Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji ilaçları nelerdir? Fibromiyalji noktaları nelerdir? Fibromiyalji atakları nasıl geçer? Fibromiyalji testi var mı? Fibromiyalji egzersizleri nelerdir? Fibromiyalji bitkisel tedavisi. Fibromiyalji hastalığı nedir?

Ulusal Fibromiyalji Derneği’ne göre, fibromiyalji en yaygın kronik ağrı durumlarından biridir. Dünya nüfusunun yaklaşık %3-6’sını etkilemektedir. Kadınlarda yaygın olarak görülmektedir yani FM’li kişilerin % 75-90’ı kadındır. Erkeklerde ve çocuklarda da görülür. Hastalık, genellikle ailelerde, kardeşler, anneler ve çocukları arasında görülür. Tanı genellikle 20 ila 50 yaşları arasında yapılır, ancak insidans yaşla birlikte artar.(1)

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, kronik bir hastalıktır. Belirtiler arasında yorgunluk, beyin sisi ve yaygın ağrı yer alır. Bu rahatsızlığı olan kişiler, vücutlarının belirli bölgelerinde genellikle hassas, ağrılı noktalara sahiptir. Fibromiyaljili kişilerde ayrıca kaslarda, bağlarda ve eklemlerde kronik ağrı vardır. Bu acı zamanla gelir ve gider.

Fibromiyalji Belirtileri

Kronik yaygın vücut ağrısı fibromiyaljinin belirtilerindendir.

 • Fibromiyaljisi olan çoğu insan orta ila aşırı yorgunluk, uyku bozuklukları, dokunmaya duyarlılık, ışık, ses ve bilişsel zorluklar yaşar.
 • Birçok kişi aynı zamanda irritabl bağırsak sendromu, lupus ve artrit gibi bir dizi başka semptom veya benzer durum yaşar.
 • Ek semptomlar şunları içerebilir: İrritabl bağırsak ve mesane, baş ağrısı ve migren, huzursuz bacak sendromu (periyodik ekstremite hareket bozukluğu), hafıza ve konsantrasyon bozukluğu, cilt hassasiyetleri ve döküntüleri, kuru gözler ve ağız, anksiyete, depresyon, kulaklarda çınlama, baş dönmesi, görme problemleri, Raynaud Sendromu, nörolojik semptomlar ve bozulmuş koordinasyon.(2)

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyaljinin nedeni bilinmemektedir. Beynin ağrı sinyallerini işleme biçimi ile ilgili olabilir. Semptomlar bazen fiziksel bir travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stresden sonra başlar. Diğer durumlarda, semptomlar zamanla tek bir tetikleyici olay olmadan yavaş yavaş birikir.(4)

Fibromiyalji Doğal Tedavisi Nasıl Olur?

Fibromiyalji tedavisi için, beslenme ve yaşam değişikliği yapmanız gerekiyor. Aşağıda neler yapmanız gerektiğini 4 başlıkta topluyoruz.

 1. Fibromiyalji Beslenmesi ve Diyeti
 2. Fibromiyalji Takviyesi
 3. Fibromiyalji için Esansiyel yağlarla masaj
 4. Fibromiyalji için Stres yönetimi ve pisikolojik danışmanlık

Fibromiyalji Tedavisi Beslenme ve Diyet

Fibromiyalji Tedavisi Beslenme ve Diyet

Her hastalıkta olduğu gibi, fibromiyalji tedavisinde de diyet çok önemlidir. Bütün amaç, iltihabı azaltmak ve iltihaba neden olan gıdalardan kaçınmaktır.

Fibromiyaljisi olanlar neler yemeli? Fibromiyaljisi olanlar neler yiyemez? Fibromiyaljisi olanlar hangi takviyeleri kullanmalı? gibi sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulacaksınız.

Fibromiyalji Yiyecekleri Nelerdir? Fibromiyalji FODMAP Diyeti Nedir?

İskandinav Ağrı Dergisi’nde yayınlanan geniş çaplı bir çalışma: “Düşük FODMAP (fermente olabilen oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve polioller) gıdalar tüketmek, fibromiyalji ağrılarını ve gastrointestinal semptomları önemli ölçüde azaltıp, yaşam kalitesini yükseltti. FODMAP diyeti uygulanan çalışma, araştırmacıların diyet terapisi üzerine yoğunlaşmasını sağladı. (5)

FODMAP’lar, vücut tarafından tamamen emilmeyen bir grup şekerdir. Bunlar, sindirim sisteminde fermantasyona ve gastrointestinal rahatsızlığa yol açar.

Fibromiyalji tedavisi düşük FODMAP yenebilen gıdalar: (6)

 • Sebzeler: Roka, marul ve salata yeşillikleri, fasulye filizi, bambu filizleri, dolmalık biber, çin lahanası, havuçlar, frenk soğanı, salatalıklar, taze bitkiler, ıspanak, yaz kabağı ve kış kabağı.
 • Meyveler: Muz, çilek, kavun, yeşil kavun, üzüm, kivi, kumkat, turunç, portakal, mandalina, greyfurt, limon, misket limonu, ananas ve ışgın.
 • Süt ve ürünlerinin alternatifleri: Çiğ sert peynirler (çedar, colby, parmesan, İsviçre vb.), badem sütü, Hindistan cevizi sütü, pirinç sütü, keçi sütü içilmez fakat yoğurt ve kefiri tüketilebilir.
 • Protein kaynakları: Yumurta, merada beslenen sığır ve kuzu eti, serbest gezen tavuk ve hindi, avla yakalanan balıklar ve tempeh.
 • Ekmekler ve tahıllar: Glutensiz yulaf, GDO içermeyen mısır, pirinç, kinoa, ekşi mayalı glutensiz ekmek ve glutensiz makarna.
 • Kuruyemişler: Macadamia fıstığı, yer fıstığı, ceviz, çam fıstığı, kabak çekirdeği ve pekan cevizi.
 • Yağlar: Zeytinyağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, mera hayvanı tereyağı.
 • Baharatlar ve çeşniler: Tamamen doğal mayonez, hardal, zeytin, akçaağaç şurubu, sirke, soya sosu ve bu gıdalardan yapılan salata sosları.

Fibromiyalji Yasak Gıdalar Nelerdir?

Aşağıdaki gıdalar, Dr. Peter Gibson ve Dr. Sue Shepherd’ın FODMAP diyetini bulduklarında, Monash Üniversitesi tarafından yüksek FODMAP olarak tanımlanmıştır. (7)

Fibromiyalji tedavisinde yasaklı yüksek FODMAP gıdalar:

 • Fruktoz: Elma, bal, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve benzer meyveler.
 • Laktoz: Yoğurt ve kefir, keçi sütü, laktoz eklenmiş ürünler ve yumuşak peynirler dahil olmak üzere inek sütü ve ürünleri.
 • Fruktanlar: Buğday, çavdar, sarımsak, soğan ve inülin
 • Galaktanlar: Baklagiller, mercimek ve soya fasulyesi
 • Polioller: Sorbitol, ksilitol, mannitol, izomalt ve avokado, kayısı, kiraz, nektarin, şeftali ve erik gibi sert çekirdekli meyveler ve tatlandırıcılar
 • Alkol ve kafein.
 • İşlenmiş gıdalar ve katkı maddeleri içeren gıdalar.
 • Kaçınılması gereken fermente ürünler: Özellikle lahana turşusu, inek sütünden yoğurt ve kefir, salamura soğan ve salamura karışık sebzeler (8)

Fibromiyalji Takviyeleri

Fibromiyalji tedavisinde yaşanan semptomların azaltılmasına odaklanılır. Tedaviler ilaç, yaşam tarzı değişiklikleri ve bütünsel seçenekleri içerebilir. Aşağıdaki bitkiler ve takviyeler fibromiyalji şikayetlerinize yardımcı olabilir.

Fibromiyalji Tedavisi Magnezyum Sitrat (günlük 400 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Magnezyum Sitrat

Araştırmalar, magnezyum takviyelerinin ağrı da dahil olmak üzere sorunlu semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Uluslararası Romatoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; Serum ve eritrosit magnezyum seviyeleri, depresyon, anksiyete, ağrı eşiği, ağrı şiddeti, fibromiyalji anketleri değerlendirildi. 8 hafta boyunca günlük 300 mg magnezyum sitrat verildi. Tedavi sonunda tüm parametreler yeniden değerlendirildi. Sonuç olarak, ağrı, depresyon, anksiyete ve fibromiyalji semptomlarında sitratın etkili olduğu kanıtlanmış. (9)

Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre; Çift kör Plasebo kontrollü klinik çalışmada, günlük 500 mg magnezyum ve plasebo verilen katılımcıların, ağrı kesici etkisine ek olarak, uykusuzluk, uyku süresi, uyku verimliliğinde önemli ölçüde düzelme görülmüş. (10) Fibromiyaljide yaygın olan uyku ve ağrı sorunları için, yüksek kaliteli magnezyum takviyesi veya magnezyum açısından zengin gıdalar tüketilebilir.

Magnezyumu artıran, ağrı ve uyku problemlerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek, yarı pişmiş ıspanak, muz ve kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Fibromiyalji Tedavisi Omega-3 (Balık Yağı)

Fibromiyalji Tedavisi Omega-3 (Balık Yağı)

Omega-3 ne kadar alınmalı? Günlük EPA+DHA değeri toplam 1.000-2.000 mg almak yeterlidir.

Omega-3 takviye alırken nelere dikkat edilir?

 • Tek kapsülde Epa+DHA toplamı 700-1.000 mg arasında olanları tercih ediniz.
 • İfos standartlarında olmalı (Ağır metallerden temizlenmiş)
 • Triglesird formda olmalı

Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen, yüksek kaliteli bir balık yağı takviyesi almak, iltihap ve ağrıyı azaltmanın yanı sıra bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Yüksek kaliteli omega-3 balık yağı veya morina karaciğeri yağı tercih ediniz. Her ikisi de sadece esansiyel yağ asitlerinin ötesinde vitaminler ve besinler ile doludur.

Önlem olarak, yüksek tansiyon ilaçları, kan sulandırıcılar kullanıyorsanız, astımınız varsa veya hamile iseniz, balık yağı takviyesi almadan önce doktorunuza danışın. Neyse ki birçok insan için omega-3 açısından zengin güvenli gıdalar mevcuttur. Haftada birkaç kez, somon, uskumru, ton balığı, ringa balığı, ceviz ve yumurta gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

Fibromiyalji Tedavisi D3 Vitamini (günlük 5.000 IU)

Fibromiyalji Tedavisi D3 Vitamini

D3 vitamini eksikliği günümüzde şaşırtıcı derecede yaygındır, bazı araştırmacılar yetişkinlerin yaklaşık %90’ında D3 vitamini eksikliği tahmin etmektedirler. (11) D3 vitamini eksikliği, fibromiyalji dahil otoimmün hastalıkları şiddetlendirebilir. Kore Ağrı Dergisi’nde yayınlanan bir meta analizde; Fibromiyalji tanısı konan hastalarda önemli ölçüde D3 vitamini düşüklüğü görülmüştür. (12) D3 vitamini almak yararlı ve doğal fibromiyalji tedavisi olabilir.

D3 vitamininin faydaları arasında, bağışıklık sistemini artırması, ruh halini düzeltmesi ve zihinsel işlevlerin güçlendirilmesi yer alır. (13) (14) D3 vitamini seviyenizi arttırmanın en iyi yolu, güneş kremi olmadan her gün 10-20 dakika güneşte çıkmaktır. Buna ek olarak, düşük FODMAP gıdalar ve avla yakalanan balıklar da dahil olmak üzere seviyeleri arttırmak için kullanabileceğiniz birçok gıda mevcuttur.

D3 takviyesi nasıl olmalı? D3 takviyesi seçerken içeriğinde K2 olan takviyeleri seçmelisiniz. K2 vitamini D3 vitaminini kemiklere hatta dişlere kadar dağılmasını sağlar.

Fibromiyalji Tedavisi D-Riboz (günlük 3x5g)

Riboz vücudumuzda bulunan ve vücuttaki organları ve dokuları besleyen bir şekerdir ve genellikle kalp hasarını ölçmek ve miyoadenilat deaminaz eksikliği ile ilişkili bazı semptomların yanı sıra kronik yorgunluk sendromu, koroner arter hastalığı ve fibromiyalji tanısı için intravenöz olarak kullanılır. (15)

Araştırmalar, riboz takviyesi almanın uykuyu ve enerji seviyelerini iyileştirmeye, ruh halini düzenlemeye ve fibromiyalji teşhisi konan kişiler için ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan küçük bir çalışma, D-Riboz’un fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu olanlar için klinik semptomları önemli ölçüde azalttığını buldu. Çalışmada katılımcılara günde 5 gram verildi ve hastaların %66’sında belirgin iyileşme görüldü. (16)

Diyabetikseniz, D-riboz kan şekerini düşürebilir, insülin veya glimepirid, gliburid, pioglitazon, glipizid ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer yaygın diyabet ilaçları kullanıyorsanız, D-riboz almamalısınız. Ek olarak, D-ribozun aspirin, alkol, kolin magnezyum trisalisilat, propranolol ve salsalat ile etkileşime girdiğine dair kanıtlar vardır. Bu ilaçlardan herhangi birini alırsanız çok dikkatli olun. (16)

Fibromiyalji Tedavisi Ashwagandha ve Rhodiola (günde 500-1.000 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Ashwagandha

Rhodiola ve Ashwagandha gibi adaptojen otlar, stres sonrası fizyolojik fonksiyonları normalleştirmeye, stres faktörlerine karşı toleransınızı artırmaya, kronik ağrı tedavisine yardımcı olur. (17)

Rhodiola ve Ashwagandha: Fibromiyalji hastalarında anksiyete, bitkinlik, stres ve hormon dengesizlikleri yaygındır. Rhodiola ve Ashwagandha, bu iki adaptojen bitki, vücudun strese etkili bir şekilde tepki vermesine yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Journal of Ayurveda Integrated Medicine’de yayınlanan küçük bir çalışmada, araştırmacılar ashwagandha’nın analjezik ve antienflamatuar etkiler gösterdiğini buldular. Günde 250 miligram verilen katılımcılar ağrıda önemli bir azalma yaşadı. (18) Ek olarak, ashwagandha dinlendirici bir uyku sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir, rhodiola‘nın zihinsel ve fiziksel performansı arttırdığı, bağışıklık sistemi yanıtını artırdığı ve hafıza fonksiyonunu geliştirdiği gösterilmiştir.(19)

Fibromiyalji Tedavisi Rhodiola

Rhodiola‘nın en az dört büyük sağlık sorununa faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Rhodiola’nın en çok kullandığı alanlar şunlardır:

 1. Beyin fonksiyonlarını düzenler, bu sayede depresyonu tedavi eder.
 2. “Stres hormonu” olan kortizolü dengeler.
 3. Zihinsel ve fiziksel yorgunluğu azaltır, enerji ve atletik performansı artırır.
 4. Göbek yağlarını yakıcı etkisi vardır.

İlk üç madde fibromiyalji hastaları için Rhodiola’nın faydalarını kanıtlamış oluyor.

Araştırmalar, Rhodiola rosea‘nın 40’tan fazla kimyasal bileşik içerdiğini bulmuştur. Rhodiola’da bulunan ve farmakolojik etkilerinden sorumlu olan aktif bileşenler arasında rosavin ve salidrosid bulunur.

Fibromiyalji Tedavisi Zerdeçal (günlük 1.000 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Zerdeçal

Zerdeçal, ağrı, iltihaplanma, gastrointestinal rahatsızlık ve depresyon dahil olmak üzere yaygın fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Oncogene’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kurkumin hem aspirin hem de ibuprofenden daha kuvvetli en güçlü anti-inflamatuardır. (20) Emilimi yüksek olması için, karabiber veya piperin içeren yüksek kaliteli CO2 ile ekstrakte edilmiş bir zerdeçal formu seçin.

Fibromiyalji Tedavisi Panax Ginsengi (200-500 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Panax Ginsengi

Panax ginsengi, aynı zamanda Asya ginsengi, Kore ginsengi ve Çin ginsengi olarak da bilinir. Bitkisel takviye olarak mevcuttur. Önerilen ortalama doz günlük 200 ila 500 miligramdır. Panax ginseng, doğal haliyle çay poşeti formunda ve kök olarak da bulunabilir.

Panax ginseng çayı nasıl yapılır? 1 bardak çay için, 1 çay kaşığı doğranmış, haşlanmış kök kullanabilirsiniz. Batı dünyasında nispeten yeni olmasına rağmen, ginseng binlerce yıldır Asya’da tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Bilimsel çalışmada: Panax ginseng kullanan Fibromiyalji hastalarında, ağrıları ve hassas olan noktaları azaltma etkileri göstermiştir.

Aynı çalışma, ginsengin şu faydalarını da gösterdi:

 • Uyku kalitesini iyileştirmek
 • Yorgunluğu azaltmak
 • Genel yaşam memnuniyetini iyileştirmek

Fibromiyalji Tedavisi Sarı Kantaron (günlük 2-3 kez 250-300 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Sarı Kantaron

Çiçekli bir bitki olan Sarı kantaron (St.John’st), tablet ve kapsül formunda mevcuttur. Sarı kantaron, ayrıca yağ olarak da bulunur. Önerilen dozu, günde 2-3 kez 250 ila 300 miligram arasında değişmektedir.

Sarı kantaron, antidepresanlar ve doğum kontrol hapları dahil olmak üzere bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir, bu nedenle kullanımını doktorunuzla görüşebilirsiniz. Sarı kantaron, fibromiyaljisi olan kişilerde depresyonu hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Fibromiyalji Tedavisi Melatonin (günlük 0.3-5 mg)

Fibromiyalji Tedavisi Melatonin

Melatonin doğal bir hormondur. Beyinde bulunan epifiz bezinde üretilir. Melatonin ayrıca sentetik olarak üretilir ve ek formda mevcuttur. Bu hormon uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olur ve bu da onu fibromiyaljili kişilere faydalı hale getirebilir. Uykusuzluk ve bitkinlik fibromiyaljinin en yaygın belirtileridir. Melatonin uyku kalitesini artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Önerilen doz günlük 0.3 ila 5 miligram arasında değişmektedir.

Fibromiyalji Tedavisi Chlorella Pyrenoidosa

Fibromiyalji Tedavisi Chlorella Pyrenoidosa

Chlorella pyrenoidosa, tatlı su kaynaklarından elde edilen bir algdir. Vitaminler, mineraller ve protein dahil olmak üzere birçok makrobesin bakımından yüksektir. Ek formda mevcuttur. Bir çalışmada: Fibromiyaljili kişilerin, chlorella’yı takviye şeklinde alırken fibromiyalji semptomlarında rahatlama nedeniyle daha iyi bir yaşam kalitesi yaşadıklarını bulmuşlardır. Çalışmaya katılan hastalara, iki ila üç ay boyunca, bir tablet olarak 10 gram saf chlorella ve chlorella özütü içeren sıvı bir kombinasyon verildi.

Fibromiyalji Tedavisi Asetil L-karnitin (ALCAR)

ALCAR, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir amino asittir. Aynı zamanda sentetik olarak üretilir ve ek formda mevcuttur. Rapor edilen bir çalışma: Klinik ve Deneysel Romatoloji, ALCAR’ın fibromiyaljili kişilerde ağrı ve depresyonu azaltabileceğini belirtti. Çalışmadaki bazı katılımcılara 12 hafta boyunca günde 1500 miligram ALCAR dozu verildi. Diğerlerine bir antidepresan olan duloksetin verildi. Araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmesine rağmen, her iki grup da semptomlarda bir iyileşme gösterdi.

Fibromiyalji Tedavisi Alfa-Lipoik Asit

Fibromiyalji Tedavisi Alfa-Lipoik Asit

Alfa-lipoik asit, vücudun her hücresinde bulunan bir antioksidandır. Bira mayası, ıspanak, kırmızı et ve sakatat gibi yiyeceklerde de bulunur. Alfa-lipoik asit, kapsül formunda ek olarak alınabilir. Enjeksiyonla da verilebilir. Diyabetik sinir ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Alfa-lipoik asit ayrıca beyni ve sinir dokusunu serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyabilir. Alfa-lipoik asidin diyabetik sinir ağrısı üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle deneme çalışması, fibromiyaljili kişilerde ağrıyı azaltma potansiyelini analiz etmek için tasarlandı.

Fibromiyalji Tedavisinde Yaşam Tarzı Çözümleri ve Tamamlayıcı Fibromiyalji Tedavileri

Diyetinizi değiştirmeye ve yüksek kaliteli takviyelere ek olarak, aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri fibromiyalji semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Arşivi dergisinde yayınlanan kesitsel bir çalışmaya göre, daha yüksek bir fiziksel uygunluk sürekli olarak kadınlarda fibromiyalji semptomlarının daha düşük bir şiddeti ile ilişkilidir. Aerobik zindelik ve esneklik, fibromiyaljili kadınların daha fazla çalışmasını ve fiziksel zindeliğin rolünü arayan araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Genel fitness seviyenizi geliştirmek için günlük egzersiz yapmaya çalışın, yürüyüş, koşu, ağırlık antrenmanı ve patlama antrenmanı iyi seçeneklerdir.(21)

Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji Tedavisi Düzenli Egzersiz

Araştırmacılara göre, dışarıda güneş ışığında egzersiz yapmak da D vitamini artırmak için harika bir yoldur ve zihinsel refahı artırabilir. 11 klinik çalışmanın gözden geçirilmesinde, açık havada egzersiz yapmanın enerji ve katılımdaki artışlarla, depresyon, öfke, karışıklık ve gerginlikte azalma ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Öğle tatilinde veya akşam yemeğinden sonra kısa bir yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla masa tenis vb. oyunlar oynayın veya hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için bir günlük yürüyüşe çıkın. (22)

Fibromiyalji Tedavisi Akupunktur

Fibromiyalji Tedavisi Akupunktur

Akupunkturu doğal bir fibromiyalji tedavisi olarak denemek isteyebilirsiniz. Revista Brasileira De Reumatologia dergisinde yayınlanan küçük bir randomize, kontrollü, çift kör çalışma, akupunkturun fibromiyaljili hastalarda ani ağrı azaltmada etkili bir araç olduğunu bulmuştur. (23)

Avustralya, Victoria’daki RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir meta-analiz elektro-akupunkturun, fibromiyaljisi olan kişiler için manuel akupunkturdan daha etkili olabileceğini bulmuştur. Sonuçlar, elektro-akupunkturun ağrı ve sertliği azaltmak için daha iyi olabileceğini ve genel refahı, uykuyu ve genel yorgunluğu iyileştirdiğini göstermektedir. (24)

Fibromiyalji Tedavisi Masaj

Fibromiyalji Tedavisi Masaj

Dokuz klinik çalışmanın sistemik bir incelemesinde, araştırmacılar masaj terapisinin fibromiyaljili hastalar için hızlı fayda sağladığını bulmuşlardır. Çalışmalara katılanlar 5 veya daha fazla haftalık masaj terapisinden sonra ağrı, depresyon ve anksiyetede iyileşme yaşadılar. (25)

Fibromiyalji Tedavisi Reiki

Fibromiyalji Tedavisi Reiki

Bu Japon uygulamalı iyileşme uygulaması, klinik çalışmaların gözden geçirilmesine göre kronik ağrı ve kaygıyı hafifletmede etkili olabilir. Reiki seansları gevşemeye neden olarak rahat ve hatta rüya gibi bir durum aşılayabilir. Oturumlar 30 dakikadan 90 dakikaya kadar sürebilir. (26) (27)

Fibromiyalji Tedavisi Stres Giderme Faaliyetleri

Fibromiyalji Tedavisi Stres Giderme Faaliyetleri

Stres ve depresyon fibromiyaljisi olanlarda yaygındır ve stresinizi yönetmenin bir yolunu bulmak önemlidir. Yararlı olabilecek stres giderici aktiviteler arasında günlük tutma, arkadaşlarla ortak kişisel bakım faaliyetlerinde (kuaför vb) bulunma, ayak masajı için lavanta kremi kullanma yer alır. Journal of Caring Sciences’da yayınlanan küçük bir klinik çalışmada, ayak banyosu olan veya olmayan lavanta krem, kaygı, stres ve depresyonun azalmasına neden olduğunu buldu. (28) (29)

Fibromiyalji Tedavisi Yoga

Fibromiyalji Tedavisi Yoga

Kanada, Toronto’daki York Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar, yoganın bazı yaygın fibromiyalji semptomlarını iyileştirdiğini bulmuşlardır. (30) Çalışmada, katılımcılar sekiz hafta boyunca haftada iki kez 75 dakikalık yogaya katılmış, ağrı, bilişsel işlevsellik ve kortizol düzeylerinde iyileşme bildirmişlerdir.

Fibromiyalji Tedavisi Tai Chi

Fibromiyalji Tedavisi Tai Chi

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir klinik çalışma, tai chi’nin fibromiyaljisi olan insanlar için yararlı olabileceğini buldu. Ağrı, uyku kalitesi, depresyon ve genel yaşam kalitesinde önemli iyileşmeler ölçüldü. Bu araştırmaya katılanlar 12 hafta boyunca haftada iki kez 60 dakika boyunca tai chi uygulayanların yaşam kalitesinde önemli gelişmeler kaydettiler. (31)

Fibromiyalji Tedavisi Farkındalık Meditasyonu

Fibromiyalji Tedavisi Farkındalık Meditasyonu

Journal of Neuroscience’da yayınlanan bir araştırma, farkındalık meditasyonunun ağrıyı azalttığını buldu. Bu küçük çalışmada, gönüllüler meditasyon yaptı, plasebo koşulu, sahte bir meditasyon yaptı veya bir kitap dinledi.

Bunların hepsi ağrı yoğunluğunda bir miktar iyileşme ile sonuçlanırken, dikkat meditasyonu, beynin ağrı ile ilişkili bölgelerinde ağrı rahatlamasını indükleyerek ağrı yoğunluğunu azaltmada en etkili olanıydı. (32)

Rehberli meditasyon evinizden yapılabilir ve ağrıyı hafifletmeye ek olarak, araştırmalar stresin hafifletilmesi, depresyonun azaltılması, tıkınırcasına yemeyi engellemede ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu gösterir. (33), (34), (35)

Meditasyon yoluyla zihninizi ve vücudunuzu bağlamayı öğrenin ve günlük pratik yapmaya başlayın. İdeal olarak, en az 20 dakika meditasyon yapın ve stresli veya acı çekiyorsanız, seansınıza 10 ila 15 dakika daha devam edin. Günde sadece beş dakika ile başlamayı deneyin ve 20 dakika veya daha fazla süre oluşturun.

Fibromiyalji Tedavisi Bilişsel Davranışçı Terapi

Fibromiyalji Tedavisi Bilişsel Davranışçı Terapi

En başarılı psikoterapi türlerinden biri olan bilişsel davranışçı terapi, hastaların davranışlarını etkileyen düşünce ve korkuları değiştirmeye yardımcı olmak için bir terapistle birlikte çalıştığı terapötik bir yaklaşımdır. Klinik çalışmaların gözden geçirilmesinde araştırmacılar, Bilişsel Davranışçı Terapi’nin anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, öfke, stres, tıbbi durumdan kaynaklanan sıkıntı, yorgunluk ve kronik ağrı gibi çok çeşitli durumlar için etkili olduğunu belirlediler. (36)

Etkili Bilişsel Davranışçı Terapisti için, güvenebileceğiniz ve kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerle deneyimi olan bir terapist bulun. Seçimi doğru yapabilmek için birkaç terapistle görüşün.

Fibromiyalji Tedavisi Müzik Terapisi

Fibromiyalji Tedavisi Müzik Terapisi

Müzik dinlemek potansiyel bir doğal fibromiyalji tedavisi olabilir. Pain Management Nursing dergisinde yayınlanan bir pilot çalışmada, müzik terapisi verilen fibromiyaljili çalışma katılımcıları hem ağrı hem de depresyonda önemli bir azalma yaşadı. Bu küçük çalışmada, hastalara art arda dört hafta boyunca günlük olarak müzik dinleme talimatı verildi. Araştırmacılar, depresyon ve ağrıyı azaltmak için kendi kendini yöneten bir müdahale olarak müzik için daha fazla çalışma ve araştırma yapılmasını söylüyor. (37)

Fibromiyalji Tedavisi Önlemler

Fibromiyalji gibi kronik bir bozukluk önemli duygusal sıkıntıya neden olabilir. Sağlıklı bir diyete geçme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapma gibi doğal fibromiyalji tedavisi için seçenekler, zayıf uyku, kronik ağrı ve depresyon gibi kalıcı semptomlara yardımcı olabilir.

Tedavi edilmediği takdirde, kronik bir hastalığı olan birçok kişi arkadaşlarından, aile üyelerinden ve olaylardan uzaklaşır – yalnız ve yalnız bir yaşama yol açar. Bir danışmanla konuşun, anlayan ve en önemlisi kendinize karşı nazik olan arkadaşlarınız ve ailenizle görüşün.

Yoruma kapalı.