Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Geçirgen Bağırsak Sendromu Diyeti

Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Son zamanlarda herkesin muzdarip olduğu bu hastalığı bilmekten çok nasıl oluştuğunu anlamak gerekir. Besinler ince bağırsaktan geçerken kıllı parmaklara benzeyen bu çıkıntılara takılır.

Villusların üstündeki küçük tüycüklere “mikrovillus” denir ve ince bağırsağınızın bu kısmının bütünü “fırçamsı yüzey” olarak bilinir, çünkü devasa büyüklükte, kıldan bir fırçaya benzer. Fırçanın kılları (villus ile mikrovillus) yeni sindirilmiş gıdanın akışı esnasında besinleri süpürür.

Daha sonra besinler, epitel duvarınızın hücrelerini sıkıca bir arada tutan özel kanallar olan “sıkı bağlar”a yönlendirilir. (Bu hücrelere enterosit de denir.) Sıkı bağlardan geçen besinler, bedeninizin her yerine besin taşıyan kan dolaşımınıza karışır.

Sindiriminiz iyi çalıştığında sıkı bağlarınız, bağırsak duvarından geçen en küçük gıda molekülleri dışında her şeyi tutar. Sıkı bağlar gevşemeye başladığında geçirgen bağırsak sendromu başlar.

Bağırsak Nasıl Çalışır?

Bağırsak epitel astarı, ondan salgılanan faktörlerle birlikte, konağı ortamdan ayıran bir bariyer oluşturur. Patolojik koşullarda, epitelyal astarın geçirgenliği, lümen içindeki toksinlerin, antijenlerin ve bakterilerin kan akışına girmesine izin vererek bir “sızıntılı bağırsak” yaratabilir. Genetik yatkınlığı olan bireylerde, sızdıran bağırsaklar çevresel faktörlerin vücuda girmesine izin verebilir ve otoimmün hastalığın başlamasını ve gelişmesini tetikleyebilir. (Kaynak)

Artan kanıtlar bağırsak mikrobiyotasının epitel bariyerini desteklemede önemli olduğunu ve bu nedenle vücuda giren çevresel faktörlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Son birkaç rapor, probiyotiklerin sıkı bağlantı proteinlerinin üretimini arttırarak sızdıran bağırsakları tersine çevirebileceğini göstermiştir; ancak, ek ve uzun dönemli çalışmalar yapılması gerekmektedir. 

Tersine, bir sızıntı bağırsağını kolaylaştırabilen ve otoimmün semptomları indükleyebilen patojenik bakteriler, antibiyotik tedavisi kullanılarak iyileştirilebilir. Bu nedenle, bağırsak mikrobiyotasının modüle edilmesinin, bağırsak geçirgenliğini düzenlemek için potansiyel bir yöntem olarak kullanılabileceği ve duyarlı bireylerde otoimmün hastalıkların seyrinin değiştirilmesine yardımcı olabileceği varsayılmaktadır. (1)

İyi bir sindirim sistemi sağlığı için kilit noktalardan biri incebağırsağınızdır, çünkü sindiriminizin büyük bölümü burada gerçekleşir. İncebağırsağınız gerçekten harika bir organdır. Karnınızın içine rahatça sığsa da 5-6 metreden uzunluğu vardır. İncebağırsağın iç kısmında “villus” olarak bilinen küçücük çıkıntılar bulunur. Besinler ince bağırsaktan geçerken kıllı parmaklara benzeyen bu çıkıntılara takılır.

Villusların üstündeki küçük tüycüklere “mikrovillus” denir ve ince bağırsağınızın bu kısmının bütünü “fırçamsı yüzey” olarak bilinir, çünkü devasa büyüklükte, kıldan bir fırçaya benzer. Fırçanın kılları (villus ile mikrovillus) yeni sindirilmiş gıdanın akışı esnasında besinleri süpürür. Daha sonra besinler, epitel duvarınızın hücrelerini sıkıca bir arada tutan özel kanallar olan “sıkı bağlar”a yönlendirilir. (Bu hücrelere enterosit de denir.) Sıkı bağlardan geçen besinler, bedeninizin her yerine besin taşıyan kan dolaşımınıza karışır. Sindiriminiz iyi çalıştığında sıkı bağlarınız, bağırsak duvarından geçen en küçük gıda molekülleri dışında her şeyi tutar.

İnce Bağırsak Nasıl Bozulur?

Doğal olmayan, iyi çiğnenmeyen, karışık, birbirine zıt veya fazla yenen yemekler midede çürüyerek bağırsaklara iner. Bağırsaklardaki tek hücreliler ve yabancı mikroplar bunlardan çeşitli zehirler üretir ve bu zehirler, toksinleri kana karıştırmadan dışarı atmakla görevli bağırsak tüycüklerini çürütür. Tüycüklerin çürümesiyle kelleşen bağırsakların sonucunda sıkı bağlarda hasar oluşur ve koruma görevini yapamaz. Faydalı maddelerin yanına zararlı maddeleri de kana karıştırır.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Başlar?

Geçirgen bağırsak sendromu, incebağırsağınızın besinleri emme becerisini sekteye uğratır. İncebağırsağınızın harika olmasının sebebi kısmen budur çünkü tüm o kıvrımlar ve villuslarla devasa bir yüzey alanına sahiptir. Yüzey alanı ne kadar büyük olursa o kadar fazla besin emilimi olur.

Plaj havlusu ile bir parça kağıt havlu peçetenin su emme kabiliyeti gibi. Ancak villus ve mikrovillusların hasar görmesi incebağırsağınızın yüzey alanını daraltır ve besinleri emme kabiliyeti çok azalır. Her ne kadar klasik modern tıp bu durumu sadece çölyak hastalığı için kabul etse de, yedikleri besinlerin faydasından tümüyle yararlanamayan, geçirgen bağırsağa sahip insanların da dahil olduğu durumdur.

Geçirgen bağırsak sendromu potansiyel besin emilimini sınırlamakla kalmaz, bağırsak duvarlarınızın geçirgenleşmesine ve sıkı bağlarınızın birbirinden ayrılmaya başlamasına da sebep olur. Ardından tüm yasaklı unsurlar bağırsağınızdan kaçarak kan dolaşımınıza girer. Bunların arasında toksinler, zararlı mikroplar ve kısmen de sindirilmiş gıda vardır. Son araştırmalar, geçirgen bir bağırsağın, kanserin ön koşullarından biri olduğu düşüncesine de dayanmaktadır.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Size hali hazırda bir otoimmün hastalık teşhisi konduysa kesinlikle geçirgen bağırsak durumunuz olmuştur ve hâlâ da vardır. Aslında bir otoimmün hastalığınız olsun ya da olmasın, standart bir insan gibi beslenen ve yüksek stresli yaşam biçimleri sürdüren neredeyse herkes bir derecede geçirgen bağırsağa sahiptir. Bazı şikayetler bağırsak sağlığınızın durumuyla ilgili bilgi verebilir. Eğer aşağıdaki şikayetlerin herhangi biri sizde varsa ve özellikle de bu şikayet yoğun veya sık sıksa geçirgen bağırsağınız olduğu da neredeyse kesindir. Geçirgen Bağırsağın Sebepleri Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemi: Sık sık soğuk algınlığı geçirme, grip olma ve enfeksiyon kapma, eklem ağrısı, kas ağrısı, otoimmün hastalıklar
 • Beslenme: Demir eksikliği/anemi, omega-3 yağ asiti eksikliği, vitamin eksiklikleri
 • Beyin: Anksiyete, depresyon, bilinç bulanıklığı
 • Deri: Akne, egzama, rozasea (gül hastalığı)
 • Enfeksiyonlar – bağırsak: Parazit, ince bağırsakta aşırı bakteri çoğalması (SIBO) veya aşırı mantar çoğalması (candida)
 • Hormonlar: Adet düzensizlikleri, adet öncesi sendromlar, menopoz öncesi ya da menopoz şikayetleri
 • Kemikler: Osteopeni, osteoporoz
 • Metabolizma: Aşırı kilo, obezite, diyabet
 • Sindirim sistemi: Şişkinlik, kabızlık, ishal, kilo kaybı, yağ emilim bozukluğu

Gıda Duyarlılıklarına Sebep Olan Etkenler

 • alkol
 • süt ürünleri
 • yumurta
 • gluten
 • GDO’lar
 • tahıllar ve sözde-tahıllar
 • bakliyat
 • patlıcangiller (patates, domates, patlıcan, biber)
 • şeker

Kemoterapi Bağırsak enfeksiyonları ve dengesizlikleri:

 • Parazitler
 • Sıbo
 • Aşırı mantar çoğalması

İlaçlar:

 • Asit bloke eden ilaçlar
 • Antibiyotikler
 • Doğum kontrol hapları
 • Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (asprin, ibuprofen ve reçete edilen nonstreoid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar)
 • Prednizon mikotoksinler (toksik küf)

Radyasyon Stres:

 • fiziksel stres (hastalık, yetersiz uyku)
 • duygusal stres (ailevi, şahsi ve iş kaynaklı)

Ameliyatlar Yukarıda saydığımız şikayetleriniz varsa, bağırsaklarınızın durumunu Kırmızı Pancar testi ile kontrol edelim.

Kırmızı Pancar Testi

Kırmzı pancar geçirgen bağırsak sendromu yaşamanız için % 100 olmasa da size yol gösterici olmaktadır. Bu testi 1 kez yaptıktan sonra 3 gün ara verip tekrar yapınız. Bunun için, 1 tane kırmızı pancar (100-150 gr) rendelenerek, limon suyu, sarımsak ve zeytinyağı ile salata yapılır.

Kırmızı pancar salatası yedikten 3 saat sonra idrar kontrolüne başlanır, 36 saate kadar kontrol etmeye devam edilir. Bağırsak sağlıklı ise, kırmızı pancarın rengi kana karışmaz ve idrara çıkmaz. İdrarın rengi normal olur. Bağırsak hasta ise pancarın rengi kana karışır, idrar da kırmızı renk alır. Bu durumda pancar vücuttan tamamen çıkana kadar (24-36 saat) idrarın rengi kırmızı kalabilir.

Bu, bağırsakların hasta olduğunun işaretidir. İdrarın rengi ne kadar kırmızı ise, bağırsak da o kadar bozulmuştur. Eğer renk hafif kırmızı ise bu durum normal sayılır. İdrar bir kaç saat boyunca kırmızı olup da ara ara temiz renk verirse, bağırsaklar bölge bölge bozulmuş demektir.

Geçirgen Bağırsak Zararı Nedir?

Öncelikle, toksinler ve zararlı mikroplar, normalde bağırsağınızın içinde kalması ve emilim sırasında dışarı atılması gereken unsurlar kan dolaşımınıza karışmaya başlar. Kan dolaşım sisteminiz çok fazla toksik atık ile dolmaya başlar ve siz de yan etkilerini kendinizde görmeye başlarsınız. Sivilce, sık sık grip, baş ağrısı ve gaz sorunlarınız başlar.

Bağışıklık sisteminizin ben zorlanıyorum sinyalleridir. Ama durum daha da kötüleşir, çünkü bağırsağınız tüm o zararlı toksinlerle mikropların yanı sıra bedeninizin hiç tanımadığı biçimlerdeki kısmen sindirilmiş gıdayı da sızdırır. Bağışıklık sisteminizin bildiği aminoasitler ve glükoz molekülleri yerine daha büyük ve yabancı gıda parçaları kan dolaşımınıza karışır.

Tabir doğru ise yediğiniz gıdalar minik posalar olarak kanınızda dolaşmaya başlar. Artık bağışıklık sisteminiz gerçekten delirmiştir. Bu düşmanlar, gluten, süt proteinleri, yumurta proteinleri ve başka zaman olsa yemesi sizin için sağlıklı olabilecek başka gıdalar için antikorlar üretmeye başlar. Bu gıdalardan yediğiniz her sefer antikorlar bağışıklık sisteminizi uyarır ve sisteminiz bu düşmanlara karşı inflamatuar bir saldırıyı tetikler.

Tüm yan etkileriyle birlikte kronik bir inflamasyon geliştiren bağışıklık sisteminiz artık aşırı derecede yoldan çıkmıştır ve kesinlikle otoimmün hastalığına bir seviyeden giriş yapmışsınızdır. Çok uzun süre bu durumda kalırsanız çoklu otoimmün hastalığa yakalanabilirsiniz.

Not: Hastalık başladığında doğru tedaviyi almazsanız, zamanla başka hastalıklarda çıkmaya başlar. Bazen de kendini hiç belli etmeden bir anda bütün hastalıklar ortaya çıkar. Hastalıkların sebebi; bağışıklık sisteminizin kanınızdaki düşmanlara sürekli saldırması, hastalık için kullanılan ilaçlar, beslenmenin halen bozuk olması, evinizdeki ve dışarıdaki düşmanlardır.

Massachusetts General Hospital’daki Çölyak Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi ve Harvard Medical School’da profesör olan Dr. Alessio Fasano, gluten ve geçirgen bağırsak sendromu konusu araştırmasında, bir otoimmün hastalık varsa mutlaka geçirgen bağırsak sendromu probleminden kaynaklanıyor demektedir.

Yani geçirgen bağırsak sendromu sizde mutlaka otoimmün veya herhangi bir hastalık yapar buna kanserde dahildir. Tüm hastalıkların tedavisi öncelikle beslenmeyi düzeltmek, geçirgen bağırsak sendromu veya tüm bağırsak sorunlarını çözmek ile başlar.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Olur?
Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Olur?

Geçirgen bağırsak sendromu yaşayan, milyonlarca insanın mücadele ettiği ve bilmediği, hızla büyüyen bir durumdur. Geçirgen bağırsak sendromunun sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ancak gerçekte birçok sağlık durumuna yol açabilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri

Geçirgen bağırsağınız sağlığınız üzerinde en büyük işarettir, bağırsak sağlıklı değilse sizde problem mutlaka vardır. Kısmen sindirilmiş gıdalar, bağırsak astarınızdan sızarak kan dolaşımınıza girebilir ve alerjik bir tepkiye neden olabilir.

Geçirgen Bağırsak Semptomları

 • Halsizlik,
 • Eklem ağrısı,
 • Tiroid hastalığı,
 • Otoimmün durumları ve yavaş metabolizma, ilerlemiş geçirgen bağırsak semptomlarıdır.

Detaylı bilgi için, “Geçirgen Bağırsak” paylaşımını okuyunuz. Bu yazıda, geçirgen bağırsak sendromunu nasıl iyileştirebileceğinizi açıklamaya çalışıcaz.

Gıda Alerjileri Nelerdir?

 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Gıda duyarlılıkları
 • Kilo alma
 • Sindirim problemleri
 • Şişkinlik
 • Yorgunluk
 • Tiroid hastalıkları
 • Rozasea (Gül Hastalığı) ve akne gibi cilt sorunları

Geçirgen Bağırsak Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

 • İnflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn, Ülseratif Kolit)
 • İbs (Hassas Bağırsak Sendromu)
 • Artrit
 • Egzama
 • Sedef hastalığı
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Migren
 • Baş ağrıları
 • Kas ağrısı ve kronik yorgunluk gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Geçirgen bağırsak rahatsızlığı olanlar da, çinko, demir ve B12 vitamini de dahil olmak üzere hayati minerallerin ve besin maddelerinin bağırsakta emilimi yapılamamaktadır.

Lektinler ve Diğer Sebepler

Lektinler sadece tahıllarda değil, birçok gıdada bulunur ve daha az miktarda tüketilir, ancak büyük miktarda lektin içeren gıdalar daha problemlidir. Geçirgen bağırsağa neden olan bazı lektinler ve gıdalar arasında buğday, pirinç, dinkel ve soya bulunur.

Filizlendirmek ve fermente etmek bu besinlerdeki fitat ve lektinleri azaltıp sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Böceklenme ve çürümesini engellemek, daha çok verim almak için yapısı değişen GDO’lu ve HİBRİT tohumların lektini çok daha yüksektir ve bunları fermente ve filizlendirme ile azaltmanız zordur.

Ayrıca, gluten içeren tahıllar bağırsak astarınıza zarar verir ve potansiyel olarak geçirgen bağırsak sendromuna neden olabilir. Bağırsaklarınız sağlıklı olduğunda, zaman zaman yemek için fermente edilmiş ve filizlenmiş GDO’suz tahılları tüketebilirsiniz. Bu şekilde glutensiz olduğunu düşünmeyin, sadece azaltır, çok sağlıklı bir bağırsağa sahip olursanız ara sıra yenebilir.

Süt: Geleneksel inek sütü, geçirgen bağırsağa neden olabilecek başka bir besindir. Sütlerdeki A1 kazein proteini bağırsağınıza zarar verir. Ayrıca, pastörizasyon işlemi, hayati enzimleri yok ederek laktoz gibi şekerin sindirilmesini çok zorlaştırır (A ve 0 gurubu). Bu nedenle, sadece çiğ süt ürünleri ve A2 inek, keçi, koyun veya mandadan satın almanızı öneririm. (Süt Paylaşımını okuyunuz)

Şeker, sindirim sisteminize zarar verecek başka bir maddedir. Şeker, bağırsaklarınıza daha fazla zarar veren maya, candida ve kötü bakterilerin büyümesini besleyecektir. Kötü bakteriler, sağlıklı hücrelere zarar veren ve bağırsak duvarınızda mikro delikler açabilen ekzotoksin adı verilen toksinler oluşturur.

Geçirgen Bağırsak Diyeti

Bu, diyet protokolünü Eliminasyon diyeti ile beraber uygulayın, aynı mantık üzerine kuruludur.

Bağırsaklara Zarar Veren Gıdalar Nelerdir?

Tahıllar, ilave şeker, GDO’lar, rafine yağlar, sentetik gıda katkı maddeleri ve geleneksel süt ürünleri gibi alerjenleri ve enflamatuar gıdaları beslenmenizden çıkarın. Toksik maruza sebep olan, musluk suyu, böcek ilaçları, antibiyotikler ve ilaçları da çıkarın.

Bağırsakları Tedavi Eden Gıdalar

Geçirgen bağırsak sendromunuz varsa, geçirgen bağırsak diyetinde geç kalmış sayılırsınız. Böyle bir diyet, sindirimi kolay olduklarından ve bağırsakların astarını onarmaya yardımcı olabileceğinden, iyileşmeyi destekleyen gıdalar içermelidir.

Geçirgen Bağırsak Diyetinde Tüketilecek Gıdalar Nelerdir?

 • Kemik Suyu, hasarlı hücre duvarlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek kollajen, prolin ve glisin amino asitleri içerir. “İlikli Kemik Suyu” paylaşımındaki tarife uygun hazırlayınız.
 • Çiğ Kültürlü Süt Ürünleri, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilecek hem probiyotikler hem de kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) içerir. Kefir, yoğurt, tereyağı ve çiğ peynir sağlıklı probiyotik gıdalardır. Merada beslenen keçi, koyun, manda sütü olmalı ve pastörize edilmemelidir. (Otoimmün hastalığında çok ileri seviyedeyseniz bu gıdaları beslenmeye sonra ekleyiniz)
 • Fermente Sebzeler, bağırsak pH’ını dengeleyen organik asitler ve bağırsakları desteklemek için probiyotikler içerir. Turşu (özellikle lahana), kimchi, kvass, kombucha mükemmel probiyotik kaynaklardır.
 • Hindistan Cevizi Ürünleri, özellikle bağırsağınız için iyidir. Hindistan cevizi içerisindeki orta zincirli yağ asitlerinin (MCFA’lar) sindirimi diğer yağlardan daha kolaydır, bu nedenle geçirgen bağırsak sendromu için iyidir. Ayrıca, hindistancevizi kefiri sindirim sisteminizi destekleyen probiyotikler içerir.
 • Filizlenen, chia tohumları, keten tohumu ve kenevir tohumları, yararlı bakterilerin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek harika lif kaynaklarıdır. Ancak ciddi geçirgen bağırsağınız varsa, lifinizi buharda pişmiş sebzelerden ve meyvelerden almaya başlamanız gerekebilir.
 • Sağlıklı yağlar, yumurta sarısı, avokado, zeytinyağı, ghee ve hindistancevizi yağı gibi ılımlı sağlıklı yağlar tüketmek bağırsakta sindirimi kolaydır ve iyileşmeyi destekler.
 • Omega-3 Yağları, otla beslenen sığır eti, kuzu eti ve somon (avcılıkla yakalanan balıklar) gibi anti-enflamatuar gıdalar hasarlı bir bağırsak için faydalıdır.
 • Meyve, günde 1-2 porsiyon meyve tüketmek, geçirgen bağırsak diyetinde iyidir. Ev yapımı elma sosu veya meyve sosu yapmak için elma ve armutları buharlayabilirsiniz. Meyve en iyi sabahları tüketilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Takviyeler

Geçirgen bağırsak tedavisinde, sindirim sağlığınızı destekleyen ve bağırsak astarını daha fazla hasardan koruyan birçok takviye vardır. En faydalı geçirgen bağırsak takviyeleri; probiyotikler, L-glutamin, meyan kökü, shilajit ve hatmi köküdür. Takviyelerin içinde şüpheli katkı olmayanları ve güvenilen markaları tercih ediniz.

Probiyotikler (günde 50-100 milyar adet) en iyi takviyedir, çünkü iyi bakterileri yenilemeye yardımcı olur ve kötü bakterileri dışarı atar. Hem gıda hem de takviye formunda probiyotik almanızı öneririm. Zararlı tahriş edici maddeleri kaldırarak geçirgen bağırsak sendromunu iyileştirmedeki protokolün sadece bir kısmını takip ederek, bağırsaklardan kötü bakterileri uzak tutacak yararlı bakterilerle yeniden inşaa edemeyebilirsiniz.

Protokolü tam uygulayınız. Bazı probiyotik suşları bağışıklık fonksiyonunu arttırırken, diğerleri sağlık veya hormon dengesini teşvik eder. Doğal iyileştirme faydalarını en üst düzeye çıkarmak için ihtiyacınızın olduğu belirli suşlar alınmalıdır. Bu nedenle, bir “multivitamin” tarzı almak, vücudunuzu ihtiyaç duymayacağınız her türlü bakteri ile dolduracaktır. İhtiyacınızın hangi türler olduğunda seçici olun. Bacillus clausiiBacillus subtilis, Saccharomyces boulardii ve Bacillus coagulans gibi suşları arayın. Sindirim enzimleri (her öğünün başında 1-2 kapsül), bunlar gıdaların tamamen sindirilmesini sağlar ve kısmen sindirilmiş gıda partiküllerinin ve proteinlerinin bağırsak duvarınıza zarar verme olasılığını azaltır. (Çok ileri vakalarda geçerlidir).

Beslenme programının sonlarında halen ciddi sindirim sorunları yaşıyorsanız kullanılır. Aşağıdaki seçeneklerden sadece ihtiyacınız olanları düşünebilirsiniz. Beslenmeyi düzeltmeden sadece keyfe keder yemek yiyebilmek için bu enzimler tercih edilmez, uzun süreli kullanımda metabolizmanın tembelleşmesi söz konusudur.

 • Proteaz: Proteinleri parçalar (gluten dahil)
 • Amilaz: Nişastaları parçalar
 • Lipaz: – Yağları parçalar
 • Laktaz: Sütteki laktozu parçalar

L-Glutamin, geçirgen bağırsakları iyileştirmek için tasarlanmış herhangi bir program için kritiktir. Glutamin tozu, anti-enflamatuar olan ve bağırsak astarınızın büyümesi ve onarımı için gerekli olan önemli bir amino asit takviyesidir. L-glutamin yararları arasında, hücre duvarınızı kaplayarak koruyucu görevi sağlar.

Meyan Kökü, kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olan ve midede asit üretimini geliştiren adaptojenik bir bitkidir. Meyan kökü, mide ve duodenumun mukozal astarını korumak için vücudun doğal süreçlerini destekler. Özellikle geçirgen bağırsağa duygusal stres neden oluyorsa, kortizolü üretme ve metabolize etme yönteminizi geliştirmeye yardımcı olabileceği için faydalıdır.

Shilajit, Ayurveda tıbbında sıklıkla kullanılan katran benzeri, şifalı bitkidir. Mide ülserlerinden koruyabilir ve aynı zamanda geçirgen bağırsak sendromu tarafından tetiklenen veya alevlenen iltihabı azaltabilir.

Hatmi Kökü (Zefir Kök – Marshmallow Root), bağlar etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak bağırsak astarının bütünlüğünü geri kazanmaya yardımcı olur. Antioksidan ve antihistaminiktir. Geçirgen bağırsak sendromu ile mücadele için çok etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.