Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Kına Faydaları

Kına faydalarını şu hadis çok güzel desteklemektedir. Hadis-i Şerifler’de “İhtiyarlığınızı kına ile gideriniz. Zira bu yüzleriniz için güzellik, ağızlarınız için hoşluk, kadınlarınız için kuvvettir. Kına cennet ehlinin kokularının seyyididir ve kına küfürle imanı ayırır”, denilmiştir.

Öğütülmüş ve ıslatılmış kına ağrıyan ayaklara sarılırsa, ayak ağrısını geçirir, ateşli şişliklere pansuman yapılırsa, şişliği yumuşatıp iltihabı dışarı atar. Kına yağı, sinirleri ve tüm şişlikleri yumuşatır. Kına, öğütülüp suyla karıştırılarak tırnak enfeksiyonunda, yanıklarda ve saç bakımında kullanılır.

Kına nedir?

Kına, botanik olarak Lawsonia inermis olarak bilinen, birçok ticari vücut ve saç boyasının ana bileşenlerinden biridir. Bu amaçla kullanılan en eski bitkilerden biridir.

Bitkinin ortak isimlerinden bazıları Hina, Kına, Jamaika mignonette, Mignonette ağacı, Mısırlı kurt, alcana, camphire, Mignonette çalı, Smooth Lawsonia, Selvi Çalı, Kına Bitkisi, Mindie, inai, hinai ve Pacar kuku’dur.

Bir kına bitkisini küçük beyaz veya pembe çiçekleriyle ve taşıdığı küçük meyvelerle tanımlayabilirsiniz.

Kına Faydaları Nelerdir

Kınanın tepeden tırnağa birçok faydası bulunmaktadır. Kınayı birçok insan sadece saç boyama olarak kullanıldığını düşünse de tıbbi özellikleri saç boyamanın çok ötesindedir. Türkiye, Hindistan ve birçok Müslüman ülkede ve Kuzey Afrika’da yaprakları halk tıbbında kullanılmaktadır.

Kına otu, Ayurveda ve Unani tıbbında boğaz ağrısında gargara olarak kullanılır, ishal, amipli dizanteri, ülserler, tenyalar ve ateş için bitkisel ilaçlar olarak kullanılmıştır. Kınanın etkileyici birçok sağlık yararına daha derinlemesine bir göz atalım.

Kına çiçeği faydaları

 • Baş ağrısını geçirir
 • Detoks yapar
 • Tırnakları kuvvetlendirir kırılmasını önler
 • Cildi korur
 • Saçları güçlendirir dökülmesini önler
 • Vücudu serinletir
 • İltihabı azaltır
 • İyileşmeyi hızlandırır

Saç Boyama

Kına, esas olarak bitki bazlı doğal saç boyası olarak kullanılır. Saçları kırmızı ve kırmızı tonlarında boyar. Fakat koyu kırmızı veya nötr bir renk elde etmek için çivit mavisi veya sinameki kombinasyonu kullanır.

Yaşlanma Karşıtı

Kınanın antioksidan kapasitesi geniş çapta araştırılmamış olsa da kına yağının sıkılaştırıcı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok insanın yaşlanmaya bağlı kırışıklık, yara izleri ve diğer kusurların görünümünü tedavi etmek için kına ve yağını kullanmaktadır. Bu, vücudun en büyük organı olan deriyi koruyabilen antiviral ve antibakteriyel etkilerle tamamlanmaktadır.

Cilde Kına Faydaları

Kına, cildi enfeksiyonlara karşı korur, iltihaplanmayı iyileştirir. Nesillerdir yanıklara, yaralara ve sıyrıklara uygulanmıştır. Kına, sadece yabancı patojenlere ve maddelere karşı koruyucu değil, aynı zamanda deriden ısıyı doğru bir şekilde emen doğal soğutma yeteneklerine sahip olduğu için. Bu, aloe vera jeli ile benzer kapasitede güneş yanıkları için çok faydalı olmasını sağlar.

Saça Kına Faydaları

Çoğu insan kınanın saç üzerindeki rengi beğenmese de saçlarımızda ve derimizde büyük rol oynarlar. Kınanın saçları kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle foliküllerimizin sağlığını bozmayan güvenli boyama sağlar. Saçların kırılmasını önler, saçın parlaklığını korur ve saçların hacimini artırır. Ayrıca kepeklenmeyi de önler.

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesini önler. Geleneksel kına karışımı, kına suyunu veya yağını karıştırıp saçınıza sürebilirsiniz. Saç dökülmesi ve incelmesi sorunlarınızı çözecektir.

Tırnakları Kuvvetlendirir

Tırnak kırılmalarını önler. İnsanlar genellikle tırnakları sağlıklı olduğunda, tırnaklarının olduğu akıllarına bile gelmez ve tırnaklarını korumayı unuturlar fakat, tırnak etleri ve tırnakların altındaki boşluk, enfeksiyon ve bakteri için en doğru yerdir. Bu nedenle tırnaklarınıza kına yakmak akıllıcadır. Kına yaprağından yapılan kına suyu içmek tırnakların çatlamasını önlemeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Yara, Kesik ve Sıyrıklarda

Kınanın en dikkate değer kullanımlarından biri cildi enfeksiyonlara karşı korumak ve iltihaplanmayı ortadan kaldırmak içindir. Sadece yabancı patojenlere ve maddelere karşı koruyucu bir tabaka ekleyebildiği için değil, aynı zamanda deriden ısıyı emen doğal soğutma yeteneklerine sahip olduğu için nesillerdir yanıklara, yaralara ve sıyrıklara uygulanmıştır. Bu, aloe vera jeli ile benzer kapasitede güneş yanıkları için çok faydalı olmasını sağlar.

Ateş Düşürücü

Ayurveda geleneklerine göre kına, ateş düşürücü özelliklerinden dolayı ateşi de düşürebilir. Çok yüksek ateşten geçirildiğinde, vücut sıcaklığındaki bu artış organ işlevi ve metabolik süreçler için tehlikeli olabilir. Vücudun genel sıcaklığını düşürmek çok önemlidir. Kına, terlemeyi tetikleyerek vücudun soğumasını sağlamaktadır.

Ağrı Kesici

Kına yakmak baş ağrısı sorunlarında etkilidir. Kınada bulunan bileşiklerin anti-inflamatuar etkileri, baştaki gerginlikleri ve zonklamayı azaltmaya yardımcı olur. Baş ağrısı ve migrenlerde yaygın bir sebep olan kılcal damar tıkanmalarında kan akışını hızlandırır. Araştırmalarda, kınanın anti-inflamatuar etkisinin, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olan fenilbutazon ilacına benzer olduğunu ortaya çıkardı. Kına yağı, artrit ve romatizmal ağrılar için ağrıyan yere sürerek kullanılır.

Uyku Sorunlarını Azaltabilir

Kına yağı, uyku sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Uykusuzluktan veya kronik huzursuzluktan muzdaripseniz, kına yağını bir miktar kullanmak, vücudu ve zihni yatıştırarak düzenli ve dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar.

Karaciğer ve Dalak Sağlığı

Kına detox olarak kullanılır. Kına kabuğu veya yapraklarını suda bekleterek elde edilen suyun tüketilmesi, dalak ve karaciğer hastalıklarında kullanılır. Karaciğer, vücut için çok önemli bir koruma sağlar, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kına suyu kullanmadan önce sağlık danışmanınıza veya fitoterapi uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Dizanteri

Kına kabuğu dizanteri tedavisinde oldukça etkilidir. Tohumlar toz haline getirilir, yağ ile karıştırılır ve küçük toplar halinde yutulur.

Saç Çıkarıcı

Kına yapraklarıyla kaynatılmış hardal yağı kullanmak saçları sağlıklı ve hızlı uzatır. Bir kapta 250 gram hardal yağı kaynatılır. Yağın içine azar azar 50 ila 60 gram kına yaprağı eklenir ve ısıtılır. Bir bezle yağ süzülür ve şişede saklanır. Bu yağ ile saçlara masaj yapmak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Eklem Ağrısı

Kına yağı romatizma ve artrit ağrılarında faydalıdır. Ağrıları hafifletmek için, öğütülmüş yaprakları ağrıyan yerlere sürünüz. Kına suyu baş ağrısı için kafaya sürülür. Kına yağı ise saç beyazlamasını önler.

Kolesterol ve Kalp Sağlığı

Kına suyu veya tohumlarını tüketmek, kardiyovasküler sisteme faydalıdır, kan basıncını düşürür. Kalp ve atardamarlarda plak ve trombosit oluşumunu önlemeye, kalp krizi ve felç riskini önler.

Kına Taşının Faydaları

Kına taşı toz haline getirilerek kullanılır. Kına taşının kullanımı ve faydaları şunlardır:

 • Saçı parlatır
 • Saçları güçlendirir
 • Kepeği önler
 • Dövme olarak kullanılır
 • Cilt hücrelerini yeniler
 • Saçların doğal boyanmasını sağlar
 • Saç dökülmesini önler
 • Saç derisini onarır
 • Saçları hacimlendirir
 • Saçları nemlendirir
 • Saçları hızlı uzatır

Sirkeli Kına Faydaları

Sirke ve kına karıştırıldığında, 4.000 sinir hücresini temizler, 4.000 refleks noktasında rahatlama sağlar, bu bölgelerde ki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

 • Ödem atmayı sağlar
 • Kireçlenmeleri çözer
 • Lenfatik tıkanıklıkları açar
 • Yorgunluğu alır
 • Kan dolaşımını düzenler

Kına Faydaları ve Geleneksel Kullanımları

Kına birçok kültürde, hastalıklarda ve farklı kullanım şekilleriyle uygulanmaktadır. Ülkeler ve kültürlere göre kullanımı ve faydaları şöyledir:

 1. Bark, Fransız Guyanası’nda bir emenagog olarak kullanılır.
 2. Javanlar yapraktan bir lapa yapar ve bunu ayak parmakları arasındaki çatlaklara uygular.
 3. Surinam’da tütün ve tuzla karıştırılmış yaprakların su infüzyonu gargara olarak kullanılır.
 4. Yaprak suda kaynatılarak yaraları dezenfekte etmek için kullanılır.
 5. Fransız Guyanası’nda yaraları ve muhtemelen cüzzamı tedavi etmek için kullanılır.
 6. Sarılık, cüzzam, çiçek hastalığı ve cilt rahatsızlıklarında hem lokal hem de dahili olarak kullanılmıştır.
 7. Meyvenin emenagog (adet kanamasını uyarıcı) özelliklere sahip olması gerekiyor.
 8. Mısırlıların, uzuvları esnek hale getirmek için çiçeklerden hem yağ hem de merhem hazırladıkları söyleniyor.
 9. Saç derisini enfeksiyon ve kepekten uzak tutmada faydalıdır.
 10. Saçın gücünü ve parlaklığını arttırır, böylece saçın kıvrılmamasını sağlar.
 11. Saç büyümesini hızlandırır ve saç dökülmesini, terlemeyi ve saç dökülmesini bastırır.
 12. Doğal bir besin kaynağıdır ve kelliği önler.
 13. Çiçekleri, güneş çarpmasına bağlı olan baş ağrılarında kullanılır.
 14. Epilepsi ile savaşır.
 15. Scurvy gibi diş rahatsızlıklarını, yani diş eti kanamalarını ve ağız ülserlerini iyileştirir.
 16. Kına yaprağı kullanılarak yapılan gargaralar, boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmede avantajlıdır.
 17. Kına, cüzzam ve tetanoz yani kilitli çene gibi sinir rahatsızlıklarının tedavisi için iyi bir bitkisel ilaçtır.
 18. Solunum rahatsızlığına neden olabilen bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılır.
 19. Tüberkülozdan korur.
 20. Kan dolaşımıyla ilgili sorunları hafifletir.
 21. Egzama, Yanıklar, Alerjiler, Morluklar, Sedef, Dikenli Isı, Apse ve Deri İltihabı gibi cilt problemlerinde etkilidir.
 22. Obezite yani kilo fazlalığının tedavisinde yardımcı olur.
 23. Sindirim şikayetlerini azaltır.
 24. Kına, Hepatomegali yani Karaciğer Büyümesi ve Sarılık gibi Karaciğer sorunları için iyi bir bitkisel ilaçtır.
 25. Doğum sonrası karın ağrısını yatıştırır.
 26. Dizanteriyi önler.
 27. Romatizmada kas ağrılarını ve eklem ağrılarını hafifletir.
 28. Bel soğukluğuna karşı koyar.
 29. Kına, Ağır Kanama ve Düzensiz Adet Döngüleri gibi Menopoz sorunlarına karşı koymada güçlüdür.
 30. Lökore (Leucorrhoea) yani vajinal akıntıya karşı koyar.
 31. Kına karışımı, ayak iltihabını hafifletmeye yardımcı olur.
 32. Kabuğunu kaynatmak, karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.
 33. Kına yaprakları, yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı ve deri iltihabını tedavi etmek için kullanılmıştır.
 34. Erken dönemdeki cüzzam kına ile tedavi edilebilir.
 35. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için gargara olarak kullanılırlar.
 36. Yapraklar, çeşitli cilt hastalıkları (cüzzam dahil), yaralar, ülserler ve uçukların tedavisinde harici olarak kullanılır.
 37. Yaprakların infüzyonu tütün ve tuz ile karıştırılarak gargara olarak kullanılır.
 38. Saça kına yakmak bitleri öldürür.
 39. Diş ağrısını tedavi etmek için kök kabuğu çiğnenir ve ardından yaklaşık 25 dakika dişler arasında tutulur.

Kınanın Ayurvedik Kullanımı ve Kına Faydaları

Ayurveda, kınanın ateş, cüzzam, raktapitta (kanama bozuklukları), sarılık, mutrakrucchra, dizüri, bhram ve cilt hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğunu belirtiyor. Yaprak ayrıca baş dönmesi ve baş dönmesi için tavsiye edilir.

 • Gri saç: Toz haline getirilmiş kına yapraklarını Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Saç yağı olarak kullanın. VEYA: İçine biraz su ekleyerek kına yaprağından bir hamur yapın. Macunu saçlara 6 saat uygulayın, sonra yıkayın.
 • Uykusuzluk: Macun yapmak için kına çiçeklerini ezin. Günde bir kez bu macundan yarım çay kaşığı alın.
 • Sarılık: Kurutulmuş kına yapraklarını 2-3 dk. kaynatın. Günde bir kez 20 ml için. Sarılık tedavisinde geleneksel olarak bu şekilde kullanılır.
 • Tırnak Mantarı: Kına yapraklarını ezin. Bu macunu mantar olan bölgeye sürerek bandajla kapatın.
 • İltihaplanma: İltihaplı bölgelere kına tohumu yağı sürün. Yanma hissinin azalmasına yardımcı olur.
 • Cilt hastalıkları: Kına yapraklarını kaynatın. Cilt problemleri için dahili veya harici olarak alınabilir.
 • Yanıklar: Kına ile hazırlanmış macunu yanıkların üzerine sürün. Soğutma etkisi, hasar görmüş cildin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Spermatorrhea: Biraz taze kına yaprağı ezin. Suyu çıkarmak için onları sıkın. Sorun ortadan kalkana kadar günde bir veya iki kez bir çay kaşığı sütlü meyve suyu iç.
 • Lökore: Taze kına yapraklarından ekstrakte edin. Bir cam şişede saklayın. Bir bardak süt ile bir çay kaşığı kına ekstrakte alın. Lökore‘nin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Dikenli Isı (Miliaria Rubra): Bir avuç kına yaprağının suyunu ezerek macun yapın. Macunu etkilenen cilde uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın.
 • Dikenli Isı (Miliaria Rubra): Kına ve Azadirachta Indica’nın taze yapraklarını kalın bir macun oluşturmak için öğütün. Macunu etkilenen cilde uygulayın. 15 ila 20 dakika kurumaya bırakın. Soğuk suyla durulayın. Haftada 2 ila 3 kez tekrarlayın.
 • Migren: Migren atağında, kınanın çiçeklerini sirkeye batırın. 10 dakika demleyin. Migren ağrısını hızlıca kesmesi için alnınıza sürün.
 • Karaciğer büyümesi (Hepatomegali): Toz haline getirilmiş kına kabuğu ve bir bardak sıcak sudan karışım hazırlayın, günde bir kez iç.
 • Hepatosplenomegali: Toz haline getirilmiş kına kabuğu ve bir bardak sıcak sudan karışım hazırlayın, günde bir kez iç.
 • Saç problemleri: Kına yapraklarını Hardal Yağı ile kaynatın. Soğumasını bekleyin. Saçınıza ve saç derinize yağ kullanarak hafifçe masaj yapın.
 • Egzama: Egzamalı bölgeye Kına tohumu yağı uygulayın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın. Egzamadan kurtulmayı sağlayacaktır.
 • Uyuz: Etkilenen bölgeye kına tohumu yağı ile nazikçe masaj yapın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • Kandidiyaz: Etkilenen bölgeye kına tohumu yağı ile nazikçe masaj yapın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • Ayak yanması: Taze kına yapraklarını 5 dakika sirke içinde bekletin. Islatılmış yaprakları ayak tabanlarına sarın. Ayak yanmanız geçecektir.
 • Baş ağrısı: İnce bir macun yapmak için kına çiçeklerini ve sirkeyi öğütün. Alnınıza uygulayın. Güneşin sıcağından kaynaklanan baş ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Karaciğer Hastalıkları: Bir bardak kaynayan suya kına yaprağı atın. 3 dk. kaynasın süzün. Kaynamış suyun 30 ml. Sini süzüp için.
 • Dizanteri: Kurutulmuş kına tozunu sade tereyağı (GHE Tereyağı) ile karıştırın. Onları küçük toplar halinde yuvarlayıp. Günde bir kez bir bardak su tüketin
 • Antiseptik: İki yemek kaşığı kurutulmuş kına otu tozunu yarım fincan Elma Sirkesi ile karıştırın. Biraz ısıtın. Bu karışım Antiseptik görevi görür.
 • Antibakteriyel: İki yemek kaşığı kurutulmuş kına otu tozunu yarım fincan Elma Sirkesi ile karıştırın. Biraz ısıtın. Bu karışım Antibakteriyel görevi görür.
 • Antifungal: İki yemek kaşığı kurutulmuş kına otu tozunu yarım fincan Elma Sirkesi ile karıştırın. Biraz ısıtın. Bu karışım Antifungal görevi görür.
 • Kepek: 3-4 yemek kaşığı kına yaprağı tozu ve suyu karıştırarak macun oluşturun. İçine 1-2 yemek kaşığı pancar tozu ekleyin. İyice karıştırın. Saç derisine uygulayın. 2 ila 3 saat bekletin. Yıkayın ve şampuanlayın. Bunu haftada bir yapın.
 • Gri kıllar: 20 g kına yaprağını 50 ml Hardal yağı içinde kaynatın. Saça masaj yaparak uygulayın.
 • Doğum Sonrası Problemler: 30 gr Elephantopus Scaber, 20 gr Kına yaprağı ve 25 gr Guava yaprağı alın. Kaynayan suda 5 dk. kaynatın. Günde bir kez 20 ml alın. Hamilelikten sonra rahmin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Ruhsal Bozukluklar: Hastaya 3 gr. ballı kına tohumları verilir.
 • Sarılık: 5 gr. kına bir gece toprak tencerede (güveç) bekletilir. Ertesi gün sabah solüsyonu süzün ve bunu hastaya verin. 1 hafta içinde Sarılığı iyileştirir.
 • Dermatozlar: Dermatoz yapraklarına ve çiçeklerine 1/2 çay kaşığı kına suyu verin. 7 gün boyunca günde iki kez verin. Dermatozların iyileştirilmesinde faydalıdır.
 • Suçiçeği: Yapraklarını ezin ve hamurunu ayağın alt tarafına uygulayın. Su çiçeğinin gözlerdeki etkisini azaltır.
 • Kalkülüs: Toprak bir kapta 10 gr kına kabuğu kaynatın. Ertesi gün sabah, solüsyonu süzün ve hastaya verin. Böbrek taşlarını düşürür. VEYA Kına yapraklarını ahşap bir kapta bir suda bekletin. Ertesi sabah çözeltiyi boşaltın. Hastaya yavaş yavaş 2 gr. verin. Bu tedaviyi birkaç gün tekrarlayın. Daha sonra idrarla atılan taşların çözüldüğünü göreceksiniz.
 • Kanlı ishal: Kına tohumlarını öğütün, ghee tereyağı ile karıştırıp, dut şeklinde tabletler hazırlayın. Bu tabletleri hastaya günde iki kez su ile veriniz.
 • Diz ağrısı: Hint yağı bitkisinin yaprakları ile birlikte eşit miktarda kına yapraklarını ezin. Macunu hafifçe ısıtın ve dizlere uygulayın. Birkaç kullanımda ağrıdan kurtulma sağlar.
 • Saç Dökülmesi
 • Kıvırcık saçlar: 4 yemek kaşığı kına tozu, 2 çay kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı portakal suyu. Tüm malzemeleri bir kaseye koyun. Karıştırın. Ayda iki kez saça uygulayın.
 • Kıvırcık saç: Bir avuç kuru Hint bektaşi üzümü ve 2 yemek kaşığı Çemen otu tohumunu gece boyunca suda bekletin. Ertesi gün onları öğütün. Eşit miktarda Kına ve bir çorba kaşığı Kahverengi Hardal yağı ekleyin. Onları karıştır. Saç derisine ve saça uygulayın. 3 ila 4 saat sonra normal suyla yıkayın.
 • Saç faydası: 8-10 adet Bektaşi üzümünü geceden 1 bardak suya koyun. Sabah suyu süzün. Süzülmüş suya 2 yemek kaşığı kına tozu ekleyin. Haftada bir saat saçınıza uygulayın. Saçınızı siyahlaştırır.
 • Saç Dökülmesi: 25 gram kına yapraklarını 100 gram Beyaz Hardal yağında yapraklar siyaha dönene kadar ısıtın. Soğutun ve süzün. Haftada iki kez saç derisine ılık uygulayın. Saç dökülmesinde çok etkili bir çare.
 • Saç Dökülmesi: 50 gram kına yaprağını 20 ml Kahverengi Hardal yağında kararıncaya kadar kaynatın. Saç derinize haftada üç kez ılık yağ ile masaj yapın.
 • Saç Dökülmesi: Bir bardak kurutulmuş kına yaprağını 500 ml Hindistan Cevizi Yağı içinde 15-20 dakika kaynatın. Süzün ve serin bir yerde saklayın. Bu yağı saç derisine haftada üç kez masaj yapın.
 • Kepek: Çörek otu yağı, Zeytinyağı ve Kına yaprağı tozu karışımını 1+3+3 oranında alın. Isıtın. Soğumasını bekleyin. Saç Derinize ve Saçınıza uygulayın.
 • Saç dökülmesi: Öğütülmüş pancar yapraklarını kaynatın ve kına ile karıştırın ve bir macun hazırlayın. Bu macunu saç derinize 20 dakika uygulayın. Saçınızı ılık suyla yıkayın.
 • Saç Dökülmesi: Hint bektaşi üzümü, kına ve meyankökü karıştırarak bir macun hazırlayın. Haftada iki kez saç derisine uygulayın.

Saç dökülmesi ile ilgili daha fazla bilgi.

Saç Beyazlaması: Saçların beyazlamasını durdurmaya yardımcı olan bir formül. Bu formül mucize değil, zamana ve sabıra ihtiyacı var. Bir veya iki uygulamanın istenen sonuçları vermemesi mümkün olabilir. Daha sonra saçınızda çok belirgin değişiklikler göreceksiniz.

 1. Adım: 4 ila 5 büyük dilim Şişe Kabağı ve bir orta boy Pancarı 1-2 bardak suda kaynatın.
 2. Adım: Suda iyice ezin. Suyu süzün.
 3. Adım: Bu suyu demir bir tencereye koyun ve 3-4 yemek kaşığı kına ekleyin.
 4. Adım: 2 yemek kaşığı Hint bektaşi üzümü tozunu duman görene kadar kavurun.
 5. Adım: Kavrulmuş tozu karışıma koyun. İyice karıştırın. Karışımı saç derisine ve saça uygun şekilde uygulayın. En az 3 ila 4 saat bırakın.
 6. Adım: Sade suyla yıkayın. Saçınızı 3 gün şampuanlamayın.

Kına Bitkisinin Modern Uygulamaları

Günümüzde kına her alanda kullanılmaktadır. Modern hayatın kına kullanımı şu şekildedir:

 1. Geçici dövmeler
 2. Kına Besleyici veya şampuan olarak saç kremi
 3. Cilt bakım ürünleri
 4. Doğal saç boyaları
 5. Vücut dekorasyonu
 6. Kına Saç toniği
 7. Kına Esansiyel Yağları

Yoruma kapalı.