ilikli kemik suyu

Kronik eklem ağrısı, şişlik veya sertlik çekiyorsanız, ilikli kemik suyu tüketmek faydalı olur. Bunun nedeni, kıkırdağın yenilenmesine ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan harika bir kolajen kaynağı olmasıdır.

İlikli Kemik Suyu Nedir?

Tüm kemik suları – sığır eti, tavuk, balık, kuzu eti ve daha fazlası – her kültürün geleneksel yemeklerinde temel öğelerdir ve tüm kaliteli yemeklerin temelini oluşturur. Çünkü kemik sularının besin açısından yoğun, sindirimi kolay, lezzet açısından zengin olması ve iyileşmeyi hızlandırmasıdır.

Kemik suyu, atalarımızın bir hayvanın her parçasından yararlanma yöntemiydi. Doğrudan yiyemeyeceğiniz kemikler ve kemik iliği, deri ve ayaklar, tendonlar ve bağlar uzun süre kaynatılarak tüketilebilir. Bu kaynama, kemiklerin ve bağların sağlığınızı değiştirme gücüne sahip olan kolajen, prolin, glisin ve glutamin gibi iyileştirici bileşikler salmasına neden olur.

Weston A.Fiyat Vakfı’ndan beslenme araştırmacıları Sally Fallon ve Kaayla aniel, kemik sularının vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerdiğini açıklıyor: (3)

  • kalsiyum
  • magnezyum
  • fosfor
  • silikon
  • kükürt
  • ve diğerleri

İlikli Kemik Suyu Faydaları

Kemik suyu aşağıdaki sorunlar için tüketebileceğiniz en faydalı içecektir.

İlikli kemik suyunda bulunan ana bileşiklerden kolajen, potansiyel olarak geçirgen bağırsak önlenmesine yardımcı olur. Bağırsak astarını güçlendirir. (1)

Fonksiyonel diz problemleri olan genç erişkinlerde spesifik kolajen peptitlerin desteklenmesinin, aktiviteye bağlı eklem ağrısında istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşmeye yol açtığını gösterdi. (2)

Penn Eyalet Üniversitesi Atletizm için Beslenme ve Spor Beslenmesi Departmanı tarafından yapılan araştırma da, sporcular 24 hafta boyunca kolajen ile takviye edildiğinde, çoğunluğun eklem rahatlığında önemli gelişmeler ve atletik performansı olumsuz yönde etkileyen faktörlerde azalma gösterdiğini buldu. (3)

Scientific World Journal’da yayınlanan bir incelemede, glutatyonun yağda çözünen bileşiklerin, özellikle cıva ve kurşun gibi ağır metallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. (4) Aynı zamanda çeşitli besin maddelerinin emilimine, antioksidanların kullanımına ve karaciğer temizleme işlevlerine yardımcı olur. Kemik suyu ayrıca ağır metallerin mineral reseptör bölgelerine yapışmasını durdurarak toksinleri uzaklaştırmak için şelatör görevi gören temel minerallerin alımını da artırır.

Kolajen içinde bulunan glisin, glikozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca, vücudun antioksidan kullanımını geliştirerek yaşlanmayla ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır. Çalışmalar, glisinin iskelet kası kaybını koruduğunu ve yaşa bağlı kas protein yıkımı ile ilişkili genleri durdurduğunu ortaya koymaktadır. (5)

Glukozamin Nedir?

Kemik suyunda bulunan glukozaminin bir çok sağlık faydasıvardır. Glukozamin faydaları nedir hep beraber bakalım.

Glukozamin, eklemlerinizin kıkırdağında doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Birbirine bağlı şeker ve protein zincirlerinden yapılır.

Glukozamin, vücudun doğal şok emicilerinden ve eklem kayganlaştırıcılarından biri olarak hareket ederek eklem, kemik ve kas ağrısını en aza indirirken hareket etmenizi sağlar.

Glukozamini neden ek formda alasınız? Glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar ve yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir .

Glukozamin, artrit için en iyi doğal takviyelerden biri olarak, genellikle yaşa bağlı kemik ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Kıkırdak gibi önemli dokuları oluşturan belirli protein ve yağların sentezi için vücudunuzun glukozamine ihtiyacı vardır. Glukozamin, eklemlerinizin, tendonlarınızın ve bağlarınızın yapımında önemli bir rol oynar.

Glukozamin, ek olarak, eklem sıvısı olarak da bilinen yağlamayı sağlamak için eklemleri çevreleyen sıvıların oluşmasına yardımcı olur.

Kronik eklem veya sindirim bozuklukları olmayan sağlıklı insanlarda bile sindirim ve bağırsak sağlığını, hareketliliği, hareket açıklığını ve genel eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için de kullanılır.

tencerede-İlikli-Kemik-Suyu

İlikli Kemik Suyu Tarifi (6-8 Kişilik)

Bağırsak tedavi eden ilikli kemik suyundaki jelatin sindirim kanalının mukoza kaplamasını koruyup iyileştirir ve besinlerin sindirimine yardım eder. İlikli kemik suyunu çorbalara koyarak ya da çay gibi içebilirsiniz.

Kan grubunuza göre seçim yapın (rh+) veya (rh-) fark etmez.

A olanlar: İlikli Kemik Suyunda tavuk kullanacak (Dana, kuzu, sığır olursa haftada 1-2 kez yemeli)

B olanlar: Kuzu, Dana, Sığır (Tavuk olmaz)

0 olanlar: Tüm etleri kullanabilir (Tavuk veya Hindi, diğer hayvanlar bulunamazsa kullanılır)

AB olanlar: İlikli Kemik Suyunda kuzu kullanacak (Diğer etler olmayacak)

• 1 adet, organik doğal besi tavuk iskeleti ya da yarım kilo kemik (ilikli kemik, tavuk kemiği, eklem kemiği) Mera hayvanı veya organik

• 2 yemek kaşığı elma sirkesi (ev yapımı)

• 1 çay kaşığı tuz (Kaya, deniz)

• 2 diş sarımsak, soyulmuş ve bıçağın düz yanıyla ezilmiş (doğranmayacak)

• 8 bardak su (İçme suyu)

• Doğranmış havuç, kereviz, soğan (tercihe bağlı)

Tavuk iskeletiniz yoksa; 1 tane organik tavuk alıp onu normal pişirin, etlerini ayıklayıp sadece kemikleri kalacak şekilde kullanabilirsiniz.

Tavuk iskeletini ya da kemikleri, sirke, tuz, sarımsak, su ve sebzelerle tencereye koyun. Kullandığınız kemiklere ve tencerenizin ebadına bağlı olarak, kemikleri örtmesi için daha fazla su ekleyebilirsiniz. Çok kısık ateşte, en az 24 saat pişirip soğumaya bırakın. (8 saat piştikten sonra bu et suyunu istediğiniz zaman kullanabilirsiniz fakat en ideali 24 saat pişmesidir)

Et suyu hazır olunca delikli bir kepçeyle kemikleri çıkarın. Ardından yağını ayırmak için bir ince elekten süzün. Halen yağlı olabilir. Buzdolabına koyduktan sonra yağ yüzeye çıkacaktır, o zaman onu ayırıp atabilirsiniz.

İçmek veya yemeklerinizde kullanmak üzere ihtiyacınız porsiyon miktarınca ısıtın.

4-5 gün kullanabilirsiniz. Kalanını sonra kullanmak için dondurabilirsiniz.

Not: Mutlaka küçük cam kavanozlar kullanın, pilastik, naylon vs gibi malzemelerle saklamayın.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram