Koron virüs resmen meslek hastalığı oldu!

Koron virüs resmen meslek hastalığı oldu!Sağlık çalışanlarıyla ilgili önemli bir karar verildi. Korona virüs tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybeden sağlıkçılar ‘Meslek hastalığı’ ve ‘Vazife malülü’ hükümlerinden yararlanabilecek.

Tüm dünyada sağlıkçılara yönelik iyileştirmeler sürüyor. Hepimiz gördük ki en önemli varlığımız sağlık ve sağlığımız da sağlıkçılara emanet. Hayatlarını hiçe sayan binlerce sağlık personeli pandemi sürecinde hayatını kaybetti. Türkiye’de ise her geçen gün sağlık çalışanları korona virüse yeniliyor.

KORON VİRÜS RESMEN MESLEK HASTALIĞI OLDU!

Bu nedenle sağlıkçıların ve Tabipler Birliği’nin dile getirdiği korona virüs meslek hastalığı olarak kabul edilsin talebi hükümet tarafından olumlu karşıladı. Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelgeyle korona virüs tedavisi görürken ölen sağlık çalışanlarının ‘meslek hastalığı’ veya ‘vazife malulü’ hükümlerinden yararlanabileceğini belirtti. Yasa hükmüne göre hayatını kaybeden sağlıkçıların ailesine maaş bağlanacak.

“SOSYAL GÜVENLİK HAKLARINDAN YARARLANILABİLECEK”

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün genelgesi ile 81 ildeki Sağlık İl Müdürlüğü’ne gönderildi. Genelgeyle korona virüs tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlıkçılara ‘Meslek hastalığı’ ve ‘Vazife malülü’ hakkı tanınırken yakınlarına da bazı ayrıcalıklar tanındı. Konuyla ilgili genelgede yer alan kısım şöyle, “Genelgede, kanundaki ilgili maddeler hatırlatılarak şöyle dendi: “Çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı ortaya çıkan meslekte kazanma veya çalışma gücü kayıpları ile vefat hallerinde sigortalılar, illiyet bağının kurulması şartıyla, ‘meslek hastalığı’ ile ‘vazife malullüğü’ kapsamındaki sosyal güvenlik haklarından yararlandırılabilmektedir.

“MESLEK HASTALIĞI VE VAZİFE MALULLÜĞÜ”

Koron virüs resmen meslek hastalığı oldu!Sağlık çalışanlarından görevlerini yapmakta iken, görevlerinin çeşitli sebep ve tesiri ile Covid-19 tanısı ile tedavi alıp tedavi sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’nca ‘malul’ olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 14’üncü ve 47’nci maddelerine göre ‘meslek hastalığı’ veya ‘vazife malullüğü’ hükümlerinden yararlandırılmaları söz konusu olabilecektir.”

Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Türkiye’de aşılama ne zaman başlayacak?

Türkiye gündeminin öne çıkan haberleri için www.pozitificerik.com adresini takip edebilirsiniz.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram