Karaciğer Hastalıkları – Hepatit A’Dan Z’Ye

Karaciğerin Fonksiyonlarından Bazıları:

• Karaciğer, sindirim sistemi ile kana geçen tüm maddeler için bir süzgeç görevi görür.

• Enerji kaynağı olan glikoz ve vitaminleri vücudun ihtiyacı olduğunda kullanmak üzere depolar.

• Safra asitlerini sentezleyerek, besinler ile aldığı yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.

• Hazım sisteminden gelen protein, karbonhidrat, yağ gibi besin parçalarını daha da ince parçalara ayırır ve bunlardan vücudun tabiatına uygun yağ, iyi huylu kolesterol, enzim, glikoz, protein, vitamin gibi gerekli ana maddeleri üretir. Böylece ikinci hazım tamamlanmış olur. Bu hazım sonucunda oluşan besin maddelerini kana gönderir, zararlı maddeleri ise nötralize eder.

• Kanın pıhtılaşmasını ve suyun damar içerisinde durmasını sağlayan proteinler karaciğerde üretilir. Karaciğerin bu işlevi kanama ve ödemlere engel olur.

Kronik Toksik Hepatit

Karaciğer zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Örneğin, vücudun çalışması sırasında oluşan veya sindirim yoluyla gelen pek çok zararlı maddenin ve alınan ilaçların kalıntılarını nötralize eder ve çıkartır. Ancak, karaciğere gelen zararlı madde miktarı, karaciğerin nötralize etme ve dışarı atma kapasitesini aşarsa, karaciğerin dokularında depolanır. Karaciğerdeki bu depolar dolunca da kanda birikmeye başlar. Atık ve toksik maddenin toplandığı dokularda iltihaplanma olur veya çöplükteki çöpler gibi yanma başlar ve bu durum kronik toksik hepatite neden olur.

Tıpta “belirtisiz hepatit” veya “asemptomatik hepatit” denilen bir terim vardır. Aslında belirtisiz hepatit yoktur. Mantıklı düşünülürse, ilk bakışta karaciğerle alakası olmadığı zannedilen kalp damarlarında, beyin damarlarında veya herhangi bir damardaki tıkanma, böbrek hastalıkları, böbrek taşları, safra kesesi taşları, alerji, cilt hastalıkları gibi hastalıkların nedeninin kronik toksik hepatit olduğu anlaşılır. Katkılı gıda ve GM (genetik mühendislik) ürünlerinin çoğalmasıyla kronik toksik hepatit de yaygınlaşmakta ve özellikle gençlerde çok sık görülmektedir. Bugün 5 yaşın altındaki çocukların çoğu, suni gıdalarla beslenenlerin hemen hepsi bu hastalığa yakalanmış durumdadır.

Kronik toksik hepatite zemin oluşturan kimyasallar: Antikonvülzanlar, antidepresanlar, sentetik hormonlar, antibiyotikler, anestezikler ve antiromatizmal ilaçlar gibi bütün tıbbi ilaçlar, kimyasal saç boyaları, gıda katkı maddeleri, tarım ilaçları, bütün detarjanlar, zehirli maddeler ve benzerleri.

Viral Hepatit

Viral hepatit, A, B, C, Delta, E, G virüsleri veya Herpes benzeri virüsler nedeniyle oluşan iltihaplı reaksiyonlardır. Bütün viral hepatitler bulaşıcıdır: A ve E hepatitleri yiyecek-içeceklerle, B, C, Delta ve G hepatitleri kan ve vücut sıvıları vasıtasıyla veya yakın temasla geçebilir.

Bazı hastalar, kanında hepatit virüsü ve karaciğer fonksiyonunda bozukluk bulunduğu halde, hiçbir belirti vermeden ve sarılık olmadan hepatit geçirebilir.

Bazı hastalarda ise halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın, sırt veya eklem ağrıları, kaşıntı, göz aklarında ve ciltte sararma, idrar renginde koyulaşma gibi belirtilerden biri veya bir kaçı görülebilir. Kanında hepatit virüsü bulunduğu halde, karaciğer fonksiyonunda hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen kişiler taşıyıcı olarak tanımlanırlar. Hastalığı bulaştırmada onlar da hastalar kadar tehlikelidir.

Ancak, sağlıklı karaciğer, virüslerin yaşayabilmesi için müsait bir ortam değildir. Sağlıklı karaciğer dışarıdan gelen virüsü tekrar dışarı atar. Yalnızca, zararlı yemek alışkanlıkları olan, kronik hazım yetmezliği çeken ve Kronik Toksik Hepatite zemin oluşturan kimyasalları kullanan bir insanın karaciğerinde toksik madde ve atıklar toplanır. Bu kişinin karaciğerinde virüsler çoğalarak, karaciğeri temizleme vazifelerini yerine getirmeye başlarlar. Virüsler karaciğerdeki toksinleri temizleyebildiği müddetçe hastalık belirti vermez. Ancak toksin miktarı virüslerin temizleme kapasitesini aşacak boyuta geldiğinde hepatit belirtileri görülmeye başlanır.

Kanında hepatit virüsü bulunduğu halde, karaciğer fonksiyonunda hiçbir değişim göstermeyen taşıyıcıların durumu buna delildir.

Viral hepatitin tedavisi kolaydır. Hasta ne kadar genç ve hastalık ne kadar yeni ise iyileşme de o kadar kısa sürede gerçekleşir.

Yeni hastalanan genç hastanın tedavisi:

1. gün

• Tedaviye kusmayla başlanır (“Genel Tavsiyeler” bölümüne bakınız.)

• Kustuktan 2-3 saat sonra I çorba kaşığı magnezyum sülfat (İngiliz tuzu) 1 bardak su ile içilir.

• 2-3 saat sonra, yarım çay kaşığı öğütülmüş sinameki + 100 gr. turp yaprağı suyu + 100 gr. su+ biraz safran karıştırılıp içilir. Turp yaprağı suyu yerine hindiba suyu veya demlenmiş papatya çayı veya demlenmiş pelinotu çayı kullanılabilir. Bu çaylar, bir tatlı kaşığı papatya veya pelinotu 150 gr. kaynar su ile 15 dakika demlenip süzülerek hazırlanır.

Bundan sonra, hastanın koltuk altından ölçülen ateşi 38 dereceden yüksek değilse, omuzdan başlayarak 12. kaburga altına kadar, ertesi gün ise sağ ve sol göğüs altından göbek deliği hizasına kadar 4’er kupa çekilir. Hastanın ateşi yüksek ise, ateş inmeye başlayınca kupa çekilir.

2. günden başlayarak 3 gün boyunca

• Elma, greyfurt, semizotu ya da havuç sularından biri suyla karıştırılarak günde 4-5 defa içilir, Günde 3 defa da pelinotu çayı içilir. Ancak hastanın canı içmek istemiyorsa, içmeye zorlamamalı, bu üç gün boyunca aç kalmalıdır.

Veya

• Sabahtan öğleye kadar havuç suyu + elma suyu karışımı, sonra ikindiye kadar greyfurt suyu, sonra akşama kadar semizotu suyu içilir. Meyve sularının arasında aynı şekilde pelinotu çayı içilir. Elma ve greyfurt suları birbiriyle karıştırılmamalıdır, Ancak elma suyu, havuç suyu ile havuç suyu, semizotu suyu ile, havuç suyu ıspanak suyu ile karıştırılabilir. Greyfurt yerine limon suyu da içilebilir, Kışın semizotu suyu yerine, kırmızı pancar suyu, havuç suyu ile karıştırılarak içilebilir.

Bu 3 gün boyunca başka hiçbir şey yenmez,

• Birinci ve ikinci gün dizlerden hacamat yaptırılır. Hacamat yaptırmak yerine makata 9-11 tane sülük konabilir. Sülükler düştükten sonra makata kupa çekilir.

Bu 3 gün içinde karşılaşılan kusma, her tür hepatit için faydalıdır, iyileşmeyi çabuklaştırır. 1 kaşık zeytinyağını 1 bardak ılık su ile karıştırıp içmek, kendiliğinden kusamayanlara yardımcı olabilir.

Bu 3 günden sonraki 7 gün boyunca

• Her gün öğleye kadar yukarıda anlatılan karışımlar yukarıda anlatıldığı gibi içilir.

Öğlen isteyen istediği kadar meyveyi birbiriyle karıştırmadan yiyebilir. İncir, üzüm, elma, greyfurt, erik, vişne veya karpuz olabilir.

Akşam rendelenmiş havuç ve kırmızı pancar, ıspanak, pırasa, soğan, sarımsak, semizotu ve turp yaprağı ile yapılmış sebze salatası yenir. Salataya limon suyu ve zeytinyağı eklenir. Salata ile birlikte bir avuç kavrulmamış badem veya kavrulmamış antep fıstığı yenebilir.

Uykudan önce yağsız yoğurt suyuna bal ve biraz kaya tuzu eklenir ve içilir.

Ancak tedavinin 4. gününde ateş veya sarılık hala devam ediyorsa

4. gün sabah ilk önce 70-100 gr. taze sıkılmış hindiba veya ısırgan otu suyu + 50 gr. su + yarım çay kaşığı öğütülmüş sinameki + biraz safran karıştırılıp içilir. Isırgan otu yerine 100 gr. turp yaprağı suyu, demlenmiş papatya çayı veya demlenmiş pelinotu çayı kullanılabilir.

Uyarı: Bu tür acı karışımlar tatlandırmadan içilmelidir.

• Sonra öğleye kadar anlatıldığı şekilde sebze suları içilir.

Öğleden sonra bir fincan yeşil mercimek + 1 çay kaşığı tane kimyon + 1 tatlı kaşığı kadın tuzluğu kuru meyvesi veya kabuğu + yarım çay kaşığı çemen otu kaynatılır, sonunda zencefil eklenir ve ateş kapatılır. Biraz soğuduktan sonra ezilmeden süzülür ve süzülen su ılık olarak yudum yudum içilir. Yeşil mercimek yerine arpa da kullanılabilir.

Uykudan önce yağsız yoğurt suyuna bal ve biraz kaya tuzu eklenir ve içilir. Ve böylece 7 gün tamamlanır.

Bu 7 gün içinde 4. gün yarı yarıya suyla karıştırılmış acı kavun suyu avuç içine dökülür ve başı öne doğru eğerek, burundan genize kadar çekilir. 3-5 saniye tuttuktan sonra, sümkürmeden dışarı akmasına izin verilir. Bir defadan fazla çekmek doğru değildir. 2-3 saat sonra hapşırma ve burun akıntısı başlar. Akıntı 1-2 gün sürebilir. Bu işlemden sonra gözlerdeki ve derideki sarılık hemen geçer. Ancak biraz baş ağrısı olabilir, bu doğaldır. Acı kavun suyu yerine acı kavun yağı veya çörekotu yağı da kullanılabilir. (“Acı Kavun” paylaşımına bakınız.)

Veya

• Buruna aynı şekilde elma ya da üzüm sirkesi de çekilebilir. Fakat sirkeyi 7-10 saniye burunda tutmak ve günde 3-4 defa tekrarlamak gerekir.

5. gün sabah kürek kemikleri arası ve sağ kürek altına,

6. gün ise sağ ve sol göğüs altına 6’şar sülük konur. Sülükler düştükten sonra ısırılan noktalara kupa çekilir.

Sülük mevsimi değilse, omuzlar, kürek kemikleri arası ve kürek kemikleri altına hacamat yaptırılır. 10 gün sonra bu işlem tekrarlanır.

Böylece karaciğeri temizleme hazırlığı tamamlanır. (Karaciğer temizliği paylaşımı gelecek)

• 7 gün tamamlandıktan sonra 1 gün boyunca suyla karıştırılmış elma suyu içilir ve saat 19:00’dan başlayarak karaciğer temizlemesi yapılır.

• Temizleme yapıldıktan sonra beslenmeye dikkat edilir ve bir hafta sonra 3 gün aç kalınır. Açlıktan bir hafta sonra sonucu görmek isteyenler kan tahlili yaptırabilir.

Tedavi başlangıcından itibaren, 1-3 ay boyunca virüs kanda dolaşabilir, fakat zarar vermez. Bir süre sonra da kendiliğinden kaybolur. Çünkü temizlenmiş karaciğer artık virüslerin yaşayabileceği uygun bir ortam değildir.

Sağlığı kazandıktan sonra kaybetmemek için; haftada 1 defa 36 saatlik açlık orucu tutmak, tıbbi ilaçları, katkılı hazır yiyecekleri ve içecekleri kullanmamak, karışık ve birbirine ters yiyecekleri birlikte yememek, zehirli maddelerle hiçbir şekilde temas etmemeye özen göstermek yeterlidir

Hasta anne sütü alan bir bebek ise 2-3 gün aç bırakılmalıdır. Açlık bittikten sonra 50 gr. zeytinyağı ile lavman yapmalı, ondan sonra azar azar emzirmelidir. Bebek açlık yaparken annesi bu süreyi meyve suyu içerek geçirmeli, sütünü sağarak atmalı ve bağırsak tedavisine başlamalıdır.

• Eğer hasta 2-5 yaşında çocuk ise bu durumda, çocuğu hemen 2-3 gün aç bırakmak, açlık bittikten sonra 100 gr. zeytinyağı ile lavman yapmak, sonra 7 gün boyunca greyfurt, elma, havuç suyu ve bal şurubu içirmek, meyve ve karpuz yedirmek gerekir.

• Açlık bittikten sonra 2. gün kürek kemikleri altına hacamat yaptırılır veya sağ kürek kemiği altına 3 tane küçük sülük konur. Sülükler düştükten sonra kupa çekilir.

Bu 7 günlük tedaviden sonra, artık çocuğa, margarin ve rafine edilmiş sıvı yağlar ile hazırlanan yiyecekler, katkılı hazır yiyecek ve içecekler, karışık yemekler, beyaz ekmek yedirilmemeli, süt içirilmemelidir. Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, doğal üzüm pekmezi ve meyve vermeye devam edilmelidir. İstenirse, günde bir öğün yemek yedirilebilir.

• 5-10 yaşındaki çocuklara 150-200 gram zeytinyağıyla lavman yaptıktan sonra 3 gün açlık yaptırılır. Sonraki 3 gün elma suyu içirilir ve 3. gün saat 19:00’dan başlayarak karaciğer temizlemesi yaptırılır.

• Hasta yaşlı ise “Kronik hepatit tedavisi” uygulanmalıdır.

Kronik Hepatit Tedavisi

Kronik hepatitin tedavisine mide ve bağırsak tedavisiyle başlanır, sonra karaciğer temizlemesi yapılır (“Mide ve Bağırsakların Tedavisi” ve “Karaciğer Temizlemesi” bölümlerine bakınız.) Açlık günlerinde hacamat yaptırılır veya sülük konur.

Karaciğer temizlemesinden sonra, karaciğeri güçlendirmek için:

• Her sabah 20 mg. arı sütü, 1 tatlı kaşığı balla birlikte ağızda eritilerek yutulur. Balı sevmeyenler bir çay kaşığı balla yetinebilirler. Öğleye kadar meyve yenir veya meyve sıkılıp, suyu içilir. Karaciğer için en iyi meyveler incir, üzüm, karpuz, elma, greyfurt ve limondur.

• Öğleden sonra aç karnına 1 çay kaşığı polen, 1 tatlı kaşığı balla birlikte yenir. Baldan ve tatlı meyveden başka tatlı yenmez.

• Günde bir defa yemek ile yanında yeşillik, sarımsak, kırmızı pancar, ıspanak, semizotu salatası yenir.

• Haftada 2 defa yeşil mercimek öğütülmemiş kimyon ve çemenotu ile kaynatılır, zencefil eklenir ve ezilmeden süzülüp suyu içilir. Yeşil mercimek yerine arpa da kullanılabilir.

Böylece 1 ay devam edilir.

Arı sütü ve polen bulunamazsa yerine aşağıdaki karışım hazırlanır.

• 30 gr. kuru zencefil + 15 gr. tarçın kabuğu + 300 gr. su karıştırılıp bir gece bekletilir. Sabahleyin yumuşayan zencefil ince ince kesilir, aynı suyun içinde tarçın kabuklarıyla beraber 10-15 dakika süreyle kısık ateşte kaynatılır. Sonra 1 kilo taze incir eklenir. Taze incir yerine 300 gr. doğal bir şekilde kurutulmuş incir suyla ıslatılıp bir gece bekletilerek kullanılabilir. Kaynama derecesine geldikten sonra 1 bardak şeker eklenerek ateş kapatılır. 1-3 saat beklettikten sonra tekrar ocağa konarak, 15 dakika kısık ateşte kaynatılarak ateş kapatılır. Bu defa 5-6 saat bekletildikten sonra yarım kilo bal eklenerek, 3-5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ateşi kapattıktan hemen sonra aşağıda anlatılan şekilde önceden hazırlanan safran eklenir ve 2-3 gün beklettikten sonra kullanmaya başlanır. Günde 1-2 defa, 30-50 gram şurup, ılık su ile aç karnına içilir, meyvesi, tarçını ve zencefili de yenir.

Not: Doğal bal bulunamazsa doğal şeker kullanılabilir.

Safran hazırlama

Safran iplikçiklerinden bir tutam alınır, 100-150 gr. sıcak su ile karııtırılır ve bir gün bekletildikten sonra süzülerek kullanılır.

Yukarıdaki bir aylık tedaviden sonra,

• Her sabah 1 çorba kaşığı taze öğütülmüş veya dövülmüş çörekotu + 1 çorba kaşığı öğütülüp elekten geçirilmiş civanperçemi + 1 çorba kaşığı bal karıştırılır, ikiye bölünür ve öğlene kadar iki defada yeşil çay ile yutulur. Acıkınca elma suyu, greyfurt suyu, havuç suyu içilebilir fakat öğlene kadar başka bir şey yenmez. Öğleden sonra mizaca uygun bir yemek yenebilir. 3-5 gün bu şekilde devam edilir.

Bundan sonra:

• Her akşam 1/2 çay kaşığı öğütülmüş sinameki + 70-100 gr. hindiba yaprağı suyu + 50 gr. su + biraz safran karıştırılıp içilir. Hindiba yaprağı suyu yerine ısırgan otu suyu, 1 çorba kaşığı taze sıkılmış zencefil suyu, turp yaprağı suyu veya demlenmiş papatya çayı kullanılabilir.

Bu ilaca, kabızlık yoksa haftada iki-üç defa, kabızlık varsa, her akşam olmak üzere 1 hafta devam edilir. Sinameki, burada, kanı ve karaciğeri temizleme amacıyla kullanılır.

Bu 10-12 günlük kür, her 3-6 ayda bir tekrarlanır. 2-3 ay sonra iyileşmeyi görmek için doktor kontrolüne gidilebilir.

1-2 yıl boyunca, haftada bir defa 36 saatlik açlık orucuna devam edilir. 7 defa 3 günlük açlık, sonra da 10 günlük açlık yapmak karaciğeri mükemmel duruma getirir.

Karaciğeri temizleme ve güçlendirme özelliğine sahip ısırgan otu, kereviz, kereviz yaprağı ve suyu, maydanoz, kişniş, hindiba, çörekotu, safran ve zencefil zaman zaman ara vererek fakat daima kullanılmalıdır. Bunlar, yerine göre taze veya kuru olarak, çay olarak, yemek veya salataya katılarak kullanılabilir.

Bu tedaviyi yılda bir defa tekrarlamak gerekir.

Kaynak: Dr. Aidin Salih – Yitik Şifa

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram