Reklam
Beslenme

En İyi 5 Doğal İştah Kesici

Reklam

Doğal iştah kesiciler, fazla yemek yiyen ve birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalan insanlar için oldukça önemlidir. Fazla yemek yemek obezite ve fazla kiloya sebep olur. Sürekli aç hissetmenizin altında besin yetersizlikleri, lif eksikliği, sağlıklı yağ yememek, yorgunluk ve yüksek oranda stres gibi sebepler yatar. Bu şekilde devam etmemek ise sizin elinizde. Doğal iştah kesicilerden faydalanarak doygunluğa ulaşıp fazla yemenin önüne geçebilirsiniz. Böylece diyet hapları gibi zararlı yan etkileri olan kimyasalları kullanmak zorunda kalmazsınız.

İştahınızı keserek size kilo verdireceğini iddia eden haplar vücudunuza zarar verir. Amerikan yetkililer bu konuda insanları uyarmakta, hapların içerisindeki yüksek kafeinden kimyasallara kadar türlü maddelerin zararlarını duyurmaktadır. Kusurlu ve listelenmeyen maddeleri içeren bu haplar uzun süre kullanıldığında birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır.

Reklam

İyi haberse bu kadar tehlikeyi göze almadan doğal bir biçimde iştahınızı bastıracak malzemelere sahip oluşumuz.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Doğal İştah Kesici Nedir?

Fazla yemenize engel olan iştah kesiciler hap, içecek, gıda takviyesi ya da yiyecek olarak karşımıza çıkar. Doğal iştah kesiciler kilo vermeye yarayan haplara benzese de önemli farklara sahiptir. Doğal iştah kesiciler girelin ve leptin gibi açlığı kontrol eden hormonları dengeleyerek obeziteye sebep olan duygusal yeme bozukluğunun önüne geçer. Girelin ve leptin, gün içerisinde duygusal durumunuza, neler yediğinize, stres seviyenize, uykunuza, genetik faktörlere, kilonuza ve iltihaplanmalara bağlı olarak yükselip düşer. Kısacası, iştahınızı anlamak ve dengelemek üzerine konuştuğumuzda işin içine farklı faktörler girer.

İştahınızı kesmenize yarayan gıdalar ve yağlar bu özelliklerine ek olarak farklı alanlarda size yardım ederler. Bu besinleri ve yağları kullanarak vücudunuzda biriken ve termojen olarak bilinen yağları yakabilir, kan şekeri seviyenizi düzenleyerek şekerli ve karbonhidratlı besinleri aşermenizi engelleyebilirsiniz. Bunların aynı zamanda tiroit sağlığınızı korumak, endorfin ve serotonin gibi mutluluk hormonlarını salgılamak, fiziksel aktiviteleriniz için fazladan enerji vermek gibi faydaları da vardır.

Günümüzde iştah kesen ürünler piyasada fazlasıyla bulunmaktadır fakat hiçbirinin etkileri ve yan etkileri belli değildir. Kilo vermeye yardımcı takviye gıdaların en risklileri guarana, goraka, acı portakal ve efedrin içerenleridir. FDA’ya göre, “Gıda takviyeleri ilaç olarak görülmemeli, bu sebeple ilaçlara uygulanan katı güvenlik ve etkililik kriterleri onlara uygulanmamalıdır”. Bu sebeple kilo verme sürecine, size fazla kafein aldırmayan ve potansiyel sorunlara sebep olmayan gıdalar ve yağ yakan yiyecekler gibi doğal iştah kesicileri de dahil eden kapsayıcı bir yaklaşımla bakılmalı. [1*]

Reklam

En İyi 5 Doğal İştah Kesici

Tarih boyunca çeşitli baharat ve çaylar metabolizmayı düzenlemek amacıyla kullanılmıştır. Çeşitli dolgular, yağ yakan yiyecekler, konjuge linoleik asit, krom, probiyotikler ve yaşlanma karşıtı yeşil çaylar iştahınızı kontrol etmenize ve tatlı krizinizi bastırmanıza yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan en sağlıklı içeceklerden biridir. Bunama gibi bilişsel rahatsızlıkları önlemek ve metabolik bozuklukları tedavi etmek gibi birçok konuda fayda sağlaması sebebiyle araştırmaların konusu olmuştur. Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda yeşil çayın içerisindeki bazı antioksidanların iştah hormonlarını dengelediği ve metabolik rahatsızlıklara iyi geldiği görülmüştür.

On dört farklı analizi içeren A Cochrane analizi yeşil çayın plasebo ve ilaçlara göre hafif fakat fark edilebilir bir değişim yaratarak kilo verdirdiğini gösterdi. Yapılan deneyde yetişkinlerde yeşil çayın etkilerini görmek adına bir gruba hiç yeşil çay verilmezken bir gruba 857 miligram yeşil çay verildi. On iki hafta süren bu deneyde yeşil çay verilen grubun, açlık hormonu olarak da bilinen girelin hormonunda azalma görüldü.

Yeşil çay tüketen grubun kolesterol seviyesinde düzelmelerle birlikte adinopektin seviyelerinde de artış gözlemlendi. Adinopektin seviyesinin düşmesi insülin direncine, metabolik sendromlara ve iltihaplarda artışa sebep olur. Epogallokateşingallat isimli, yeşil çayın ana polifenolü olan bir madde, adeta kanser savaşçısı gibi davranır ve vücuttaki yağları yakar. [2*]

Kolesterol Nedir? Nasıl Düşürülür? Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Tüm araştırmalar aynı pozitif etkileri göstermese de genel olarak bir yetişkinin günde 800-900 miligram arası yeşil çay tüketmesi normal karşılanmaktadır. Çok fazla gözlemlenmese de yeşil çay tüketilmesi durumunda hafif baş ağrısı, hipertansiyon belirtileri, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri gibi yan etkiler görülebilir.

Reklam

Safran

Bazı araştırmalar belli bir düzeyde safran tüketmenin, duygu durumumuzu etkileyen endorfin ve serotonin gibi hormonları düzenlediğini göstermiştir. Safranın etkilerinden olan iştahın ve atıştırma isteğinin kesilmesi serotoninin etkilerindendir. Depresyon, duygusal yeme ve PMS belirtilerinin altı veya sekiz haftalık safran alımından sonra iyiye gittiği gözlemlenmiştir. Hatta safran alımının, düşük dozlarda kullanılan antidepresanla aynı etkiyi yaptığı söylenmiştir.

Ayrıca safranın içerisindeki krosetin isimli kimyasalın yorgunluğa iyi geldiği ve enerjiyi arttırdığı bilinmektedir. Safranın antidepresan etkisinden faydalanmak için ise standart doz olan otuz miligram ile başlayıp sekiz hafta boyunca kullanabilirsiniz. Fakat serotonin seviyesine bağlı bir hastalığınız (depresyon gibi) varsa doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.

Greyfurt Yağı

Greyfurt yağının içindeki yararlı asitler, antioksidanlar, enzimler ve uçucu yağlar sayesinde iştahınız kesilir, aşermeleriniz azalır, lenf sistemine verilen uyarı sayesinde enerjiniz artar.

Besinlerin kokusunun, besinleri tüketiyormuş gibi hissettiren etkileri vardır. Greyfurt yağını kokladığınız zaman vücudunuz greyfurtu yediğinizi düşündürür. Bu sayede iştahınız düzene girer. Greyfurt yağıyla ilgili çeşitli araştırmaların sonuçları şöyledir;

 • Greyfurt yağını koklamak kahverengi yağ hücrelerini barındıran sempatik sinirleri uyararak kilo kaybını sağlar.
 • Ghrelin hormonunu doyurarak tokluk hissi verir.
 • Greyfurt kabuğundaki enzimlerin antioksidan özelliği vardır ve bu enzimler iltihaplara karşı da etkilidir. Bu enzimler canınız şeker ya da kahve istediğinde, isteğinizi bastırmada size yardımcı olabilir.
 • Diyabetik ve insülin direncine sahip hastalarda da etkili olduğu görülmüştür. İki saat içerisinde insülin seviyesini düşürdüğü fark edilmiştir.
 • Kokusu tatlı olan greyfurt, bu özelliği sebebiyle tatlı krizlerinize de çözüm olacaktır. Greyfurtun içerisindeki enzimler ise yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, gün içerisinde üç defa on beş dakikalık periyotlarla kullanılan greyfurt yağının iştahı kestiğini gösterdi. Greyfurt yağını buhar makinenize ya da buhurdanlığınıza ekleyebileceğiniz gibi şampuanlara ilave edebilir, bu yağ ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Masaj yapmayı düşünüyorsanız cildinizin ufak bir kısmında yağı deneyerek alerjiniz olup olmadığını öğrenmenizde fayda var.

Yüksek Lifli Gıdalar

Diyetlerde kullanılan lifler, gıda takviyelerinden veya lifli gıdalardan alınmaları fark etmeksizin size çok fayda sağlarlar. Yüzyıllardır sindirim sisteminin ve kalbin sağlıklı çalışmasında, güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşturulmasında, bağırsağın fonksiyonlarını yerine getirmesinde önemli bir rol oynamıştır. Yüksek lifli gıdalar açlıkla, vücut yağlanması ve kilosuyla bağlantılıdır.

Peki lifli gıdalar tüm bu mucizeleri nasıl sağlar? Yüksek lif demek, ağırlığından fazla su çekebilmek demektir. Bu sebeple vücudunuza aldığınız lifler su çeker ve sindirim sistemini yavaşlatır. Bu yavaşlama sebebiyle daha uzun süre tok hissedersiniz, vücudunuzun şeker emilimi yavaşlar ve aşermeler azalır. Aynı zamanda susuzluğunuzu engeller, vücudunuzu besler ve vücudunuzdaki eksiklikleri giderir.

Yüksek lifli beslenme (Akdeniz diyetine benzer şekilde) daha uzun yaşamanıza, vücut ağırlığınızın dengelenmesine, bağırsak ve sindirim sisteminizin daha sağlıklı olmasına, hormonal dengenizin sağlanmasına yardımcı olur. Obesity Reports’un araştırmasına göre az lifli beslenme Tip 2 diyabete, fazla kilo ve obeziteye, insülin direncine, hipertansiyona, felce, sindirim sistemi bozukluklarına, kalp hastalıklarına sebep olmaktadır.

Chia tohumu, fasulye, meyve, nişasta içeren veya içermeyen sebzeler diyetinize eklenebilecek lifli gıdalar arasındadır.

Baharatlı Gıdalar

Zerdeçal, karabiber, acı biber, köri, tarçın, kara hindiba, zencefil gibi baharatlar iltihaplara karşı savaşır, vücudunuzun yağ yakma gücünü arttırır, açlık seviyenizi düşürür, glikoz seviyenizi normale indirir, yaşlanmaya bağlı kritik yaralanmaları azaltır, tatlılara karşı olan iştahınızı ve aşermelerinizi azaltır.

Zencefilin Kanıtlanmış 16 Faydası Nedir? Öğrenmek İçin Hemen Tıkla

Araştırmalar acı biberi, yüksek karbonhidratlı öğünlerde kullanmanın vücudunuzu ısıtarak yağ yakımını arttırdığını göstermektedir. Acı biber yemenin bir diğer yararıysa sindirim sistemindeki reseptörlerin uyarılarak metabolik faaliyetlerin artmasıdır.

Yağ Yaktıran Kapya Biberi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Çok fazla tarifte kullanılabilir olmaları baharatları sevmemizi sağlıyor. Baharatlı gıdalara öğünlerinizde daha fazla yer vererek zararlı besinlerden uzak durabilirsiniz. Tuzlu bir şeyler yemek istediğinizde cips yerine daha sağlıklı olan baharatlı tarifleri tercih ederek uzun vadede sağlığınızı koruyabilirsiniz. Pişirdiğiniz balığın üzerine, hazırladığınız sebze yemeğine, detoks içeceklerinize, haşlanmış veya çiğ sebzelere ve çorbalara eklediğiniz baharatlar hem damaklarınızı şenlendirecek hem de kilo vermenize ve iştahınızın kesilmesine yardımcı olacak.

İştahınızı Kontrol Edebilmeniz İçin Bazı Tüyolar

 • Omega 3 yağ asidi ve probiyotik alın. Yaşlanma karşıtı etkiye sahip bu maddeler duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve bağırsak sağlığınızı korur. Bunlar aynı zamanda iltihaplara da iyi gelir.
 • Yeteri kadar protein ve sağlıklı yağ aldığınızdan emin olun. Bunlar iştahınızı ve açlığınızı kontrol etmeniz için hayati öneme sahiptir.
 • Daha fazla su için.
 • Yediklerinize odaklanın. Yiyeceklerin sıcaklığına, tadına, şekline odaklanarak daha yavaş yiyin. Bu sayede hem stresinizi kontrol etmiş olacak hem de yiyeceklerin sindirimine yardımcı olacaksınız.
 • Yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.
 • Çok fazla spor yapıp kendinizi aşırı yormamaya özen gösterin. Böyle bir durumda daha fazla enerji tükettiğiniz için daha aç hissedersiniz ve ne yerseniz yiyin doymazsınız.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu