Otoimmun hastalıklarından kurtulmak için, ilaç kullanmak yerine, bedenin kendi bağışıklık sistemini kullanmayı öğrenelim.

Otoimmun Hastalıklarından kurtulmak için, öncelikle kendi bedeninizi iyi tanımanız gerekiyor. Aidin Salih’in Yitik Şifa ve Dr. Amy Myers’in Bağışıklığınızı Güçlendirin kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Benim kendimde uyguladığım sistem sadece bu iki kitapta yazılanlarla sınırlı değil, bir yere kadar her şey yolunda gidiyor bir yerden sonra fireler oluyordu. Sebeplerini aşağıda kısaca bahsedeyim.

Sebepleri

Bu kitaplardaki bilgilerin sadece bana uygun olanlarını aldım, yani otoimmün hastalıklardan kurtulmak için yaptığım araştırmalar neticesinde, bu hastalıklara iyi gelen tedavileri kendimde uyguladım. Benim izlediğim tedaviye göre kitaplardaki eksik olanları yazayım. Sizde kendi tedavinizi öyle bulabilirsiniz.

Dr. Amy Myers de; Uzun aralı beslenme yerine 3 öğün yemek ve tarifler damak tadıma uygun değil, hacamat, sülük, açlık olmaması, gıda takviye odaklı olması, önerdiği marka takviyeler TR’de yok, olanların bir çoğu çöp ve aşırı pahalı.

Dr. Aidin Salih’de: Glutenin zararları, süt ürünlerinin otoimmun hastalıklardaki rolü, genetiği değişmemiş tahıl ürünlerinin tavsiyesi, katkısız ekmek tavsiyesi.

Diğer farkları siz okuyarak öğrenin fakat mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bu sistemle ben çok fayda gördüm, bunun yanına birkaç ek tedavi (hacamat, açlık, sülük vb) ile birlikte ilaçlarımı da bıraktım, benim tavsiyem öneri niteliğindedir, bunu yapmak isteyenin sorumluluğu tamamiyle kendine aittir.

Hastalığı tedavi etmek için ilaç kullanmak yerine, bedenin kendi bağışıklık sistemini kullanmayı öğrenelim.

Hastalıklarda, çağdaş tıp bir tanı koymaya çalışır, organlarınızı ve bedeninizi bölerek farklı uzmanlara yönlendirip hastalıkları ilaçla (yan etkilerini saymıyorum) sözde tedavi eder. Gerçek öyle değildir, insan bedeni bir bütündür ve bedeni hasta yapan unsurların başında beslenme düzeni, yaşam biçimi, çevresel faktörler ve stres gelmektedir. Hepsinin, hasta olmak ya da sağlıklı bir yaşam sürmede çok büyük rolü vardır.

Otoimmun hastalıkların tedavisi çok kolay değildir fakat zorda değildir sadece sabır gerektirir. Hastalıktan % 100 kurtulamasanız da emin olun %99 rahatlayacak, eskisi gibi canlı, enerjik ve ağrısız yaşam süreceksiniz, hatta benim gibi tüm ilaçlardan kurtulacaksınız. Bize yıllardır söylenen “hastalıkla yaşamayı öğreneceksiniz” cümlesi inanın saçmalıktan başka bir şey değil, onun yerine “doğru ve ilaçsız yaşamayı öğreneceksiniz” cümlesi yaşam tarzımız olacak. Ağzınızdan giren lokma ne kadar sağlıklı, zamanı ne kadar doğru ise bedeninizde o kadar sağlıklı olur.

Bu sistem dört ana temel üzerine kuruludur. Bu sistemin bir kısmı eski tıp kitaplar, eski tıp dâhilerinin kitaplarından, bir kısmı da fonksiyonel tıp alanında uzman doktorların hastalarında ciddi başarı yakalamış uygulamalarıdır, kendim hepsinin ittifak ettikleri konuları harmanlayarak daha detaylı araştırma ve denemelerle güzel sonuçlar aldım. Çevremdeki insanlara anlatıp uygulatarak hastalıkta çok aşamalar kaydetmelerine yardımcı oldum halende oluyorum.

1. Mide ve Bağırsaklarınızı tedavi edin:

Bağışıklık sisteminizin yüzde 80’i sindirim sisteminizde bulunuyor. Sindirim sisteminiz sağlığınıza açılan kapıdır, yani sindirim sisteminiz sağlıklı değilse bağışıklık sisteminiz de sağlıklı olmayacaktır. (Mide ve Bağırsakların tedavisi paylaşımına bakınız)

2. Gluten, tahıl, bakliyat ve kronik inflamasyona yol açan diğer gıdaları bırakın:

İnflamasyon, vücutta bağışıklık sisteminin tepkisidir ve küçük oranda olduğunda bağışıklık sisteminiz bunu düzeltebilir. Fakat inflamasyon kronikleşmeye başladığında tüm bedeninizi, özellikle de bağışıklık sisteminizi çıkmaza sokar. Hali hazırda otoimmün hastalığınız varsa, inflamasyon belirtileri artırır ve hastalığınızı daha da kötüleştirir. Eğer otoimmün belirtileriniz varsa fazla inflamasyon sınırı aşıp tam gelişmiş bir otoimmün hastalığa yakalanmanıza yol açar.

Gluten; Buğday, çavdar, arpa, darı ve başka pek çok tahılda bulunan bir proteindir, sindirim sisteminizi çıkmaza sokar, geçirgen bağırsak olarak bilinen bir hastalık riskiyle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Bu da daha ilerde bağışıklık sisteminizde sorunlara yol açar. Glutensiz tahıllar ve baklagiller dahil başka pek çok gıda da inflamasyonu tetikler. Bu yüzden gluteni kesip beslenme biçiminizi düzene sokacaksınız. Böylece sindirim sisteminizi iyileştirecek, inflamasyonunuzu yatıştıracak ve otoimmünite sorununuzu geri çevireceksiniz.

3. Zehirlerden arınmak;

Her gün evde (temizlik maddeleri, kozmetik ürünleri), işte (havasız ortam, başkalarının kozmetik kokuları, temizlik ürünleri), açık alanlarda (hava kirliliği, soba ve fabrika atıkları) binlerce toksinin saldırısına uğruyoruz ve bağışıklık sistemimiz bu yükten etkileniyor. Eğer bir otoimmün rahatsızlığınız varsa veya otoimmün belirtilerinin herhangi bir noktasında bulunuyorsanız, toksik yükünüzün derecesi sağlıklı veya hasta olmanızı belirleyebilir.

4. Enfeksiyonlarınızı iyileştirip ve stresten uzaklaşmak;

Fiziksel, zihinsel ya da duygusal stres kadar belli enfeksiyonlar da bir otoimmün hastalığı tetikleyebilir. Bir kısırdöngü şeklinde, enfeksiyonlar bedeninizin stres yükünü artırırken, stres de bir enfeksiyonu tetikleyebilir ya da yeniden tetiklenmesine yol açabilir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminiz üzerindeki bu yükleri hafiflettiğinizde enfeksiyonlarınızı azaltma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Bu sistem, çağdaş tıptan farklı olarak, size canlı, enerji dolu ve ağrısız bir yaşam sürdürmenizi sağlayan başarılı bir tedavidir.

Hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatabilir, durdurabilir, hatta onu geriletebilirsiniz; şikayetlerinizi ortadan kaldırıp ağrı çekmekten kurtulur, ilaçlarınızı azaltır, hatta onları temelli bırakabilirsiniz. Eskiden olduğunuz o capcanlı, enerji dolu insan olabilirsiniz. Uzun yıllarca hastalıkla uğraşıyorsanız, hep olmak istediğiniz o kendinden emin, sağlıklı insana dönüşebilirsiniz.

Bu sistemi uygulayarak 35-40 gün tamamladıktan sonra kendinizi önemli ölçüde daha iyi hissedeceksiniz ve birkaç ay içinde şikayetlerinizden önemli ölçüde kurtulmuş olacaksınız.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram