sağlıklı aşure

Glutensiz, Rafine Şekersiz Aşure

Son bir kaç gündür canımız aşure çekmesine rağmen gelen aşure davetlerini gluten hassasiyetimiz yüzünden üzülerek geri çevirdik. Sonra neden kendimiz yapmıyoruz diye düşünüp internette karabuğday (yani glutensiz) ile yapılabildiğini öğrenince bir kaç tariften esinlenip elimizdeki malzemelerle kendi tarifimize uyarladık. Tatlandırmak için de bal ekledik.

Glutensiz, Rafine Şekersiz Aşure Malzemeleri

1 bardak karabuğday (3 saat önceden kaynar suda bekletilip süzülmüş)

1 kase haşlanmış fasulye

2 çorba kaşığı pirinç

1 avuç badem

1 kase kuru kaysı

1 kase elma kurusu

4 kuru incir

4 büyük hurma

1 çubuk tarçın

4 karanfil

Portakal rendesi

4 çorba kaşığı bal

Yapılışı

Karabuğdayı ve pirinci 1,5 litre + 1 bardak su ile tencereye alıp yumuşayana kadar kaynatın. Ardından küp küp dogranmış tüm kuru meyveleri ve kuruyemişleri ve diğer tüm malzemeleri ekleyip ocağı kısık ateşte kıvam alana kadar (20 dk. daha) pişirin. En son tadına bakıp damak tadınıza göre bal ekleyin (bize 4 çorba kaşığı yeterli geldi) ve ocağı kapatın. Kaselere paylaştırıp istediğiniz gibi süsleyin. Biz o gün elimizdeki malzemeler ile süsledik, erik, pikan cevizi ve toz tarçın. Özellikle eriğin o mayhoş tadı çok yakıştı, Nar’a iyi bir alternatif oldu.

Afiyet olsun.

Sağlıklı Gurmeler

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram