Reklam
Beslenme

Kirli 12 ve Temiz 15

Reklam

Kirli 12 ve Temiz 15 nedir? Kirli 12 ve Temiz 15 olarak bilinen liste, çevre gönüllülerinin yapmış olduğu çalışmadır. Kirli 12 ve Temiz 15 listesi 2021 yılı güncellenmiştir. Yeni listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Zehirli Tarım Pestisit Bağlantısı

Modern şirket tanımının olduğu dünyamızda konvansiyonel olarak yetiştirilmiş gıda yediğinizde pestisit alacağınız garantidir. Daha da beteri, pestisitlerin sadece toksik olmadığına dair bir çok kanıt vardır. Bir otoimmün hastalığı tetikleme ihtimalleri çok yüksek. Her gün pestisitlerle çalışan çiftçilere neler olduğuna dair edinilen bilgilere göre:

Reklam

Amerika’da 2007’de yapılan bir araştırmada, on dört yılı kapsayan üç yüz bin ölüm belgesi, ekinlerle çalıştıkları için pestisite maruz kalan çiftçilerin bir otoimmün hastalıktan ölme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bir başka araştırmada, hayatları boyunca organoklorlu pestisite maruz kalan çiftçilerin, diğer çiftçilere oranla daha yüksek “antinükleer antikor” (ANA) sayısına -mevcut ya da yeni başlayan lupus belirtisidir- sahip olma ihtimalleri olduğu gösterilmiştir.

Üçüncü bir araştırmada pestisitleri harmanlayan çiftçilerin lupus hastası olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

“Ben de gıdamı iyice yıkarım, böylece bütün pestisitler akıp gider” diye düşünüyor olabilirsiniz. Maalesef, böyle bir şey olmuyor. Pek çok pestisit sistemiktir, yani bitkinin ve ürünlerinin ayrılmaz bir parçası haline geliyorlar.

Reklam

Örneğin pestisitle dolu bir bahçede yetişen bir elmanın o çok lezzetli tatlı beyaz kısmında pestisit bulunuyor, zehirler sadece kabukta kalmaz. Bu yüzden özellikle otoimmün ya da ölçekteki şikayetleriniz istediğiniz kadar hızlı biçimde ortadan kalkmıyorsa mümkün olduğunca organik veya pestisit analizli gıdalara yönelin.

Kirli Düzine Temiz Onbeş

Kirli Düzine, çiftçilerin en fazla böcek ilacı kullandığı 12 “kirli” mahsulü ifade eden bir cümledir. Temiz 15, en az miktarda böcek ilacı kullanılan 15 mahsulü belirtir.

Veriler, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Pestisit Veri Programı raporunun, 1991 yılında geri getirilen bir pestisit kalıntısı izleme sisteminin analizinden geliyor. Her yıl yeni bir rapor yayınlanıyor ve bilgilerin çoğu aynı kalırken, bazen değişen pestisit kalıntı seviyelerine bağlı olarak ürünler farklı rakamlarda geliyor.

Kirli 12

Kirli Düzine, en yüksek miktarda pestisit kalıntısına sahip on iki mahsulü ifade eder. Bu mahsuller en yüksek kirlilik seviyesine sahip olduğu için, Çevreyi kirleten unsurlar üzerinde araştırma ve savunuculuk konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan aktivist grubu olan Environmental Working Group (EWG) ye göre, müşterilerin bu 12 mahsulü mümkün olduğunda organik olarak satın almalarını önermektedir.

Ewg’nin 2021 Yılı Kirli 12 Gıdaları

 1. Çilek
 2. Ispanak
 3. Nektarin
 4. Elma
 5. Üzüm
 6. Şeftali
 7. Kiraz
 8. Armut
 9. Domates
 10. Kereviz
 11. Acı Biber
 12. Kara Lahana
 13. Bonus: Patates

Kirli 12 ve Temiz 15 Bunları kötü yapan nedir?

Bu on iki mahsul en yüksek düzeyde böcek ilacı kalıntısı içerir ve bu nedenle mümkün olduğunca organik olarak satın alınmalıdır. Listede en yüksek kalıntı seviyesine sahip olan çilekler, sadece bir numunede 22 farklı pestisit kalıntısı içerebilir. Organik olmayan çileklerin üçte biri 10 ya da daha fazla pestisit kalıntısı içeriyor. Ayrıca ıspanakta diğer ürünlere göre 1,8 kat daha fazla pestisit kalıntısına rastlandı.

Reklam

Böcek ilacı raporu, geleneksel ıspanak örneklerinin yüzde 97’sinin böcek ilacı artıkları içerdiğini tespit etti. Pestisitlere ek olarak, birçok ıspanak numunesi, geçici yanma, kaşıntı, cilt şişmesi, kızarıklık, kızarıklık ve uyuşukluk veya cildin karıncalanmasına neden olabilecek yüksek konsantrasyonlarda permetrin, bir nörotoksin ve böcek ilacı içeriyordu. Nörotoksinler, sinir dokusunu tahrip ettiği için, sinir sistemini ünlü olarak etkiler. Nörotoksinler içeren diğer yiyecekler arasında ızgara et, konserve veya pişmiş domates sosu, mikrodalga kullanımı, patlamış mısır, ton balığı ve yerfıstığı ezmesi sayılabilir.

Acı Biber Sevenlere Kötü Haber!

14 yıldır bu çalışmaları yapan Çevre Çalışma Grubu, “Kirli 12” listesine bir madde daha ekleyerek, listeyi 13 ürüne çıkardı. Buna göre 13’üncü suçlu acı biber. Acı biberin de kontaminasyona uğradığını kaydeden uzmanlar, sık sık acı biber tüketenlerin organik ürün tercih etmesi gerektiği konusunda uyardı.

Raporun yazarları, “Eğer organik acı biber alamıyorsanız acı biberi pişirin, çünkü pişirildiğinde içindeki kalıntı azalır” önerisinde bulundu.

Not: 2021 yılı güncellemesi ile biber sabit kaldı.

Temiz 15

Temiz 15, en düşük pestisit kontaminasyon seviyesine sahip 15 ekin anlamına gelir. Bu nedenle, bu 15 ürünün EWG’nin önerisine göre organik olarak satın alınması gerekmez.

Temiz 15 listesi pestisitler açısından düşük olması onun gdo suz olmasına engel değildir. Gdo lu olmamasına dikkat ediniz. Mısır, kabak, patlıcan, papaya vb gibi.

Ewg’nin 2021 Yılı Temiz 15 Gıdaları

 1. Avokado
 2. Mısır
 3. Ananas
 4. Soğan
 5. Papaya
 6. Tatlı bezelye (Donuk)
 7. Patlıcan
 8. Kuşkonmaz
 9. Karnabahar
 10. Kantalup (bir tür kavun)
 11. Brokoli
 12. Mantar
 13. Kantalup
 14. Tatlı ve Sulu Kavun
 15. Kivi

Uzmanlar, bu kapsamda tüketicilere organik ürün almalarını öneriyor ayrıca sebze ve meyveleri tüketmeden önce en az 30 saniye boyunca yıkamak gerektiği konusunda hemfikirler.

Massachusetts Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı bir çalışmaya göre; karbonat ve su karışımının meyve ve sebzelerdeki pestisitlerden arınmasını sağlamada etkili bir yol olduğu kaydedildi.

Ne kadar etkili olduğu söylenmedi. İşe yaradığı tartışılır fakat çamaşır suyu ile mi yıkayalım? Sirke ve karbonat ev temizliğinde önemli yeri var. Temizlikte etkili olduğunu biliyoruz o yüzden bazı sebze ve meyveleri bu şekilde yıkamalısınız fakat yukarıda da yazıldığı gibi pestisit o elmanın içine kadar giriyor bunu unutmayınız.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu