Uzaktan eğitimin yan etkisi: Algı bozukluğu!

Uzaktan eğitimin yan etkisi: Algı bozukluğu!Korona virüs pandemisiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitim bir çok öğrencide dikkat dağınıklığı, algı bozukluğu ve öğrenme güçlüğünü doğurdu. Uzmanlar kademeli de olsa yüz yüze eğitime geçilmesini öneriyor.

Uzmanlar her gün korona virüsün yeni bir etkilerini tespit ediyor. Bu etkilerden bazıları doğrudan bazıları ise dolaylı etkiler. Dolaylı etkiler saymakla bitmiyor ancak bazı etkileri var ki doğurduğu sonuçlar geri dönülemez olabilir. Bu etkilerden biri olan uzaktan eğitim konusunda araştırma yapan uzmanlar, uzaktan eğitim gören çocuklarda dikkat dağınıklığı, algı bozukluğu ve öğrenme güçlüğü tespit etti. Neredeyse bir yıldır okulların kapalı olduğu masaya yatırılınca özellikle ilkokul öğrenimi gören öğrencilerin durumları ciddiyetini koruyor.


UZAKTAN EĞİTİMİN YAN ETKİSİ: ALGI BOZUKLUĞU!

Öğrencileri korona virüsün etkisinden korumak için hükümet okulları kapatma kararı aldı. Vaka ve ölüm sayılarının artması sonucu eğitim online olarak devam ediyor. Bu nedenle evlerinde hareketsiz kalan çocuklar ilgi ve alaka gösterecek bir şey bulamıyorlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda bu dikkat dağınıklığı, algı eksikliği ve öğrenme sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Normalde yaklaşık 8 saat okulda eğitim ve öğretim görmesi gereken öğrenciler, şimdilerde gününün büyük bir kısmını evde bilgisayar başında hareketsiz olarak geçiriyor. Bu da çocukların psikomotor gelişimi kötü yönde etkiliyor. Yazma, tutma, kavrama, çizme ve el ve göz kontroli isteyen beceriler zamanla köreliyor. Okula giden çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynayarak veya derste öğretmenin söylediği şeyleri yazarak, çizerek daha interaktif bir haldeyken ne yazık ki şu an tam tersi durumdalar.

ÖĞRENCİ İLETİŞİM KURMADA SORUN YAŞIYOR!

Okulda el ve kol koordinasyonunu geliştiren ve arkadaşlarıyla iletişim içerisinde olan çocuk bütün gün sokağa çıkmaz ve evde durursa bu çocukta ciddi bir iletişim kurma sorunu ortaya çıkmaktadır. Öte yandan duygusal beceriler konusunda da gerileyen çocuğun etik algısı gittikçe körelir. Çocuk duygularını farkında olma, yönetme, başkalarının duygularını anlama ve empati gösterme yeteneklerini zamanla kaybetmeye başlıyor.


BİRLİKTE DERS DİNLEYİN!

Öte yandan online eğitimin iyi yanlarından birisi olan çocuğun gelişiminin aile tarafından görülmesi ve eksik yönlerinin algılanması çok değerli bir kazanımdır. Çocuğun her gün yaklaşık 8 saat okulda olduğu zamanlarda gelişimin gözlenmesi çok zorlaşmaktadır. Online eğitim zamanlarında çocuğunuzla birlikte ders dinleyip ödevlerine yardımcı olabilirsiniz. Eğer bunlara destek olunmazsa çocukta anlamada güçlük, ders konusunda ilgisizlik ve isteksizlik, dikkat dağınıklığı ve bilgisayar başında ders dışında oyun, video gibi şeyleri izleme istediği oluşturmaktadır. Aile çocuğa ne kadar değer verirse çocuğun başarısı da o kadar artmaktadır.

ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN


Uzaktan eğitimin yan etkisi: Algı bozukluğu!Bu süreçte çocuğunuzun davranışlarını gözlemlemek, yaşadığı zorluklara birlikte göğüs germek ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek uzaktan eğitim sürecini desteklemektedir. Ailelerin çocuklarını iyi tanımaları, öğrenme becerilerinin farkında olmaları, aldıkları eğitimin yöntem ve tekniklerini bilmeleri ve içinde bulundukları süreci anlamaları oldukça önemlidir. Bu süreçte oluşan psikolojik sorunlar (Algı bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı) yüzünden birçok aile psikoterapiye başvurmaktadır. Bu sorunlara psikolojik tedaviler çözüm olabileceği gibi aile içerisinde uygulanacak ilgi, değer verme, ve empati yapma gibi unsurlar da etkili olacaktır.

Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Virüs mutasyona uğradı kontrolü kaybettik!
Türkiye’nin gündemini sadece seçme haberlerle takip etmek için: www.pozitificerik.com

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram