3 Adımda Candida Temizliği

Aşırı Mantar Çoğalması Candida

Candida kötü değildir, onu kötü yapan çok fazla olmasıdır. Vücutta iyi ve kötü bakteriler dengede olmak zorundalar yani bakterilerin toplamında vücutta %80 iyi, %20 sini kötü bakteri oluşturur. Kötü olanlar çoğaldığı zaman sorun o zaman başlar.

Candida (tam ismi Candida albicans) doğal olarak beden üzerindeki iç yüzeylerde (ağız, bağırsak, vajina) bulunan bir mantar türü. Candida aslında zararlı bir mantar değil. Doğal olarak vücut yüzeylerinde bulunuyor. Ayrıca bağırsaktaki emilim ve sindirim süreçlerine yardım ediyor. Yani eğer doğru sayıda candida mantarına sahipseniz onları size çalışması için kullanırsınız. Fakat bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilenden fazla miktar çıkarsa durum değişiyor ve candida bir hastalık halini alıyor.

Aşırı Mantar Çoğalması Şikayetleri

Candida Savaşında 3 Silahşör Metodu!
 • Ankilozan spondilit, haşimato tiroidi, romatoid artrit, ülseratif kolit, lupus, psöriyazis (sedef hastalığı), sklerodermi ya da multipleskleroz gibi bir otoimmün hastalığım var.
 • Ayak mantarı, saçkıran ya da ayak tırnağı mantarı gibi cilt ya da tırnak mantarı enfeksiyonlarım var.
 • Kronik yorgunluk ya da fibromiyaljiden şikayetçiyim veya sürekli yorgunum.
 • Şişkinlik, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunlarım var.
 • Konsantre olmakta güçlük çekiyorum, hafızam zayıf, dikkatimi toplayamıyorum, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun yanında bilinç bulanıklığı sorunlarım var.
 • Egzama, psöriyazis (sedef hastalığı), ürtiker, gül hastalığı ya da açıklanamayan döküntü gibi cilt sorunlarım var.
 • Çabuk sinirleniyorum ve/veya sık sık ruh hali değişiklikleri, anksiyete ya da depresyon yaşıyorum.
 • Vajinal mantar enfeksiyonum oluyor, rektal kaşıntı ya da vajinal kaşıntı yaşıyorum.
 • Mevsim alerjilerim oluyor ya da kulaklarım kaşınıyor.
 • Şekere ve rafine karbonhidrata aşeriyorum.

Yukarıdaki üç veya daha fazla şikayetiniz varsa aşırı mantar çoğalmanız var demektir. Bu durumda Aşırı Mantar Çoğalması ve SIBO Beslenme düzenini uygulayınız.

Özellikle kendinizi aşırı mantar çoğalması dolayısıyla tedavi ediyorsanız, tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyelerinizi daha sık ölçtürmeniz gerekir. Çoğu hastanın yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri için aldığı ilaçların, 35 günlük beslenmeyi yaşam şekli olarak devam ettirdiklerinde bıraktığı gözlemlenmiştir.

İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo)

SIBO kelimesi “Small Intestinal Bacterial Overgrowth” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.  Türkçesi; “ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi” dir. Konunun bundan sonraki bölümlerinde biz de bu hastalığın adını SIBO kısaltması ile kullanacağız.

İnce bağırsağın gıdaların sindirimi ve besin unsurlarının emiliminde önemli görevleri vardır. İnce bağırsaklar bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşan yaygın bir lenfoid hücre ağını da içermesi sebebiyle ayrıca bağışıklık sisteminin de önemli bir parçasıdır. İnce bağırsak florasını oluşturan bakterilerin sayısının ve çeşidinin dengeli olması genel sağlık için çok önemlidir.

Flora sağlıklı ise ince bağırsağa başka zararlı bakterilerin yerleşmesine izin vermez. İnce bağırsak florası K vitamini, B12 ve folat gibi vücut için elzem olan vitaminlerin sentezinde de görev alır. Sağlıklı bir sindirim fonksiyonunu yerine getirebilmek için ince bağırsağın yapması gereken kasılmaların ve gıdaları ileriye doğru ilerleten periyodik hareketlerin oluşmasında da buradaki bakterilerin önemli bir etkisinin olduğu gösterilmiştir. Yani ince bağırsaktaki bakteri florası bozulduğunda bağırsak hareketleri de bozulmakta ve ince bağırsağın ve dolayısı ile tüm sindirim sisteminin işlevi bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.

Gerek ince bağırsak, gerekse kalın bağırsakta belli bir sayıda bakteri bulunması normaldir. Ancak bu bakterilerin türleri ve sayıları birbirinden farklıdır. İnce bağırsaktaki bakteri sayısının olması gereken seviyenin çok üzerinde artması ve/veya ince bağırsakta olmaması gereken bakteri türlerinin bu bölgede yerleşim göstermesi durumu SIBO olarak adlandırılmaktadır.

İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo) Şikayetleri

İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması (Sibo)
 1. Bana hassas bağırsak sendromu ya da inflamatuar bağırsak hastalığı teşhisi kondu.
 2. Yemeklerden sonra şişkinlik hissediyorum ya da çoğu zaman şişkinlik yaşıyorum.
 3. Gazım, karın ağrım ya da kramplarım oluyor.
 4. Dışkılarım kokulu, gevşek.
 5. Glüten, süt ürünleri, soya ya da mısır gibi gıdalara hassasiyetim var.
 6. Histamin hassasiyetim var.
 7. Eklemlerim ağrıyor.
 8. Sürekli yorgun hissediyorum.
 9. Egzama, psöriyazis (sedef hastalığı), ürtiker, rozasea (gül hastalığı) ya da açıklanamayan döküntü gibi cilt sorunlarım var.
 10. Astımım veya solunumla ilgili başka sorunlarım var.
 11. Kendimi depresif ve umutsuz hissediyorum.
 12. Bana B12 noksanlığı teşhisi kondu.

Eğer yukarıdaki üç veya daha fazla seçeneği işaretlediyseniz SIBO testiniz pozitif çıkmış demektir. Bu durumda Aşırı Mantar Çoğalması ve SIBO Beslenme düzenini uygulayınız.

Candida ve Sibo Beslenme Düzeni

Aşırı mantar çoğalmanızı ve/veya incebağırsakta aşırı bakteri çoğalmasını uzun aralıklı beslenerek, bağırsak için verdiğimiz önerileri yaparak, mantar ve bakteriyi çok sevdikleri şekerli ve nişastalı gıdalardan mahrum ederek tedavi edeceksiniz. Önümüzdeki 35 gün boyunca sistemi uygularken karbonhidrat tüketiminizi de azaltmalısınız. Günde iki kaseden fazla karbonhidratlı sebze (tatlı patates, balkabağı, sakızkabağı ) ve bir kaseden fazla meyve tüketmemenizi öneririm. Elma sirkesi dışındaki tüm sirkeleri de hayatınızdan çıkarmalısınız. Evinizde yaptığınız sirkende kullanılan elmanın organik olmasına dikkat ediniz.

Her gün sabah aç karnına 1 diş sarımsak soyup çatlatıp çiğnemeden yutun. 1 hafta sonra 3 e çıkarın. 15 gün kullanın. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri sarımsak öldürür. Sarımsak çin üretimi olmasın yerli ve doğal gübreli olmasına dikkat edin.

Aşırı Mantar Çoğalması, Sibo ve Parazitler İçin Tavsiyeler

• Demir dikeni Özü, Pelin otu Özü, Berberin Sülfat, Greyfurt Özü, Karamuk Özü, Ayıüzümü Özü, Karaceviz Özü, Bu gıdaların en az dördünün olduğu takviye veya gıdalardan dört tanesini uygun ve ölçülü kullanabilirsiniz.

• Kaprilik asit takviyesi veya düzenli organik Hindistan cevizi yağı kullanın

SİBO ve Candida için Probiyotikler

Günde sabah 25+ milyar, akşam 25+ milyar, toplam 50+milyar lık Probiyotik türü (soya, süt ürünleri, buğday gibi) herhangi bir gıdanın içinde yetiştirilen probiyotikler olmamalı.

VEYA Günde 1240 mg toprak-tabanlı probiyotik karışımı alın.

Detaylı tedavi ve uygulama tavsiyelerini bir sonraki Bağırsak Tedavisi paylaşımında görebilirsiniz.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram