Reklam
Güzellik

Evde Bronzlaştırıcı Yağ Nasıl Yapılır? Zeytin Yağı Bronzlaştırır Mı?

Reklam

Bronzlaştırıcı yağlar, ten renginin bronzlaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olan kozmetik ürünlerdir. Cilde doğal rengini veren pigment maddeleri olan melanin üretimini artıran bronzlaştırıcı yağlar, bu sayede ten renginin birkaç ton daha koyulaşmasını sağlamaktadır.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Bronzlaştırıcı ürünlerin, birçok doğal bileşenden yapılması gerekmektedir. Ancak bazı bronzlaştırıcı ürünlerin içeriğinde cilde zararlı kimyasallar bulunabilmektedir. Bu kimyasallar cilde zarar verirken birçok komplikasyona neden olabilmektedir. Bu tip zararlı içeriğe sahip bronzlaştırıcı ürünler, kanser başta olmak üzere birçok önemli sağlık sorununa zemin hazırlamaktadır.  Bu nedenle kullanılacak bronzlaştırıcı yağların zararlı kimyasalları içermemesi oldukça önemlidir. Cilt ve fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek tüm bileşenlerden arındırılmış ve içerisinde doğal ürünlerin bulunduğu bronzlaştırıcıları kullanmak gerekmektedir.

Reklam

Bronzlaştırıcı yağlar, cilt üzerinde güneş ışığını çeken ama aynı zamanda vücudunuzun emdiği UV ışınlarının miktarını kontrol ederek cilde zarar vermesini önleyen parlak bir tabaka oluşturmaktadır. Bu görevi üstlenen doğal bronzlaştırıcı yağlar ise şunlardır:

 • Doğal yağlar
 • Ev yapımı yağlar

Doğal yağlar kolaylıkla ulaşabileceğiniz, internet üzerinden veya aktarlardan satın alabileceğiniz ürünlerdir. Örneğin; Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, bitkisel yağlar ve aloe vera gibi ürünleri kullanmak sağlıklıdır.

Ev yapımı yağlar ise evde kolaylıkla yapılabilecek ve tamamen doğal olan ürünlerdir. Doğal ve evde yapılmış bronzlaştırıcı yağlar, cilt sağlığınızı koruyarak bronzlaşmanıza yardımcı olabilmektedir. Evde yapılan bronzlaştırıcı yağları kullanmanın faydaları şunlardır;

 • Kullanımı güvenlidir
 • Yan etkileri yoktur
 • İçeriğindeki bileşenler kontrol edebilir
 • Alerjik reaksiyon riski en aza indirilir
 • Dışarıda satılan bronzlaştırıcı yağlara göre daha hesaplıdır

Ev Yapımı 9 Bronzlaştırıcı Yağ Önerisi

Bronzlaştırma yağları, cilt renginin kısa süre içerisinde koyulaşmasını sağlayarak parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır. Ten renginin değişme süreci hızlı olduğundan kullanılan ürünlerin sağlıklı olması da bir o kadar önemli hal gelmektedir. Evde yapılabilecek bazı doğal bronzlaştırıcı yağ önerileri şöyledir:

Reklam

Ayçiçek Yağı

Ayçiçek yağı, cildi bronzlaştırmak için ideal ve doğal olan ürünlerden biridir. Doğal bir nemlendirici olmakla birlikte cildin, güneş ısısı altında kurumasını ve çatlamasını önlemektedir. Ayrıca cildin elastikiyetini koruduğu için kullanılabilir. Ancak kullanılan yağın içeriğine dikkat edilmelidir.

Buğday Tohumu Yağı

Buğday tohumu yağı, buğday tanelerinin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Bu yağ, B vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum ve cildin kendini koruyabilmesi için ihtiyaç duyduğu besinler açısından oldukça zengindir. Ayrıca yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olmasının yanı sıra uzun süre güneşte kalındığında cilt için gerekli olan antioksidan üretimini artırmaktadır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının, cilt sorunları başta olmak üzere sağlığı korumak için oldukça faydalı bir yağ olduğu yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Zengin bir E vitamini kaynağıdır ve antioksidan özellikleri sayesinde cildi nemlendirir ve güneş yanığı olmadan bronzlaşmanızı sağlar. Ayrıca zeytinyağı cildinizin daha koyu bir tona sahip olmasını sağlar. Zeytinyağı ve biraz havuç suyunu karıştırarak daha koyu tonlarda bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bronzlaşmak için kullanabileceğiniz birçok zeytinyağı türü bulunmaktadır. Sızma zeytinyağı, cildinizi doğal olarak bronzlaştırmaya ve korumaya yardımcı olacağı için en ideal bronzlaştırıcı zeytinyağı türüdür. Bu tür, diğer zeytinyağları kadar işlenmediği için sonuçları çok daha hızlı ve etkili olmaktadır.

Fındık Yağı

Fındık yağı da E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olduğu için cilt tarafından hızlıca emilmektedir. Cildin, UV ışınlarına maruz kaldığında çok hızlı kurumasını engelleyerek cildin nemini ve elastikiyetini korumaya yardımcı olmaktadır.

Reklam

Yeşil Çay Özleri

Yeşil çay özleri, sadece E vitamini bakımından değil aynı zamanda Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) açısından da oldukça zengindir. Bu bileşik, E vitamininden 20 kat daha etkili bir antioksidan bileşiğidir. Yeşil çay özlerinde bulunan antioksidanlar, cildinizi UV ışınlarının her türlü zararlı etkilerinden korumaktadır. Bronzlaşma sırasında cilde doğru şekilde uygulanan yeşil çay özleri, güneşin neden olduğu cilt hasarlarını önlemektedir.

Aloe Vera

Aloe vera, sağlık ve kozmetik ürünleri içerisinde sıkça kullanılan doğal bir bitkisel jeldir. Mineral ve vitaminler açısından zengin olan aloe vera, genellikle güneş yanıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bronzlaştırıcı olarak kullanıldığında da oldukça etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilt sağlığını korumak için en ideal yağlardan birisidir. Yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu durum cilt tarafından hızlı ve kolayca emilebilmesini sağlamaktadır.

Tüm cilt tipleri için uygun olan hindistan cevizi yağı, hızlı bronzlaşmayı sağlarken cildi tahriş etmemekte, alerjik reaksiyonlara sebep olmamakta ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaktadır.

Avokado Yağı

Avokado yağı A vitamini, B1, B2, B5 vitaminleri, C vitamini, D vitamini, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Güneş ışınlarına karşı doğal bir koruyucu olan avokado yağı, ciltte oluşan hasarları onaran lesitin ve yağ asitleri içermektedir.

UV ışığına çok uzun süre maruz kalındığında ciltte nem kaybı ve kuruluk görülebilmektedir. Avokado yağı, cildi oleik asit ile nemlendirmekte ve kuruyup çatlamasını önlemektedir. Avokado yağı ayrıca yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. Bu sebeple de bronzlaşma yağı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

D Vitamini İçin Kaç Dakika Güneşlenmek Yeterlidir? Hangi Saatte Güneşlenilmelidir?

Susam Yağı

Susam tohumlarından elde edilen susam yağı, E vitamini açısından zengindir. Susam yağının SPF seviyesi oldukça yüksektir ve cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaktadır. Doğru ölçülerde susam yağı kullanımı güneşlenirken cilt yanıklarının oluşumunu da önlemektedir. Susam yağı ayrıca doğal ve koyu bir bronzluk elde etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca avokado yağı gibi yaşlanma karşıtı etkilere de sahiptir.

Standart olan 9 bronzlaşma yağını deneyebileceğiniz gibi bunlara alternatif olarak uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Bebek yağı ve havuç yağı gibi doğal yağlar da birçok kişi tarafından bronzlaşmak için kullanılmaktadır.

Çeşitli Cilt Tipleri İçin Bronzlaştırıcı Yağ Tarifleri

Ev yapımı bronzlaştırıcı yağlar, dışarıda satılan ürünlere göre daha sağlıklı ve bir o kadar da ekonomiktir. Ancak evde yapılan yağlar her ciltte aynı bronzlaştırıcı etkiyi göstermeyebilir. Tariflerde verilen malzemeleri kullanarak, cilt tipinize en uygun doğal bronzlaştırıcı yağları elde edebilirsiniz.

Tropikal Bronzlaşma Yağı

Daha koyu bir bronzluk sağlayacak ve bir o kadar da güzel kokmanızı sağlayacak bronzlaştırıcı yağları evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu ev yapımı bronzlaştırıcı yağların yapımı oldukça kolaydır. Kullanacağınız malzemeleri de marketlerden, internet üzerinden veya aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Malzemeler;

Bir fincan veya 16 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, bir kâseye koyulur.  Eğer Hindistan cevizi yağı sıvı değilse önceden ısıtılıp sıvı hale getirilmelidir. Daha sonra 8 çay kaşığı ceviz yağı, avokado yağı ve susam yağı eklenir. Ardından birkaç dama vanilya yağı karışıma eklenir ve iyice karıştırılır. Hava geçirmeyen küçük bir cam şişeye koyularak saklanmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Bronzlaşma yağı

Kuru ciltler için mükemmel olan bu tarif, cildinizi hızla bronzlaştırmanıza ve nemlendirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bronzlaşma sırasında cildinizin güneşten korunmasına yardımcı olur ve kuruyup çatlamasını önler.

Malzemeler;

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

8 yemek kaşığı avokado yağı, ceviz yağı, buğday tohumu yağı ve susam yağını hava geçirmeyen küçük cam bir şişeye koyulur ve ağzı sıkıca kapatılır. Hafifçe sallayarak karıştırılan bileşime paçuli yağını eklendikten sonra yeniden karıştırılır.

Paçuli yağı, bronzlaştırıcı yağınızın güzel kokmasını sağlayacaktır. Farklı esansiyel yağlar kullanarak bronzlaştırıcı yağınıza istediğiniz kokuyu verebilir ya da kokusuz olarak kullanabilirsiniz.

Açık Ten İçin Bronzlaşma Yağı

Açık ten rengine sahip olan kişiler bronzlaşmakta oldukça zorlanmaktadır. Bu cilt tipine sahip insanlar güneş ışığına ve UV ışınlarına karşı oldukça hassastır ve bronzlaşmaya çalışırken ciltleri genellikle kızarmakta ve acımaktadır. Bu sebeple bronzlaşırken özellikle ciltlerini korumaları önerilmektedir.

Malzemeler;

16 yemek kaşığı zeytinyağı ve 8 çay kaşığı avokado yağı karıştırılır. Karışım iyice çöktüğünde 2 çay kaşığı ahududu tohumu yağı ve havuç tohumu yağı eklenerek iyice karıştırılır. Son olarak birkaç damla sandal ağacı yağı veya tercih edilen, güzel kokulu başka bir esansiyel yağ karışıma eklenir.

Bu yağ hem güneşlenirken kullanmaya hem de günlük kullanıma uygundur. İçerisindeki bileşenler güneş kremi etkisi görerek cildi zararlı UV ışınlarından korunasını sağlamaktadır. Bu bronzlaştırıcı yağ, cildinizi tahriş etmeden, kademeli ve doğal bir bronzluk elde etmenize yardımcı olacaktır.

Hızlı ve Doğru Şekilde Bronzlaşmanın Yolları

Pek çok insan bronz bir ten rengine sahip olmak ister ancak güneşe çok uzun süre maruz kalmak cilt kanseri de dahil olmak üzere pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Daha hızlı ve güvenli şekilde bronzlaşmanın birkaç yolu bulunmaktadır;

 • 30 SPF’li güneş koruyucuları kullanın: En az 30 SPF’li UV korumalı güneş koruyucuları kullanmak gerekmektedir. Güneş kremi, dışarıya çıktıktan sonra 20 dakika içerisinde kullanılmalıdır. Güneş koruyucu özelliği bulunmayan bronzlaştırıcı ürünler kullanılmamalıdır.
 • Güneşlenirken sık sık pozisyon değiştirin: Güneşlenirken sık sık pozisyon değiştirmek vücudunuzun sadece belirli bölgelerinin yanmasına engel olmaktadır.
 • Beta karoten içeren besinleri tüketin: Havuç, tatlı patates ve lahana gibi yiyecekler yanmadan bronzlaşmanıza yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar sonucunda beta karoten içeren besinlerin, ışık duyarlılığı olan kişilerde, güneş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
 • SPF içeren doğal yağları kullanın: Yüksek faktörlü güneş kremlerinin yerini tutmasa da avokado yağı, hindistancevizi yağı, ahududu yağı ve havuç yağı gibi bazı doğal yağlar ekstra hidrasyon ve SPF koruması için kullanılabilmektedir.
 • Cildinizin melanin üretebileceği süreden daha uzun süre dışarda kalmayın: Melanin cilde rengini veren pigmentlere verilen addır ve aynı zamanda melanin, bronzlaşmayı da sağlamaktadır. Her insanın cildinin belirli bir melanin üretme süresi vardır. Genellikle melanin üretimi 2 ila 3 saat arasında gerçekleşmektedir. Bu süreden sonra cildiniz daha fazla melanin üretmeyecek ve bronzlaşmayacaktır. Melanin üretim süresinden daha uzun bir süre güneşe maruz kalınması sonucunda cilt zarar görebilmektedir.
 • Likopen açısından zengin besinleri tüketin: Domates, guava ve karpuz gibi besinlerin içerisinde likopen bulunmaktadır. Yapılan birkaç araştırmada likopenin, cildi UV ışınlarına karşı doğal olarak korumaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. {1*}
 • Güneşleneceğiniz saatleri doğru seçin: Amacınız hızlı bir şekilde bronzlaşmak ise 12:00 – 15:00 saatleri arasında güneş ışınları oldukça güçlüdür ve hızlı şekilde bronzlaşmanızı sağlayabilir. Ancak güneş ışınları bu saatler arasında güçlü olduğundan cildiniz en çok hasarı yine bu saatler arasında alacaktır. Güçlü UV ışınları ise cilt kanserine sebep olabilmektedir. Açık bir ten rengine sahipseniz cildinizde hasar oluşmasını ve yanmayı önlemek için sabah saatlerinde veya saat 15:00’dan sonra güneşlenmek sizin için daha güvenli olacaktır.
 • Askısız kıyafetler tercih edin: Bronzlaşma esnasında askısız kıyafetler giymek, cildinizde herhangi bir iz olmadan eşit şekilde bronzlaşmanızı sağlayacaktır.
 • Gölge olan yerlerde dinlenin: Belirli bir süre güneşlendikten sonra cildinizin yoğun ısıdan uzaklaşması için güneşlenmeye ara vermeli ve gölge olan yerlerde oturmalısınız.
 • Bronzlaşmadan önce hazırlanın: Bronzlaşmadan önce cildinizi hazırlamanız, cildinizin daha uzun süre bronz kalmasına yardımcı olacaktır. Bronzlaşmadan önce cildinize peeling yaparak cildi ölü derilerden arındırmalısınız. Pul pul dökülen bir cildin güneşlendikten sonra daha fazla dökülme ihtimali oldukça yüksektir. Bronzlaştıktan sonra aloe vera jeli kullanarak elde ettiğiniz bronzluğun daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bronzlaşmanın Riskleri

Bronzlaşmak ve koyu bir ten rengine sahip olmak kişiye kendini iyi hissettirir, ruh halini iyileştirir ve vücutta bulunan D vitamini seviyesini artırır. Ancak bronzlaşırken güneş kremi ya da koruyucu doğal ürünleri kullanmayı bırakırsanız, belirli riskler ve belirtiler ortaya çıkacaktır. Bronzlaşma ile ilgili riskler şunlardır;

Güneşlenmek ile bronzlaşabildiğimiz gibi solaryum ile de aynı bronzluğa sahip olabilmekteyiz. Ancak solaryum ile bronzlaşmak, güneş ışığında bronzlaşmaktan çok daha tehlikeli ve risklidir. Solaryum cihazları vücudu yüksek düzeyde UVA ve UVB ışınlarına maruz bırakmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, solaryum cihazlarını kanserojen olarak sınıflandırmaktadır. {2*} Harvard Health’e göre solaryum, doğal güneş ışığındaki UVA’dan üç kat daha yoğun UVA ışınları yaymaktadır. {3*}

Solaryum cihazları son derece tehlikelidir ve kullanımından kaçınılmalıdır. Bronzlaşmak için daha güvenli olan alternatifler arasında, cildi koyulaştırmak için kullanılan doğal bronzlaştırıcı yağlar ve dihidroksiaseton (DHA) içeren bronzlaştırıcı spreyler veya losyonlar bulunmaktadır.

Editörün Notu: Doğal bronzlaşma yollarını ve ev yapımı bronzlaştırıcı tariflerini sizler için detaylı şekilde inceledik ve paylaştık. Ancak ürünleri kullanmadan önce bu ürünlere karşı alerjinizin olup olmadığını anlayabilmeniz için alerji testleri yaptırabilir veya dirseğinizin iç kısmına kullanacağınız yağlardan bir miktar sürerek herhangi bir olumsuz etki yaratmadığından emin olabilirsiniz. Cilt üzerine uygulanan ürünlerin etkileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Cildinizde herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu tarifleri uygulamadan önce doktorunuz ile görüşmelisiniz. Koruyucu ve tedavi edici olarak nitelendirdiğimiz ürünler her bireyde farklı etkiler göstereceği için yazımız teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu sebeple tarifleri uygulamadan önce bir uzmana danışmalı, güvenli olduğundan emin olduktan sonra kullanmaya başlamalısınız.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854436
{2*} https://www.iarc.fr/media-centre-iarc-news-32/
{3*} https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/is-a-tanning-bed-safer-than-sunlight

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu