Sinameki, cildi, saçları, gözleri parlatır, kanı temizler, mideyi ve kalbi kuvvetlendirir, karaciğer tıkanıklıklarını açar, bağırsakları çalıştırır, idrarı çoğaltır, ateşi düşürür, kireçlenmeyi önler.

Temel özelliği kalbi güçlendirmek olan sinameki, hekimler tarafından “muhteşem ilaç” olarak isimlendirilmiştir. Birçok insan sinamekinin çayı içilir mi? diye sormaktadır. Çay olarak değil, yapraklarını öğütüp yutarak veya karışımlar halinde kullanmak gerekir.

Normalde yenen yemeğin kalıntıları 24-36 saat sonra bağırsaklardan atılır.

Sinameki, FDA tarafından reçetesiz müshil olarak onaylanmıştır. Dışkı sıklığını ve yoğunluğunu artırırken, dışkıyı yumuşattığı da kanıtlanmıştır.

Sinameki müshil olarak kullanılabilir mi? Kabızlık sorunu varsa ya da hazmedilen besinin bağırsaklara geçişi yavaşlamış ise, ancak o zaman müshil olarak kullanılmalıdır. Aç karna içmek bağırsakları boşaltmaz.

Sinameki Ne zaman kullanılır?

 • Öğütülmüş veya karışımları günün son yemeğinden sonra veya yemekle beraber kullanılmalıdır.
 • Herkes, en uygun dozunu kendisi belirlemelidir. Bu doz öyle ayarlanmalıdır ki henüz hazmedilmemiş besinin dışarı atılmasına sebep olmamalıdır. Normal hazım sürecini etkilememeli, sadece bağırsaktaki atıkların normal hızında atılmasını sağlamalıdır. Dozu doğru ayarlandığı taktirde, aldıktan 24 saat sonra hiç problemsiz büyük abdeste çıkmak mümkün olur.
 • Mide ve bağırsaklarda yara varsa, sinameki yerine keten tohumu kullanılır. Yaralar kapanınca, sinamekiye geçilebilir.

Sinameki İlaçları

 kurutulmuş sinameki
 • Sinameki öğütüp zeytinyağı ile yutmak büyük abdeste rahat çıkmayı sağlar. Yemekten sonra bir tutam sinameki yaprağı çiğnemek de aynı sonucu verir.
 • 30 gr. sinameki + 15 gr kekik öğütülür, 15 gr. nane ile karıştırılarak, akşam yemeği üzerine yarım veya 1 çay kaşığı serpilir veya yemekten sonra su ile yutulur.
 • Eşit miktarlarda sinameki, kişniş, kekik öğütülür ve akşam yemeği üzerine serpilir.
 • Öğütülmüş sinameki balla karıştırılır ve yemekten sonra yarım veya 1 çay kaşığı yutulur.
 • 1/3-1/2 çay kaşığı öğütülmüş sinameki yemekten sonra suyla yutulur veya aynı miktar sinameki yaprağı çiğnenerek yutulur.
 • Kabızlık ve hazımsızlıkta yarı yarıya sinameki ve nane karışımı veya 30 gr. sinameki + 15 gr. Kekik + 15 gr. nane kullanılabilir.
 • Kabızlık, gaz ve hazımsızlık için 30 gr. Sinameki + 20 gr. Anason + 10 gr. kekik karışımı
 • Kabızlık ve karaciğer zayıflığı için eşit miktarlarda sinameki + hindiba yaprağı + pelinotu karışımı.
 • Bu karışımlar öğütülür ve yemek üzerine serpilerek günde yarım ila 2 çay kaşığı kadar kullanılır. Sadece nane öğütülerek değil, elle ufalanarak kullanılır.
 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş kimyon + 2 çorba kaşığı öğütülmüş çemen + 3 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 3-4 limon suyu + 150-200 gr. zeytinyağı + 3 baş dövülmüş sarımsak iyice karıştırılır. Yemekle birlikte günde 1 çorba kaşığı yenirse bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Karışık ve normalden fazla yemek yedikten sonra yediklerini hızla dışarı atmak için sinameki içenler, hazım kanunlarına aykırı hareket etmiş, hazım sistemini, henüz hazmedilmemiş yemeği atmaya zorlamış olur. Bağışıklık sistemi, yapılan bu büyük hataya tepki olarak mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, terleme ve hatta bayılma ile karşılık verebilir. Ayrıca hazmedilmemiş yemek bağırsakları hızla geçerek,  kimyasal düzenini bozar ve bağırsaklarda yara oluşmasına sebep olur.

Sinameki Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

 • Dört günden fazla süren kabızlığı geçirmek için sinameki kullanılmaz! Bu durumda önce lavman yapılır, sonra sinameki veya herhangi bir müshil ilacı kullanılabilir.
 • Miktarın ayarı kişinin bünyesine göre yapılır. Sinameki veya karışımlarından biri sancı yaparsa veya bağırsakları şiddetli çalıştırırsa dozunu azaltmak gerekir. Zaman zaman ara vererek ömür boyu kullanmak mümkündür.
 • Hazret-i Enes’ten (r.a.) nakledilen bir Hadis-i Şerif’te “Bu üç şey her şeye şifadır, sinameki, kimyon, çörekotu” buyrulmuştur. Sinameki müshil olarak kullanılacaksa yemekle birlikte veya yemekten sonra, genel tedavi için kullanılacaksa yemekten önce alınmalıdır.
 • Son yıllarda sık sık sinameki kullanmanın zararlarından bahsedilmektedir. Bilakis, sinameki, herkes için daima faydalıdır. Önemli olan doğru kullanmayı bilmektir.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram