Armut, mideye kuvvet, kalbe ferahlık verir, çarpıntıyı keser, kanı temizler, nezleyi giderir.

Güçlü antimikrobiyal ve idrar artırıcı özelliğinden dolayı böbrek hastalıklarında kullanılır. Armutun içindeki yüksek liflerden biri olan Pektin, bağırsaklardaki Probiyotikler için çok iyi bir düzenleyicidir. Kabızlık şikayetlerinde test edilen armut, kabızlık şikayeti olanlar için bir numara yardımcıdır. Bağırsak kanserleri içinde önleyici olduğu söylenebilir fakat bunun için dengeli ve sağlıklı beslenmeli, Gdo’lu besinler ve hazır gıdalardan da kaçınılması gerekmektedir. Mideye kuvvet, kalbe ferahlık verir, çarpıntıyı keser, kanı temizler, nezleyi giderir, salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar.

Orta boy armut (yaklaşık 178 gram) yaklaşık olarak besin değeri: (1)

 • 101-103 kalori
 • 27,5 gram karbonhidrat
 • 0.7 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 5.5 gram lif
 • 7.5 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın %12’si)
 • 8 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın %10’u)
 • 0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın %7’si)
 • 212 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 12,5 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 12,5 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın %3’ü)

Ayrıca, bir miktar A vitamini, E vitamini, niasin, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve selenyum bulunur.

Armut ve diğer meyve veya sebzelerin fruktoz formunda doğal şekerler içermesine rağmen, araştırmalar, daha yüksek meyve ve sebze tüketmenin, özellikle kadınlar arasında diyabet insidansı ile ters orantılı olduğunu göstermektedir. (2)

Armutun içinde, ender olarak meyvelerde bulunmayan iyot görülmektedir. İyot, Tiroit bezinin çalışmasına yardımcı olur.

Orta boy bir armut C vitamini ve Potasyum bakımından, yarım bardak Portakal suyuna eş değerdedir. Orta boy Armudun içinde çoğu çözülebilen pektinler ve lignanlardan oluşan 4 gram lif içermektedir. Harika değerler taşıyan Armut, güçlü bir fitokimyasal Antioksidan içermektedir.  Armudun içeriğinde potasyum minerali çokça bulunmakta olup, Tansiyonu dengelemede yardımcıdır. Yüksek tansiyon sorunu olan hastaların beslenme diyetlerinde Armut kesinlikle olmalı. Armudun içinde Kalsiyum, Magnezyum değerleri de iyi düzeydedir. Meyve asidi olarak en düşük değerlere sahip olan meyvelerden biridir. Alkali yapısından dolayı, asidik yapıdaki besinlerin vücuda verdiği zararlardan da korumaktadır.

Meyve ve sebzelerin kanserin önlenmesinde koruyucu bir rol oynadığına dair epidemiyolojik kanıtlar oldukça fazladır. Mevcut bilimsel kanıtlar ayrıca meyve ve sebzelerin koroner kalp hastalığının önlenmesinde koruyucu bir rol oynadığını öne sürüyor ve felçte koruyucu bir rol için kanıtlar birikiyor. Ek olarak, meyve ve sebzelerin katarakt oluşumu, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, divertiküloz ve muhtemelen hipertansiyonun önlenmesinde koruyucu bir rolü desteklemek için yeni bir bilimsel temel ortaya çıkmaktadır. (3)

Armut, Akciğerleri ve Kalın Bağırsağı soğutmaya ve yağlamaya yardımcı olur. Sıcak bir iklimde armut vücuda sıvı katacak ve ısıyı temizlemeye yardımcı olacaktır. Fırında veya taze olarak yenen armut, öksürükleri gidermeye, kabızlığı azaltmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. (4)

Armut ağaç dışında en iyi şekilde olgunlaşabilen tek meyvedir. Sert ve lekesi olmayan armutlar seçilmelidir. Armutları daha hızlı olgunlaştırmak istiyorsanız, kese kağıdının içinde, oda sıcaklığında korunabilir. Eğer yeşile benzer armut aldıysanız ve içi çok sertse, olgunlaştırıp, sarıya dönmesini bekleyin. Peki Armudun nasıl olgunlaştığını anlarım derseniz, Armudun sapının olduğu kesimi içeri doğru bastırın, eğer yumuşak ise yemeye hazırdır anlamına gelir. Armutları olgunlaştırmak için oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Olgunlaşan armutlar en fazla 5 gün buzdolabında saklanabilir.

Yabani Armut
Yabani Armut

Öncelikle armudu iyice yıkamalı. Kabuğu lif bakımından zengin olduğu için beraber yenir. Ama tarım ilaçlarından dolayı, armudu 5 dakika kadar sirkeli suda ve birazda karbonatlı suda bekletip arındır ve sonrasında kurulanır. Tarım ilaçlı olanı almanızı önermem.

Yabani armut, bahçe armudundan daha etkilidir.

Singapur’da yürütülen bir çalışmada diyetsel lif değerlerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Buna göre Akciğer kanseri risklerinin de oluşumunu engeller. Balgamlı öksürüklerde, armudun içinde bulunan Kuersetin ve Kateşin bakımından zengin olan yüksek flavonoitler azalmayı sağlar.

ABD’de yapılan bir başka çalışmada ise 30 ile 50 yaşındaki kadınların armut tükettiklerinde kilo kaybına uğradıkları gözlemlendi. 3 ay süren deneylerde Armutla beraber Elmada verilerek, kadınların ortalama 1,3 kilo verdikleri gözlemlendi. Bu deney aslında 2 süper meyve kullanıldığında, Kadınların kan şekeri ve kolestrol değerlerinin de ciddi düzeylerde düşmeler gözlemlendi.

ABD Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar Holly Reiland ve Joanne Slavin’in Nutrition Today dergisinde yayınladıkları makalede meyve tüketiminin beslenme kılavuzlarında evrensel olarak teşvik edildiğini belirttiler. Armutta ciddi oranda lif, C vitamini ve potasyum olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu meyvenin içerdiği bol miktarda fruktoz ve sorbitolün liflerle birlikte bağırsak sağlığı için çok faydalı olduğunu, kabızlığı engellediğini ifade ettiler.

Çalışma sonuçlarına göre özellikle kabuk kısmında antioksidan yönünden zengin olan armut insan sağlığı için çok faydalı bileşiklerden olan flovanolleri, özellikle antosiyaninleri içeriyor. İleriye dönük kohort çalışmaları armut ve elma tüketiminin tip 2 diyabet ve felç riskini azalttığını gösteriyor.

Çalışmanın yazarları özellikle armut ve insan sağlığı arasındaki ilişkiye odaklanan çalışmaların azlığını vurgulayarak bu sağlıklı meyvenin tüketiminin yaygınlaştırılması için özellikle bağırsak sağlığını konu alan daha fazla klinik çalışma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram