İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan kadınlarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan bazılarıdır. Kadınların yüzde 50’sinden fazlası mutlaka idrar yolu enfeksiyon sorunu yaşar. Enfeksiyonlarda çağdaş tıp antibiyotik kullanmaktadır, buda insanı çıkmaza sokup hem tedavi edememiş hemde yan etkileri ile başka hastalıkları beraberinde getirmiştir. Ayrıca her hastalıkta sıklıkla antibiyotikler kullanıldığından, bakteriler antibiyotiğe dirençli hale gelmiştir ve tekrarlayan enfeksiyonlar daha büyük bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, bakterileri tamamen ortadan kaldıran ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının gelişme riskini azaltan evde hazırlayacağınız ilaçları kullanmanız yararınızadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sebepleri

İdrar yolu enfeksiyonuna, mantarlar, virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük organizmalar neden olur. Vücudun birçok doğal savunmasına rağmen, bazı bakteriler kendilerini idrar yolunun yüzeyine yapıştırmaya, mesane ve böbreklerde yaşama yeteneğine sahiptir. İdrar Yolu Enfeksiyonu vakalarının çoğuna bağırsak ve vajinal boşluklarda, üretral açıklığın çevresinde ve idrar yolunda yaşayabilen E.Coli bakterisi neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle 18 ila 24 yaşları arasındaki cinsel olarak aktif kadınlar arasında son derece yaygındır. İdrar Yolu Enfeksiyonu tipik olarak karmaşık veya hayatı tehdit edici olmasa da, ağrıya ve acıya neden olur ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

İDRAR-YOLU-ENFEKSİYONLARI-DOĞAL-TEDAVİLER-İNFO-GRAFİK
İdrar Yolu Enfeksiyonları Doğal Tedaviler

İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi

Bol Sıvı İçin

Gün boyunca içme suyu veya sıvılar, bakterilerin sisteminizden temizlenmesine yardımcı olur. Dallas’taki Texas Southwestern Üniversitesi Tıp Merkezi’nde 2013 yılında yapılan bir araştırma da, kronik düşük sıvı alımının, idrar yolu enfeksiyonlarının patogenezinde önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkarmıştır.

İdrarınızı Çok Tutmayın

İdrarınızı uzun süreli tuttuğunuzda bakterilerin mesanede kalan idrarda büyümesi ve çoğalmasına zemin hazırlarsınız. Üretraya girmiş olabilecek bakterileri temizlemek için cinsel ilişkiden hemen sonra sonra idrara çıkmak da önemlidir. Bilimsel çalışmalar, idrarın uzun süre tutulmasının bakteriyel üriner sistem içinde çoğalmasına izin verdiğini ve İdrar Yolu Enfeksiyonuna neden olduğunu kesindir.

Temiz ve Kuru Kalın

Kadınlar, özellikle büyük abdestten sonra temizliği önden arkaya yapmalıdır. Bu, bakterilerin üretraya girmemesini sağlar. Üretranın hava almasını ve kuru tutmasını sağlayan gevşek kıyafetler ve iç çamaşırı giymek de önemlidir. Dar kotlar veya naylon gibi malzemeler giymek sakıncalıdır, çünkü oluşan nem bakterilerin büyümesine izin verir.

Spermisit Kullanmaktan Kaçının

Spermisitler tahriş artırır ve bakterileri çoğaltır Tahrişe sebep olmaması için spermisit içermeyen yağlanmış prezervatifleri seçin. New England Journal of Medicine’de yayınlanan 1996 tarihli bir çalışma, cinsel olarak aktif genç kadınlar arasında, İdrar Yolu Efeksiyonları’nın yüksek olduğunu ve riskin, yakın zamanda spermisitli bir diyaframdan kaynaklandığını göstermektedir. Bu durumdan anlaşılıyorki iki cinsinde tek eşliliği tercih etmesi mecburidir.

Probiyotik Alın

Bakteriyel direncin gelişmesi nedeniyle, özellikle inatçı İdrar Yolu Enfeksiyonu için en muhteşem ilaçlardan biride probiyotiklerdir. Hint Üroloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, iyi huylu bakteri florasında hastalığa yol açan mikroorganizmaların aşırı büyümesini önlemenin çok önemli olduğunu açıklıyor. Antibiyotik kullanımı yararlı bakteri florasını yok eder ve patojenik bakterilerin iç ve dış yüzeylerde aşırı büyümesi geçici olarak engellenir. (1) Akabinde daha da çoğalarak başka sorunları beraberinde getirir.

Probiyotikler, insan vücudunun doğal savunma göreviyle, florasını desteklemeye yardımcı olur. Fermente gıdalar yemek, vücudun doğal florasını geri kazanmaya ve mesaneyi yararlı bakterilerle yeniden kolonileştirmeye yardımcı olur.

En sağlıklı fermente gıdalar: kefir, kimchi (çin lahanasından yapılma kore turşusu), yoğurt, lahana turşusu ve kombucha (kombu çayı).

Kızılcık

Bazı çalışmalar kızılcık suyunun, 12 aylık bir sürede, özellikle inatçı İdrar Yolu Enfeksiyonu olan kadınları tedavi etmiştir. Deney hayvanlarında yapılan çalışmalarda, kızılcık ürünlerinin İdrar Yolu Enfeksiyonunda en yaygın görülen bir bakteri olan E.Coli dahil, enfeksiyona neden olan tüm bakterilerin büyümesini ve yayılmasını durdurduğu gözlemlenmiştir. (2)

Sarımsak

Taze ezilmiş çiğ sarımsak içinde bulunan alisin maddesi, çok kuvvetli antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Saf haliyle, alisinin, bir çok antibiyotike dirençli olan E.Coli ve çok çeşitli bakterilere karşı antibakteriyel etkisi büyüktür. Sarımsak ayrıca mantar enfeksiyonlarına neden olan özellikle candidaya karşı da çok etkili antifungal özelliklere sahiptir. (3)

D-Mannoz

D-mannoz, bazı bakterilerin idrar yolu duvarına yapışmasını önleyebilir. Dünya Üroloji Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan çalışmada, D-mannoz tozunun tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu’nun önlenmesi için etkili olup olmadığı test edildi. Çalışmada, tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu olan 308 kadın üç gruba ayrıldı, biri altı ay boyunca suda D-mannoz, ikincisi günlük nitrofurantoin (bir antibiyotik) aldı ve üçüncüsü tedavi almadı. Toplamda 98 hastada İdrar Yolu Enfeksiyonu tekrarladı: D-mannoz grubunda 15 kişi, nitrofurantoin grubunda 21 kişi ve tedavi almayan grupta 62 kişi. D-mannoz tozu İdrar Yolu Enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azalttı ve D-mannoz grubundaki hastaların nitrofurantoin grubundaki hastalara kıyasla yan etki riski taşımadı.

C-Vitamini

C vitamini idrarı daha asidik hale getirir. E.Coli bakterisinin büyümesini engeller ve bağışıklık fonksiyonunu artırır. 2007 yılında yapılan bir çalışmada, hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde günlük 100 miligram C vitamini alımının üç aylık bir sürede C vitamini tedavisinin idrar yolu enfeksiyonlarını azaltabildiğini ve gebe kadınların sağlık düzeyini artırdığını keşfettiler. (4)

Karanfil Yağı

Karanfil yağının antimikrobiyal, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip olduğu araştırmalarla bilinmektedir. Bir başka yararı, anti-enflamatuar özelliklere sahip olmasıdır, ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi desteklemek için kullanılır. Karanfil her seferinde 15 günlü periyodlarla kullanılır. Çok kuvvetli olduğundan küçük miktarlarda veya seyreltilerek kullanılmasını öneririm.

Mür Yağı

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, mür yağının antibakteriyel, antifungal ve antiparaziter özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Binlerce yıl, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır. Sıcak veya soğuk bir kompresle topikal olarak uygulanabilir veya cilde sürülebilir. Mürü dahili olarak kullanırken dikkatli olun. Saf, yüksek kaliteli bir ürün kullanın ve ölçülü kullanın.

Kekik Yağı

2012 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, kekiklerin test edilen tüm klinik bakteri suşlarına karşı aktif olduğunu ve İdrar Yolu Enfeksiyonunda en sık görülen bakteri olan E.Coli’nin büyümesini başarılı bir şekilde inhibe ettiği gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar, kekik esansiyel yağının bakteriyel enfeksiyonlarda iyileşme sürecini arttırmak için antibakteriyel ilaç olarak kullanılabileceğine ve antibiyotiğe dirençli suş gelişiminin önlenmesi için etkili bir araç olduğunu keşfetmişlerdir. Aslında, kekik yağı faydaları reçeteli antibiyotiklerden daha üstündür. Çünkü kekik antibiyotik direncine neden olmaz ve zararlı bir yan etkisi yoktur. Kekik yağını dahili olarak alırken, su veya hindistancevizi yağı ile karıştırın. Kekik yağını bir seferde iki haftadan fazla almamanızı tavsiye ederim.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram