Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Ercüment Ovalı isyan etti! Benimle uğraşılıyor!

Çin aşısı pazartesi günü Türkiye’de olacak! Aşı yaptırmak zorunlu mu olacak? Çin’den alınan 3 milyon doz aşı pazartesi günü (Yarın) Türkiye’de olacak. Peki aşılama ne zaman başlayacak. İlk teslimat korona virüs aşısı yarın ülkemizde olacak.

İlk etapta 3 milyon doz aşı devamında ise toplam 50 milyon doz gelecek. Aşılar ilk etapta başkent Ankara’ya gelecek. 81 ile buradan dağıtılacak. Aşı geldikten sonra 2 haftalık bir inceleme süreci öngörülüyor. Bu süreçte aşılama yapılmayacak. Ocak ayının ikinci haftası 8-10 Ocak tarihlerinde aşılamanın başlaması öngörülüyor.

Çin aşısı pazartesi günü Türkiye'de olacak! Aşı yaptırmak zorunlu mu olacak?

ÇİN AŞISI PAZARTESİ GÜNÜ TÜRKİYE’DE OLACAK! AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU MU OLACAK?

Aşının ilk kimlere uygulanacağı merak konusu. Aşılama için 4 aşamalı bir strateji planı belirlendi. İlk aşamada aşı sağlık çalışanlarına uygulanacak. Türkiye’de açıklanan bilgilere göre 1.061.635 sağlık çalışanı var. Gelen 3 milyon doz aşı 2 aşı şeklinde sadece sağlık çalışanlarına yetiyor. Öte yandan ilk aşamada 65 yaş üstü, engelli ve koroma evlerinde kalanlar da var. İki doz şeklinde yapılacak aşılama nisan ayına kadar sürecek. Nisan ayına kadar 35 milyon kişiye aşı vurulması hedefleniyor. Nisan ayına kadar ayrıca ikinci grup da aşılanacak.

Çin aşısı pazartesi günü Türkiye'de olacak! Aşı yaptırmak zorunlu mu olacak?

AŞILAMA YAPILACAK İKİNCİ GRUPTA KİMLER BULUNUYOR?

İkinci grupta asker, polis, güvenlik görevlileri ve öğretmenlerin aşı olması bekleniyor. Ayrıca belediye çalışanları, gıda sektörü üreticileri ve kritik görevdeki kişiler bu gruba girecek. Peki aşılama nerede yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre aşılama, aile hekimlikleri, hastaneler, üniversite ve özel hastanelerde yapılacak. Ayrıntıları paylaşılmayan aşının randevu ile yapılabileceği üzerinde duruluyor. Türkiye sağlık altyapısı ile günde 2 milyon kişiye kadar aşı yapabilir. Öte yandan pek çok kişi aşı güvenilir mi? Sorusunu soruyor. Bakan koca, aşının güvenilirliğini. Yüzde 91 nokta 25 olarak açıkladı ve bu oranın kısa süre içerisinde artacağını ifade etti.

Çin aşısı pazartesi günü Türkiye'de olacak! Aşı yaptırmak zorunlu mu olacak?

AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU MU OLACAK?

Çin aşısı pazartesi günü Türkiye’de olacak! Aşı yaptırmak zorunlu mu olacak?Bakan Koca, bu soruya da cevap verdi ve bir anlamda aylardır süren tartışmalara son noktayı koydu. Koca, “Gönüllülük esastır bizim için. Vatandaşı ikna edeceğiz. Mecburiyet yok” ifadelerini kullandı. Kendisinin de aşı olacağını açıklayan Bakan Koca’nın yarın aşılama yol haritasını daha ayrıntılı olarak anlatacak.

GÜNLÜK VAKA SAYISI İÇİN TIKLAYINIZ…

Sizin için seçtiğimiz diğer haber: Ercüment Ovalı isyan etti! Benimle uğraşılıyor!

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram