Reklam
Sağlık

Beyin Detoksu-Beyin Temizlenmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam

Beyninizde normal dışı durumlar gelişmeye başladığında birtakım semptomlar ve belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Bu semptomlar arasında, uyurken karabasan gelmesi ve kâbus görmek gibi durumlar da yer almaktadır. Bu durum beyinde kan ve su dolaşımının bozukluğuna işaret etmektedir. Karaciğeri kuvvetlendirmek ve temizlemek, kan ve damarları temizlemek, saunada terlemek, kafa arkasından hacamat yaptırmak, özellikle kafa arkasına sülük tedavisi yaptırmak bu durumdan kurtulmanın en etkili yollarındandır.

Normal beyin aktivitesini doğru şekilde sürdürmek, zihinsel sağlığınızı güçlendirmek için beyin detoksunun neleri gerektirdiğini anlatacağız.

Reklam

Glenfatik Sistem Nedir?

Glenfatik sistem, vücuttaki atık ürünleri beyinden ve merkezi sinir sisteminden uzaklaştıran kan damarları sisteminin bütününü ifade etmektedir. Glenfatik sistem en çok uyku esnasında aktif olarak çalışmaktadır. Bu sebeple zihinsel olarak zinde ve güçlü hissetmek için gece uykusunun iyi alınması zorunludur.

Glifatik sistemin çalışma şekli;

 • Glifatik sistem, beyne giden daha küçük kan damarlarının yanındaki boşluklarda bulunan beyin omurilik sıvısına (BOS) bağlıdır.
 • BOS, beyin hücrelerini çevreleyen sıvı İnterstisyel sıvı ile yer değiştirir. (Alzheimer hastalığına sebep olan beta-amiloid adı verilen proteinler de dahil) metabolitler, toksinler vb.
 • Bu sistem daha sonra toplanan bu atıkları beyninizden ve vücudunuzdan uzaklaştırır.
 • Uyku esnasında, İnterstisyel ve beyin omurilik sıvısı arasındaki boşluğun daha fazla olması nedeniyle glifatik aktiviteler artmaktadır. Bazı araştırmalara göre yapılan egzersizler de glifatik aktivitesini arttırabilmektedir.

Glifatik sistem bozulduğunda, bunun beynindeki bazı hastalıkların yanı sıra bilinç kararması ve hafızada zayıflık gibi semptomlara sebep olabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar, sinir sisteminde yapılan detoks ve temizleme işlemlerinin, Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalığı ve ALS gibi nörodejeneratif bozukluklarının önlenmesi için çok önemli olduğunu belirtmektedir. [1*]

Bilinç Kararmasının Sebepleri ve 7 Doğal Tedavi Yöntemini Öğrenmek İçin Hemen Tıkla

Birçok uzman özellikle uzun süre boyunca birçok toksine maruz kalındığında beynin glifatik sisteminin, vücudu toksinlerden arındırmak için daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacağını söylemektedir. Beyni etkileyen ve maruz kalınan toksinlerden birkaçı şunlardır;

Reklam
 • Enflamatuar gıdalar ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları tüketmek
 • Aşırı alkol alımı
 • Uyuşturucu ve tütün kullanımı
 • Bazı ağır ilaçların kullanımı
 • Ağır metaller ve çevresel kirleticiler gibi yabancı ve zararlı maddelere maruz kalma.

Toksinler listesine girmiyor olsa da uykusuzluk, aynı zamanda zihinsel yeteneklerin bozulmasına sebep olan bir diğer etkendir. Her ne kadar sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam bu durumu yavaşlatmaya yardımcı olsa da yaşlanma sebebiyle BOS ve beyne giden kan akışı atardamarların nabzını azaltarak glifatik işlevi bozabilmektedir.

🧠Beyin Temizlemesi Nasıl Yapılır❓🧠 Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Beyin Detoksu Nedir?

Beyin detoksu veya beyin temizliği, nörodejeneratif hastalıklara karşı korunmaya ve zayıf beyin fonksiyonlarıyla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle insanlar beyin detoksunu aşağıda belirtilen semptomların tedavisi için uygulamaktadırlar;

 • Yorgunluk
 • Bilinç Kararması
 • Kaygı
 • Depresyon
 • Hafıza kaybı
 • Beyin hasarı ve felç
 • Bağımlılıklar
Depresyonun Doğal Tedavi Yöntemleri İçin Detaylı Bilgi

Beyin detoksu ve beyin temizliği genellikle uykuya öncelik vermek, beyin işlevini desteklemeye yardımcı olabilecek takviyeleri almak, anti-inflamatuar besinler içeren diyetleri uygulamak, egzersiz yapmak ve oruç tutmak gibi temel yöntemleri içermektedir. Tüm bu alışkanlıklar genel fiziksel ve zihinsel sağlık için faydalı olsa da çoğu uzman, sağlıklı bilişsel işlevi desteklemek için disiplinli ve düzenli yapılan beyin detoksunun gerçekten gerekli olduğuna inanmamaktadır.

Beyin Detoksu Nasıl Yapılır?

Beyin detoksu, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı korumak adına yapılan, tamamen sağlıklı beslenme, egzersizler ve düzenli uyku üzerine kurulu bir detoks yöntemidir.

Düzenli Uyuyun

Her hece düzenli uyku uyumak, beynin doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklemenin en iyi yollarından biridir. Çoğu yetişkin, çalışma hayatları ve koşuşturmaları sebebiyle uykuyu aksatabilmektedir. Düzenli ve iyi bir uyku için sizlere yardımcı olacak birkaç ipucu;

Reklam
 • İzinli olduğunuz günler de dahil her gün aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmalısınız. Bu, enerjinizi, motivasyonunuzu, iştahınızı ve birçok sistemi kontrol eden sirkadiyen ritminizi düzenlemenize yardımcı olur.
 • Tamamen karanlık ve serin bir odada uyuyun
 • Gürültü olmayan sessiz bir yerde uyumayı tercih edin
 • Yatmadan önce ılık bir duş alıp, mum yakarak kendinize uyku öncesi sakinleştirici bir rutin oluşturun.
 • Geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olması için egzersiz yapın. Yatma saatine yakın, hafif düzeyde yoga, meditasyon ve derin nefes egzersizleri gibi sizi uyanık tutmayacak hafifletici aktiviteler deneyin.
 • D vitamini seviyelerini artırmak, rahatlamak ve stresi kontrol etmek için oldukça faydalı olan güneşte, açık havada zaman geçirin.
 • Melatonin (kısa süreli kullanımı önerilir), 5HTP ve kedi otu kökü, ashwagandha içeren takviyeleri deneyin.

Anti İnflamatuar Besin İçeren Diyet Yapın

Bağırsak ve beyin bağlantılı organlardır. Bağırsaklara vücudun ikinci beyni denmektedir. Bu sebeple bilişsel sağlığınız için yediğiniz besinler oldukça önemlidir. Geçirgen bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkları iltihaplanmaları artırabilmekte, bu durum beyin de dahil olmak üzere diğer organların çalışmalarını etkileyebilmektedir. Ayrıca beyin fonksiyonlarının etkilenmesi depresyon, yorgunluk, kaygı ve konsantrasyon bozuklukları gibi birçok probleme sebep olabilmektedir.

Beyninizin sağlıklı şekilde çalışabilmesi için protein, sağlıklı yağlar, antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri ve temel vitamin ve mineraller dahil olmak üzere birçok besin kaynağına ihtiyacı vardır. Serbest radikaller ve bu radikallerin oluşturacağı hasarları engellemek ve besin alımınızı artırmak için beyine faydalı besinler listemize göz atabilirsiniz;

 • Yeşil yapraklı sebzeler, pancar, brokoli, dolmalık biber, havuç (meyve ve sebzeler biyoflavonoidler, karotenler, polifenoller, tiyoller, antosiyaninler ve serbest radikal hasarıyla savaşan diğer vitamin ve mineraller bakımından yüksektir)
 • Çilek, portakal gibi taze meyveler
 • Zencefil, zerdeçal, sarımsak, biberiye gibi otlar ve baharatlar
 • Yoğurt, kefir, lahana turşusu, probiyotik gıdalar
 • Fındık
 • Tohumlar
 • Baklagiller ve fasulye
 • Tam tahıllar
 • Açık havada ot ile doğal beslenmiş hayvanların etleri
 • Somon, sardalya, uskumru
 • Kümes hayvanları ve gezen tavuk yumurtası
 • Turunçgiller, meyveler, yapraklı yeşillikler, mantar, sakatat
 • Bakır, C vitamini ve manganez bakımından zengin gıdalar
 • Avokado, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, tereyağı
 • Yeşil çay, bitki çayı, kahve ve bol su
Avokadolu Ispanaklı Krep Tarifi İçin Tıklayınız

Anti inflamatuar, antioksidan ve anti-kanserojen etkileri olan çok sayıda gıdayı içeren besinleri tüketmenin yanı sıra, inflamasyonu, otoimmün reaksiyonları ve oksidatif stresi ağırlaştırabilecek gıdalardan kaçınmalısınız. Bunlar işlenmiş etler, işlenmiş bitkisel yağlar ve trans yağlar, ilave şeker içeren ve yüksek oranda işlenmiş gıdalardır.

Egzersiz Yapın

Egzersizin glifatik aktiviteyi artırabileceğini ve ayrıca öğrenme ve hafıza ile ilgili beyin plastisitesini iyileştirebileceğini gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Bu faydalara ek olarak egzersiz yapmak, stresle başa çıkmanıza, daha derin uyumanıza ve daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Her yetişkin her hafta 2-3 kez, 150 dakika ve orta derecede egzersiz yapmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak, beyne giden kan akışını artırmak, mitokondriyal işlevi desteklemek ve bunamayı önlemek gibi çeşitli durumlarda beyin sağlığı için fayda sağlamaktadır. [2*]

İdeal olarak koşu, ağırlık kaldırma, yürüyüş, bisiklet sürme, tai chi veya yoga yapma, dans etme gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.

Oruç Tutun

Oruç tutmak, beynin yaşlanmasında rol oynayan belirli proteinleri etkileyerek ve oksidatif stresi, iltihabı azaltarak, beyni nörolojik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmaktadır. [3*]

Toksin İçeren Her şeyi Hayatınızdan Çıkarın

Tüm kimyasallardan ve toksinlerden kaçınmak mümkün olmasa da sigara, uyuşturucu ve gereksiz kullanılan ilaçlardan kaçınmak mümkündür.

Doğal ve organik olan kozmetik ürünlerini seçerek, mümkün olduğunca organik gıdalar tüketerek toksik maddelere maruziyeti azaltabilirsiniz.

Beyin Detoksu İçin Doğal İlaçlar

Beyin fonksiyonunu ağır bir şekilde etkileyen ve ameliyatlarda kullanılan genel anestezi, anestezi yapılan kişilerin beyinlerinde herhangi bir komplikasyon yaratmasın diye aşağıda belirtilen doğal ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Tarifleri verilen ilaçlar sırasıyla düzenli şekilde kullanılmalıdır. Kullanılan bu doğal ilaçlar, kalp ve diğer organlardaki spazmları çözmekte ve nefes darlığı çekenler için en iyi damar temizleyici ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Ayrıca beyin damarları, kalp damarları ve diğer tüm damarların genişlemesini sağlar, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır ve rahatlatır. 40 yaşından sonra her yıl 1-2 ay boyunca ilaçların mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Uzun Süreli Beslenme veya Açlık Terapisi

Uzun süreli beslenme tedavisi (Intermittent Fasting), beyin fonksiyonlarını güçlendirir, beyindeki kötü düşünceleri temizler. Ayrıca düşünme, anlama ve ezberleme kuvvetini, konsantrasyon yeteneğini, görme, işitme, tat alma duyularını geliştirir ve güçlendirir. Rüyalar daha güzel, renkli ve canlı görülür.

Aralıklı Oruç Yazımızı İncelemek İçin Buraya Tıklayınız

Beyin Detoksu İçin Doğal İlaç Tarifleri

Tarifleri verilen ilaçlar düzenli şekilde ve belirtilen süre aralıklarında kullanılmalıdır. Düzensiz kullanımında bir fayda sağlanmayacağı gibi aşırı kullanımında da yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Kalp ve Beyin Damarlarını Açan Ballı Sarımsaklı İlaç Tarifi

Ballı sarımsak karışımı, günde 1 kez, 4 çay kaşığı tüketilmelidir. Her kullanımda 4 çay kaşığı ballı sarımsak ağıza atılıp, ağızda dağılması sağlanarak yutulmalıdır. Ballı sarımsaklı bu doğal ilaç, kalp ve beyin damarlarını ve kanı temizlemektedir.

Ballı Sarımsak Karışımı Tarifi

 • 10 tane limonun suyu, tahta havanda dövülmüş 10 baş sarımsak ve 1 kilo bal iyice karıştırılır ve cam bir kavanoza konur.
 • Ağzı 3 kat pamuklu bezle kapatılır, karanlık ve serin bir yerde 7 gün bekletilir.
 • Yedi gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak buzdolabına konur.
 • Yıllarca saklanabilir, ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar kuvvetli bir ilaç olacaktır.

Not: Limon suyu yerine ev yapımı elma veya üzüm sirkesi de kullanılabilir.

Ballı sarımsağın anlatıldığı şekilde ağızda eritilerek tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü ilacın midede değil, ağızda, kana hızlı karışacak şekilde kılcal damarlar tarafından emilmesi gerekmektedir. Ballı sarımsaklı kür bitene kadar her gün belirli bir saatte aç karnına içilmelidir.

Ağızda eritmeden yutarsanız da karaciğer hastalıklarına, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine, midedeki Helicobacter Pylori enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Hastalığınızın durumuna göre tercih yapabilirsiniz.

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisi İle İlgili Merak Edilen Her şeyi Burada Bulabilirsiniz.

Soğanlı İlaç Tarifi

1 çay bardağı soğan suyu + 1 çay bardağı bal iyice karıştırılır. Bu karışım günde 2 şer defa olacak şekilde 50şer gr aç karnına, sarımsaklı zeytinyağı karışımıyla dönüşümlü olarak içilir.

Sarımsaklı Zeytinyağı Tarifi

1 çay bardağı sızma zeytinyağı + 1 baş dövülmüş sarımsak karıştırılır. 1 gün buzdolabında bekletildikten sonra zeytinyağı süzülür. Günde 1 defa, sabah veya akşam, 30 gr sarımsaklı zeytinyağı ve 30 gr limon suyu karıştırılarak içilir. İsterseniz yemeklerinizin veya salatalarınızın üzerine de ekleyerek tüketebilirsiniz.

Biberiyeli Sirke Tarifi

3 çorba kaşığı biberiye kabaca öğütülür veya dövülür. 500 gr evde yapılmış elma sirkesi ile karıştırılır ve kapağı kapatılarak 7 gün bekletilir. 14 gün boyunca her gün bu sirkenin 30 gramı su ile karıştırılarak günde 1-2 defa aç karnına içilir.

Beyin Temizleyen İlaçlar Ne Kadar Kullanılır?

Yukarıdaki ilaçlardan ballı sarımsak ve biberiyeli sirke maksimum 15 gün boyunca her gün kullanılabilir. Bu doğal ilaçlar bittikten sonra 15 gün ara verip yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. 2-3 ay boyunca bu doğal tedavileri uygulamaya devam edebilirsiniz. 3 ay kullanacaksanız 15 gün kullanıp 15 gün ara verdiğinizde, her ay 1 kez, 3 ayda da toplam 3 kez kullanmış olacaksınız.

Soğanlı ilaç ve sarımsaklı zeytinyağı, 1er gün arayla dönüşümlü olarak içilmelidir. 15-20 gün boyunca kullanıp 15 gün ara verilmesi gerekmektedir.

Beyin Hastalıkları için Sülük Tedavisi

Beyin hastalıkları tedavisi ve vücuttaki pek çok hastalığın tedavisi için sülük tercih edilmektedir. Günümüzde pek çok sağlık merkezi ve klinikte özel yetiştirilmiş sülükler ile hastanın isteğine göre bölgesel ya da tüm vücut için tedaviler uygulanabilmektedir.

Beyinde damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu, Sara, MS, Alzheimer, Parkinson ve üst diş eti hastalıkları için üst diş etlerine, kafa arkasına, kafanın iki yanına, kulakların arkasına, boyna ve çene altına sülük konulabilmektedir. Sara hastalığı, ağız ve dil yaraları için ise ağız içine, dil altına ve dile sülük koyulabilmektedir.

En İyi Sülük Nedir? Nerede Bulunur?

En iyi sülükler rengi mor, kahverengi, toprak rengi, şekil itibariyle ince, fare kuyruğuna benzeyen ve başı küçük olanlardır. Bu sülükler suyu temiz, yeşil yosun ile kaplı ve kurbağası bol olan göllerden toplanan veya havuzda yetiştirilen sülüklerdir.

Yeşil, mavi, siyah, kıllı, büyük başlı, karnı kırmızı ve sırtı yeşil olan sülükleri ve kokuşmuş, kurbağa yaşamayan sularda veya hızlı akan suda yaşayan sülükleri kullanmamak gerekir.

Bu tip sülüklerin kullanımı aşırı kanamaya, yaralara ve şişmeye sebep olabilmektedir. Sülük ve hacamatın hangi hastalıkta hangi bölgeye konulduğunu merak ediyor musunuz? Yorumda hastalık adını yazmanız yeterli.

Ek Bilgi: Biberiye çayı, zencefil, sarımsak, soğan, kırmızı pancar, limon, greyfurt, yeşil çay, ısırgan otu yemeği veya çayı, bol maydanoz, kuşburnu çayı, ev yapımı sirke (biberiye, elma veya alıç), elma ve nar tüketmek kanı ve damarları temizler.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu