Reklam
Sağlık

Latissimus Dorsi Kasları Nerdedir?

Reklam

Latissimus dorsi kasları sırt bölgesinde yer alır. Sırt bölgesinde ve vücut genelinde bulunan en büyük kas gruplarından biridir. Latissimus dorsi kasları kola ekstansiyon, adduksiyon ve iç rotasyon hareketlerini yaptırır. Ayrıca temel tırmanma kası olarak da bilinmektedir.

Miyalji Nedir? Miyalji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Kürek çekme veya kürek kaldırma egzersizi yaptıysanız ya da pulldown egzersizini daha önce denediyseniz farkında olarak ya da olmayarak latissimus dorsi kaslarınızı güçlendirmişsinizdir. Pulldown egzersizi zaten temel olarak latissimus dorsi kaslarını güçlendirme prensibiyle tasarlanmış olan bir kuvvet antrenmanıdır.

Reklam

Sporcular latissimus dorsi kaslarını geliştirmek için yoğun antrenmanlar yaparlar. Bu kas gelişimi için yeteri kadar çalışmazlarsa uzun vadede kronik omuz ve bel ağrısıyla karşı karşıya kalabilirler. Journal of Orthopedics’te yayınlan bir rapora göre latissimus dorsi kasları için egzersizler yapılmalı ve bu kasların gelişimine muhakkak zaman ayırılmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda latissimus dorsi kaslarının omurgayı humerusa bağlamasından dolayı bu kasta meydana gelen gerginliklerin ve rahatsızlıkların kronik omuz ağrılarına neden olduğu ve tendonlarda iltihaplanmaya yol açtığı ortaya çıkmıştır. [1*]

Kas Spazmı Belirtileri Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Latissimus dorsi kaslarının temel görevi kolların hareketini kolaylaştırmak ve omurganın korunmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle herkes günlük yaşamı kolaylaştırmak ve vücut sağlığını korumak için latissimus dorsi kaslarının gelişimini sağlayacak egzersizler yapmalıdır.

Latissimus Dorsi Kaslarının Görevi

Sırtın üst kısmında üç ana kas grubu bulunur. Bunlar: trapezius, latissimus dorsi (lats) ve erektör spina isimli bölgelerdir. Latissimus dorsi kaslarının görevleri şunlardır:

 • Kolların baş üstü, geriye ve aşağı doğru uzatılmasında latissimus dorsi kasları görev alır.
 • Omuzun orta hatta doğru hareket etmesi olarak bilinen addüksiyon ve yatay addüksiyon hareketlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Latissimus dorsi kasları kürek kemiğini hareket ettirmeye yardımcı olurlar.

Latissimus Dorsi Kaslarının Avantajları Nelerdir?

Güçlü latissimus dorsi kaslarına sahip olmanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Reklam
 • Kişilerin günlük hayatta vücutlarında en fazla kullandıkları yer omuzlarıdır. Çünkü omuzlar pek çok rutin aktivitenin gerçekleştirilmesini sağlarlar. Bu sebepten ötürü kişinin yaşamı açısından oldukça önemli yere sahiptirler. Güçlü latissimus dorsi kasları omuzlardaki gücü korur ve kişilerin günlük hayatlarında rutin işlerle uğraşırken omuz ve sırt ağrıları çekmelerine engel olur.
 • Latissimus dorsi, eklemlerin ve kemiklerin pek çok hareketini destekler. Bu kaslar plank, pres gibi çeşitli egzersizlerde devreye girer. Yapılan araştırmalar, kişinin omuz ağrısı yaşarken latissimus dorsi kaslarının zayıflamasının, hastalık semptomlarını daha da kötüleştireceğini öne sürmektedir. [2*]
 • Latissimus dorsi duruş bozuklarını engeller ve vücut dengesini sağlar. Bu kasların güçlendirilmesi kişilerin daha dik bir duruşa sahip olmalarını sağlar.
 • Sırt kasları, omurgayı destekler ve her türlü egzersiz esnasında kişiye daha fazla hareket alanı kazandırmak için oblikler ve karın kaslarıyla birlikte çalışır. Latissimus dorsi kası sırtta yer alan en büyük kastır ve bu nedenle kişinin ağrı çekmeden dilediğince hareket edebilmesi için oldukça önemlidir. Kişi tenis, golf, jimnastik, yüzme, kürek çekme, futbol, güreş ya da basketbol gibi çeşitli sporlarla ilgileniyorsa güçlü bir vücuda ve güçlü kaslara sahip olması gerekir. Bu nedenle de latissimus dorsi kaslarını güçlendirmesi kişinin yararına olacaktır. [3*]
Kronik Ağrı Sendromu Ve Doğal Tedavi Yöntemleri İçin Tıklayın.

Latissimus Dorsi Kası Nerededir?

Latissimus dorsi büyük teres, deltoid lifleri, trisepslerin uzun başı ve diğer birkaç dengeleyici kasa bağlanır. Teres major kası, latissimus dorsi kasının üzerinde yer alır. Latissimus dorsi, humerusun ön kısmındaki tüberküloz oluğuna girer ve kısmen üst sırt kasları ile kaplanırlar.

Latissimus Dorsi Kaslarını Olumsuz Etkileyen Durumlar

Kolları yeterince sık kaldırmamak, hareketsiz yaşamak, gün içerisinde uzun süre aynı yerde oturmak ve sırt ağrısı oluşturabilecek durumlara dikkat etmemek zayıf latissimus dorsi kaslarının oluşmasına neden olur. Sırt ağrısı oluşumuna neden olacak bazı durumlar şunlardır:

 • Sırt yaralanmaları
 • Sigara ya da tütün kullanımı
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Hamilelik
 • Uykusuzluk
 • Yanlış pozisyonda uyumak
 • Kaygı ve stres
En İyi 12 Doğal Kas Gevşetici Kaynak

Latissimus Dorsi Kaslarının Yaralanması ve Zarar Görmesi Durumunda Ortaya Çıkacak Yan Etkiler

Latissimus dorsi kasları herhangi bir sebepten dolayı zayıflarsa ya da zarar görürse pek çok rahatsızlık baş gösterir. Bunlardan en önemlileri ve en sık görülenleri şiddetli omuz ve sırt ağrılarıdır. Önlem alınmaması ve göz ardı edilmesi durumunda omuz ağrıları kronik tendinit ağrılarına yol açabilir.

Latissimus Dorsi Kaslarını Güçlendirme Yöntemleri

Güçlü kaslara ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için illa bir spor salonuna kayıtlı olmak gerekmez. Evde yapılabilecek basit egzersizlerle de kişi esnekliğini arttırabilir ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilir. Düzenli olarak birkaç vücut egzersizi ve temel esneme hareketleri yapmak hem bel bölgesini zayıflatır hem de alt sırtın sertleşmesini ve kalçadan bacaklara kadar uzanan kasların esnemesini sağlar. Aşağıda yer alan egzersizlerden birinin ya da birkaçının haftada yaklaşık 1-2 kez yapılması kişinin sağlığı için oldukça faydalıdır.

 • Evdeki imkanlar dahilinde spor salonlarında latissimus dorsi kaslarını güçlendirmek için yapılan pulldown egzersizleri yapılabilir. Spor salonlarında pulldown, bir spor aleti yardımıyla yapılır. Kişi evde dizlerinin üzerine çöküp sırtını düz tutar ve eline bir nesne alarak nesneyi göğsüne indirip sonrasında başlangıç pozisyonuna geri getirir ise spor salonlarındaki makinenin mekanizmasına benzer şekilde çalışmış olur.
 • Egzersiz bantları kullanılarak latissimus dorsi kasları güçlendirilebilir. Egzersiz bantlarıyla çalışmak latissimus dorsi kaslarını güçlendirirken aynı zamanda omuzları da güçlendirir.
 • Barfiks latissimus dorsi kaslarını güçlendirmek için yapılacak en etkili egzersizlerden biridir. Barfiks gövdenin sağlamlaşması ve güçlenmesi açısından oldukça önemli bir egzersizdir. Barfiks birleşik bir egzersizdir ve bu nedenle vücutta bulunan kasları mükemmel derecede çalıştırır. Vücut ağırlığında yapılan barfiks egzersizi genel gövde sağlamlığını sağlarken aynı zamanda çekirdek kuvvetini destekler.
 • Dumble Row tek taraflı şekilde yapılan bir egzersizdir. Vücudun iki tarafında meydana gelen kas ve güç dengesizliklerini giderir. Dumble row egzersizi sırt bölgesinde bulunan latissimus dorsi kaslarını güçlendirir ve çekirdek kuvvetinin artmasını sağlar.
 • Latissimus dorsi kasları kişinin dik durmasını sağlar. Bu kaslar için basit germe egzersizleri yapılabilir. İyi bir germe egzersizi rutini oluşturmak bu kasların güçlenmesini ve olası yaralanmalara karşı daha sağlam hale gelmesini sağlar.

Latissimus Dorsi Kaslarını Güçlendirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz sırasında sırtınızda latissimus dorsi kaslarının yer aldığı bölgede ya da sırtın diğer kısımlarında şiddetli bir ağrı hissederseniz ve bu ağrı 2-3 gün boyunca azalmadan devam ederse egzersizleri durdurmanız ve en az birkaç gün dinlenmeniz gerekir.

Reklam

Egzersizlere başlarken kolay hareketlerle başlamalı zamanla yaptığınız egzersizleri zorlaştırmalısınız.

Egzersiz sonrasında zonklama, sertlik ya da vücudun üst kısmına kadar uzanan bir şişlik ile karşılaşırsanız ağrılı bölgeyi etkileyecek egzersizleri durdurmalı ve şikayetlerin geçmemesi durumunda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu