardır”. Amaryllidaceae bitki ailesi birçok farklı sebze içerir:

 • Siyah sarımsak
 • Beyaz/pembe sarımsak
 • Frenk soğanı
 • Taze soğan
 • Pırasa

Sarımsak ve soğan kabukları, aşağıdakiler gibi besinler açısından zengindir:

Bitkiler doğaları gereği durağandır ve kendilerini savunmak, korumak ve iyileştirmek için ihtiyaç duydukları her maddeyi kendileri üretirler. Bu nedenle, bitkilerin koruyucu özelliklerinin birçoğu dış katmanlarda yani kabuklarda bulunur.

Reklam

Quercetin, oksidatif stresle savaşabilen güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik olarak kabul edilir. Alliumlarda bulunan diğer antioksidanlar ve bileşiklerle birlikte, yaşlanma süreciyle savaşmaya, bağışıklığı artırmaya ve sağlıklı kolesterol seviyelerini ve kardiyovasküler fonksiyonları desteklemeye yardımcı olabilir. {1*}, {2*}

Sarımsak faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için Sarımsağın Sağlık, Cilt ve Saç İçin Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Sarımsak ve Soğan Kabukları Nasıl Kullanılır?

Yemek pişirirken sarımsak kabuklarını ve soğan kabuklarını kullanmayı düşünüyorsanız organik ürün satın almaya dikkat edin. Sarımsak ve soğan kabukları ekinlere püskürtülen pestisitleri tutabilir ve bu da birçok sağlık problemine sebep olur.

Yemeklere Eklenebilir

Güveç veya çorba yaparken, daha fazla lezzet elde etmek için sarımsak ve soğan kabukları kullanılabilir. Bazı aşçılar, uzun süre kaynatılmış sarımsak kabuklarının tadının kavrulmuş sarımsağa çok benzer olduğunu söyler.

Bir soğanı veya sarımsağı ikiye bölün ve kabukları da dahil olmak üzere tamamını tencereye atın. Tarifin pişirilmesi bittiğinde kabuklarını çıkartın. Aynı yöntemi, kinoa gibi tahılları pişirirken de kullanabilirsiniz. Taneler pişerken kabuklarıyla birlikte sarımsak ve soğanı da tencereye ekleyin ve tahıllar piştikten sonra tencereden çıkarın.

Reklam

Bazı insanlar çok ince bir şekilde kıyılmış kabukları ekmek, çörek ve kurabiye gibi tuzlu unlu mamullere karıştırır. Kabukları ince bir şekilde öğütmek için bir havan kullanabilirsiniz.

Et veya Sebze Suyuna Katılabilir

Sarımsak ve soğan kabukları, sığır eti, tavuk, balık veya sebze sularına lezzetli bir tat verebilir. Kabukları et suyuna eklemek için büyük bir tencereye koyun, su ve ardından otlar, sebzeler, mantarlar gibi diğer malzemelerle birkaç saat kaynatın. Kaynattığınız suyu süzün ve buzdolabında saklayın.

Kavurma Yaparken Kullanılabilir

Yüksek ısıdan zarar görebilecek antioksidanları korumak için sarımsakları veya soğanları kavururken kabuklarından ayırmayın. Bu işlem, hassas antioksidanları korurken aynı zamanda daha yoğun bir lezzet sağlar.

Çay Olarak Tüketilebilir

Sarımsak ve soğan kabuklarını bir tencerede 10-20 dakika kaynatın ve ardından süzün. Kabuklardan elde edilen çay kas spazmlarını azaltır, iltihaba iyi gelir ve daha rahat bir uykuya yardımcı olur.

Cilde Uygulanabilir

Sarımsak ve soğan kabuklarından yapılmış bir toniği kaşıntılı veya iltihaplı bir cilde uygulamak, bu sebzelerin doğal antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antifungal özelliklerinden dolayı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Tonik yapmak için çay tarifini uygulayabilirsiniz. {3*}

Toniği yaklaşık 10 dakika boyunca cildinizde bekletin ve emilmesine izin verin. Tonik, kaşıntıyı ve sporcu ayağı gibi sorunları azaltabilir ve yara izlerini giderebilir. {4*} 

Yara izleri ve yara iyileşmesi hakkında daha fazla bilgi almak için Yara İyileşmesini Hızlandıran Besinler Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitki Kompostu Olarak Kullanılabilir

Sarımsak ve soğan kabukları bitki toprağına eklemek için kullanabilirsiniz. Sarımsak ve soğak kabuklarında bulunan potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi ekstra besinler bitkiler için oldukça faydalıdır. {5*}

Sarımsak ve Soğan Kabuklarından Kompost Nasıl Yapılır? 

Sarımsak ve soğandan elde edilen kompost, büyüyen bitkilerin çiçeklenme ve meyve verme dönemlerinde kullanılabilir. Ek olarak, doğal bir böcek ilacı işlevi görerek bitkileri korur.

 • Sarımsak ve soğanı kabuklarıyla birlikte ikiye veya üçe bölün.
 • Cam bir kavanoza, yaklaşık 1 litre su, sarımsak ve soğan ekleyin.
 • İyice karıştırın, üstünü kapatın ve çalkalayın.
 • Yaklaşık 24 saat serin, kuru ve güneş ışığından uzak bir yerde bekletin.
 • Suyu süzün ve bitkileriniz için kullanın.

Sarımsak ve Soğan Kabukları Yan Etkileri Nelerdir?

Kabuklar sert, kağıtsı dokuları nedeniyle potansiyel olarak boğulma tehlikesi oluşturabilir. Bu nedenle, yemeyi kolaylaştırmak için öğütmeniz veya servis yapmadan önce tariflerden çıkarmanız önerilir.

Herhangi bir allium sebzesine alerjiniz varsa, gerçek sebzeleri yemek gibi bir reaksiyonu tetikleyebilecek soğan ve sarımsak kabuklarını tüketmekten kaçının.

Kaynaklar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26328470/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31353712/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29077629/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31490311/
 5. https://www.gardenislife.com/articles/plant-care/why-garlic-peel-as-fertilizer-is-perfect-for-your-plants

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu