ağır-metaller-nerede-bulunur

Ağır Metaller Nerede Bulunur?

Pek çok insan ağır metaller yüzünden fazladan toksik yükle karşı karşıyadır. Bu, ağır metallere çok fazla maruz kalmış insanlarda hastalıklar kaçınılmaz olmuştur. Ağır metaller; gümüş diş dolguları (amalgam), ton, kılıçbalığı ve diğer büyük cıva dolu balıklar yönünden zengin bir beslenme ya da başka türden çevresel maruz kalışlardır. Beslenmenizi belirttiğimiz ölçülerde uyguladığınızı düşünüyorsanız ve halen ilerleme kaydedememişseniz, ağır metallere bakmanız gerekmektedir. Otoimmün hastalığı olan ya da ölçeğin bir noktasında bulunan kişilerin alüminyum, arsenik, kadmiyum, cıva ve kurşundan da etkilendiği görülmüştür.

“Ağır metaller” tam olarak nedir? Ağır metaller, düşük konsantrasyonlarda bile toksik ve çok tehlikeli olabilen elementlerdir. Toksisiteye (veya “zehirlenmeye”) neden olabilecek ağır metaller şunları içerir: (1)

 • Civa
 • Arsenik
 • Kadmiyum
 • Alüminyum
 • Nikel
 • Uranyum
 • Talyum
 • Diğer tanımlar manganez, demir, lityum, çinko ve kalsiyumdur (evet, belirli koşullar altında çok yüksek seviyelerde temel mineraller bile tehlikeli hale gelebilir)

Scientific World Journal’daki bir rapora göre , “Arsenik, kadmiyum, kurşun ve cıva gibi toksik metaller her yerde bulunur, insan homeostazında yararlı bir role sahip değildir ve bulaşıcı olmayan kronik hastalığa katkıda bulunur.” (2)

https://www.youtube.com/watch?v=7_tCi4vkjEQ

En yaygın görülen ağır metaller

Ağır Metaller: Kurşun

1970’li yıllarda Amerika’da, ne yazıkki çok geç olarak 2004 yılında Türkiye’de benzine kurşun eklemek yasaklandı. Fakat temizlenmesi bu hava kirliliği ile uzun yıllar sürecek gibi görünüyor. Kurşun eskiden boyada da kullanılırdı ve eski borularda hala rastlanabilir. Her ne kadar su arıtma tesislerinde suların kurşunsuz olduğu kontrol edilse de evinize ulaşan borular eskiden kalmaysa kayda değer ölçüde kurşun alıyor olabilirsiniz.

İşte size toksik ağır metal için havalı bir yer; dudaklarnız. Dört yüz kadar ruj rengi eser miktarda kurşun içerir. Rujlardaki kurşun için verilen savaş 1990’lu yıllardan beri şiddetle sürüyor. Dudaklarınızda zehir olması düşüncesi canınızı sıkıyorsa, ya kullanmayın ya da yiyebileceğiniz kadar güvenli bir ürün varsa o nu kullanın, sonuç olarak yiyemediğiniz bir kozmetik ürününü kullanmak çok sakıncalıdır. Çin’den gelen seramik mamülleriyle oyuncaklar başka bir kurşun kaynağıdır, çünkü onların toksik ürün standartları bizimkilerden bile daha düşük. Türkiye nüfusunda kurşunun yaygın görüldüğü aşikardır.

Bu arada araştırmacılar kurşunla lupus arasında pek çok bağlantı bulduğu için, kurşunun başka otoimmün hastalıklara yol açması muhtemeldir, çünkü hastalık farklı olsa da başlamasının sebepleri aynıdır.

Ağır Metaller Nerede Bulunur?

Ağır Metaller: Cıva Hangi Ürünlerde Bulunur?

Pek çok insan cıvaya maruz kalır, neden mi? Cıvanın ne kadar çok yerde bulunduğunu düşündüğünüzde maruz kalmamak elde değildir.

 • Kozmetikler
 • Diş dolguları
 • Balık
 • Pestisitler
 • Ten rengi açıcıları
 • Aşılar

Cıva ayrıca kömür yakılan tesislerin civarındaki havada da bulunur. Daha sonra bunlar yere ve su yollarına çöker, oradan bitkilere ve su sistemlerine karşır, oradan da o bitkileri yiyip o suyu içen ya da o suda yüzen balıklara ve daha küçük hayvanlara geçer, oradan da bu küçük canlıları yiyen daha büyük balıklara ve hayvanlara, oradan da balık ve et yiyen bizlere geçer. (Yabani kral somonunun diğer balıkları yemediğini, bu yüzden diğer türlerden daha az cıva içerdiğini biliyor musunuz? Bu arada balıkçılarda satılan tüm somonlar beslemedir, besleme olmayan yabani somonu size kilosunu 80-90 TL ye satmazlar.)

Ağır Metaller: Arsenik Hangi Ürünlerde Bulunur?

Maalesef modern dünyada arseniğe çok sık rastlanır. (Teknik olarak, arsenik bir ağır metal değil, ağır metal alaşımıdır: Bir metalle başka elementlerin karışımıdır. Yine de bir otoimmün hastalığı tetikleyebilen ya da kötüleştirebilen önemli bir toksik faktördür, bu yüzden o da zanlılar arasındadır.) Bazı bölgelerde içme suyunuzda arseniğe maruz kalabilirsiniz. Ayrıca toprakta da bulunur ve oradan pirince, sebzelere ve meyvelere geçer. Yakın zamanda elma suyunda bile arsenik bulunduğu bildirilmiştir. Arsenik, güvertelerde kullanılan işlem görmüş ahşapta da vardır.

Hindistan ve Çin’de ağır ağır bitkilere geçer. Ayrıca, endüstriyel çiftlikler de aslında tavuk yemlerine kasten arsenik koyar. (Türkiye’de en son rapora göre olmadığını söylediler, doğru mu bilmiyorum) Yani cıva içeren balıklarının yanı sıra arsenik taşıyan tavuklara da maruz kalıyoruz. Tavuklardaki başka büyük tehlikeyi farklı paylaşımda açıklarım.

Bu arada, pirinçteki arsenik tortusu bazen pirinç mahsulünün yetiştiği suda bulunur ama kullanılan kümes hayvanı gübresinden de kaynaklanır. Bu yeterince kaygı verici değilmiş gibi bir de bebeklerin pirinç mamalarının -pek çok çocuk için temel bir gıda yulaf ezmesinde bulunanın beş katı daha fazla arsenik içerdiğini düşünün.

Elektronik Tehlikeler

Bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları, mikrodalga fırınlar ve benzerleri dahil olmak üzere elektrikli ve elektronik cihazlarının sebep olduğu elektromanyetik alanlar, gittikçe daha fazla dikkat çeken bir konu. Her ne kadar elektrikli cihazlar hayli zamandır hayatımızda olsa da yirmi otuz yıldır hayatımızda olan elektronik cihazlar da var ve bunların etkilerine dair pek fazla uzun vadeli araştırma bulunmuyor. Ama bu etkilerden görülmeye başlayan birkaçı bayağı korkutucu, özellikle de otoimmün hastalığı olan ve ölçekte yüksek noktalarda bulunanlarımız için. (Bu ölçeği herkesin kendinde uygulamasını tavsiye ederim, hasta olmayı beklemeden durumunuzu kontrol edip, tedbirini önceden alınız.)

Son bilimsel araştırmaları incelediğinizde elektronik cihazların (Tv, modem, internet, bilgisayar, tablet, cep telefonu, mikrodalga fırın vb) insan sağlığını ne kadar tehdit ettiğini görürsünüz. Bu cihazlar, özellikle telefon ve internet ayrılmaz bir parçamız olduğundan bunları bir kenara bırakmak imkansız olduğundan, size önerebileceğim, kendimin de uyguladığı yollar şunlardır:

 • Mikro dalga fırın kesinlikle kullanmıyorum.
 • TV izlemiyorum, günlük toplam 30 dk.yı geçmez, gittiğim yerde açıksa o kadar bakarım, evde açmıyorum. Bir şeyden haberdar olacaksak mutlaka karşımıza çıkıyor veya birileri gönderiyor. Google da bizi iyi takip edip daha iyi tanıdığı için, ilgilendiğiniz haberleri ve ürünleri gözünüze sokuyor.
 • Modeminizi her gece kapayın. Gece onu kullanmıyorsunuz, o halde uyurken kendinizi neden daha fazla elektronik radyasyona maruz bırakasınız ki?
 • “Açık” bir cep telefonunu asla vücudunuzda taşımayın. Onu çantada taşıyın ya da eğer cebinize veya vücudunuza temas edecekse uçak moduna alın.
 • Cep telefonunu asla kafanıza tutmayın. Hoparlör ya da kulaklık kullanarak konuşun.
 • Eğer geceleri telefonunuzun yatağınızın yanında olmasını istiyorsanız uçak moduna alın. Alarm olarak kullanacaksanız, uzak yere bırakmanızı tavsiye ederim, hem uzak kalmış hemde alarmı ertelemek zorunda kalmadan kalkmanız rahat olacaktır.

Ağır Metal Detoks Kürü Nasıl Yapılır?

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram