Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Sinameki Otu Faydaları

Sinameki, cildi, saçları, gözleri parlatır, kanı temizler, mideyi ve kalbi kuvvetlendirir, karaciğer tıkanıklıklarını açar, bağırsakları çalıştırır, idrarı çoğaltır, ateşi düşürür, kireçlenmeyi önler. Temel özelliği kalbi güçlendirmek olan sinameki, hekimler tarafından muhteşem ilaç olarak isimlendirilmiştir.

Hazret-i Enes’ten (R.A.) nakledilen bir Hadis-i Şerif’te “Bu üç şey her şeye şifadır, sinameki, kimyon, çörekotu” buyrulmuştur.

Peki, sinameki otu müshil olarak kullanılabilir mi? Kabızlık sorunu varsa ya da hazmedilen besinin bağırsaklara geçişi yavaşlamış ise, ancak o zaman müshil olarak kullanılmalıdır. Sinameki otunu aç karna içmek bağırsakları boşaltmaz.

Sinameki Nedir?

Sinameki otu yüzyıllardır müshil etkisi nedeniyle kabızlık tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Müshil ilacı sinameki otunun yapraklarından, çiçeklerinden ve meyvelerinden yapılır. Sinameki otundan elde edilen özler yüzyıllardır müshil olarak kullanılmaktadır. (1) Ayrıca takviye gıda olarak da tüketilmektedir. Aslen Mısır’da yetişen sinameki, günümüzde dünyada pek çok yerde yetiştirilmektedir. Ticari ürünlerin çoğu sırasıyla İskenderiye ve Hint sinameki olarak bilinen Cassia acutifolia veya Cassia angustifolio’dan elde edilir. (2)

Birçok insan sinamekinin çayı içilir diye sormaktadır. Çay olarak değil, yapraklarını öğütüp yutarak veya karışımlar halinde kullanmak gerekir.

Normalde yenen yemeğin kalıntıları 24-36 saat sonra bağırsaklardan atılır. Sinameki otu, FDA tarafından reçetesiz müshil olarak onaylanmıştır. Dışkı sıklığını ve yoğunluğunu arttırırken, dışkıyı yumuşattığı kanıtlanmıştır.

Sinameki Nasıl Kullanılır?

Sinameki Nasıl Kullanılır
Sinameki

Bitkisel takviyeleri kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Çiğneme tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz. Eğer sıvı olarak tüketecekseniz, doz şırıngası veya ilaç doz ölçüm cihazı kullanabilirsiniz. Sinameki aldıktan sonra 6 ile 12 saat içerisinde bağırsakları hareketlendirir. Tıbbi tavsiye almadan faklı formülasyonları (tablet ve sıvı gibi) birlikte kullanmayın. Birlikte kullanılması aşırı doz alımına neden olur. Aşırı doz alımında ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Ayrıca uzun süreli kullanıma uygun değildir. 2 haftadan daha uzun süre kullanıldığında   bağırsaklar normal şekilde çalışmamaya başlar. Ayrıca elektrolit dengesizliklerine, kaslarda zayıflamaya, kalp problemlerine, karaciğer hasarına neden olabilir.

Sinameki şu şekilde kullanılır:

 • Öğütülmüş veya karışımları günün son yemeğinden sonra veya yemekle beraber kullanılmalıdır.
 • Herkes, en uygun dozunu kendisi belirlemelidir. Bu doz öyle ayarlanmalıdır ki henüz hazmedilmemiş besinin dışarı atılmasına sebep olmamalıdır. Normal hazım sürecini etkilememeli, sadece bağırsaktaki atıkların normal hızında atılmasını sağlamalıdır.
 • Dozu doğru ayarlandığı taktirde, aldıktan 24 saat sonra hiç problemsiz büyük abdeste çıkmak mümkün olur.
 • Mide ve bağırsaklarda yara varsa, sinameki yerine keten tohumu kullanılır. Yaralar kapanınca, sinamekiye geçilebilir.

Sinameki İlaçları ve Karışımları

Karışık ve normalden fazla yemek yedikten sonra yediklerini hızla dışarı atmak için sinameki içenler, hazım kanunlarına aykırı hareket etmiş, hazım sistemini, henüz hazmedilmemiş yemeği atmaya zorlamış olur. Bağışıklık sistemi, yapılan bu büyük hataya tepki olarak mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, terleme ve hatta bayılma ile karşılık verebilir. Ayrıca hazmedilmemiş yemek bağırsakları hızla geçerek,  kimyasal düzenini bozar ve bağırsaklarda yara oluşmasına sebep olur.

 • Sinameki öğütüp zeytinyağı ile yutmak büyük abdeste rahat çıkmayı sağlar. Yemekten sonra bir tutam sinameki yaprağı çiğnemek de aynı sonucu verir.
 • 30 gr. sinameki + 15 gr kekik öğütülür, 15 gr. nane ile karıştırılarak, akşam yemeği üzerine yarım veya 1 çay kaşığı serpilir veya yemekten sonra su ile yutulur.
 • Eşit miktarlarda sinameki, kişniş, kekik öğütülür ve akşam yemeği üzerine serpilir.
 • Öğütülmüş sinameki balla karıştırılır ve yemekten sonra yarım veya 1 çay kaşığı yutulur.
 • 1/3-1/2 çay kaşığı öğütülmüş sinameki yemekten sonra suyla yutulur veya aynı miktar sinameki yaprağı çiğnenerek yutulur.
 • Kabızlık ve hazımsızlıkta yarı yarıya sinameki ve nane karışımı veya 30 gr. sinameki + 15 gr. Kekik + 15 gr. nane kullanılabilir.
 • Kabızlık, gaz ve hazımsızlık için 30 gr. Sinameki + 20 gr. Anason + 10 gr. kekik karışımı
 • Kabızlık ve karaciğer zayıflığı için eşit miktarlarda sinameki + hindiba yaprağı + pelinotu karışımı.
 • Bu karışımlar öğütülür ve yemek üzerine serpilerek günde yarım ila 2 çay kaşığı kadar kullanılır. Sadece nane öğütülerek değil, elle ufalanarak kullanılır.
 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş kimyon + 2 çorba kaşığı öğütülmüş çemen + 3 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 3-4 limon suyu + 150-200 gr. zeytinyağı + 3 baş dövülmüş sarımsak iyice karıştırılır. Yemekle birlikte günde 1 çorba kaşığı yenirse bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Sinameki Kullanırken Nelere Dikkat edilir?

Son yıllarda sık sık sinameki kullanmanın zararlarından bahsedilmektedir. Bilakis, sinameki, herkes için daima faydalıdır. Önemli olan doğru kullanmayı bilmektir.

 • Dört günden fazla süren kabızlığı geçirmek için sinameki kullanılmaz! Bu durumda önce lavman yapılır, sonra sinameki veya herhangi bir müshil ilacı kullanılabilir.
 • Miktarın ayarı kişinin bünyesine göre yapılır. Sinameki veya karışımlarından biri sancı yaparsa veya bağırsakları şiddetli çalıştırırsa dozunu azaltmak gerekir. Zaman zaman ara vererek ömür boyu kullanmak mümkündür.
 • Sinameki müshil olarak kullanılacaksa yemekle birlikte veya yemekten sonra, genel tedavi için kullanılacaksa yemekten önce alınmalıdır.

Sinameki OtuSinameki Otu

Sinameki otu baklagiller familyasından gelen bir bitki türüdür. Boyu 1,5 metreye kadar ulaşabilir. Ağaç görünümünde çalılık olarak da bilinmektedir. Bazı türler, 7 ila 10 metre arasına kadar yükselebilmektedir. Sinameki otu bileşik yapraklıdır ve çiçekleri sarı renktir. Hindistan, Arabistan ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir ve farklı türlere ayrılır. 400’den fazla türü olan sinameki, sağlık için çok faydalıdır. Yüzyıllardır kabızlık ve hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.

Sinameki Yaprağı

Sinameki Yaprağı
Sinameki Yaprağı

Sinameki bir bitkidir. Sinameki yaprağı ve meyveleri ilaç yapımında kullanılmaktadır. Sinemaki FDA onaylı reçetesiz bir müshil ilacıdır. Kabızlığı gidermek, kolonoskopi gibi tanısal testlerden önce bağırsakları temizlemek için kullanılır. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu, rektal ve anal cerrahi, anal fissül, hemoroid ve kilo vermek için de kullanılmaktadır.

Sinameki meyvesi yaprağından daha yumuşaktır. Bu, Amerikan Bitkisel Ürünler Birliği (AHPA), sinameki yaprağının uzun süreli kullanımıyla ilgili bir öneride bulunmuştur. AHPA, sinameki ürünlerinin üzerinde uyarı etiketi olmasını önermektedir. Örneğin “Eğer hamileyseniz, emziriyorsanız, karın ağrınız ve ishaliniz varsa kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışınız. İshal durumunda kullanmayı bırakınız ve önerilen dozu aşmayınız. Uzun süreli kullanım için uygun değildir. “

Sinameki Faydaları

Sinameki otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kabızlık tedavisi
 2. Hemoroid tedavisi
 3. İrritabl bağırsak sendromu tedavisi
 4. Kolonoskopi hazırlığı

Kabızlık Tedavisi

Çok yaygın bir sağlık sorunu olan kabızlık, insanların sinameki denemesinin en önemli nedenlerinden biridir. Sinameki, FDA tarafından onaylanmıştır ve reçetesiz bir şekilde müshil ilacı olarak alınabilir. Sinamekinin dışkıyı yumuşattığı, dışkı sıklığını ve ağırlığını arttırdığı görülmüştür.  (3) Müshilin etkisi 6 ila 12 saat sürebilir.

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroitler, anüsteki şişmiş damarlar ve alt rektumdur. Genellikle kabızlık sonucunda oluşur ve oldukça rahatsız edici olabilir. Bu nedenle birçok kişi hemoroidi rahatlatmanın doğal yöntemlerini aramaktadır. Sinameki, kabızlığın ve zorlanmanın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca hemoroidden kaçınmak ve iyileşmesine yardımcı olmak için de tüketilmektedir. Sinameki, sennositlerin bağırsak çeperini tahriş ettiği ve müshil etkisine neden olduğu söylenmektedir. (4)

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu, ishale veya kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlık yaşandığında sinameki gibi uyarıcı bir müshil kullanılabilir. Sinameki, laktuloz kabızlığı gidermediğinde de doktorlar tarafından reçete olarak yazılmaktadır. IBS semptomları için sinameki kullanımını desteklediğini bilimsel çalışmalarda da görülmüştür. (5)

(Sibo) İnce bağırsakta aşırı bakteri çoğalması makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Kolonoskopiye Hazırlık

Kolonoskopi yapılmadan önce bağırsakları temizlemek için sinameki önerilmektedir. Kolonoskopi öncesi sinameki kullanmak bağırsak hazırlığı için Hint yağı ve bisocodyl gibi ürünler kadar etkilidir. (6) Bu kullanımları kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sinamekinin Zararları

Kısa süreli olarak uygun dozda kullanıldığında herhangi bir zararı yoktur. Ancak bazı kişilerde, mide rahatlığına, kramplara ve ishale neden olabilir. Yüksek dozda ve uzun süreli kullanım önerilmemektedir. Çünkü uzun süreli kullanımda bağırsaklar normal şekilde çalışamaz ve müshile bağımlılığı olur. Ayrıca kalp ile ilgili rahatsızlığa kaslarda zayıflamaya, karaciğer hasarına neden olabilir. Ayrıca kandaki elektrolit miktarında ve dengesinde de değişikliğe neden olabilir.

En yaygın yan etkileri ganstointestinal rahatsızlıklardır. Önerilen dozdan fazla alınmamalı ve 1-2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Alerji nadiren olur ancak, ciddi reaksiyonlara da neden olabilir. Digoksin, varfarin, idrar söktürücü ve doğum kontrol ilaçları ile etkileşime geçebilir.

Sinameki Çayı

Sinameki çayı olarak tüketilen aslında kurutulmuş sinameki yapraklarıdır. Sinameki yaprağı, meyvesi ve bakla sinameki çayı ve takviyesi gibi tıbbi ürünlerin yapımında kullanılır. Sinameki çayı, cassio acutifolia ve Cassia angustifolia isimli iki farklı sinameki bitkisinden oluşur ve bu bir müshil ilacı olarak kabul edilir. Kabızlığı gidermek için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Sinameki bağırsak hareketlerine yol açar. Bu kasılmalara sennositler olarak bilinen antrakinon glikozitler neden olur.

Sinameki Çayı
Sinameki Çayı

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Ancak sinameki çay olarak değil, yaprakları öğütülüp kullanılır. Sinamekinin etkinliğini derecelendirmek için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

Sinameki Çayı Ne İşe Yarar?

Sinameki kabızlığı tedavi etmek ve kolonoskopi gibi tanısal testlerden önce bağırsağı temizlemek için kullanılır. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu, anal fissür, hemoroid için kullanılır.

Sinameki Çayı Zayıflatır Mı?

Sinameki bağırsakların yağ blokajını arttırır. Ayrıca ishale sebep olur ve diüretik yapısı vardır. Tüm bunlar vücudun ödem atmasını ödem atmasını kolaylaştırır. Ancak sinamekinin zayıflattığına dair bilimsel kanıtlar yeterli değildir. Diyeti yaparken sürekli olarak sinameki kullanırsanız, elektrolit dengesizlikleri, dehidratasyon ve ishal ile karşılaşabilirsiniz.

Sinameki Çayı Zararları

Sinamekinin çayının faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Aşırı tüketiminde kusma ve bulantı gibi etkileri olabilir. Sinameki çayının zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağırsak duvarının doğal işlevini yerine getirememesine yol açabilir.
 • Bağırsak florasını bozabilir
 • Sindirim sistemi bitkiye bağımlı olabilir
 • Kanı fazla sulandırır ve kalp sağlığını olumsal etkiler
 • Alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • İdrar söktürücü olduğu için vücutta su kaybına yol açar ve elektrolit dengesi bozulabilir.

Ayrıca potasyum eksikliği olan kişilerin de dikkatli kullanması gerekir. Ayrıca hamileler ve emziren anneler için de kullanımı sakıncalıdır.

Sinameki Çayı Göbek Eritir mi?

Sinameki bir müshil etkisi gösterir. Bağırsakları hızlı çalıştırır. Bu nedenle yağ yakıcı ve kilo verdirici olduğu düşünülmektedir. Ancak bu doğru değildir. Tek başına sinameki çayı göbek eritmez. Bağırsaklar fazla çalıştığı için vücuttan fazla su ve ödem gider. Bu da 2-3 kilo kaybına neden olur. Ancak vücudunuz hızlı bir şekilde kaybettiğiniz suyu yerine koyacak ve kilonuz eskiye dönecektir.

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır Saraçoğlu?

Prof. Dr. İbrahim Çayı Kabızlık problemi çekenler için sinamekiyi önermektedir. Sinameki, barut ağacı, kabuğu, rezene tohumu ve 1 bardak suyu tüketmenin kabızlığı kısa süreli olarak giderdiğini belirmiştir.

Sinameki Çayı Ne Zaman İçilir?

Öğütülmüş veya karışımları günün son yemeğinden sonra veya yemekle beraber kullanılmalıdır. Sizin için en uygun dozu belirlemelisiniz. Bu doz iyi ayarlanmalıdır çünkü henüz hazmedilmemiş besinin de dışarı atılmasına sebep olabilr. Normal hazım sürecini etkilememeli, sadece bağırsaktaki atıkların normal hızında atılmasını sağlamalıdır. Dozu doğru ayarlandığı taktirde aldıktan 24 saat sonra problem yaşamadan tuvalete çıkabilirsiniz. Mide ve bağırsaklarda yara varsa, sinameki yerine keten tohumu kullanılır. Yaralar kapanınca sinamekiye geçilebilir.

Sinameki Çayı Neye İyi Gelir?

Öğütülmüş sinameki yaprakları, kabızlığı tedavi etmek ve kolonoskopi gibi tanısal testlerden önce bağırsağı temizlemek için kullanılır. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu, anal fissür, hemoroid için kullanılır.

 • Hemoroid
 • İrritabl Bağırsak Sendromu
 • Kilo vermek
 • Anüs ve rektum ameliyatı
 • Anal fissür

Sinamekinin etkinliğini derecelendirmek için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

KAYNAKLAR:

 1. https://www.britannica.com/plant/senna-plant
 2. https://www.dictionary.com/browse/laxative
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348737/
 4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-652/senna
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK51963/%20-%20ch8.s6/
 6. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/652.html#Dosage

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.