3 Adımda Candida Temizliği

3 Adımda Candida Temizliği

3 Adımda Candida temizliğinden önce, Aşırı Mantar Çoğalması (Candida) ve Bağırsak Tavsiye ve Tedavi paylaşımlarını mutlaka okuyunuz. Candida temizliği ile ilgili şimdi biraz daha derine inerek Candida temizliği için neler yapmalıyız onlara göz atalım.

1. Candidayı Aç bırak:

Gluten, alkol, kuru meyveler, fermente yiyecekler (elma sirkesi hariç), şeker ve rafine karbonhidratlar, candida temizliğinde kullanılmaz çünkü candidanın en çok beslendiği gıdalardır. Bunları beslenmeden çıkarıyoruz.

2. Candidaya Saldır:

Candida temizliğinde candidanın sevmediği hatta onları tahrip edip yok eden gıdaları beslenmemize ekliyoruz.

Sarımsak:

Sarımsak paylaşımına bakınız. Sarımsakta bulunan alisin bileşimi mantarı yok edip çoğalmasını önler.

Elma Sirkesi:

Sirke Paylaşımını okuyunuz. Candida temizliği için izin verilen tek fermente gıda elma sirkesidir çünkü candida temizliğinde tahrip edicidir.

Kükürtlü sebzeler:

3 Adımda Candida Temizliğinde kükürtlü sebzeler

Lahana (kırmızı, beyaz, kara), turp, brokoli, brüksel lahanası, şalgam, tere, roka. Bu sebzeler glukozinolat denilen kükürt içeriğine sahip bir madde içermektedirler. Bu madde keskin ve acımsı tadı veren maddedir. Ancak asıl önemi verdiği tattan ziyade sindirildiğinde oluşan indoller, izotiyosinatlar, tiyosinatlar gibi bileşiklerinin gösterdiği anti-bakteriyal ve anti-kanser özelliklerinden gelmektedir. Candida gelişimini durdurur. Meyve ve sebzeler paylaşımına bakınız.

Zencefil:

zencefil

Mide ve ince bağırsakları kuvvetlendirmek ve kan dolaşımını canlandırmak için zencefil kullanılır. Glutatyon düzeyini destekler ve karaciğerin detoksuna yardım eder. İçerdiği shogaol, gingerol ve zingeron bileşikleri mantara karşı etkilidir. Mideyi ısıtıp kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, bağırsakları güçlendirir, kusmayı önler, midedeki balgamı parçalar ve iltihabı kurutur. Kan basıncını normalleştirir, kan dolaşımını uyarır, terletir ve ateşi düşürür. Yemeklerde ufak doğranarak kullanılır.

• Taze zencefil, kabuğunu soymadan katı meyve sıkacağı ile sıkılır ve ilk iki hafta boyunca, her gün bir çorba kaşığı olmak üzere küçük yudumlarla içilir.

Zeytinyağı:

zeytin yağı

İçerdiği polifenoller güçlü antioksidandır ve Candida temizliğinde yardımcıdır. Oleik asit bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, inflamasyonda yardımcıdır. Zeytinyağı içildiğinde, karaciğeri yumuşatır ve temizler, safrayı arttırır, karaciğer ağrılarını giderir, karaciğeri çalıştırır, sarılığı iyileştirir, bağırsakları rahatlatır, mideyi kuvvetlendirir, mide yaralarını kapatır, bağırsaklardaki kurt ve solucanları düşürür, basuru yok eder, damarları açar, kolesterolü ve kandaki şekeri düşürür, bağışıklığı artırır. Hem içilir ve hem de lavman yapılırsa, bağırsak tıkanıklığını geçirir.

Karanfil:

karanfil

Karanfildeki asansiyel yağ öjenol çok güçlü anti-mantardır. Kandida hücrelerinin gelişmesini tamamen önler. Karanfil iki şekilde kullanılabilir, Günde 3-5 tane karanfil iyice çiğneyerek yutulur. Veya bir çorba kaıığı karanfil bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Her gün bir yudum alınır ağızda dolandıra dolandıra eritilir ve yutulur. Tırnak mantarına yağını sürmek etkilidir.

Tarçın:

tarçın

İnflamasyonla savaşta vücudun yardımcısıdır. Mantar hücrelerini tahrip eder. Karaciğerdeki tıkanıklığa, rahim ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Vücut sistemlerinin çalışmasındaki düzensizliği giderir, atar damarları ve özellikle kalp damarlarını açar. Tarçın günde 0,5-1 çay kaşığından fazla kullanılmamalıdır. Üçüncü derecede ısıtıcı ve kurutucu olduğu için her gün kullanılmaz. 1-3 haftalık kürler halinde ve haftada 1-2 defa çay, kahve ve yemeklerde kullanılabilir. Tarçın alırken kabuk tarçını tercih etmek gerekir.

Omega3:

Omega3, mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Bağışıklık sisteminde inflamasyon ile savaşan bileşimleri artırır, bağırsak duvarının bütünlüğünün korunmasında ve onarılmasında çok etkilidir. Mevsiminde küçük deniz balıkları yenebilir. Doğal deniz somonu en mükemmel Omega3 kaynağıdır fakat ülkemizde maalesef hepsi beslemedir, Norveç somonu olarak satılanlarda beslemedir. Omega3 için gerekirse doğru takviye kullanılabilir.

Balık Yağı Takviyesi

İfos standartı, triglesird  formu ve epa+dha toplam mikatrı 1 kapsülde yaklaşık 1.000 mg olmasına dikkat edilmeli, günlük yemek sonrası 2.000 mg yani 2 kapsül alınmalı. Bir kapsülde o değerleri bulamazsanız, belirttiğimiz standartlara göre olan takviyeden günlük 2.000 mg ye denk gelecek şekilde kullanabilirsiniz. Balık (hamsi, istavrit, uskumru, sardalya) yenmişse o gün balık yağına ihtiyaç kalmaz.

Q10 Koenzim Takviyesi

Sağlıklı beslenememekten kaynaklı, vücudun enerji santralleri mitokondrileri destekleyen ve 35-40 yaşından sonra vücutta yeterince üretilmediğinden dolayı düşen KoEnzim için, 200 mg Q10 takviyesi balık yağından 2 saat sonra (zeytinyağı, biyoyararlanımı artırır) kahvaltı sonrası alınabilir.

Hindistan cevizi yağı:

hindistan-cevizi-yağı

Antibakteriyal kaprik ve lorik asitlerin Candida temizliğinde mantarı öldürme özelliği ile beraber çoğalmasını da engeller. Hastalıklara karşı tam bir kalkandır: İdrar yolu enfeksiyonlarına, diş eti hastalıklarına ve apselere neden olan bakterileri ve mantarları öldürür. Grip, HIV, Tifo ve diğer enfeksiyonlu hastalıklara neden olan virüslerle savaşır. Bağırsaklardaki parazitleri engeller ve bağırsak hareketlerini düzenler. Diğer bağırsak hastalıkları olan, ülser, kolit, huzursuz bağırsak ve chron gibi hastalıkların etkisini azaltır. Reflüye iyi gelir ve atakları yatıştırır. Kemik ve kasları kuvvetlendirir. Kalp ve damar sağlığını korur. Bir çok faydası vardır, diğer faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği ayrı paylaşım olarak gelecek.

Not: Kan grubu A (rh-/+) ve 0 (rh-/+) olanların hindistan cevizine karşı hassasiyeti olabilir, çok az ölçü kullanıp denenmeli, rahatsız ederse kullanılmasın.

Günlük alınması gereken miktar 1-3 yemek kaşığı kaşığı yeterli, sade olarak da tüketebilirsiniz hatta 1 kaşığı, 15-20 dakika bütün diş ve damaklara değecek şekilde ağızda gezdirebilir sonrasında yutabilirsiniz.

Limon:

limon

Limonda bulunan yağlar çok anti-mantar özelliği taşır. 1-3 limonun suyu sıkılıp, su ile karıştırılarak her sabah aç karnına içilirse şifadır. Kandaki PH dengesini sağlar, alerji, egzama ve mantara karşı çok iyidir. Karaciğerin detoks işlevine yardım eder. Yüksek tansiyonu, ateşi ve şekeri düşürür. iltihabı kurutur, balgamı yumuşatarak akciğerlerden söker, kilo vermeyi ve hazmı kolaylaştırır. Özellikle kan grubu “A” olanlara limon ve limon suyu çok faydalıdır. Limonu şekerle yemek zararlıdır, kan asidini yükseltir, kireçlenmeye, alerji ve mantara sebep olur. Sap tarafından sıkılan limon suyu ekşi değil, mayhoş olur.

3. Yeniden inşa et:

Bağırsaklardaki candida dediğimiz mantarı azalttığımız için onların yerine olması gereken yeni mikro organizmalar ekliyoruz. Süt ürünleri tüketemiyoruz (kefir, yoğurt), fermente gıdalardan sadece lahana ve latalık turşusunu sınırlı tüketebilirsiniz. Probiyotikleri nereden elde edelim. Önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi toprak tabanlı yani toprakta yetişen sebzelerde probiyotik mevcuttur fakat kullanılan suni gübre ve tarım ilacı probiyotiklerin oluşmasını ve yaşamasını engellemektedir.

Takviye Probiyotiklerde Hangi Bakteri Türleri Olmalı?

Alınması gereken toprak tabanlı takviyelerde bulunan bakteriler Basilus Clausii  –  Basilus koagulans  –  Basilus Subtilis tir. İçeriğinde bunların bulunduğu takviyeler kullanılabilir, günlük alınması gereken miktar sabah 25+ milyar akşam 25+ milyar olmalıdır. Türkiyede 10+ milyar olarak satılmaktadır ve fiyatları pahalıdır.

Candida Temizliği Son Not!

Katkısız olarak bütçenize uygun bulabilirseniz tavsiye ederim. Ben bütçeme uygun aradım fakat bulamadım onun yerine Bağırsak tavsiye ve tedavi olan paylaşımında yazdıklarımı uyguladım. Sibo şikayetleri olanlar, soğan, sarımsak ve kükürtlü sebzelerden şikayet yaşayabilirler, fakat problemi onlar değil bozuk beslenme yapıyor, beslenme düzeldikçe, mide ve bağırsak sorunlarıda geçer.

topraktan-probiyotik

 

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram