Reklam
İlaçsız MarketUçucu Yağlar

Ayak Kokusunu Gideren Uçucu Yağlar Nelerdir?

Reklam

Ayak kokusunu gideren uçucu yağlar nelerdir? Ayak kokusu, toplumda sık karşılaşılan rahatsız edici bir durumdur. Ayak kokusu bromodosis adı verilen tıbbi bir rahatsızlıktır. Hem birey açısından hem de çevresindeki insanlar için hoş olmayan bu durumun temel sebebi genellikle bakterilerdir. Ayakkabının içindeki nemli atmosfer, bakteri ve mantarların çoğalmasına sebep olur. Kapalı ayakkabılarla geçirilen uzun günler durumu daha da kötüleştirebilir. Ancak iyi bir temizlik ve uçucu yağlar gibi doğal yöntemler kokuyla savaşmaya yardımcı olur.

En İyi 4 Antibakteriyel Uçucu Yağ❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Gideren Uçucu Yağlar

İnsan ayağında birçok emilim noktası vardır. Bu noktalardan uçucu yağların emilmesi ile mantar, bakteri ve hoş olmayan kokular önlenir. Bazı uçucu yağlar hem doğal koku giderici hem de antibakteriyel etkilere sahiptir. Bu uçucu yağlar sadece kötü bakterileri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ayakların kötü kokmasını önler. Bu nedenle, ayakların sağlıklı kalması ve kötü kokmaması için tamamen doğal olan uçucu yağlar kullanılabilir.

Reklam

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, Melaleuca Alternifolia adı verilen bir ağaçtan elde edilir. Bu yağ, bakteri ve mantarlarla savaşma yeteneğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı birçok yerde kullanımı yaygındır. Mikroorganizmalardan kaynaklı olarak ter bezlerinden rahatsız edici bir koku yayılabilir. Çay ağacı yağı da terlemeye ve kötü kokunun yayılmasına neden olan bakterileri ortadan kaldırarak koku problemini azaltır. Doğal ve uygun fiyatlı olmasından dolayı kimyasal içerikli deodorantlara göre daha sağlıklı bir alternatiftir.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, çeşitli sağlık faydaları olan güçlü yağlardan biridir. Bu yağ, sakinleştirici ve stres azaltıcı özellikleri ile bilinir. Ayrıca akne ve alerji durumlarında da etkili sonuçlar gösterir. Lavanta yağı, antifungal ve anti-enflamatuar özellikleri ile ayak kokusunu gideren uçucu yağlar arasında yer alır. Yağ cilde uygulandığında gözenekleri açar ve iltihabı yatıştırır. Ayak kokusundan şikayetçi olan bireyler, yatmadan önce ayaklarına birkaç damla lavanta yağı sürerse kokuya neden olan bakteriler yok edilir ve koku oluşumu engellenir.

Nane Yağı

Nane yağı, içerdiği mentol bileşiği ile anti-inflamatuar özellikler gösterir. Ayrıca enerji verici bir kokuya sahiptir. Nane yağı hem bu özelliği ile hem de cildi yatıştırması ile ayak kokusunu önlemeye yardımcı olur. Banyo suyuna veya ayak yıkama suyuna birkaç damla nane yağının eklenmesi ile vücutta rahatlama sağlanır ve kokuya neden olabilecek mikroorganizma faaliyetleri engellenir.

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer? Ayak Tırnağı Mantarı Neden Olur?

Reklam

Limon Yağı

Aromaterapide sıklıkla kullanılan limon yağı, limon bitkisinden üretilir. Avokado yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyreltilmesi gereken bu yağ, stres ve yorgunluğu azaltıcı etkilere sahiptir. Banyo suyuna eklenen birkaç damla limon yağı, hoş kokusu sayesinde kişide rahatlama hissi oluşturur ve oluşabilecek ayak kokusunu önler.

Greyfurt Yağı

Greyfurt yağı, turuncu renkli, narenciye kokulu bir yağdır. Ayak kokusunu gideren uçucu yağlardan greyfurt yağı, tehlikeli bakterilerle savaşabilen güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Güçlü antimikrobiyal ve antibakteriyel nitelikleri ile bilinen greyfurt yağı, ayaklarda oluşan bakterileri yok eder. Bu sayede de ayak kokusunun oluşması önlenir.

Bakterileri Temizlemek ve Ayak Kokusunu Önlemek İçin Uçucu Yağ Tarifi

Uçucu yağlar ile hazırlanan karışımların düzenli olarak kullanılması ayak kokusunu önler. Hem ayak bakımı için hem de zararlı bakterilerden uzak kalmak için bu tarif düzenli olarak kullanılmalıdır.

Malzemeler:

  • 1-2 yemek kaşığı karbonat (sıvı macun kıvamında olması için ölçüyü ayarlayabilirsiniz)
  • 15 damla çay ağacı yağı
  • 15 damla lavanta yağı
  • 15 damla nane yağı

Uygulanışı:

Reklam

Karbonat ve uçucu yağlar cam bir kavanozda iyice karıştırılır. Ayaklar temizlenir ve hazırlanan karışım geceleri yatmadan önce ayaklara sürülür. Ardından temiz ve pamuklu bir çorap giyilir ve sabaha kadar ayakta bekletilir.

Uçucu Yağlar Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçucu yağların antimikrobiyal özellikleri ayak kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Tamamen doğal ürünler olmalarına rağmen, uçucu yağlar bazen cilt üzerinde tahrişe neden olabilir. Bu yüzden cilde direkt olarak kullanmadan önce taşıyıcı yağlar ile seyreltilmeleri daha uygundur. Ayrıca oluşabilecek alerjik reaksiyonların önüne geçmek için de kullanmadan önce cildin ufak bir bölümünde test edilmelidir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu