BioNTech ile anlaşma sağlandı! Aşılar ne zaman gelecek?

BioNTech ile anlaşma sağlandı! Aşılar ne zaman gelecek?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech ilaç firması ile aşı konusunda anlaşıldığını açıkladı. İlk parti aşıların ocak ayında Türkiye’de olması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Korona virüs aşısını ilk bulan ilaç şirketi BioNTech ile anlaşmanın imzalandığını belirten Bakan Koca, 2020 yılı için yıl sonunda veya ocak ayı içerisinde teslim edilecek 550 bin doz aşının alındığını duyurdu. Başında Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin bulunduğu BioNTech ilaç şirketi kapasite artırımı için yeni tesis aldıklarını ve modifikasyonu için çalışmaların sürdüğünü açıklamıştı.

BioNTech ile anlaşma sağlandı! Aşılar ne zaman gelecek?

BİONTECH İLE ANLAŞMA SAĞLANDI! AŞILAR NE ZAMAN GELECEK?

Birçok ülke ile anlaşma sağladıklarını belirten Uğur Şahin, Türkiye için belli bir kota ayırdıklarını duyurmuştu. İlk parti için 550 bin doz alan Türkiye, 2021 yılında da alımlarını sürdürecek.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından BioNTech firması ile korona virüs aşılarıyla ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu açıklamıştı.

BioNTech ile anlaşma sağlandı! Aşılar ne zaman gelecek?

“MART AYINA KADAR 4,5 MİLYON DOZ AŞI GELECEK”

Anlaşmanın imzalandığını aktaran Koca, şunları kaydetti: “Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550 bin dozdur. Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.”

“BİONTECH FİRMASI SORUMLULUK KABUL ETMİYOR”

BioNTech firması ile yaşanan gecikmenin nedeni hakkında konuşan Bakan Koca, gecikmenin nedeninin üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesi olduğunu belirterek, “Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onam alınacak” ifadelerini kullandı.

“UĞUR ŞAHİN’E TEŞEKKÜR EDERİM”

BioNTech ile anlaşma sağlandı! Aşılar ne zaman gelecek?Bu anlaşmanın hayata geçmesinde, engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin’in büyük emeklerinin bulunduğunu vurgulayan Koca, “Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan’dan mutant korona açıklaması!
Türkiye’nin gündemini sadece seçme haberlerle takip etmek için: www.pozitificerik.com

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram