Yeni bir aşı daha Türkiye'ye geliyor!

Yeni bir aşı daha Türkiye’ye geliyor!İngiltere ve İsveç’in birlikte geliştirdiği AstraZeneca aşısını Oxford Üniversitesi test etti. Yüzde yüz koruma sağladığı belirtilen aşı için Türkiye’de anlaşma sağladı.

Türkiye aşı anlaşmalarını birçok ülke ile sürdürmeye devam ediyor. Bu aşılardan biri olan AstraZeneca aşısı için bu hafta onay süreci yürütülecek. Eğer onay alınırsa sipariş aşamasına geçilecek. İngiltere’nin köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi ile İsveç devletinin ortaklaşa ürettiği aşı için İngiliz Sağlık Kurumu’nda bu hafta onay süreci başlatılacak. Test değerleri hakkında açıklamalarda bulunan AstraZeneca ilaç firması, “Aşı yüzde 100 koruma sağlıyor. Yüzde 100 de güvenli. Bundan eminiz” ifadelerini kullandı.

Yeni bir aşı daha Türkiye'ye geliyor!
Yeni bir aşı daha Türkiye’ye geliyor!

YENİ BİR AŞI DAHA TÜRKİYE’YE GELİYOR!

AstraZeneca firması AZD1222 adını verdiği ve zayıflatılmış korona virüsünden üretilen aşı, protein başaklarının değiştirilmiş genlerini taşıyor. Aşı, vücudun korona virüsüne karşı özel koruma sağlayan T- Hücrelerini ve antikorların üretilmesini sağlıyor. Moderna ve BioNTech’in aşıs olan mRNA’dan farklı olarak DNA’ları değiştirme kaygısı da bulunmuyor. Eğer başta İngiltere sonrasında Avrupa ve diğer ülkelerden onay alınırsa 1.4 milyarlık siparişin dağıtımına başlanacak.

YÜZDE 100 ETKİ AÇIKLAMASI HEYECAN YARATTI

AstraZeneca firmasının yaptığı “Yüzde 100 etkili” açıklaması tüm dünyada ve Avrupa’da heyecanla karşılandı. Birçok önemli medya kuruluşu aşıyı manşetlere taşıdı. İngiliz basınının dışında Alman, İsviçre ve Avusturya medyası konuya geniş yer verildi. Bu gelişmeler ışığında ikinci bir açıklama yapan AstraZeneca, “Bu savaşı nasıl kazanacağımızı öğrendik. Korona virüsüne veya ağır geçecek virüse karşı yüzde 100 koruma ağlıyor. İkinci dozla birlikte en az diğerleri kadar iyi” ifadelerini kullandı.

Yeni bir aşı daha Türkiye'ye geliyor!
Yeni bir aşı daha Türkiye’ye geliyor!

TÜM MUTASYONLARA KARŞI ETKİLİ!

Yeni bir aşı daha Türkiye’ye geliyor!Aşının, korona virüsünün tüm mutasyonlarına karşı da etkili olduğu açıklandı. Fiyatı, BioNTech/Pfizer ile Moderna’nın 10’da biri olan aşıdan İngiltere ilk etapta 100 milyon doz sipariş etti. Avrupa Birliği de, şu anda BioNTech aşısı kadar sipariş etti ama dünyadan gelen siparişler 1.4 milyarı buldu. AstraZeneca aşısının öyle aşırı soğuklarda saklanması zorunluluğu da bulunmuyor. Bu da onu daha cazip kılıyor.

Yeni bir aşı daha Türkiye'ye geliyor!
Yeni bir aşı daha Türkiye’ye geliyor!

AŞININ ARAŞTIRMA SONUÇLARI;

Klasik aşı sistemiyle üretilen AstraZeneca aşısının önceki deneylerinden şu sonuçlar çıktı:

– Aşı ilk dozda yüzde 70’lere kadar koruma sağlıyor, ikinci dozdan sonra koruma oranı artıyor.

– Aşılanan gruptakilere önce yarım doz, ardından tam doz verildi ve koruma oranının yüzde 90’ları aştığı saptandı.

– En az koruma oranı yüzde 62 olarak belirlendi.

– Aşı, şempanzelerdeki bir grip türüne neden olan ve koronayla aynı özellikleri gösteren zayıflatılmış virüs ile zayıf korona virüsünden üretildi.

– Türkiye’de hıfzısıhha Enstitüsü’nün ürettiği çiçek aşısı benzeri özellikler taşıyor.

– Aşıyı satın alacak ülkeler için fiyatı daha cazip. Parayla aşı olacak kişiler için de tabii ki daha uygun ve bir dozun fiyatı yaklaşık 2 ABD doları.

– Aşının saklanması için öyle çok büyük soğuk ortam gerekmiyor. Buzdolabı yetiyor.

Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Mutasyonlu korona kapmıştı yaşadıklarını anlattı!

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram