İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo)

İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo)

SIBO kelimesi “Small Intestinal Bacterial Overgrowth” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.  Türkçede; İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması olarak telafuz edilir. Konunun bundan sonraki bölümlerinde biz de bu hastalığın adını SIBO kısaltması ile kullanacağız.

İnce bağırsakta aşırı bakteri olarak tanımlanan ince bağırsak bakteriyel aşırı çoğalması (SIBO), tam olarak anlaşılamayan bir hastalıktır. Başlangıçta sadece az sayıda hastada ortaya çıktığı düşünülen, şimdi bu bozukluğun daha önce düşünülenden daha yaygın olduğu açıktır. SIBO’lu hastalar, sadece hafif semptomatik olmaktan kronik ishal, kilo kaybı ve emilim bozukluğundan muzdarip olmaya kadar çeşitlilik gösterir. Optimal tedavi rejimi belirsiz kalmasına rağmen, halihazırda bir dizi tanısal test mevcuttur. (1)

İnce bağırsak, gıdaların sindiriminde ve besin unsurlarının emiliminde önemli görevleri vardır. İnce bağırsaklar bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşan yaygın bir lenfoid hücre ağını da içermesi sebebiyle ayrıca bağışıklık sisteminin de önemli bir parçasıdır. İnce bağırsak florasını oluşturan bakterilerin sayısının ve çeşidinin dengeli olması genel sağlık için çok önemlidir. Flora sağlıklı ise ince bağırsağa başka zararlı bakterilerin yerleşmesine izin vermez. İnce bağırsak florası K vitamini, B12 ve folat gibi vücut için elzem olan vitaminlerin sentezinde de görev alır. Sağlıklı bir sindirim fonksiyonunu yerine getirebilmek için ince bağırsağın yapması gereken kasılmaların ve gıdaları ileriye doğru ilerleten periyodik hareketlerin oluşmasında da buradaki bakterilerin önemli bir etkisinin olduğu gösterilmiştir.

İnce Bağırsak Florası Bozulduğunda Ne Olur?

İnce bağırsaktaki bakteri florası bozulduğunda bağırsak hareketleri de bozulmakta ve ince bağırsağın ve dolayısı ile tüm sindirim sisteminin işlevi bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.

Gerek ince bağırsak, gerekse kalın bağırsakta belli bir sayıda bakteri bulunması normaldir. Ancak bu bakterilerin türleri ve sayıları birbirinden farklıdır. İnce bağırsaktaki bakteri sayısının olması gereken seviyenin çok üzerinde artması ve/veya ince bağırsakta olmaması gereken bakteri türlerinin bu bölgede yerleşim göstermesi durumu SIBO olarak adlandırılmaktadır.

İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo) Şikayetleri

• Bana hassas bağırsak sendromu ya da inflamatuar bağırsak hastalığı teşhisi kondu.

• Yemeklerden sonra şişkinlik hissediyorum ya da çoğu zaman şişkinlik yaşıyorum.

• Gazım, karın ağrım ya da kramplarım oluyor.

• Dışkılarım kokulu, gevşek.

• Glüten, süt ürünleri, soya ya da mısır gibi gıdalara hassasiyetim var.

• Histamin hassasiyetim var.

• Eklemlerim ağrıyor.

• Sürekli yorgun hissediyorum.

• Egzama, psöriyazis (sedef hastalığı), ürtiker, rozasea (gül hastalığı) ya da açıklanamayan döküntü gibi cilt sorunlarım var.

• Astımım veya solunumla ilgili başka sorunlarım var.

• Kendimi depresif ve umutsuz hissediyorum.

• Bana B12 noksanlığı teşhisi kondu.

Eğer yukarıdaki üç veya daha fazla seçeneği işaretlediyseniz SIBO testiniz pozitif çıkmış demektir. Bu durumda Aşırı Mantar Çoğalması ve SIBO Beslenme düzenini uygulayınız.

Aşırı Mantar Çoğalması ve Sibo Beslenme Düzeni

Aşırı mantar çoğalması Candidayı nası temizlemeniz gerektiğini anlatan 3 adımda candida temizliği paylaşımını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Aşırı mantar çoğalmanızı ve/veya incebağırsakta aşırı bakteri çoğalmasını uzun aralıklı beslenerek, bağırsak için verdiğimiz önerileri yaparak, mantar ve bakteriyi çok sevdikleri şekerli ve nişastalı gıdalardan mahrum ederek tedavi edeceksiniz. Önümüzdeki 35 gün boyunca sistemi uygularken karbonhidrat tüketiminizi de azaltmalısınız. Günde iki kaseden fazla karbonhidratlı sebze (tatlı patates, bal kabağı, sakız kabağı ) ve bir kaseden fazla meyve tüketmemenizi öneririm. Elma sirkesi dışındaki tüm sirkeleri de hayatınızdan çıkarmalısınız. Evinizde yaptığınız sirkede kullanılan elmanın organik olmasına dikkat ediniz.

Probiyotikleri nereden elde edelim. Önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi toprak tabanlı yani toprakta yetişen sebzelerde probiyotik mevcuttur fakat kullanılan suni gübre ve tarım ilacı probiyotiklerin oluşmasını ve yaşamasını engellemektedir.

Her gün sabah aç karnına 1 diş sarımsak soyup çatlatıp çiğnemeden yutun. 1 hafta sonra 3 e çıkarın. 15 gün kullanın. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri sarımsak öldürür. Sarımsak çin üretimi olmasın yerli ve doğal gübreli olmasına dikkat edin.

Aşırı Mantar Çoğalması, Sibo ve Parazitler İçin Tavsiyeler

• Demir dikeni Özü, Pelin otu Özü, Berberin Sülfat, Greyfurt Özü, Karamuk Özü, Ayıüzümü Özü, Karaceviz Özü, Bu gıdaların en az dördünün olduğu takviye veya gıdalardan dört tanesini uygun ve ölçülü kullanabilirsiniz.

• Kaprilik asit takviyesi veya düzenli organik Hindistan cevizi yağı kullanın

Sibo Probiyotik Çeşiti

Günde sabah 25+ milyar, akşam 25+ milyar, toplam 50+milyar lık Probiyotik türü (soya, süt ürünleri, buğday gibi) herhangi bir gıdanın içinde yetiştirilen probiyotikler olmamasına dikkat edilmeli!

Alınması gereken toprak tabanlı takviyelerde bulunan bakteriler: Basilus Clausii  –  Basilus koagulans  –  Basilus Subtilis tir. İçeriğinde bunların bulunduğu takviyeler kullanılabilir, günlük alınması gereken miktar sabah 25+ milyar akşam 25+ milyar olmalıdır. Türkiyede 10+ milyar olarak satılmaktadır ve fiyatları pahalıdır.

VEYA Günde 1240 mg toprak-tabanlı probiyotik karışımı alın.

Detaylı tedavi ve uygulama tavsiyelerini bir sonraki Bağırsak Tedavisi paylaşımında görebilirsiniz.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram