Reklam
Beslenme

Caralluma Fimbriata İştah Kesmede Etkili mi? Caralluma Fimbriata’nın Yararları Nelerdir?

Reklam

Caralluma Fimbriata Hint kültüründe binlerce yıldır tüketilen bir bitkidir. Geleneksel tıpta, iştah kesmede ve obeziteyle mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli kullanım şekilleri olan Caralluma Fimbriata direkt bitki olarak tüketileceği gibi bitki özütü çıkarılarak takviye şeklinde de kullanılmaktadır.

🍏 Elma Tarçın Çayının Faydaları 🍎Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Caralluma Fimbriata Nedir?

Caralluma Fimbriata, Hindistan’da yetişen yabani, kaktüs benzeri bir bitkidir. Asclepiadaceae familyasına ait olan bu bitki, kıtlık dönemlerinde iştah kesme amacıyla kullanıldığı için kıtlık gıdası olarak bilinmektedir .Bitki Hindistan dışında Afrika, Güney Avrupa ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde de kullanılmaktadır. .C. Fimbriata flavonoidler, polifenoller, megastigman glikozitler dahil olmak üzere iltihap önleyici ve antioksidan maddeler içerir. Buna ek olarak iştah kesme etkileri olan ve vücuttaki yağ oluşumunu engelleyen yağ yakıcı bileşenler de içermektedir.

Reklam

Caralluma Fimbriata Nasıl Kullanılır?

Caralluma Fimbriata çoğu geleneksel Hint diyetlerinin bir parçasıdır. Genellikle sebze ve baharatlarla birleştirilen bu bitki çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilmektedir. Hint turşusu ve konservelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bitkinin kendisi yerine bitki özütü kullanmak daha yaygın olduğundan Amerika’da bu bitki daha az sıklıkta tüketilir. Buna örnek olarak Gencor adlı bir şirket Slimaluma adı verilen bir özüt geliştirmiştir. Bu özüt C. Fimbriata’nın konsantre halidir ve diyet takviyesi olarak tüketilmektedir. Özütün diyet takviyesi olmuş haline ise GenaSlim adı verilir ve iştah kontrolünü destekler. Etiketinde ise sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile takviyenin daha olumlu sonuçlar vereceğini belirtir.

Caralluma Fimbriata’nın Yararları Nelerdir?

Caralluma Fimbriata’nın iştah kesme etkisi ve ona bağlı olarak gelişen kilo kaybı dışında birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

İştah Keser

Caralluma Fimbriata’nın en bilinen faydası iştah kesme özelliğidir. Beyinde iştah kontrolünü sağlayan kısım üzerinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, C. Fimbriata’nın tokluk sinyalini etkilediğini göstermektedir. Bu yetenek, sürekli açlık hissine neden olan, genelde obezite ve tip 2 diyabetle sonuçlanan nörogenetik bozukluk Prader-Willi Sendromu üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda keşfedilmiştir. Appetite dergisinde yayınlanan araştırmalar bu bitkinin iştah kesmede yardımcı olabileceğini ve buna bağlı olarak kilo kaybı yaşanacağından bel çevresinin de küçüleceğini göstermektedir. {1*} {2*}

Obeziteye Karşı Savaşır

Caralluma Fimbriata doğal iştah kesici olduğundan dolayı geleneksel tıpta obeziteye karşı savaşta da kullanılmaktadır. Bitkinin yağ oluşumunda görev alan bazı enzimlerin etkilerini bloke ederek yağ oluşumunu engellediği düşünülmektedir. Bu da vücudu yağ yakmaya zorlayarak kilo kaybına neden olmaktadır.

Reklam

Complementary Therapies in Medicine dergisinde yayınlanan deneysel çalışma, kullanılan Caralluma Fimbriata içerikli diyet takviyesinin, gıda alımını kontrol etmeye yardım ettiği için obeziteyi önlemede rol oynayabileceğini öne sürmektedir. Bu deneysel çalışmada katılımcılar 12 hafta boyunca günde iki kez 500 miligramlık kapsül kullanmıştır. Bununla birlikte diyetleri ve egzersizleri de haftalık olarak izlenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda deney grubundakiler bel çevresinde 6.5 cm kaybederken, plasebo grubundakiler ise sadece 2.6 cm kaybetmişlerdir. C.Fimbriata’nın obeziteye karşı savaşta etkili olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar olsa da bu yarar ile ilgili karışık sonuçlar bulunmaktadır. Örneğin Perspectives in Clinical Research dergisinde yayınlanan deneysel bir araştırma günde bir gram tüketilen C. Fimbriata özütünün aşırı kilolu ya da obez katılımcılarda herhangi olumlu bir sonuç vermediğini göstermiştir. {3*} {4*}

Kilo Alımına ve Obeziteye Neden Olan Obezojenler

Dayanıklılığı Arttırır

Caralluma Fimbriata’nın vücut dayanıklılığını arttırmada etkin rol oynadığı söylenmiştir fakat bu yararı araştırmalarla kanıtlanmamıştır.

Caralluma Fimbriata Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Caralluma Fimbriata kullanımının bilinen olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat bitkinin ya da bitki özütünün uzun süreli kullanımından sonra mide rahatsızlığı veya sindirim sorunları gibi yan etkiler görülebilmektedir. Kabızlık ve mide ağrısı gibi yan etkiler görüldüğünde bitki ya da özütü kullanımı hemen bırakılmalıdır. Hamileler için C. Fimbriata kullanımı önerilmemektedir. Çünkü bitki ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır.

Caralluma Fimbriata’nın Dozajı Nedir?

Önerilen ve çalışmalarda kullanılan günlük doz, günde iki kez olacak şekilde 500 miligramdır. Çalışmalar 12 haftalık bir program içerir ve uzun süreli kullanım önerilmez. Yeni bir takviyeye başlarken doktora danışılması ve uygun dozun sorulması önemlidir.

Reklam

Bağışıklık Sistemi Nasıl Düzelir? Bağışıklık Sisteminin Aşırı Tepki Vermesi Nedir?

Kaynaklar

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17097761/ 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6305914/ 
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23642949/ 
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4314845/ 

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu