Küfler-ve-Mikotoksinler

Küfler ve Mikotoksinler

Ne yazık ki çoğu insan mikotoksinlerin kendilerini etkilediğinin farkında bile olmaz. En ciddi sorunlarda başka bir etkende, belli tür küflerden yayılan uçucu organik bileşikler (VOC – volatile organic compounds) olan mikotoksinlerdir. Mikotoksinlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, akut zehirlenmeden bağışıklık yetersizliği ve kanser gibi uzun vadeli etkilere kadar uzanmaktadır. (1)

Küfler, genellikle sıcak ve nemli koşullar altında tahıllar, kabuklu yemişler, baharatlar, kuru meyveler, elmalar ve kahve çekirdekleri dahil olmak üzere çeşitli farklı mahsuller ve gıda maddeleri üzerinde büyür. Mikotoksinler, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir ve hem insanlar hem de hayvanlar için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabilir. (2)

Mikotoksinler, çeşitli mantar türleri tarafından sentezlenen, insan ve hayvanlar tarafından alındıkları zaman, son derece zehirli, karsinojenik, teratojenik, mutajenik olan kimyasal maddeler veya metabolitlerdir. Bilinen 300’den fazla mikotoksin olmasına rağmen, Aspergillus, Fusarium ve Penicillium mantarları tarafından üretilenler en önemlileri olarak kabul edilir. Küfler ve mikotoksinlerin ürettiği koşullar çok spesifiktir. Küfün üründe fiziksel olarak görünmemesi mikotoksinin de olmadığı anlamına gelmez. Küf ortamdan kaybolmasına rağmen ürettiği mikotoksin ortamda bir müddet daha kalır.

Küfler ve Mikotoksinler nasıl oldu da şimdiye dek gözden kaçabildi?

Her şeyden önce, nüfusun dörtte üçünde küfler ve mikotoksinlerin etkilerine semptom göstermeksizin karşı koyabilen genler bulunmaktadır. Ailenizin geri kalanı -hatta otoimmün hastalığı olan aile üyeleri bile- gayet iyiyken siz mikotoksinlerden muzdarip olabilirsiniz. O zaman da göremediğiniz bir şeyin sorun yarattığına inanmak zordur ve çoğu küf kendini açıkta belli etmez. Parkelerin altında, duvarların arkasında ya da pencerelerin ve pencere çerçevelerinin çatlakları içinde gizlenirler. Evinizde bunlardan varsa da tespit edilmeleri pek kolay değildir, eğer bir okul ya da ofis binasında bulunuyorlarsa onları hiç fark etmemeniz mümkündür. Yine de havaya yaydıkları toksinler her gün sizi etkiler.

Sonuçta, küfler bir sorun olarak hafifsenir çünkü çoğu doktorun onlara dair bilgisi yoktur. Çağdaş tıp, fonkiyonel tıp ve alternatif tıp doktorları bile çoğu küften ve mikotoksinden bihaberdir. Bu konuyu başka bir arkadaşımın evine gittiğimde anladım, şikayetlerim oraya gittiğimde cidden etkilediğini fark ettim, bunu başka arkadaşlarımda da gözlemleyince tezim doğruluğunu buldu.

Dolayısıyla eğer bir doktorun muayenehanesine bir mikotoksin sorunu yüzünden giderseniz, size doğru dürüst bir teşhis konmaması ihtimali çok yüksek. Belki de hastalıklarımız için ilk 3-5 sene teşhis konamaması veya bir yıl bir teşhis ikinci yıl başka teşhis konmasının sebeplerinden biriydi. Bazen de yanlış teşhis koyup verilen kimyasal ilaç ve bulunduğumuz ortamdaki küflerle beraber aşırı baskıya maruz kalan vücudumuzun zaten hastalıktan kurtulacakken daha çok hasta olması veya ikinci bir hastalığın bizde çıkması tesadüf değildi.

Bütün hastalarda beslenme düzeni değiştirildiğinde iyileşmemesi % 1 dir. Eğer siz, beslenme biçiminizi değiştirip, bağırsaklarınızı tedavi edip, bağışıklık sisteminizi güçlendirmişseniz, % 99 tedavi olursunuz.

Yine de şu durumlarda Küfler ve Mikotoksinler meselesini düşünebilirsiniz:

• beslenmeniz tek başına yeterince işe yarıyormuş gibi görünmediğinde,

• makul olmayan, gerçekten tuhaf semptomlar gösterdiğinizde,

• durup dururken aniden bir otoimmun hastalık belirtisi sizde göründüğünde,

• geçmeyen egzamalarınız olduğunda,

• beslenme düzenine bağlı kaldınız, aşırı mantar çoğalmasını tedavi ettiğiniz halde, tekrarlayan mantar çoğalması sorununuz olduğunda.

Evde tek bir aile ferdi hastalanıyorsa, insanlar buna evdeki küfün yol açtığı konusunda genellikle tereddüt duyar ama unutmayın, nüfusun sadece dörtte biri onları savunmasız kılan genlere sahip.

Bununla beraber, küfün birden fazla aile üyesini hasta ettiği, hatta aşırı mantar çoğalması rahatsızlığı aynı evde yaşayan aile üyelerinde de görülmektedir.

Egzama veya aşırı mantar çoğalmanız tedavi edilemiyorsa hatta anti depresan içiyorsanız ve hastalıklarınız sürekli tekrar ediyorsa sizde evinizdeki küfü kontrol ediniz.

Bu yazıda anlatılanları kendinde yaşayanların, imkanı varsa 10 gün başka bir yerde kalarak deneme yapabilirler veya tatil için bir yere gittiğinizde, bu şikayetlerinizin azaldığını gözlemlediğiniz aklınıza geliyorsa bilin ki evinizde küf vardır, sizde o küflerin baskısı vardır.

Küfler-ve-Mikotoksinler

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram