Eliminasyon Diyet Programı Nedir? Neden Yapmalısınız?

Gıda hassasiyeti bir gıda alerjisi değildir. Gıda alerjileri, şiddetli ve sıklıkla ani bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek aşırı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyona yol açar. Alerjik reaksiyonlar, kurdeşen, mide krampları, solunum bozukluğu ve kalp atış hızınızdaki değişiklikleri içerebilir. (1)

Gıda alerjilerinin aksine, gıda hassasiyetleri çok daha az belirgindir ve teşhis edilmesi daha zordur. Gıda hassasiyetleri, tetikleyici bir yiyecek yedikten 72 saat sonraya kadar ortaya çıkabilen gecikmiş bir bağışıklık tepkisine neden olabilir.

Bu, mevcut semptomunuzun iki veya üç gün önce yediğiniz bir şeyin sonucu olabileceği anlamına gelir! Devam eden semptomlar, düzenli olarak veya hatta günlük olarak yediğiniz bir gıda maddesine duyarlılık nedeniyle meydana gelebilir. Asla şüphelenmeyeceğiniz en sevdiğiniz yiyecekler, sağlık sorunlarınızın temel nedeni olabilir. (2)

Sağlıklı herhangi bir diyet yapıyor olsanız bile, sorun çıkaran gıdaları o diyette tükettiğiniz sürece inflamasyondan kurtulmanız zor ve zaman kaybıdır.

Eliminasyon diyeti programı, bilinmeyen gıda hassasiyetlerinizi keşfetmenize yardımcı olur. Eliminasyon Diyet programının sonuçlarına göre gıdalarınızı optimize ederek sağlığınızı büyük ölçüde düzeltebilir hatta hastalığı geri çevirebilirsiniz.

Gücünüzü geri almaya, sağlığınızın kontrolünü ele geçirmeye, enerjinizi ve canlılığınızı yeniden kazanmaya hazırsanız okumaya devam edin.

İçindekiler

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyet programı, hangi yiyeceklerin yaşadığınız rahatsız edici, ağrılı veya gizemli tepkilere neden olduğunu tam olarak belirlemek amacıyla kısa vadeli bir beslenme programıdır.

Eliminasyon diyet programı, belirli yiyecekleri kısa bir süre için beslenmenizden çıkarmayı ve daha sonra, hangi yiyeceklere duyarlı olduğunuzu belirlemeye yardımcı olmak için vücudunuzun reaksiyonlarını ve semptomlarını izleyerek bu yiyecekleri tek tek yeniden tanıtmayı içerir.

Eliminasyon diyet programı yaparak, kişisel gıda hassasiyetlerinizi belirlemeye yardımcı olmak için bilimsel yöntemlerle vücudunuzu dinlemeyi ve size yol göstermesini öğreniyorsunuz.

Eliminasyon Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Eliminasyon diyeti, yediklerinizi değiştirirken vücudunuzdaki değişikliklere dayanan, sonuçları deneyerek ve gözlemleyerek, deneysel sonuçları toplamanıza ve analiz etmenize yardımcı olur. Baş ağrılarınız, belirli yiyecekleri çıkardıktan sonra kaybolursa, ancak çikolatayı yeniden eklediğinizde aniden yeniden ortaya çıkarsa, bu sonuç sizin için güçlü bir ipucudur.

Eliminasyon diyeti olmadan, yalnızca nedenleri ve etkilerini tahmin edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde yediğiniz soğan yüzünden şişkin misiniz? Yoksa yemek üzerine yediğiniz meyveden miydi? Yoksa çok hızlı yemek yemek gibi gıda dışı bir şeyden kaynaklanan şişkinlik mi?

Semptomlar bağırsağın dışında ortaya çıktığında durum daha da karışır. Akşam yemeğini fazla kaçırdığınız için mi migrenle uyandın? Yoksa susuz mu kaldın? Ya da belki iyi uyumadın? Benzer şekilde, deri döküntüsü yediğiniz bir şeyden mi kaynaklanıyordu yoksa parfüm, deterjan veya başka bir tahriş edici maddeyle temastan mı kaynaklanıyordu?

Belirtiler olmadan az miktarda belirli yiyecekleri yiyebilirsiniz. Örneğin, bir kare çikolata sorun yaratmayabilir, ama 4-5 kare yediğinizde, vücudunuz isyan ediyordur.

Belirtiler gecikir! Biraz kırmızı biber yedin ve kendini iyi hissediyorsun fakat günler sonra eklemleriniz ağrıyor ve şişmiştir.

Eliminasyon diyeti, bu tür sorunların gerçek kaynağını kesin olarak belirlemenize yardımcı olur.

Hastalarımız Hangi Şikayetleri için Eliminasyon Diyeti Uyguladı?

 • Ankilozan Spondilit
 • Baş Ağrısı
 • Böbrek Taşları
 • Candida (Aşırı Bakteri Çoğalması)
 • Depresyon
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu (DEHB ve DEB)
 • Egzama
 • Fibromiyalji
 • Gastrit
 • Gaz
 • Geçirgen Bağırsak
 • Haşimoto
 • İshal
 • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)
 • Kronik Kabızlık
 • Kronik Yorgunluk
 • Kalp Ritm Bozukluğu
 • Migren
 • Reflü
 • Romatoid Artrit
 • Safra Kesesi Taşları
 • Sedef
 • Sibo (İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması)
 • Şişkinlik
 • Tip 2 Diyabet
 • Uykusuzluk
 • Vertigo
 • Vitiligo

Ve daha birçok otoimmün hastalıklarında Eliminasyon Diyeti başarılı olmaktadır.

1. Bilinmeyen Gıda Alerjilerini Ortaya Çıkarır

Genel olarak sağlıklı bir gıda yerken bile devam eden sindirim sorunları yaşamak çok yaygındır. Neden? Çünkü büyük bir etki yaratmak için gereken tek şey bir veya iki tanımlanmamış gıda alerjenidir.

Örneğin: Journal of Allergy and Clinical Immunology’de 2014 yılında yapılan araştırmada: “Eozinofilik özofajitli (ağırlıklı olarak gıda alerjileriyle tetiklenen bir özofagus hastalığı) 52 hastaya, eliminasyon programı uygulandı. Çalışma sırasında hastalar altı aylık bir süre boyunca dört ana alerjen gıda grubunu kesip çıkardılar: süt ürünleri, buğday, yumurta ve baklagiller.

Hastaların %65-85’inde, bozukluğa neden olan 1 veya 2 besin vardı. Süt, 11 hastada (%50’si), 8 hastada (%36) yumurta, 7 hastada (%31) buğday 4 hastada (%18) baklagillerde majör alerjen olarak belirlendi. (3)

Hastaların bu tür gıdalara alerjileri olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmadığı için, alerjenler tespit edilene kadar geçmiş tedavi yöntemlerine yanıt vermemişler. Sonuç olarak, belirli alerjenler uzun vadede çıkarıldığında iyileşmeler ve rahatlama yaşamışlar. Bazı alerjik yiyeceklerin uzaklaştırılması, gıda alerjilerinin doğal tedavisi için en sağlam ve en etkili adımdır.

2. IBS Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından 2006 yılında yürütülen bir çalışmada; “İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan 20 hastaya eliminasyon programı uygulandığında, hastaların %100’ü sindirim semptomlarında önemli gelişmeler yaşadı. (4)

Eliminasyon programları, hastaların yiyecek ve yapılan test sonuçlarına dayanıyordu. Altı ay boyunca eliminasyon programlarında kaldıktan ve ayrıca probiyotikler aldıktan sonra, hastalar yeniden değerlendirildi ve her biri bağırsak hareketlerinde ve IBS semptomlarının kontrolünde iyileşmeler bildirdi. Araştırmacılar ayrıca, hastaların yüzde 100’ünün bağırsak florasında bulunan yararlı bakteri düzeylerinin arttığını bulmuşlardır.

3. Geçirgen Bağırsak Sendromunun Tedavisinde Faydalıdır

Geçirgen bağırsak sendromu, alerjik reaksiyonların, otoimmün hastalığın ve vücut genelinde iltihaplanmanın altında yatan nedendir. Geçirgen bağırsak, sindirim sisteminin astarı, belirli maddelerin kan dolaşımına geçerek sisteminize zarar vermesine izin veren küçük delikler geliştirdiğinde ortaya çıkar. (5)

Geçirgen bağırsak, Chron ve ülseratif kolit gibi otoimmün hastalıklara büyük katkıda bulunur. Geçirgen bağırsak gelişimi, çinko, demir ve B12 vitamini de dahil olmak üzere hayati minerallerin ve besin maddelerinin emilim bozukluğuna neden olabilir.

Geçirgen bağırsağın genellikle gluten intoleransından kaynaklandığına inanılır, fakat aynı zamanda bir dizi başka gıda alerjisi ve duyarlılığından da kaynaklanabilir.

4. Egzama ve Akne Gibi Cilt Tahrişlerinde Rahatlama Sağlar

Egzama ve akne gibi cilt sorunlarının teşhis edilmemiş gıda alerjileriyle ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar mevcuttur.

Örneğin, Roma’daki Özel Tıp Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, yetişkinlerdeki egzama semptomları ile gıda alerjenleri arasında güçlü bir ilişki buldu. Egzamalı 15 yetişkin bir eliminasyon programına girdiğinde, bunlardan 14’ü ciltle ilgili semptomlarda önemli gelişmeler yaşadı.

Fındık, domates, süt, yumurta ve tahıl taneleri en yaygın alerjenlerdi ve 15 hastadan altısı bu gıdalardan en az birine alerji testi pozitif çıktı. Diğer sekiz hastanın bir yiyeceğe karşı en az bir gıda intoleransı olduğundan şüphelenildi, bu da deneklerin yüzde 93’ünün (14/15) tüm yiyecekler elimine edilince iyileşmesine neden oldu.

5. DEHB ve Otizm Gibi Öğrenme Bozukluklarının Önlenmesine veya Tedavisine Yardımcı Olur

Gluten ve pastörize süt ürünleri gibi yaygın gıda alerjenlerinde bulunan proteinlerin bağırsak geçirgenliğine neden olabileceğinden, DEHB ve otizm gelişme riskini artırabilir. Bu, maddeler bağırsaktan sızdığında ve daha sonra kan dolaşımı içinde yeniden dolaştığında, bazen beyinde bir opioid ilaç gibi hareket ettiğinde ortaya çıkar. Maddeler kan dolaşımına girdikten sonra, iltihabı tetikleyen çok sayıda bağışıklık hücresiyle temas ederler.

Çinko, selenyum, demir ve omega-3 yağ asitlerindeki eksikliklere ek olarak yüksek şeker alımı da DEHB semptomlarını kötüleştirir. Southampton Üniversitesi Gelişimsel Beyin Davranışı Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, DEHB olan çocuklarda üç farklı diyetin etkilerini analiz ettiklerinde, kısıtlayıcı eliminasyon programı, semptomları azaltmada faydalı oldu. (6)

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğunda diyet faktörüadı altında yapılan çalışma: Diyetlerinde şeker azaltıldığında, katkı maddeleri ve koruyucular çıkarıldığında ve Omega3 takviyeleri verildiğinde, çocuklarda DEHB semptomlarının daha düşük olduğu sonucuna varmaktadır. (7)

6. Migren ve Baş Ağrısında Etkili Mi?

Eliminasyon programı, migren ve baş ağrısı çeken hastalar için etkili ve ucuz bir tedavi stratejisidir.

21 hasta, IgG antikor testinin bir parçası olarak tanımlanan yaygın alerjenleri ortadan kaldırarak, eliminasyon programına girdi. Hastaların çoğu, programa ilk başladıkları zamana kıyasla semptomlarda önemli iyileşmeler yaşadı. Eliminasyon programını takiben, hastalar aylık olarak yaşadıkları migren ataklarının sayısında, atak sürelerinde ve ağrı şiddetinde önemli farklılıklar bildirdiler. (8)

Gıda (Intolerans) Hassasiyeti Testi varken Neden Eliminasyon Diyeti Yapılır?

Kan vermek ve sonucu beklemek Eliminasyon diyet programından daha kolaydır. Fakat bu testlerin %100 doğruluğu yoktur. Geçmişte bir doktorun muayenehanesinde gıda alerjisi testi yaptırmış olsanız bile, halen bir şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz çünkü alerji testlerinin, gerçek alerji olmayan ancak yine de neden olabilen temel gıda duyarlılıkları için olumsuz sonuçlar göstermesi yaygındır.

Vücudunuz hangi gıdanın size uygun olduğunu daha iyi bilir. Eliminasyon diyeti, size çok sayıda uzun vadeli sağlık yararı sağlayabilir. İsterseniz kan testi ile birlikte eliminasyon diyeti de yapabilirsiniz. Ne kadar bilgi o kadar güç demektir. IgG testinin söylediği ne olursa olsun belirli bir gıdayı elediğinizde daha iyi hissediyorsanız, vücudunuzu muhakkak dinleyin ve uygulayın.

Eliminasyon Diyeti Hangi Semptomlarda İşe Yarar?

Giderek artan bilimsel çalışmalar, gıda hassasiyetlerinin çok çeşitli istenmeyen semptomlara yol açabileceğini göstermektedir. (1-2) Eliminasyon diyetinin temelinde semptomlara yol açan gıdaları beslenmeden çıkarmak vardır. Bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış gıda hassasiyetine bağlı sorunları ortadan kaldırmak için yapılan Eliminasyon diyetinde özellikle aşağıdaki gıda hassasiyetine bağlı sorunlar ve birçok sorun Eliminasyon diyetiyle tedavi edilebilmektedir.

 • DEB (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) (ADB) / DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu (3-4)
 • Gaz
 • Şişkinlik
 • Bilinç bulanıklığı
 • Duygu durum bozukluğu
 • Depresyon
 • İshal
 • Kronik yorgunluk (5)
 • Baş ağrısı (6-7-8)
 • Obezite (9)
 • Fibromiyalji Ağrıları (10)
 • Eklem Ağrıları
 • Cilt Döküntüleri
 • Karın ağrıları
 • Ve daha fazlası.

İnanılmaz değil mi? Bütün sorunlarımızın temeli neredeyse aynı gibi. Peki, yiyecek hassasiyetleri mide ve bağırsak sorunuysa, rahatsızlıklarımız, ciltte (kızarıklıklar), beyinde (baş ağrıları) veya eklemlerde (ağrı) nasıl ortaya çıkıyor?

İşte nedeni! Gastrointestinal (GI) sistemimiz, yiyecekleri sindirmekten ve emmekten çok daha fazlasını yapar. Gastrointestinal (GI) kanalının ayrıca bağımsız çalışan sinir sistemi (diğer adıyla enterik sinir sistemi) vardır.

Bu nedenle, GI yolu nörotransmiterler, hormonlar, kimyasal haberciler, enzimler ve bakteriler açısından zengindir. Aslında, vücudunuzun, tüm bağışıklık sisteminin %70’ine bile ev sahipliği yapıyor!

Gıda hassasiyetleri, sindirim sisteminin birçok sorununa, (mikrobiyal dengesizlikler, hareketlilik sorunları, detoksifikasyon anormallikleri ve bağırsak geçirgenliği) doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunabilir.

Buda, bağırsaktaki sorunların neden, migren, kronik ağrı, egzama, diğer kızarıklıklar, diğer birçok semptom ve sağlık probleminin yanı sıra beyin sisi gibi vücudun her yerinde ortaya çıkabileceğini açıklar. Bu nedenle, gıda hassasiyetlerine bağlı sorunlarınız için, birkaç hafta boyunca eliminasyon diyeti yapmanın, şimdiye kadar yapacağınız en derin diyet değişikliği olabileceği mantıklı geliyor.

Gıda Hassasiyeti Nedir? Gıda İntoleransı Nedir?

Amerikan Alerji Astım ve İmmünoloji Akademisine göre, “Bir kişi belirli bir yiyeceği sindirmekte güçlük çektiğinde gıda intoleransı veya gıda hassasiyeti ortaya çıkar.”

Gıda hassasiyetleri çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazen bu semptomlar rastgele olabilir ve bunları açıklayacak hastane teşhisiniz olmayabilir. Yine de bu semptomların çoğu, bir otoimmün durumla veya başka bir sağlık problemiyle ilişkili olabilir. (9)

 • Gıda hassasiyeti, bağışıklık sistemini içeren gıda alerjilerinden farklı olarak, bağırsağın belirli yiyeceklere ve bileşenlere zayıf tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu tepkiler genellikle birkaç şekilde ortaya çıkar:
 • İltihaplanma: Bazı yiyecekler bağırsak dokularını tahriş ederek vücutta semptomlara yol açar. Örneğin, kırmızı şarapta doğal olarak bulunan aminler kan damarlarını genişletebilir ve bazı insanlarda migreni tetikleyebilir.
 • Hazımsızlık: Sindirim sistemi belirli yiyecekleri düzgün şekilde parçalayamaz. Örneğin, laktoz intoleransını duymuşsunuzdur. Bazı insanların bağırsakları, süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindirmek için yeterli laktaz enzimi üretmez. Sonuç: gaz, şişkinlik ve ishaldir.

Gıda Hassasiyetlerinde Yaygın Olarak Şu Belirtiler Görülür:

Gıda hassasiyetlerinde yaygın olarak şu belirtiler görülür
Gıda hassasiyeti belirtileri
 • Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı
 • Anksiyete, depresyon veya diğer ruh hali sorunları
 • Asit reflü
 • Baş ağrısı veya migren
 • Beyin sisi ve konsantre olma zorluğu
 • Egzama, kızarıklıklar ve cilt tahrişi
 • Eklem ağrısı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Karın ağrıları
 • Şişkinlik
 • Yorgunluk
 • Çocuklarda DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) ve davranış sorunları

Eliminasyon Diyeti Bilimsel midir?

Eliminasyon diyet programının bilimsel yaklaşımını takip ederek, aynı zamanda sağlığınızı iyileştirirken hangi yiyeceklerin semptomlarınıza neden olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Bilimsel çalışmalar, eliminasyon diyet programının aşağıdakiler dahil çeşitli sağlık koşullarını büyük ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir:

 • Otoimmün sorunlar (10)
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS) (11)
 • Eozinofilik özofajit (EE) (12)
 • Dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) (13)
 • Egzama (14)

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti iki bölümden oluşur.

 1. Eleme aşaması
 2. Yeniden giriş aşaması

Eliminasyon diyetinde gıdaları eleme aşamasının da kendi içinde iki bileşeni vardır.

 1. Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 1. Bileşen: Zehirli Gıdalar
 2. Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 2. Bileşen: İnflamatuar Gıdalar

Eliminasyon Diyetinde Yasaklı Gıdalar Nelerdir?

Eliminasyon aşamasında, tüm zehirli ve İnflamatuar yiyecekleri, gıda hassasiyetlerinin yaygın suçlularını ve vücudunuzun iyi tolere edemeyeceğinden şüphelendiğiniz tüm yiyecekleri çıkaracaksınız. Şüphe duyduğunuzda, çıkarın ve daha iyi hissedip hissetmediğinize bakın.

Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 1. Bileşen: Zehirli Gıdalar

Zehirli gıdalar herkes için zararlıdır. Zehirli gıdalar, ağrı ve sızılara, iltihaplanmaya, sindirim sorunlarına, Candidaya, geçirgen bağırsak sorununa, otoimmün hastalıklara ve diğer sağlık sorunlarına yol açarlar. Bu nedenle, zehirli gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarmış olmalısınız. Onları yeniden tanıtmayacaksınız.

İnflamatuar gıdaların, herhangi bir sağlıklı ilaçsız yaşam biçiminde yeri yoktur.

Eliminasyon Programı Toksik Gıdalar

Eliminasyon Programı Zehirli Gıdalar

Eliminasyon Diyeti Zehirli Gıdalar

 • Şeker
 • Alkol
 • Kafein
 • GDO’lar
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Katkı maddeleri, koruyucular ve boyalar
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Trans veya hidrojene yağlar
 • Tüm işlenmiş gıdalar, abur cubur ve fast food gibi sözde gıdalar

Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 2. Bileşen: İnflamatuar Gıdalar

Eliminasyon diyetinin eleme aşamasının ikinci bileşeni, insanların genellikle duyarlı olduğu otoimmünite ve diğer sağlık sorunlarına neden olduğu bilinen İnflamatuar yiyecekleri çıkarmaktır.

Eliminasyon Diyeti İnflamatuar Gıdalar

Aşağıdaki gıda türleri, tüm gıda hassaiyetlerinin yaklaşık %90’ını oluşturur: (15)

Eliminasyon Diyeti Programı inflamatuar-gıdalar

Eliminasyon Diyeti Programı inflamatuar-gıdalar

 • Alkol
 • Gece gölgeleri (domates, biber, beyaz patates ve patlıcan)
 • Glüten
 • Maya
 • Mısır
 • Narenciye
 • Rafine / ilave şeker
 • Soya
 • Süt
 • Tahıllar ve baklagiller
 • Yer fıstığı
 • Yumurtalar

Gluten ve süt ürünleri en çok iltihaplı besinlerdir. Özellikle otoimmün veya tiroid rahatsızlığınız varsa veya bu koşulları önlemek istiyorsanız, bunları beslenmenize geri EKLEMEYİNİZ.

Hassas olabileceğinden şüphelendiğin diğer yiyecekleri de çıkarabilirsin. Örnek: Avokado veya kivinin semptomlarınızı tetiklediğinden şüpheleniyorsanız, bunları “kaçınma” listesine ekleyin ve şimdilik kaldırın.

Eliminasyon aşamasında bu yiyecekleri yemeyi tamamen bırakacaksınız. Bu katı beslenmeye bağlı kalmanız ve bu yiyeceklerden hiçbirini tüketmemeniz kesinlikle çok önemlidir.

Gluten veya maya içeren küçük bir parça ekmek, küçük bir yudum süt veya ince bir dilim domates bile gıda intoleransı semptomları yaratan potansiyel bir bağışıklık tepkisi başlatabilir. Eliminasyon diyeti, yalnızca bu gıdalardan %100 uzak durursanız işe yarar.

Her şeyi aldınız elimizden peki ne yemeliyiz. Aslında her şeyi değil zararlı olupta sizin zararını fark etmediğiniz sizi hasta edenleri çıkardık.

Eliminasyon Diyetinde Yenecek Sağlıklı Gıdalar

Eliminasyon Diyetinde Yenecek Sağlıklı Gıdalar

Eliminasyon Diyetinde Hangi Gıdaları Yemeliyiz?

Sağlığınıza iyi gelecek ve tüketirken çok mutlu olacağınız gıdalar:

 • Gece gölgeleri hariç çoğu sebze
 • Narenciye hariç çoğu meyve
 • Merada otlayan hayvan eti.
 • Avcılıkla yakalanmış balıklar.
 • Süt ve ürünleri yerine Hindistan cevizi sütü ve ürünlerini kullanabilirsiniz.
 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar
 • Baharatlar ve otlar
 • Yeşil meyve suları ve smoothie ler
 • Bitki çayı ve su

Eliminasyon diyeti, genelde yaklaşık 3-6 hafta sürer. Antikorların bağışıklık sisteminizin gıdalara olumsuz tepki verdiğinde oluşturduğu proteinlerin dağılmasının yaklaşık üç hafta sürdüğüne inanılıyor. Bu nedenle, genellikle bir kişinin hassasiyetleri tamamen tedavi etmesi ve semptomlarındaki iyileşmeleri fark etmesi için gereken minimum süredir.

Eliminasyon diyetinde hangi gıdalar yenir hangileri yenmez, tek tek sizler için belirledik. Otoimmün Eliminasyon diyeti yapmak isteyenler Eliminasyon Diyeti 5 Haftalık Gıda Listesi makalemizden okuyabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Bitiminde Gıdalar Tekrar Nasıl Yenir?

Eleme aşamasından sonra, bir kez daha çıkardığınız her yiyeceği yeniden sunmaya hazırsınız (zehirli yiyecekler hariç!). Ancak, hepsini aynı anda geri eklemeyeceksiniz.

Yeniden giriş aşaması, kişisel gıda tetikleyicilerinizi belirlemek için semptomlarınıza dikkat ederken çok yavaş ve teker teker yiyecekleri yeniden tanıtacağınız çok özel bir süreçtir.

Yeniden tanıtmak için ilk yemeğinizi seçecek ve üç gün boyunca günde üç kez yiyeceksiniz. Bu şekilde, semptomlarla sonuçlanan fark edilebilir ve kesin bir bağışıklık tepkisi olup olmadığını görmek için sisteminizi adeta körüklüyorsunuz.

Seçtiğiniz gıda, iltihaplanmaya neden oluyorsa, bir gıda duyarlılığını düşündüren bir tür bedensel reaksiyon veya semptomla sonuçlanacaktır. Bu yiyeceğin sonucunu öğrendikten sonra, yeni bir yiyeceğe yeniden başlamadan önce üç gün boyunca eleme aşamasına geri dönün.

Üç gün sonra, aynı işlemi izleyerek bir sonraki yiyeceğe geçebilirsiniz. Sadece birer birer gidin.

Eliminasyon Diyeti Sonunda Gıdalar Eklenirken Nelere Dikkat Edilir?

 • Her seferinde tek bir gıda deneyin.
 • Her yeniden giriş gıdasını, 3 gün boyunca, günde 3 kez yiyin.
 • Gıda günlüğü tutarak, belirtileri varsa neler olduğunu veya yok diye yazarak kaydedin.
 • Her yemekten sonra üç gün boyunca eliminasyon aşamasına geri dönün.
 • Bir reaksiyonunuz varsa, eklediğiniz gıdayı çıkarıp ve semptomsuz olana kadar eliminasyon aşamasına geri dönün.
 • Giriş yaptığınız gıdada sorun yoksa diğer gıdaları deneyene kadar onu yemeyin.
 • Yeniden giriş aşamasını tamamladıktan sonra tüm güvenli gıdaları tekrar ekleyin (herhangi bir önemli semptom fark etmemiş olsanız bile beslenmenize gluten veya süt ürünleri kesinlikle eklemeyin).

Gıdaları yeniden beslenmenize eklerken, hangi gıdaların bir reaksiyonu tetiklediğini görmek için vücudunuzun sinyallerine çok dikkat etmeniz önemlidir. Gıda günlüğü tutmak, yavaş yemek, çok çiğnemek, su içme kurallarına dikkat etmek ve vücudunuzla uyum içinde kalmak bu aşamada çok yararlıdır.

Eliminasyon Programı Yeniden Giriş

Eliminasyon Diyeti Bitiminde Gıdalar Tekrar Nasıl Yenir?

Gıdaları Eklerken Vücudunuzu Dinleyin!

Eliminasyon diyet programına başlamak aydınlatıcı ve güçlendirici bir süreçtir. Vücudunuz en iyisini bilir. Dinleyin, dikkat edin ve O’na güvenin. Eliminasyon diyeti yaparak sağlığınızı koruyabilir ve tam olarak vücudunuzun istediği gibi değişiklikler yapabilirsiniz. Rahatsız edici günlük belirtilerinize son verebilir ve sonunda sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Gıda alerjileri, şiddetli ve sıklıkla ani bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek aşırı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyona yol açar.

Eliminasyon Diyetini Kimler Yapmalıdır?

Çoğu sağlık uzmanı tarafından, herkesin hayatında en az bir kez bir tür eliminasyon programı yapması önerilir, çünkü birçok insan, onlarsız yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyene kadar semptomlarının olduğunu fark etmez.

Örneğin, sık sık baş ağrısı ya da sivilce çıkması yaşadığınızı düşünebilirsiniz, ancak bir eliminasyon programı yaptıktan sonra, yediğiniz yiyeceklerde değişiklik yaptığınızda bu semptomların düzeldiğini fark edebilirsiniz.

Eliminasyon Diyetinin Kimlere Faydası Vardır?

 • Otoimmün hastalık veya metabolik sendromla mücadele eden herkes
 • İltihaptan kaynaklanan vücut ağrıları ve sancıları olan kişiler
 • Cilt tahrişi, lekeleri ve kızarıklıkları olanlar
 • Sağlıklı beslenmesine rağmen enerji seviyesi düşük olan herkes
 • Halen semptomları ve bilinen gıda alerjisi olan herkes (çoğu zaman gluten gibi bir alerji türü, süt ürünleri gibi diğer hassasiyet türleriyle bağlantılı olabilir)

Eliminasyon Diyeti Hangi Belirtilere Yardımcı Olabilir?

Alerjileri ve hassasiyetleri belirlemek ve ortadan kaldırmak, genel sağlık için hayati önem taşır. Devam eden, tanımlanamayan bir duyarlılıkla mücadele ettiğinizde, vücudunuz sürekli olarak çeşitli şekillerde zarar verebilecek iltihaplı yanıtlar gönderir.

Gıda duyarlılıkları ve alerjilerde, sıklıkla aşağıdaki semptomlar görülür:

Gıda duyarlılıkları ve alerjilerde, sıklıkla aşağıdaki semptomlar görülür:

Gıda duyarlılıkları ve alerjilerde, sıklıkla aşağıdaki semptomlar görülür:

 • Adrenal yorgunluk
 • Artrit
 • Artrit kaynaklı kas ve eklem ağrısı
 • Astım
 • Ateroskleroz (kalp hastalığının habercisi olan arterlerin sertleşmesi)
 • Besin eksiklikleri
 • Böbrek ve safra kesesi sorunları
 • DEHB gibi öğrenme güçlükleri
 • Depresyon ve anksiyete dahil duygu durum bozuklukları
 • Egzama, kurdeşen ve sivilce gibi cilt alevlenmeleri
 • Kilo alımı ve obezite
 • Kronik yorgunluk
 • Migren baş ağrıları
 • Otoimmün bozukluklar
 • Parkinson ve demans dahil bilişsel gerileme ve nörodejeneratif hastalıklar
 • Uykusuzluk / Aşırı Uyuma

Alternatif ve Tamamlayıcı Terapiler’de yayınlanan 2019 raporuna göre, çok semptomatik 50 yaşındaki bir kadın 9 hafta boyunca eliminasyon programını takip ettiğinde semptomlarda azalma ve besin alımında iyileşme yaşadı. Araştırmacılar, bu sorunlu yiyeceklerin ortadan kaldırılmasının bağışıklık sistemi üzerindeki yükü hafiflettiğini ve vücudun onarılmasına ve iyileşmesine izin verdiğini öne sürüyor. (16)

Alerjik reaksiyonlar, aşağıdaki semptomları içerebilir:

 • Baş dönmesi veya baygınlık hissi
 • Boğaz sorunları, yutma güçlüğü
 • Hırıltı
 • Konuşma veya nefes alma yeteneğini etkileyen dilin şişmesi
 • Kurdeşen
 • Kusma ve / veya mide krampları
 • Nefes darlığı
 • Soluk veya mavi cilt rengi
 • Tekrarlayan öksürük
 • Zayıf nabız

Eliminasyon Diyetinde Neden Yasaklı Gıdalar var?

Neden bu yiyecekler? Maryland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacıya göre, yalnızca ABD’de 1,5 milyondan fazla insan gluten duyarlılığından muzdarip. İnsanların büyük bir kısmı, gluten alerjisi, tahammülsüzlük veya duyarlılıktan kaynaklanan bir tür olumsuz İnflamatuar yanıtla glutene tepki gösterir.

Süt alerjisi de yaygındır çünkü standart süt pastörizasyonu alerjiye neden olabilecek gerekli enzimleri yok eder. Birçok büyük baş hayvanların sütü, hem gıda hem de mevsimsel alerjiler için ortak bir tetikleyici olan beta kazein A1 olarak bilinen bir tür protein içerir. (17)

Soya ve mısırı neden keselim? Soya ve mısır dünyadaki en büyük iki GDO ürünüdür. Mısır ve soya ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ından daha fazlası, genetiği değiştirilmiş tohumların türevleridir. Yer fıstığı ve turunçgiller de genellikle alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bu arada, birçok çalışma, soya gibi yaygın bir alerjene alerjiniz veya duyarlı olduğunuzda, yer fıstığı gibi bir başkasına da alerjiniz olma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, yaygın alerjen gıdalardaki protein parçacıklarının birbirine çok benzemesi ve benzer iltihaplı reaksiyonlara neden olmasıdır. (18)

Hidrojen yağlar vücutta kronik iltihaplanma yaratır ve hastalığa neden olabilir. Öte yandan, iyi yağlar hormon üretimi, kilo kaybı, hücresel iyileşme ve anti enflamasyon için gereklidir.

Şeker, önemsiz miktarda vitamin ve mineral sunan bir anti-besin maddesidir, ayrıca iltihaplanmayı ve düşük enerjiyi teşvik eden yüksek glikoz ve insülin seviyelerine neden olur.

Kırmızı şarap veya gluten içeren biralar gibi bazı alkoller, alerjik reaksiyonlar ve sindirim semptomları oluşturabilir. Ama yapmasalar bile, vücudun kendi kendini detoksifiye etmesine yardımcı olmak için tüm alkolü ortadan kaldırmak en iyisidir. Alkol, bağırsaktaki maya ve zararlı bakteri büyümesini artırabilir, enerji seviyelerini düşürebilir, ruh halinizi bozabilir ve yalnızca sağlıkla ilgili mevcut sorunları karmaşıklaştırabilir.

Gece gölgeleri! Gıda hassasiyetleri, alerjiler, otoimmün hastalıklar, iltihaplı bağırsak hastalığı veya geçirgen bağırsak sendromu ile mücadele eden bir kişiyseniz, patlıcangiller adı verilen bir sebze sınıfının sağlık durumunuza katkıda bulunma ihtimali vardır. Nightshade yani gece gölgesi sebzeleri çoğu insan için tamamen sağlıklıdır, ancak birkaçı için buğday veya süt ürünlerine benzer bir tetikleyici görevi görebilir ve büyük bağışıklık reaksiyonlarına neden olabilir. En çok yenenler gece gölgesi sebzeleri: patlıcan, patates, domates ve biberdir.

Eliminasyon Diyetinin Yan Etkileri Var mıdır?

Beslenmenizi önemli ölçüde değiştirdiğinizde, vücudunuzun tepki vermesi normaldir, özellikle eliminasyon diyetinde bu durum daha sık görülür.

Bazı insanlar eliminasyon diyetinde çok çabuk inanılmaz değişim görse de, diğerleri daha iyi hissetmeden önce kötü semptomlar yaşayabilirler.

Bunun nedeni: Eliminasyon diyeti, hızlı ve etkili bir değişik sağlar. Normal bir antrenmandan sonra yüksek yoğunluklu koşuya çıkmak gibidir.

Bu, özellikle yüksek miktarda kafein, şeker ve çok işlenmiş rafine gıdaları kullanımından sonra bu gıdaları sıfıra indirdiğinizde yaşanır.

Sonuç olarak, başlangıçta birkaç günden bir haftaya kadar baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik veya ciltte alevlenme gibi yoksunluk belirtileri fark edebilirsiniz.

Eliminasyon Diyetiyle İlgili Sayfada Geçen Araştırmaların Bilimsel Kaynakları

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

&Ldquo;Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerinde 2 yanıtı

 • Halil Çınarcık
  6:40 PM'de 9 Ocak 2021

  3 haftadır bu diyeti yapıyorum. başlarda çok çekincelerim vardı ama ilk haftayı geçtikten sonra çok rahatladım ilk bir iki günü atlatınca sonrasında inanılmaz bir özgüven geliyo doğrusu

Yoruma kapalı.

Instagram