Emzirenler Ketojenik Diyet Yapabilir mi

Ketojenik diyet, sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besleyici yiyecekleri yerken fazla kilo vermenin mükemmel bir yolu olabilir. (1-2)

Fakat, nadir durumlarda, çok sıkı düşük karbonhidratlı diyet yapmak, emzirme sırasında potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Emzirenlerde ketojenik diyetin güvenli olması için, günde en az 50 gram karbonhidrat içeren düşük karbonhidrat gıda tüketebilirsiniz. Emziren anneler için “güvenli” karbonhidrat alımının ne kadar olması gerektiğini tanımlayan hiçbir çalışma yoktur. Bununla birlikte, potansiyel olarak tehlikeli vaka raporları, sürekli olarak ciddi karbonhidrat kısıtlamasıyla oluşmuştur. Bu nedenle, riski en aza indirmek için orta veya az karbonhidrat kısıtlamasının (günde 50 gramın üzerinde) yeterli olması makul görülmektedir. Her zaman olduğu gibi, emzirenlerin kendilerini nasıl hissettiklerine dikkat etmeleri ve karbonhidrat miktarını ayarlamaları ve kendilerini iyi hissetmiyorlarsa doktorlarıyla iletişime geçmeleri gerekiyor.

Önerilen Makale: Ketojenik Diyet (Keto Diyeti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet veya Düşük Karbonhidrat Diyet Emzirmeyi Etkiler mi?

Çoğu insan, istediği kadar az karbonhidrat yiyebilir çünkü hızlı bir şekilde, vücudun ana enerji kaynağı olarak yağ ve ketonları kullandığı normal ve sağlıklı bir metabolik durum olan beslenme ketozisine girerler.

Ancak emzirenlerin, aşırı düşük karbonhidrat alımı, nadir durumlarda muhtemelen ketoasidoz adı verilen tehlikeli bir duruma yol açabilir. Tam olarak anlaşılmayan nedenlerden dolayı, süt üretiminin metabolik değişiklikler ve artan beslenme talepleriyle ilişkili gibi görünüyor. Ketoasidoz emziren süt ineklerinde oldukça yaygın olmasına rağmen, nadir durumlarda emziren kadınlarda da görülmüştür: Zayıf kanıt olarak bilimsel çalışması buradadır.

Tam net olmayan, özellikle düşük karbonhidrat diyeti ile emzirmeye bağlı 10 kişiden daha az ketoasidoz vakası vardır. (3-4) Dolayısıyla risk muhtemelen oldukça düşük ve görünüşe göre her vaka mutlu bir sonuçla diyeti tamamladı. Düşük karbonhidrat diyetlerinde bazen asılsız çıkan haberlere de rastlanmıştır. Kişini yaptığı diyet ve içerik durumunun incelenmesi gerekir. Emzirme yaparken beslenmeniz düzgün değilse diyet yapmadan önce uzman diyetisyenden bilgi alınız.

Düşük Ketojenik Diyette Emzirmek Tehlikeli midir?

Emzirme sırasındaki ketoasidoz, düşük karbonhidrat diyetinin yanı sıra başka unsurlar tarafından da tetiklenebilir. Örneğin, oruç tutarsanız veya hastalık sırasında veya ameliyattan sonra yemek yemekte zorlanırsanız, ne tür bir diyet uyguluyor olursanız olun olabilir.

İşte emziren kadınların ameliyat veya hastalık nedeniyle oruç tutarken veya çok az yemek yerken ketoasidoz geliştirdiği vakalara birkaç örnek:

Nutrition Journal 2015: Emzirme döneminde oruç tutan diyabetik olmayan bir kadında ketoasidoz.

La Revue de Médecine Interne 2015: Emziren bir kadında açlık ketozisi.

The Permanente Journal 2016: Laktasyon ketoasidozu: alışılmadık bir durum ve literatürün gözden geçirilmesi

Emzirenlerin yeterli besin almak çok önemlidir. Herhangi bir şekilde ciddi azalma anneyi riske atabilir.

Emzirenler Düşük Karbonhidrat Diyet Yapabilir mi?

Emziriyorsanız katı düşük karbonhidrat diyeti yapmamalısınız. Güvenli diyet için muhtemelen günde en az 50 gram daha fazla karbonhidrat eklemeniz gerekir.

Genel olarak yeterli kalori tüketmenin de önemli olduğunu ve emzirmenin metabolik taleplerinin muhtemelen normal miktarınızdan daha fazlasını gerektireceğini unutmayın. Kuzey Amerika Tıbbi Klinikleri 2016: Hamilelik ve emzirme döneminde beslenme önerileri.

Yeterli karbonhidrat aldığınızdan emin olmanın bir yolu, normalde katı bir düşük karbonhidrat veya keto menüye günde üç meyve veya fazladan kök sebzeler eklemektir.

Önerilen makale: Ketojenik Diyette Sürekli Yorgun Zayıf veya Bitkin Oluyorum?

Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26768850

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26485706/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31897320

https://www.hindawi.com/journals/crin/2019/1214208/

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram