Reklam
Sağlık

Ateşböceklerini Bahçenize Nasıl Çekersiniz? Daha Sağlıklı Bahçeler Yaratmak İçin Neler Yapılabilir?

Reklam

Ateşböcekleri, bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ve aydınlatma sağlayan bir böcek türü olarak bilinmektedir. Bu böcekler, kanatlı diskotek ışıkları gibi gece gökyüzünü aydınlatma gücüne sahiptir. Dünyadaki pek çok böcek gibi, ateşböcekleri de nesli tükenmekte olan bir böcek topluluğudur. Dünyadaki böceklerin yüzde 45’inin ölümü son 10-20 yılda gerçekleşmiştir.

Nane Yağının İnanılmaz 15 Faydası Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Mart dolunayı “Solucan Ay” olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi, çiftçi Almanak’a göre, bu dolunayın kışın son dolunayı olması ve toprakların çözülmesi ile solucan, sümüklü böcek gibi hayvanları uykudan uyandırıp yüzeye çıkarmasıdır. {1*}

Reklam

Delaware Üniversitesi’nde böcek bilimi profesörü, Bringing Nature Home ve Nature’s Best Hope’un yazarı olan Doug Tallamy’e göre böcekler dünyayı yönetmektedir ve böcekleri kaybedersek varlığımız sona erecektir. {2*} {3*} Bu konuda, insanların yapabileceği şey, bahçelerinin her alanını böcek dostu hale getirmektir. Örneğin ateşböceklerini bahçenize nasıl çekeceğinizi öğrenmek, yaz akşamlarında ışık gösterileri izliyor gibi hissetmenize ve bahçe ya da yeşilliklerde biyolojik çeşitliliği korumanın keyfini yaşamanıza fayda sağlamaktadır.

Ateşböceklerini Bahçenize Nasıl Çekersiniz?

Böcekler dünyada bulunan tüm bitkilerin yüzde 80’ini, çiçekli bitkilerin yüzde 90’ını tozlaştırarak yeni tohumlar oluşturmaktadır. Bu durum tarımın devam edebilmesi için ve üretim süreçlerinin kolaylaşması için oldukça önemlidir. Tallamy, yaşamı sürdüren bu bitkilerin ve böceklerin olmadığı bir gezegende yaşamanın bir seçenek olmadığını söylemektedir. Böcekler, tüm besin ağını destekleyen besin ağı temelleridir diyerek böceklerin, insanlar için önemini açıklamaktadır.

Böceklerin öneminin bilincine vararak bahçelerimizde düzenlemeler yapmamız gerekmektedir. Olumlu bir değişim için çimleri farklı şekilde ekmek ve düzenlemek, ateşböceklerinin yaşayabileceği bir bahçe oluşturmaya odaklanmak oldukça önemlidir. Bu noktada hem çocukların hem de yetişkinlerin dikkatini çeken ateşböceklerini yakından tanımak önemsenmelidir.

 • Türkiye’nin her yerinde ateşböcekleri bulunmaktadır.
 • Ateşböceklerinin bazı türlerinde larva ve yumurtalar bile parlamaktadır. Bu manzara genellikle sonbaharda görülmektedir.
 • Ateşböcekleri larva halindeyken rahatsız edilmezse 1-2 yıl yaşamaktadır. Ancak bu böcekler, büyüdükten sonra sadece birkaç hafta hayatta kalmaktadır ve bu sürede üremeye çalışmaktadır. {4*}
 • Ateşböceklerinin gün geçtikçe sayılarının azaldığı bilinmektedir. Bu sebeple böceklerin neslinin tükenmemesi için insanların yardımına ihtiyaçları bulunmaktadır.
 • Erken ölümlere ve iklim değişikliğine neden olan kirliliğin artması, ateşböceklerinin yaşamını tehdit etmektedir.
 • Ateşböcekleri, esas olarak etoburdur ve larva halindeyken salyangoz, sümüklü böcek ve solucan yerler.
 • Ateşböceğinin kuyruğunda bulunan kimyasallar, tıpta hastalıklı hücrelerdeki anormallikleri bulmaya ve gıda bozulmalarını algılamaya yardımcı olmaktadır.
 • Ateşböceğinin kuyruğundaki kimyasallar ile oluşturulan elektronik detektörler, uzayda yaşam aramaya da yardımcı olmak için uzay araçlarına konulmaktadır.
Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivrisinek Isırığının Çok Şişmesi Neden Olur? Tıkla ve Öğren

Tırmıklamayı ve Yaprak Üfleyicileri Bırakın

Tallamy, ateşböceklerinin sayısının sürekli düşmesinin nedenini böceklerin yaşadığı yerlere davranış şeklimiz olarak belirlemiştir. Ateşböceklerini arka ya da ön bahçenize çekmek için, yere biraz yaprak ve ot çöpü bırakmak oldukça önemlidir. Çimlerinizin bir kısmına bunu yaptığınızda ilk adımı atmış ve ateş böceği larvalarına kışı geçirebilecekleri bir yer vermiş olursunuz.

Reklam

Yaprak üfleme makineleri kullanmak ya da tırmıklama yapmak, ateşböceği dostu olma şansınızı yok etmektedir. Çünkü yaprakları tırmıklayıp atmak, böceklerin yaşadıkları yeri atmak demektir. Ayrıca çim ve bahçe biçme aletlerinin insan sağlığı için de zararları bulunmaktadır; {5*}

 • Benzinle çalışan çim ve bahçe ekipmanı, akciğer iltihabı ve erken ölümle de bağlantılı olan güçlü bir kanserojen ve kirli madde yaymaktadır.
 • Gazla çalışan yaprak üfleyiciler ve çim biçme makinelerinden kaynaklanan maddeler, kansere neden olan ilk dört bileşikten üçünü içermektedir.
 • Benzinle çalışan çim ve bahçe ekipmanlarının kullanımı, kanser, kalp krizi, felç, kalp yetmezliği, astım, KOAH ve muhtemelen otizm ile bağlantılıdır.

Biçme Yapılmayan Bir Bahçe Bölgesi Belirleyin

Bahçenin bir kısmını bahçeden ayrı bölüm gibi değerlendirmek önemlidir. Araştırmalara göre ateşböcekleri, uzun otları sevmekte ve gündüzleri çoğunlukla yere yakın durmaktadır. {6*} Geceleri de yukarı tırmanarak enerjilerini salmakta ve uçmaya başlamaktadır. Çimleri düzenli biçmek, bitki örtüsünü kurutur. Bu kuru ortam, larvaların beslendiği salyangoz ya da sümüklü böcekleri öldürmektedir. {7*}

Bahçenizde ve çimlerde düzen sağlayarak her türlü böcek, kuş ve bitkiye sağlıklı bir ortam yaratmak hem çevresel ve ekonomik yönden hem de insan sağlığı için oldukça önemlidir. {8*} Araştırmalar, doğal arazilerin uzun süreli kanser koruması sağladığını ve steril alanlar olduğunu ifade etmektedir. Kimyasal bazlı çim uygulamalarının yağmur suyunun toprağa sızmasını azalttığı ve bu durumun erozyonu arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca toprağı kurutarak mantar üretimi için kaynakları azaltmaktadır.

 • Bahçenize yerli bitkileri ekmeyi tercih edin.
 • Yaprak çöpleri, kuş yuvaları ve arı kovanlarını koruyun.
 • Sebze, mantar, meyve ağaçları ve çalılar ile doğal bir bahçe tasarımı yapın ve kendi gıdanızı yetiştirin.

Böylece daha insani ve çevre dostu bir peyzaj yaratabilirsiniz. Çocuklarının ve torunlarının geleceğini önemseyen kişilerin bu adımları atması gerektiği bilinmektedir. Değişim yaşanan her bahçe, başka bahçelerin de doğa dostu hale gelmesine yardımcı olacak ve iklim sorunlarının çözümüne olumlu katkı sağlayacaktır.

İstilacı Bitki Denen Zararlı Bitki Türlerini Temizleyin

İstilacı türler denilen bitkiler, ekosisteme dahil olan ve hızlı yayılan otlardır. Ayrıca bu otlar, ekonomik ve çevresel zarara neden olmaktadır. {9*} Yerli ve yabancı türleri bulunan bu bitkilerin bazıları, insan sağlığına da zarar verebilmektedir. Tallamy, istilacı bitkileri tanımlarken “ekolojik tümörler” tamlamasını kullanmıştır. Hızlı büyüyen ve yayılan bitkiler olduklarından ekolojik dengeyi bozmakta ve topraktaki besinlerin hepsini kendisi emmektedir. Ayrıca Lyme denilen bir hastalık yayma ihtimalleri de bulunmaktadır.

Reklam

Yerli Bitkiler Dikin

Yerli bitkiler, belirli bir alanda büyümek üzere evrimleşmiş bitkilerdir. Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu, yerel bitkileri “en sürdürülebilir yaşam alanı sunan ve insan olmayan belirli bir bölgede, ekosistemde ya da habitatta doğal olarak meydana gelebilir” şeklinde tanımlamaktadır. {10*} Yerli bitkilerin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır; {11*}

 • Zirai ilaç ve gübre gerektirmeyen bu bitkiler, sizi ve ailenizi kanser, otizm ve hormon sorunlarına neden olan kimyasallardan korur.
 • Biçme gerektirmediği için hava kirliliği yaratmaz.
 • Yağmur suyu akışını azaltır ve yeraltı suyu kaynaklarını besler. Bu sayede sel riskini ve erozyonu önler.
 • Yerli bitkiler, diğer türlerden daha az iş gerektirir ve bize sevdiğimiz şeyleri yapmak için zaman kalır.
 • Yerel ekosistemlere denge ve sağlık getirerek yaban hayatı için yiyecek ve barınak sağlar
 • Büyüme aşamasında az su yeterli geldiği için su tasarrufu sağlar.
 • Kelebekler için barınma alanı sağlar.
Ekoterapi: Doğanın İyileştirici Gücü İçin Buraya Tıklayın.

Bahçeniz Karanlık Olsun

Bahçeye aydınlatma eklemekten ve sundurma ışıkları kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Işık kirliliği, birçok böceğin sağlığını tehdit eden ciddi bir sorundur. Bu böceklere, ateş böcekleri de dahildir. Gece ışıkları, böceklerin gece yolculuklarında yönlerini bulma duygularını bozmaktadır. Ayrıca dış mekân aydınlatmaları, güveler için de öldürücü olmaktadır.

Güve tırtılları, kuşlar için en büyük besin kaynağıdır. Bu nedenle, bahçedeki aydınlatmaları ortadan kaldırmak, kuşların bahçeye gelmesine katkı sağlamaktadır. Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, hareket sensörlü bir ışık kullanmak önerilmektedir. Sarı LED ampuller, böcekler için daha az tehlikelidir ve onları tercih etmeniz önerilir.

Bonus öneri: Sümüklü Böcekleri Kullanın

Ateşböceklerinin larva aşamasında avladıkları ve en sevdikleri yemekler sümüklü böceklerdir. Bu nedenle, kulübe yanı ve gölge yerlerde doğal bahçe bırakmak, bu noktalarda sümüklü böcek yaratacak ve ateşböceklerini buraya yaklaştıracaktır.

Kaynaklar

{1*} https://www.farmersalmanac.com/march-full-worm-moon-16992

{2*} https://www.amazon.com/Natures-Best-Hope-Approach-Conservation-ebook/dp/B07NMH5GH5

{3*} https://www.amazon.com/Bringing-Nature-Home-Wildlife-Expanded/dp/0881929921/ref=tmm_pap_swatch_0

{4*} https://www.firefly.org/facts-about-fireflies.html

{5*} https://www.epa.gov/sites/default/files/2015-09/documents/banks.pdf

{6*} https://www.firefly.org/firefly-habitat.html

{7*} https://news.temple.edu/news/2020-02-26/temple-invites-visitors-ungarden-their-gardens

{8*} https://www.unep-wcmc.org/resources-and-data/global-biodiversity-outlook-4

{9*} https://www.invasivespeciesinfo.gov/what-are-invasive-species

{10*} https://www.nwf.org/Garden-for-Wildlife/about/native-plants

{11*} https://www.fs.fed.us/wildflowers/Native_Plant_Materials/Native_Gardening/index.shtml

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu