egzama

Egzama tedavisi için doğal yollar nelerdir?

Ellerde, yüzde veya cinsel organlarda oluşan egzamalar genelde alerjik tepkilerden kaynaklanır ve bu tip egzamaların harici sebeplerle olduğu söylenebilir.

Örneğin, mama ile beslenen bebeklerin yüzündeki egzamalar hazır mamada bulunan gluten, süt tozu ve vitaminlerin alerjik tepkilere yol açmasından kaynaklanır. Ayrıca genetiği değiştirilmiş tahıllarla çalışanların yüz ve ellerindeki egzamalar veya kimyasal maddelerle ve deterjanlarla çalışanlarda oluşan egzamalar da bu gruba dahildir.

Bu tür egzamalar, egzamaya sebep olan maddelerden uzaklaşınca kısa zamanda ve tedavisiz geçer. Fakat egzamanın daha çabuk geçmesini isteyen, alerji yapan maddeden uzaklaşmak şartıyla bölgesel tedavi de yapabilir.

Egzama Tedavisi

Her tür egzamanın tedavisi, yukarıda anlatıldığı gibi, beslenmeyi düzeltmekten, karaciğeri, böbrekleri ve kanı temizlemekten geçer. Beslenmeyi düzelttikten ve karaciğeri temizledikten sonra bölgesel tedaviye başlanır.

Bölgesel tedaviye kuru egzama bölgelerini sıcak suyla yıkadıktan veya su buharına tuttuktan sonra iyice keselemekle başlanır. Daha sonra kuru ya da akıntılı egzamanın etrafına kavanoz kapatılır, sülük koyulur veya hacamat yaptırılır. Bu işlemlerden sonra veya bu işlemler yapılamasa da egzamayı kaşımak, kazımak ve kanatmak gerekir.

Egzama İlaçları

• Yarım litre sirke kaynatılır, biraz soğuduktan sonra 1 çorba kaşığı kaya tuzu sirkenin içinde eritilir. Ilık tuzlu sirke kısa aralıklarla birkaç defa egzamaya sürülür. Bu işlemden sonra egzamalı bölgeler kabuk bağlar, kabuğun altında ise yeni, temiz, sağlıklı cilt oluşur ve egzama tamamen yok olur.

• Soğan suyu + elma sirkesi veya soğan suyu + kekik suyu eşit miktarlarda karıştırılır ve egzamalı bölgelere sürülür.

• Taze ısırgan otu ezmesi veya suyu, sirke ile karıştırılarak egzamalı ve sedefli bölgelere sürülür.

Yukarıdaki karışımlar sırayla kullanılır. Kullanılan sirke ne kadar keskin olursa o kadar iyidir ve egzama için keskin sirkeden daha iyi deva yoktur.

• Yeterli miktarda defne yemişi, kabuğu ve yaprağı bir tencereye konur. Üzerini iki parmak geçecek kadar su eklenir ve kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Temiz bir bez, sıcak defne suyuna batırılır ve egzamalı bölgelere pansuman yapılır. Bez soğumadan yeniden sıcak defne suyuna batırılıp egzamaya koyulur ve böylece hasta dayanılabildiği sürece tekrarlanır. Bu işlemin amacı defne suyu ile hafif yanık yapmaktır. Yanıktan sonra egzamalı bölgelerde kabuk ve kabuğun altında yeni, temiz ve sağlıklı cilt oluşur. Defne yaprağı yerine zakkum yaprağı, ceviz yaprağı, cevizin iç perdeleri ve ceviz kabuğu (olmamış cevizin yeşil kabuğu daha iyidir.), aynısafa çiçeği ve yaprağı veya papatya aynı şekilde kullanılabilir. Yalnız aynı safa ve papatyayı kaynatarak değil, demleyerek kullanmak gerekir.

• Küçük bir kurşun levha, sirke içinde 2-3 gün bekletildikten sonra çıkarılır ve kurutulup dış tabakası kazınarak küçük parçacıklar elde edilir. Bir miktar gümüş ve acı badem, badem kül oluncaya kadar fırında yakılır. Bu şekilde hazırlanan malzemelerden, 3 gr. kurşun kazıntısı + 3 gr. yakılmış gümüş + 3 gr. acı badem külü + 3 gr. kuru kırlangıç otu yaprağı havanda iyice dövülür. Sonra elekten geçirilir, 5-7 damla gül yağı ve yeterli miktarda keskin sirke ile kaymak kıvamına getirilir. Önceden sirke sürüp kaşıyarak kanatılan egzamalı bölgelere sürülür ve bekletilir.

• Temiz deniz kıyısından veya hızlı akan bir nehir kenarından alınarak kurutulmuş 5 gr. beyaz çamur, 5 gr. kükürt ile iyice dövülür ve 5 gr. balkabağı külü eklenip karıştırılır. Sonra 1 çorba kaşığı acı kavun suyu ve yeterli miktarda keskin sirke ile karıştırılır ve egzamalı bölgelere sürülüp bekletilir.

• 6 tane yumurta 12 dakika kaynatıldıktan sonra yumurta sarıları tek tek bir çatala geçirilir ve ateş üzerine tutulur. Yumurta sarısından akan madde toplanır ve egzamalı bölgelere uygulanır.

Egzama için faydalılar

Yoğurt suyu, kırmızı pancar suyu, havuç suyu, elma suyu ve ingiliz tuzu içmek, ısırgan otu, papatya ve hindiba kullanmak, deniz veya kaplıca suyu ile, bilhassa kükürtlü su ile yıkanmak, egzamayı kaşımak ve kanatmak, egzamalı bölgelere kaya tuzu ve sirke sürmek, egzamalı bölgelerin etrafına kavanoz kapatmak, hacamat ve sülüklerle kan aldırmak, hicri ayın 13, 14, 15. günlerinde devamlı açlık yapmak.

Egzama için zararlılar

Hazır katkılı yiyecek ve içeceklerin tümü, sosis, sucuk gibi karışık et mamulleri, bayat yumurta ve yumurta tozu, pastörize edilmiş, uzun ömürlü süt ve süt tozu, tuzlu, acı, ekşi, aşırı tatlı yiyecekler, mesela baklava türü tatlılar, parfüm, sentetik ilaç, vitamin, genetiği değiştirilmiş ürünler ve deterjan kullanmak,

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram