Reklam
Uçucu Yağlar

IFRA Standartları Nedir? IFRA Belgesi Ne İşe Yarar?

Reklam

IFRA belgesi nedir? Esans Uygunluk Belgesi olarak da adlandırılan IFRA (International Fragrance Association) belgesi, Uluslararası Esans Birliği Belgesi anlamına da gelmektedir. IFRA belgesi, ürünlerin içerisinde bulunan ve ürüne koku veren maddelerin kontrolünü sağlar. Bu belge, koku veren maddelerin uluslararası norma uygun olup olmadığını analiz eder. Uygun olan ürünler IFRA belgesi onayını alır. Uluslararası Esans Birliği belgesinin Hava Aromatize Edici Ürün dosyasında bulunması şarttır.

🌿🍃 Aromaterapi Yağları (Uçucu Yağlar) ve Faydaları Nelerdir?❓ 🌿🍃 Detaylı Bilgi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

İfra nedir? IFRA (Uluslararası Esans Birliği), 1973 yılında İsviçre’nin başkenti Cenevre’de parfüm sektörünü temsil etmek amacıyla kurulmuştur. IFRA Standartları, IFRA bilim kurulu tarafından belirlenmektedir. IFRA Standartları, Esans Hammaddeleri Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından yürütülen kısıtlamaları ve değerlendirmeleri içerir. Standartlar, kullanım talimatlarını ve güvenlik noktalarını konu almaktadır.

Reklam

Ürünlerden yayılan koku, burun zarındaki sinirleri uyaran, kişide rahatlama, zevk ve hoş duygular uyandıran ve ruh halini iyileştiren birçok olumlu etkiye sahiptir. Günlük olarak kullanılan birçok ürün veya nesne, içerisinde farklı esanslar bulundurmaktadır. IFRA standartları, ürünlerin içerisindeki esans oranlarını, koku bileşenlerini denetler ve uygunluğunu kontrol eder. Güvenli olan ürünler IFRA ( Esans Uygunluk Belgesi) almaya hak kazanır.

IFRA Standartlarına Uymak Neden Önemlidir?

İlaçsız Market, doğal ve organik ürünlerin kullanımı destekler ve içeriğinde %100 doğal bileşenlerin bulunduğu ürünleri üretir. Ürünlerin içeriği %100 doğal maddelerden oluşsa dahi bazı kişilerde toksik etkiye neden olabilir, akut veya kronik etkiler gözlemlenebilir.

İfra kategorileri nelerdir? Uluslararası Esans Birliği Standartları (İnternational Fragrance Association Standarts) olarak da adlandırılan IFRA, kullanıcıların sağlığına önem veren bir kuruluştur. Ülkemizde ürünler IFRA standartlarına uymak zorunda değildir ancak Sağlık Bakanlığı IFRA standartlarına uyulmasını gerektiğini belirtmiştir. Doğal ürünler, sabunlar ve uçucu yağlar farklı oranlarda koku molekülleri ve bileşenleri içermektedir. Tüm bu ürünler IFRA kategorisinde yer almaktadır. Koku molekülü ve bileşeni içeren ürünlerin IFRA standartlarını karşılaması sağlık açısından güvenilir olduğunu ortaya koyar. İlaçsız Market sitesinde satılan tüm ürünler IFRA standartlarını karşılamaktadır. Bu nedenle sağlık açısından güvenilirdir.

IFRA Standartları Nasıl Uygulanır?

İfra standartları nedir? Birçok ürünün ve nesnenin içerisinde farklı miktarlarda koku molekülü bulunur. Doğal ve kimyasal yollar ile üretilen koku molekülleri sınırsız bir şekilde kullanılmamalı, insan sağlığı için sınırlandırılmalıdır. Koku molekülü içeren bazı ürünler güvenilir kabul edilemeyecek kadar zararlıdır. Bu ürünler kullanılmamalı veya yasaklanmalıdır. Ürünlerin içerisindeki koku bileşenlerinin kökenini, saflığını ve oranlarını analiz eden bazı kurallar mevcuttur. Kuralları sağlayan ürünler güvenilir ve zararsız kabul edilir.

Reklam

Ürünlerin içerisindeki doğal veya kimyasal koku moleküllerinin bilimsel testler ile incelenmesi zorunludur. IFRA standartları, bilim insanları, endüstri sektöründe uzman kişiler, yetkililer ve hekimler tarafından belirlenmiştir. Esans Malzemeleri Araştırma Enstitüsü (Research Institute for Fragrance Materials) aracılığıyla ürünlerin içerisindeki koku bileşenleri analiz ve kontrol edilmektedir. Araştırma enstitüsü, koku içeren tüm ürünlerin içeriklerini, kullanıma ilişkin talimatları sürekli olarak incelemektedir. Akademik uzmanlar ve bilim insanlarından oluşan bağımsız kuruluş (Expert Panel for Fragrance Safety) tarafından Esans Malzemeleri Araştırma Enstitüsü’nün kararları incelenir ve sonuçlar IFRA standartları kapsamında yayınlanır.

IFRA standartları 2020 yılının başlarında güncellenmiştir. Yeni kontrol yöntemleri, ürün türleri ve veriler standartlara eklenmiştir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu